Darko Angeleski Hauppauge WinTV Go2Kompanija Hauppauge poseduje zaista širok spektar multimedijalnih proizvoda ove vrste, od onih bazičnih za svačiji džep, pa do onih skupljih i znatno ekskluzivnijih varijanti. Obzirom da je multimedija na personalnim računarima različitih cenovnih kategorija poslednjih godina u velikom usponu, ova kompanija je toliko posvećena ovoj oblasti da u svojoj ponudi poseduje modele i za PC i za Apple računare, a zahvaljujući EEPROM-u na svojim kartama i dostupnim podacima o korišćenjim tjunerima, postoji i vrlo solidna podrška Linux zajednice preko nezvaničnih 3rd party drajvera i softvera. Ono što proizvođači obično prvo žrtvuju u cilju snižavanja cena ovih proizvoda kako bi iste učinili dovoljno konkurentnim na tržištu je upravo – softver. Druga stavka na listi “bespotrebnih” dodataka koja se odbacuje je kvalitetn(ij)i daljinski upravljač ili podrška za FM tjuner.
Za WinTV Go2 model na prvi pogled ne možemo reći da dolazi ni sa skromnim softverskim paketom, niti sa lošim daljinskim upravljačem. Iako danas kartice ove vrste uglavnom stižu sa implementiranim hardverskim enkoderom i podrškom za Windows MCE, na ovoj kartici nećete pronaći bilo kakav dodatni enkoder čip, čime je i neminovno izostala hardverska podrška TiVo koncepta. To u startu znači jednostavniji dizajn i automatski nižu cenu. U eri savremenih računara, real-time kompresija ili time-shiftinig funkcije nisu previše zahtevne operacije, ali paralelno njima ne možete obavljati druge zahtevne procese “punim kapacitetom”. Ukoliko vam takvo ograničenje ne smeta, na prvi pogled i nema nekih značajnih nedostataka u odnosu na skuplja rešenja. Međutim, tada se postavlja pitanje kvaliteta pratećeg softvera i softverske kompresije uz ovakve uređaje, pa kalkulacija o tome šta je bolje ili jeftinije prestaje da bude jednostavna. Pogledajmo šta to karakteriše ovaj model i po čemu se on posebno izdvaja u odnosu na brojnu konkurenciju.
Izgled, pakovanje i specifikacije Kao što smo napomenuli u uvodu, na ovom modelu je “ušteda” zahvatila FM tjuner sekciju koja je izostavljena, što verovatno mnogim korisnicima i neće predstavljati značajni nedostatak u eri kada prevladavaju MP3 plejeri. Kartica dolazi u pakovanju standardnih dimenzija u kome se nalaze, pa rekli bismo, “standardne prateće komponente”. Osim WinTV Go2 kartice, prisutni su i instalacioni vodiči u štampanom izdanju na nekoliko svetskih jezika, daljinski upravljač sa parom AAA baterija, kablić za povezivanje TV audio izlaza i Line-in ulaza zvučne karte, instalacioni CD sa drajverima i pratećim softverom.
Na samoj kartici prostorno dominira veoma kvalitetni klasični risiver/tjuner nedovoljno poznate kineske kompanije TCL koja je usko specijalizovana za proizvodnju tjunera najrazličitijih primena. Tjuneri ove kompanije ugrađuju se i u druge prestižne Hauppauge modele (npr. pojedine revizije PVR-150, PVR-250, PVR-350…), što u dovoljnoj meri svedoči o njihovom visokom kvalitetu. Međutim, treba imati u vidu činjenicu da ova kompanija ima i običaj da u različitim revizijama istih modela upotrebljava tjunere različitih proizvođača (npr. Philips ili Samsung). Pozitivna osobina WinTV Go2 je da u odsustvu ulaznog signala umesto klasičnog “snega” sa audio šumom prikazuje plavi ekran bez zvuka, baš kao i kod savremenih TV aparata. Uloga dekodera i AD konvertora dodeljena je popularnom Conexant CX-23881 čipu u svojoj poslednjoj reviziji. CX-23881 je proizveden u Koreji, obzirom da ovaj proizvođač sa sedištem u Kaliforniji danas predstavlja tzv. “fabless” kompaniju koja se bavi isključivo razvojem, dok aktuelnu proizvodnju vrše druge specijalizovane partnerske firme. Ovakav vid poslovanja nije najisplativiji, zbog čega se ova kompanija danas nalazi u nezavidnoj finansijskoj poziciji. Osim ključnih komponenti, na standardnoj PCB ploči postoji i solidan broj propratnih aktivnih i pasivnih elemenata, kao i dodatni aktivni stabilizator napona.
