Delimir Tasić
Intel Celeron 440
Moramo reći da smo izuzetno zadovoljni što je iz Intel-a konačno stigao naslednik Celeron D procesora čime je cela NetBurst linija procesora poslata u zaborav. Ruku na srce, Intel i dalje u velikim količinama proizvodi Pentium D procesore sa dva jezgra, ali je pitanje vremena kada će u ponudi prevladati Pentium E2000 čipovi koji će naslediti dual-core procesora zasnovane na kontroverznoj NetBurst tehnologiji za koju ne možemo reći da je bila previše uspešna. Ipak, koliko je NetBurst izazvao oprečnih i negativnih reakcija, izgleda da je isto toliko Core 2 arhitektura uspela da povrati imidž Intel-u i da ga promoviše kao istinskog lidera na tržištu mikroprocesora. Ako se tome doda još i da više ne možemo ni da ispratimo stalne korekcije cena koje do juče skupe procesore čine sve povoljnijim onda je situacija za krajnje korisnike više nego povoljna. Baš na račun takve situacije AMD je istisnut iz svih tržišnih segmenata i trenutno procesori ove kompanije obitavaju samo u low-end i eventualno u srednjem tržišnom segmentu, ali čak i tu Intel polako preovladava. Naime, ako uzmemo u obzir da se za 250 eura može i na srpskom tržištu kupiti Core 2 Quad Q6600 koji radi na 2.4 GHz ili Core 2 Duo E6850 koji će uskoro biti dostupan, a koji radi na fenomenalnih 3 GHz situacija je mnogo jasnija. Po ovoj ceni se početkom godine nije mogao kupiti ni Core 2 Duo E6600… Više nego zrela AMD K8 arhitektura se jednostavno više ne može skalirati i iz nje više nije moguće izvući boljih performansi što pokazuje i 65nm proizvodni postupak ove kompanije koji nije ni za jedan jedini MHz podigao radni takt Athlon čipovima – naprotiv. Čak i posle više meseci od predstavljanja 65nm procesora, AMD nije uspeo da predstavi npr. model koji radi na taktu višem od 3 GHz. Ipak, ono što je AMD neosporno uspeo u proteklom periodu svakako jeste da parira cenovno Intel-u. U priču se uključio i faktor nadogradivosti platforme, pa će tako, po rečima AMD-ovih zvaničnika, svaka AM2 ploča moći da ugosti Phenom X2, X4 i FX procesore – kada se jednog dana pojave na tržištu. Ipak, vratimo se na realnost i ono što je trenutno aktuelno na tržištu, a o Phenomu ćemo rado pisati kada ga dobijemo na test.
Intel je nove Celeron procesore predstavio kao upotpunjenje trenutne ponude u low-end segmentu i za neko vreme novi procesori će u cenovnicima koegzistirati sa starim Celeron procesorima koji se prepoznaju po magistrali od 533 MHz i visokim radnim taktovima. Kako se sa tržišta budu povlačili modeli bazirani na NetBurst arhitekturi, Intel će promovisati više modela zasnovanih na novoj Conroe-L arhitekturi. Trenutno se nude tri modela novih Intel Celeron procesora iz serije 400. Svi modeli dostupni su na domaćem tržištu. Model Celeron 420 radi na taktu od 1.6 GHz i košta u maloprodaji oko 39 eura što je iznos koji je do skoro bilo potrebno izdvojiti za Celeron D 346 ili AMD Athlon 64 3000+.
Sledeći u ponudi je Celeron 430 koji radi na 1.8 GHz i košta 47 eura koliko i AMD Athlon 64 3200+ ili čak Athlon 64 3500+.
Intel Celeron 440 je najbrži iz familije novih Celeron procesora i radi pri taktu od 2 GHz. Cena za ovaj model je 58 eura koliko otprilike košta i Athlon 64 3800+.
