Intel G33 Express čipset

Intel G33 Express čipset

Iako Q965/Q963/G965 čipsetovi nisu dugo na tržištu, Intel im je već spremio zamenu u vidu novog integrisanog grafičkog jezgra koje još uvek nosi kodno ime ”Bearlake G”. Reč je o prvoj ploči sa G33 čipsetom koju ćemo vam prikazati u narednom tekstu...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      Intel G33 Express čipset

      Tržište integrisane grafike predstavlja veliki deo kolača prodaje grafičkih akceleratora. Ako se samo zadržimo na činjenici da je Intel u stvari najveći svetski proizvođač grafičkih čipova, iako još uvek ne nudi samostalne GPU-ove (tzv. discrete graphics) onda je priča mnogo jasnija. Odmah moramo napomenuti da grafička jezgra koja su integrisana u čipset ne pretenduju da budu najbrža na tržištu, već bi se moglo reći da su u pitanju proizvodi specifične namene. Kako nije moguće napraviti još uvek integrisano grafičko jezgro koje bi bilo u stanju da parira samostalnim grafičkim kartama proizvođači pokušavaju da mogućnosti ovih jezgara obogate tako da budu u stanju da odgovore zahtevima poslovnog i multimedijalnog okruženja pre svega. Dobar primer čipseta kome je poslovna primena u fokusu svakako je Intel Q965 koji nudi podršku za Intel vPro tehnologiju zahvaljujući kojoj su računari sa ovim stikerom definitivno u velikoj prednosti u poređenju sa ostalim sličnim konfiguracijama bez vPro tehnologije. Sa druge strane AMD je u poslednje vreme u okviru svoje ”Live” inicijative odlučio da stavi akcenat na multimedijalne performanse, pa su tako ploče sa novim integrisanim AMD690G čipsetom prve na tržištu koje podržavaju HDMI konekciju direktno iz integrisanog grafičkog rešenja bez potrebe da se dodaje posebna grafička kartica.

      Intel G33 Express cipset logo

      Odmah na početku teksta o Intel G33 čipsetu moramo napomenuti i da ovaj proizvod još uvek nije zvanično dostupan, pa su informacije o njemu veoma šture. Samim tim na ovaj tekst gledajte kao ne svojevrsni pregled ili uvod u neki budući uporedni test integrisanih matičnih ploča za Intel Core 2 platformu, nalik na onaj na kome smo uporedili 945G, G965 i Q965 rešenja različitih kompanija.

      Intel G33 Express cipset sistemske informacije

      Iako je na CeBIT-u bilo dosta ploča sa G33 Express čipsetom, kako glasi puni naziv nove Intel-ove kontrolerske logike, većina tih ploča su ustvari bile tzv. dummy boards i nisu uopšte ni bile funkcionalne. Dakle, Intel Desktop Board DG33BU je jedna od prvih funkcionalnih matičnih ploča sa G33 Express čipsetom. Reč je o ploči koja spada u tzv. Classic seriju desktop ploča kompanije Intel i namenjena je poslovnim računarima koji se u većem broju koriste u kompanijama. Nešto naprednija je Executive serija i predviđena je za poslovne računare nešto bolje hardverske specifikacije na kojima se obavljaju zahtevniji poslovi.

      Intel G33 Express cipset izgled na ploci

      Intel G33 Express cipset na ploci

      Intel Q965 Express

      Intel G33 Express

      Pored G33 Express čipseta, Intel je spremio i Q33 Express, a govori se i o G35 čipsetu, ali su sve informacije za sada nepotvrđene. Ipak, za sada se pojavljuju informacije samo o P35 i G33 čipsetovima, a nije poznato kada će biti dostupne ploče bazirane na Q33, G35 i X38 čipsetovima koji bi trebalo da kompletiraju celokupnu liniju kontrolerske logike nove generacije iz Intel-a. Kao i ostali predstavnici Bearlake familije čipsetova, i G33 podržava buduće Yorkfield i Wolfdale procesore koji će biti izrađeni upotrebom 45nm proizvodnog postupka. Ugrađeno grafičko jezgro je umnogome slično kao i Intel Graphics Media Accelerator X3000 i podržava Intel ClearVideo tehnologiju.

      Intel G33 Express cipset device manager

      Zahvaljujući integrisanoj SVDO vezi omogućena je ugradnja DVI ili HDMI izlaza direktno na samoj matičnoj ploči, što smo videli kod prvih primeraka AMD690G modela. Za razliku od memorijskog kontrolera ugrađenog u P35 čipset, G33 ploče biće u stanju da rade isključivo sa DDR2 memorijom, mada smo mišljenja da bi DDR3 memorija dodatno podigla performanse integrisane grafike, ali očigledno Intel-u nije bio cilj brz 3D, već što veći broj mogućnosti koje se tiču reprodukcije video materijala i slično.