Na zadnjem panelu se nalazi F konektor za antenu ili kablovski priključak, 3.5mm jack stereo audio ulazi/izlazi, kompozitni ulaz i mini-jack konektor za IR prijemnik. Sami konektori nisu previše zbijeni, što znači da je bilo i dovoljno mesta za S-Video konektor koji je iz nepoznatih razloga, na žalost, izostao (možda još jedan cut-price?).
Priloženi daljinski upravljač vrlo je sličan upravljačima koji se isporučuju i u okviru drugih Hauppauge modela, tako da pojedine komande kod WinTV Go2 i nisu zapravo funkcionalne sa matičnom aplikacijom. Odlikuju ga solidni gumirani tasteri, dobra ergonomija i izvanredno veliki domet, prvenstveno zahvaljujući vrlo osetljivom i kvalitetnom IR risiveru. U toku našeg testiranja nismo uspeli da pronađemo “mrtav ugao”, pa pozicioniranje prijemnika i samog daljinskog upravljača generalno nisu kritični. Broj tastera je dovoljan i za naprednije opcije, a njihov raspored je sasvim logičan, na koji ćete se i vrlo brzo navići.
TV Tuner Input
75 ohm F-Type Antena/Cable
Video Input
Composite (RCA)
Audio Input
R/L stereo 3.5mm jack
Audio Output
R/L stereo 3.5mm jack
FM Tuner
Nema
Interfejs
PCI 2.2 compliant
Max. Resolution
720×576 (PAL)
Remote Controller
Da
Tuner
TCL M2523 PAL BG/DK
Dekoder čip
Conexant CX-23881-39
Instalacija drajvera i softver Instalacija drajvera se obavlja manuelno, jer vas po ubacivanju diska (za divno čudo) neće dočekati autorun meni! Svakako jeste neobično, ali sa druge strane poznato je i da kvalitetnije proizvode na tržištu obično kupuju dobro obavešteni i upućeniji korisnici računara (tj. čitaoci Bencha ;-)) kojima ovo neće predstavljati problem. Po obavljenoj montaži PCI kartice, startovanju Windows XP operativnog sistema i nakon detekcije novog hardvera, dovoljno je prepustiti kompletno automatizovanu proceduru instalacije drajvera operativnom sistemu koji će samostalno pronaći odgovarajuće fajlove na disku. U slučaju starijih operativnih sistema, pokrenućete Add/Remove Hardver Wizzard i manuelno instalirati drajvere koji su smešteni na disku. Priloženi drajveri poseduju i WHQL sertifikat, što znači da vas tom prilikom neće dočekati svima poznato upozorenje.
Nakon instalacije drajvera, pokrenućete instalacioni .exe fajl u root folderu CD-a i instalirati WinTV2000 aplikaciju sa odabranim pomoćnim alatima. Kada pređete mišem preko stavki u donjem statusnom uokvirenom polju dobićete i mali komentar čemu to služi (a uz to i ne radi :)). Funkcija teletexta poverena je VTPlus aplikaciji, Scheduler je realizovan nezavisno, dok je prisutan i nanoPEG editor MPEG fajlova. Naravno, sve ove aplikacije možete i naknadno manuelno instalirati po sopstvenoj potrebi, jer su sve raspoređene u odgovarajućim folderima na disku.
Po završetku instalacije drajvera, u Device manageru će se pojaviti čak četiri nove stavke. Na desktopu će inicijalno biti kreirana samo WinTV2000 ikonica, ali smo zbog ilustracije pratećeg softvera manuelno kreirali prečice do ostalih komponenti, a u systray-u se po restartu sistema smešta i WinTV Remote Controller proces (IR .exe u task manageru).
Stižemo i do matične WinTV2000 aplikacije. Za naše redovne čitaoce, WinTV2000 nije nikakva novina, predstavili smo je u prikazu eksternog Hauppauge USB modela. WinTV2000 je centralna aplikacija koju Hauppauge razvija godinama unazad, pa nas i ne čudi doteranost izgleda i veliki broj opcija koje su u međuvremenu implementirane.