Dobra strana nove arhitekture, kada je Intel u pitanju, jeste što je kompletna gama novih procesora kompatibilna sa LGA775 pločama koje se trenutno mogu kupiti na tržištu, bilo da je reč o i945 čipsetu i njegovim derivatima ili pločama baziranim na najnovijoj kontrolerskoj logici pod oznakom P35 Express. Tako će korisnici koji se odluče za novi Celeron procesor koji radi na magistrali od 800 MHz moći vrlo lako da nadograde svoj sistem procesorom iz Pentium E2140 serije koji trenutno košta svega 64 eura. Reč je, da podsetimo, o dual-core rešenju koje je veoma blisko po performansama Core 2 Duo E4300 čipovima koji, kako nose Core 2 ime i imaju više keša, su ipak pozicionirani u cenovnom razredu višem “preko 100 eura”. Dakle, uz veoma razumnu doplatu sa Celeron 400 serije procesora može se dobiti sistem baziran na vrlo efikasnom dual core procesoru izuzetnih overklok mogućnosti o čemu smo već pisali prilikom predstavljanja Pentium E2160 procesora kome smo tada, imajući u vidu cene koje su bile u najavi, dali “Best Buy” nagradu. Ono što očekujemo u ne tako dalekoj budućnosti jeste da dual-core čipovi u potpunosti istisnu iz ponude single-core rešenja, a npr. nove cene za Intel Core 2 Quad procesore u liniji su sa tim očekivanjima. I sam Intel najavljuje da će do kraja godine manje od 10% procesora koje ovaj gigant bude isporučio tržištu biti zasnovano na jednom jezgru, a ostatak ponude činiće dual i quad core rešenja od čega će dual-core definitvno imati najveći udeo. Iako je ranije bilo najavljeno da će pored Pentium E2000 čipova biti predstavljena i njihova single-core varijanta po oznakom Pentium E1000 od toga se odustalo, kako bi se tranzicija na multi-core čipove što više ubrzala. Iza ovakvih aspiracija ne stoje nikakvi samarićanski razlozi nego činjenica da ako se u svim fabovima proizvodi procesori identične arhitekture koji se kasnije podešavanjem takta FSB-a i veličine keša svrstavaju u različite segmente, ukupni troškovi biće niži, što u krajnjoj liniji ima pozitivne reperkusije za krajnje korisnike.
Conroe-L
Kao što smo već naveli novi Celeron procesori zasnovani su na tzv. Conroe-L jezgru koje je prvobitno trebalo da debituje u Pentium E1000 seriji. Reč je o procesorima sa jednim jezgrom i sistemskom magistralom od 800 MHz. Pozitivna osobina šire magistrale, osim boljeg memorijskog protoka, jeste i to da su novi Celeron procesori kompatibilni sa svim matičnim pločama. Da podsetimo, modeli ploča baziranih na i975x čipsetu nisu mogli da rade sa magistralom od 533 MHz pa tako nije bilo moguće na njima koristiti Celeron D procesore. Iako će neko možda reći da ideja kombinovanja skupe i975X ploče i sporog Celeron D procesora u najmanju ruku nije baš najbolja, treba imati u vidu da su stvari sada mnogo jednostavnije i u svakom slučaju je pozitivno što su novi Celeroni kompatibilni sa svim pločama za Core 2 procesore.
Već smo navikli da je količina L2 keš memorije skoro najbitnija stavka nakon radnog takta. Novi Celeron 400 procesori imaju svega 512k L2 keša što je i dalje duplo više u poređenju sa Sempron, pa čak i pojedinim Athlon 64 X2 procesorima i odraz je moćnog tehnološkog procesa Intel-a. Naime, kako Intel proizvodi 65nm procesore u velikim količinama u više fabova, može da priušti svojim kupcima po pravilu više L2 keš memorije, što povlači za sobom i veću površinu jezgra. Kao što smo rekli, novi čipovi izrađeni su u 65nm proizvodnom postupku i odlikuje ih TDP od svega 35W. Treba imati u vidu da u poređenju sa starim Celeron procesorima baziranim na Cedar Mill jezgru koje ima TDP od 65W ovo je odličan rezultat. Zanimljivo je da npr. Core 2 Quad Q6600 baziran na novim stepinzima (npr. G0) ima TDP od 65W što je još jedan pokazatelj izuzetno dobrog projektovanja Core 2 arhitekture, ali njenog stalnog usavršavanja kroz neprekidno izbacivanje novih stepinga koji otklanjaju neke sitnije uočene nedostatke u radu.
Da novi Celeron procesori zaista troše minimalnu količinu energije pokazuje i izgled kulera. Naime, telo kulera koju se isporučuje u pakovanju sa novim Celeron 440 procesorima više je nego duplo manje u poređenju sa telom kulera koji dolazi uz Core 2 Duo E4400 procesor. Radni takt modela koji smo mi testirali iznosi 2000 MHz (10x 200 MHz), a CPU-Z je očitao da je maksimalni množilac za ovo jezgro 12x što znači da nas u bliskoj budućnosti očekuju Celeron 4×0 procesori radnog takta do 2.4 GHz što je respektabilna frekvencija. Ne očekujemo da će nakon toga biti predstavljena revizija jezgra sa mogućnošću upotrebe množioca višeg od 12x, već da će nakon toga Pentium E2000 serija polako preuzeti primat na tržištu.
Kako je Celeron 440 izdanak Core 2 mikro-arhitekture, jasno je da su podržani svi trenutno aktuelni instrukcijski setovi kao: MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3 i EM64T.
Tokom testiranja nismo imali problem sa novim Celeronom izuzev što ploče sa starijim BIOS-om na sebi ne umeju da prepoznaju kako treba Conroe-L jezgro. To znači da u BIOS-u najčešće nećete biti u stanju da vidite oznaku procesora, ali već nakon updatea sistem pravilno prepoznaje novi čip.