      Intel G33 Express cipset na ploci

      Intel G33 Express cipset

      Intel Q965 Express

      Intel G33 Express

      Intel Desktop Board DG33BU

       

      Intel G33 Express cipset mainboard

      O pločama na kojima kao oznaka proizvođača figurira logo Intel-a pisali smo u više navrata. Pre svega, reč je matičnim pločama koje karakteriše visok stepen pouzdanosti, nešto konzervativnije vrednosti parametara koji se tiču performansi i skoro uvek potpuno odsustvo bilo kakvih opcija za overklok. To je i razumljivo, ako se ima u vidu da je Intel svoje matične ploče skoro uvek nudio kao podršku OEM asemblerima računara i da uglavnom nije bio okrenut populaciji krajnjih korisnika, iako se ove ploče mogu naći u slobodnoj prodaji.

      Intel G33 Express cipset memory information

      Situacija se ipak donekle izmenila predstavljanjem Core 2 familije procesora kada je predstavljen prvi model ”Bad Axe” matične ploče koji je bio u to vreme jedina ploča sa podrškom za Conroe jezgro, ali što je još bitnije, kroz ovu seriju ploča Intel je svakom revizijom BIOS-a malo-po-malo povećavao mogućnosti za overklok, da bi model kodnog imena ”Bad Axe 2” na kraju po pitanju mogućnosti za overklok praktično stao rame uz rame sa bilo kojom drugom i975X baziranom matičnom pločom, a dobar deo njih i prestigao, jer su upravo sa ovim modelom postignute najviše vrednosti takta FSB-a u domenu i975X matičnih ploča.

      Intel G33 Express cipset ugradjen u plocu

      izgled ploce sa Intel G33 Express cipsetom

      Kao i što je bilo za očekivati, Intel DG33BU dolazi na zelenom PCB-u mATX formata. Na ploči se, što je izuzetno pohvalno, nalazi jedan PCI Express x16 slot u koji je moguće postaviti grafičku karticu, a tu su i dva PCI 2.1 slota za kartice starije generacije, kao i jedan PCI Express x1 slot u koji možete postaviti npr. mrežnu kartu visoke propusne moći i sl. Severni most hlađen je sada već uobičajenim aluminijumskim hladnjakom velikih dimenzija koji Intel ugrađuje na skoro sve modele svojih matičnih ploča. Nismo primetili ni nakon višečasovnog rada da se ovaj hladnjak posebno zagrevao čak i pored toga što je ispod njega integrisano grafičko jezgro.

      na ploci je Intel G33 Express cipset

      Intel G33 Express cipset i pci slotovi

      Situacija sa južnim mostom nije takva i ICH9 čip koji je zadužen, između ostalog, za kontrolu rada hard diskova dosta se grejao tokom rada, mada nismo primetili nikakve anomalije u radu. Za razliku od P35 ploča kod kojih je izbačen PS/2 priključak za miša, na I/O panelu ploče koja se ovom prilikom našla na testu prisutni su i PS/2 i USB portovi, a pomalo smo iznenađeni prisustvom Firewire porta koji je izveden pomoću Texas Instruments čipa. Kako ICH9 nema podršku za ATA100 diskove, na ploči se nalazi dodatni kontroler posredstvom koga je obezbeđena podrška za jedan PATA kanal. Iako u segmentu desktop računara odsustvo PATA podrške nije nešto što se ne može prevazići, postavlja se pitanje koliko napora će proizvođači prenosnih računara morati da ulože kako bi premostili ovaj, još uvek, problem. Naime, SATA optičkih uređaja je na tržištu veoma malo, a integracija dodatnog kontrolera koji bi se brinuo o PATA kanalu nije tako lako izvodljivo u slučaju notebook računara, mada su dimenzije PATA kontrolera na G33 ploči sa testa, znatno manje od prvih JMicron rešenja koja smo viđali na P965 matičnim pločama, pa pretpostavljamo da je reč o čipu koji je izrađen u sitnijem proizvodnom postupku.

      hladnjak za Intel G33 Express cipset

      Intel G33 Express cipset

      Svoje mesto na ploči našao je i Intel-ove PCI Express 10/100/1000 Mbps Ethernet kontroler, a tu je i Realtek ALC888 audio čip. Sveukupno gledano ploča podržava do četiri SATA uređaja, dva ATA/ATAPI uređaja, do dvanaest USB 2.0 portova, dva IEEE1394a porta uz podršku za stare LPT i COM portove uz mogućnost povezivanja periferija posredstvom IBM PS/2 konekcije. Sve ove mogućnosti su neophodne kako bi se računari bazirani na G33 ploči kompanije Intel lakše integrisali u poslovno okruženje, jer i sama pomisao da se na stotine računara moraju opremiti novim tipom periferija i slično može odbiti potencijalne velike kupce.