WinTV2000
Po startovanju se inicijalno prikazuje centralni panel (može se proizvoljno podesiti njegova veličina), izdvojeni panel za snimanje na donjoj strani aktivira se pritiskom crvenog Record polja, dok se panel na desnoj strani aktivira preko RC tastera u donjem desnom uglu. U okviru desnog panela postoje dodatne kontrolne opcije, a neke su i duplirane sa centralnog panela. Korisnički interfejs je fino “ispeglan”, tako da ne možemo uputiti neku ozbiljniju zamerku po tom pitanju. Po prvom pokretanju biće vam ponuđena detekcija kanala koja se vrši ili prema tabeli za odabranu zemlju (na listi nema ponuđene Srbije ili Yugoslavie) ili preko celog opsega. Mi smo naravno odabrali stavku skeniranja celog opsega, proces koji traje oko dva minuta što i nije puno, mada u poređenju sa DScaler aplikacijom ipak jeste (~15 sekundi).
Interesantno je da se pored svakog kanala prikazuje frekvencija, a nazivi se automatski dodeljuju upravo po toj šemi. Apsolutno je moguće promeniti nazive kanala, menjati rasporede, uklanjati ili dodavati ih sa aktivne liste i sl. Veliki nedostatak koji smo uočili prilikom skeniranja je to što aplikacija nije detektovala sve raspoložive kanale (svega 56 od ukupno 83), pa je ručno dodavanje kanala neizbežan i prilično zamoran posao…
Mogućnosti WinTV2000 aplikacije su sasvim dovoljne za većinu prosečnih, pa čak i naprednih korisnika. Ponuđene su detaljne opcije za odabir kodeka i kvalitet snimanja, kao i brojne opcije koje utiču na komfornije praćenje programa. Uz aplikaciju se instalira i specijalna verzija DivX 5.1.1 Hauppage kodeka sa brojnim presetima. Kvalitet prikaza je vrlo dobar i oštar, ali smo kasnije uz pomoć DScalera postigli za nijansu kvalitetniji prikaz sa nešto manje šuma (podrazumevamo default setovanje DScalera bez upotrebe egzotičnih filtera).
Snapshot funkcija pored standardne 320×240 rezolucije nudi i veće skalirane vrednosti, mada nam je neobično to što je izostavljena 720×576 puna PAL rezolucija. Ugrađeni algoritam je prilično loš pošto skalira sliku početne rezolucije od 320×240 na više (tj. veću koju smo odabrali sa liste) što rezultuje jako lošim prikazom već u 640×480, čime je i smisao cele implementacije Snapshot funkcije diskutabilan. Ponuđeni Scheduler je odrađen prema istovetnom dizajnerskom kriterijumu kome će se posebno obradovati svi ljubitelji modernih tema i skinova. Ipak, da nije u pitanju samo efektna šminka potvrđuje i naredni prozor sa velikim brojem ponuđenih opcija. Jedina zamerka koju smo uočili jeste period snimanja koji se podešava u fiksnim intervalima od 30, 60, 90… minuta (minimum je 30), no, imajući u obzir tačnost pojedinih domaćih stanica, nije na odmet podesiti i “malu rezervu” kako ne biste propustili omiljenu emisiju. U svojoj osnovi WinTV Scheduler se oslanja na klasičan Windows Task Manager preko kojeg se pokreće WinTV aplikacija u zadato vreme, a njegov “front-end” u mnogome olakšava editovanje liste i dodavanje novih taskova.
Posebno interesantno je to što u okviru Hauppauge foldera sa prečicama postoje dve ikonice: WinTV32 i WinTV2000. U pitanju su prečice koje vode do istog WinTV2K.exe izvršnog fajla u Programs folderu, ali je u slučaju WinTV32 primenjen -nc switch (verovatno označava “no skin”), dok se kod regularne WinTV2000 ikonice upotrebljava -cg switch (verovatno od “custom GUI”). Sa funkcionalnog aspekta, u pitanju je apsolutno identična aplikacija, osim što je u slučaju WinTV32 urađena sa klasičnom Windows temom pošto stariji operativini sistemi (Windows ME i 98) ne podržavaju moderni skin. Prisutan je identičan set opcija kojima se pristupa iz klasičnih padajućih menija, a dostupni su i isti WinTV Settings i Channel Configuration paneli prikazani na prethodnim slikama (koji inicijalno i koriste klasičnu temu). Ova mogućnost će se prvenstveno dopasti Windows XP/2000 korisnicima kojima se organizacija komandi ili moderan izgled aplikacije u osnovnoj verziji ne dopada.
Ono što WinTV2000 aplikaciji u kombinaciji sa ovim modelom nedostaje jeste Time-shifting funkcija. Ukoliko aktivirate OTP (One Touch Pause) dobićete poruku da je za ovu funkciju neophodan hardvrski enkoder. Konačno, stižemo i do VTPlus Teletext aplikacije koja poseduje priličan broj opcija. Na stranu opcije, nismo sasvim zadovoljni njenim radom koji je prvenstveno izuzetno spor, a sa druge strane i nedovoljno precizan. DScaler je po ovom pitanju još uvek neprevaziđen.