Overklok mogućnosti su manje-više dobre, a zanimljivo je da smo na više mesta do sada videli da je limit kada je overklok potencijal novih Celeron procesora u pitanju takt od 3 GHz. Zašto je to tako nismo uspeli da odgonetnemo, ali smo se i mi pridružili grupi medija koji su postigli sličan rezultat kada je overklok u pitanju – naš primerak Celeron 440 procesora zaustavio se na 2980 MHz, a ulazio je u Windows i na “standardnih” 3000 MHz, ali nije bio stabilan u svim testovima. Temperatura u BIOS-u ASUS P5B Deluxe ploče kretala se ispod 40C čak i pri overkloku, a prilikom rada na podrazumevanim vrednostima Core Temp je očitavao skromnih 32-35C što je u rangu naših očekivanja za procesor koji ima TDP od 35W i radi na ploči koja se nalazi na stolu u klimatizovanoj prostoriji. Dakle, ne očekujte tako niske temperature u vašem sistemu, ali ne treba očekivati ni neko veliko zagrevanje, jer su termalne karakteristike novih Celeron procesora zaista odlične.
Test sistem
Procesor
Intel Celeron 440 (2 GHz, 512k L2 cache, 800 MHz FSB, LGA775)
Intel Pentium E2160 (1.8 GHz, 1 MB L2 cache, 800 MHz FSB, LGA775)
Intel Core 2 Duo E6600 (2.4 GHz, 4 MB L2 cache, 1067 MHz FSB, LGA775)
AMD Athlon 64 X2 5000+ (2.6 GHz, 2x 512k L2, 1000 MHz HT, socket AM2)
AMD Athlon 64 X2 3800+ (2 GHz, 2x 512k L2, 1000 MHz HT, socket AM2)
AMD Athlon 64 X2 3600+ (1.9 GHz, 2x 512k L”, 1000 MHz HT, socket AM2)
Kuler
ASUS Silent Square
Matične ploče
Intel D975XBX2 – “Bad Axe 2”
ASUS M2N32-WS Professional
Memorije
2x 1024 MB Apacer DDR2-1067 @ 800 MHz (5-5-5-15, 2T)
Grafička kartica
Hard disk
WD Caviar WD800
Optički uređaj
Pioneer 111D
Napajanje
Cooler Master RealPower Pro 850W
Monitor
Benq 241WZ TFT-LCD (ustupio Kimtec)
Sintetički testovi
3D testovi
Testovi realnih aplikacija
Nakon testa
Novi Celeron procesori definitivno predstavljaju poslednje relikte single-core ere, bar kada su rešenja za desktop u pitanju. Poslednjih godina, dosta softvera je optimizovano za multi-threading, a čak je i Microsoft uspeo posle dosta odlaganja da konačno predstavi famozni Windows Vista operativni sistem koji je baziran na Windows 2003 Server kernelu koji bolje radi u uslovima multi-threadinga od WindowsNT kernela na kome je baziran Windows XP. To sa svoje strane otvara širom vrata za implementaciju multi-core procesorskih rešenja u masovnu primenu. Baš zato i ne čudi da je Intel predstavio novi Celeron u svega tri varijante, a cenu za Pentium E2140 projektovao tako da bude veoma konkurentna čak i procesorima iz najniže klase. I AMD je najavio u bliskoj budućnosti napuštanje proizvodnje Athlon 64 procesora u korist Athlon 64 X2 čipova i u tom segmentu AMD ima povoljnu ponudu vidu modela sa oznakama 3600+ i 3800+.
Novi Celeron 400 procesor je veliki napredak u poređenju sa CedarMill Celeron D čipovima. Pre svega, FSB je povećan, arhitektura je efikasnija, pa tako novi čipovi na znatno nižem ranom taktu ostavljaju iza sebe stare Celeron D procesore. TDP od svega 35W je zaista podatak vredan hvale, a pohvalno je što Intel ovu specifikaciju nudi standardno u celoj liniji Celeron 400 procesora bez kreiranja posebnih serija koji bi imali povoljnije termalne karakteristike i koštali više, kao što je to slučaj sa AMD-om.
Kada su performanse u pitanju one su u skladu sa klasom kojoj Celeron i inače pripada. Međutim, problem je upravo ponuda dual-core čipova koja je takođe jako povoljna. Već smo rekli da je za 15-tak eura moguće kupiti npr. Athlon 64 X2 3600+ ili za još malo više novca Pentium E2140 koji se izuzetno dobro overklokuje i ima solidne performanse za svoju cenovnu klasu. Baš zbog toga, Celeron procesore u situaciji prevage multi-core čipova vidimo sastavne elemente gotovih konfiguracija namenjenih poslovnim ili manje zahtevnim kućnim korisnicima.
Intel Celeron 440 procesor za potrebe testa ustupio CT Computers.