      Intel G33 Express cipset

      Intel G33 Express cipset

      Pohvalićemo još i prisustvo čak četiri DIMM ležišta za memoriju. Na ploči se nije našlo mesto za EPS 12V port, iako u specifikaciji figurira i podrška za Core 2 Duo procesore koji rade na magistrali od 1333 MHz, kao i za Core 2 Quad čipove sa FSB-om na 1067 MHz. Bilo kako bilo, tu je poznati ATX 12V priključak.

      Intel G33 Express cipset

      Intel G33 Express cipset

      BIOS je u skladu sa politikom koju Intel forsira više godina unazad i u njemu se našlo mesta samo za najnužnije opcije. Ipak, omogućeno je podešavanje memorijskih parametara, pa je moguće izvući koji postotak performansi iz memorije. Takođe tu su i sasvim uobičajena podešavanja za memoriju kada su Intel-ovi čipsetovi u pitanju.

      Intel G33 Express cipset bios

      Intel G33 Express cipset bios

      Intel G33 Express cipset bios

      Intel G33 Express cipset

      Intel G33 Express cipset podesavanje u biosu

      Test sistem

      Intel G33 Express cipset cpu info

       

      Procesor

      Intel Pentium E2160 (1.8 GHz, 1 MB shared L2 cache, 800 MHz FSB, LGA775)

      Kuler

      Cooler Master Eclipse

      Matične ploče

      Intel DG33BU (Intel G33 Express)
      Intel DQ965GF (Intel Q965 Express)

      Memorije

      2x 1024 MB Kingmax Mars DDR2-800 (5-5-5-15, 2T)

      Hard disk

      WD Caviar WD800

      Optički uređaj

      Pioneer 111D

      Napajanje

      Cooler Master RealPower Pro 850W

      Monitor

      Benq 241WZ TFT-LCD (ustupio Kimtec)

       

       

       

       

       

       

      Rezultati testova

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Intel G33 Express cipset display and cpy settings

       

       

       

       

      Rezime

      Intel G33 Express cipset ugradjen u plocuKada je reč o rezultatima testova mora se imati u vidu da je Intel za sada uz ploče sa G33 Express čipsetom ponudio samo razvojnu verziju drajvera. Naime, grafički drajveri koje je moguće preuzeti sa matične stranice kompanije Intel ne rade sa Bearlake B grafičkim jezgrom, a isto važi i za poslednji javno dostupni Intel INF update koji ne podržava G33 Express čipset. Samim tim u budućnosti, kada proizvod bude dostupan na tržištu, mogu se očekivati i bolji rezultati, jer da podsetimo slična je situacija bila i sa G965 i Q965 čipsetovima.
      Intel G33 Express cipset na plociNajviše koristi od novog integrisanog čipseta imaće proizvođači prenosnih računara. Naime, Intel je već predstavio tzv. Santa Rosa platformu koja predstavlja dalju evoluciju čuvenog Centrino brenda kojim je kompanija iz Santa Klare kročila na tržište objedinjenih platformi. Sve do pojave G33 čipseta, mobilna tehnologija iz Intel-a bila je bazirana na mobilnoj verziji i945 čipseta i njegovim derivatima. Predstavljanje novih čipsetova doneće i u segmentu mobilnih računara nova grafička jezgra koja ipak omogućavaju bolje performanse u radu sa digitalnim multimedijalnim sadržajima. To se sve, naravno, odnosi na računare koji koriste grafiku integrisanu u čipset. Predstavljanje G33 Express čipseta, pre je evolutivni pomak u odnosu na G965 i Q965 familiju čipsetova, nego nešto opipljivo. Naime, Intel je jasno stavio do znanja da zvanične podrške za procesore koji koriste magistralu brzine 1333 MHz neće biti u slučaju starije generacije kontrolerske logike, ali je sa druge strane ponudio nove G33 i P35 čipsetove. Samim tim, korisnici i što je možda bitnije OEM proizvođači, ukoliko žele da svoju ponudu obogate novim, bržim i jeftinijim Core 2 procesorima, imaju na raspolaganju novu kontrolersku logiku iz Intel-a koja pored podrške za brži FSB donosi i sasvim solidan spektar novih mogućnosti.

      Kontakt Desk.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test