3rd party podrška 3rd party podrška ovih proizvoda je mnogim korisnicima presudna. Ta činjenica nas ni malo ne čudi, jer mnoga besplatna rešenja nezavisnih autora (ili grupe autora) neretko svojim mogućnostima nadmašuju originalne aplikacije koje obezbeđuje matični proizvođač. Za ovakve programe obično ne postoji nikakva podrška “proizvođača” jer su uglavnom besplatne, što povlači i određene rizike sa sobom. Sa druge strane, njihov broj se eksponencijalno uvećava poslednjih godina, pa je i verovatnoća da ćete pronaći rešenje koje vam odgovora proporcionalno uvećana, ali iz objektivnih razloga našu pažnju ograđujemo isključivo na najpoznatiji program među njima – DScaler. Kao što smo napomenuli na početku, ova kartica koristi TCL tjuner i zbog toga inicijalno strahovali da od podrške u DScaleru neće biti ništa. Ipak, DScaler (verzija 4.1.15) je odmah prepoznao da je reč o Hauppauge modelu i uprkos tome što TCL 2523 nije naveden u listi, kartica je uspešno proradila sa LG tjunerom iz TAPC serije (baš kao i kod ranije testiranog PlayTVProUltra modela). U principu, očigledno je reč o identičnom referentnom dizajnu, tako da nas kompatibilnost ovih modela ne čudi. Kvalitet slike je izuzetno dobar i sve praktično funkcioniše savršeno. Napomenuli smo da je DScaler detektovao sve raspoložive kanale u rekordnom roku od 15 sekundi.
Podatak da ova karta u okviru DScalera radi sa identično setovanim LG tjunerom, a “slučajno” koristi i Conexant dekoder čip, naveo nas je da direktno uporedimo kvalitet prikaza Prolink PlayTVProUltra modela sa Hauppauge WinTV Go2. Uz pomoć DScalera smo napravili dva screenshota sa istim izvorom u vremenskom razmaku od svega nekoliko sekundi:
Hauppauge WinTV Go2
Prolink PlayTVProUltra
I dok smo Prolinkovom modelu s punim pravom zamerili pojavu minornih smetnji kod pojedinih kanala, taj nedostatak definitivno ne postoji kod Hauppauge-ovog modela. Kvalitet slike je vrlo ujednačen sa prirodnim bojama (mada im nedostaje malo saturacije po našem mišljenju), a iskreno ništa drugo nismo ni očekivali kada je ovaj proizvođač u pitanju. Inače, u svakom drugom pogledu, kvalitet prikaza u okviru DScaler softvera između ova dva modela je bio gotovo identičan.
Galerija Napomena: kako bismo izbegli skaliranje WinTV2000 Snapshot funkcije, sve primere smo načinili uz pomoć DScalera
Finalni utisci Utisak koji je na nas ostavila WinTV Go2 TV karta je u principu vrlo pozitivan, ali postoji i jedno neizbežno “ali”. U pitanju su pojedini nedostaci WinTV2000 aplikacije koji kvare idealnu sliku o proizvodu, no, na sve to se korisnik vremenom može navići. Matična aplikacija može raditi i u klasičnom i u skin modu, što je vrlo pohvalna stavka. Sa druge strane, brojni slični proizvodi drugih proizvođača stižu sa neuporedivo lošijim softverskim rešenjem i znatno većim brojem ozbiljnijih mana (doduše, uz odgovarajuću nižu cenu), što ovaj model gledano iz te perspektive postavlja na jedan viši nivo u svojoj klasi. Sa hardverske strane apsolutno nemamo nikakvih primedbi. Sve je maksimalno korektno odrađeno, stereo zvuk i prijem TV kanala su odličnog kvaliteta, dok je solidan daljinski upravljač još jedna u nizu svetlih tačaka ovog paketa. Model, na žalost, ne poseduje FM tjuner, dok je S-Video konektor takođe izostavljen, što nekima opet može predstavljati ograničavajući faktor prilikom izbora.
Ukoliko vam proizvod ovog tipa u 2006. godini još uvek deluje privlačno, njegova relativno prihvatljiva cena, visok kvalitet izrade i pre svega, kvalitet prikazane slike su ujedno i njegova najbolja preporuka. Uređaj za potrebe testiranja ustupio “Kimtec”