Intel Pentium D820

Intel Pentium D820

Intel-ovo „Dual Core“ rešenje stiže sa malim zakašnjenjem u odnosu na slično konkurentsko rešenje. Ipak, nakon testiranja, a posebno nakon dela u kome smo se pozabavili overklokom, bili smo, sveukupno gledano, veoma zadovoljni Intel Pentium D procesorom. Od ranije je poznato da novo jezgro nosi kodno ime Smithfield, a kako se ponaša u praksi videćete u narednom testu...

    Sadržaj

      Delimir Tasić
      Intel Pentium D820

       

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Vremenu koje je, proteklih godina, Intel ( skr. Integrated Electronics, prim.aut. ) potrošio na NetBurst arhitekturu definitivno se nazire kraj. Veliki problemi koji su se manifestovali predstavljanjem Prescott jezgra, a koji su se ticali, nemogućnosti podizanja radnog takta, kao što se očekivalo, usled curenja elektrona pokvarili su delimično planove Intel-a. Ipak, i pored toga što je reč o velikoj kompaniji to ni u kom slučaju nije značilo manjak fleksibilnosti, pa je brže bolje na sva zvona počeo da se promoviše koncept „procesora sa dva jezgra“ kako je Intel nazvao svoje proizvode zasnovane na SmithField jezgru. Ipak, za razliku od AMD Athlon 64 X2 procesora, Intel Pentium D nije Dual Core procesor u pravom smislu te reči. Naime, uprošćeno govoreći SmithField jezgro nastalo je prostim spajanjem dva Prescott jezgra u jednu pločicu. Jezgra međusobno komuniciraju posredstvom FSB-a, a memoriji pristupaju putem memorijskog kontrolera koji se nalazi unutar čipseta. To je naravno uslovilo nekompatibilnost SmithField jezgra sa i925 i i915 serijom čipseta, pa ukoliko se odlučite za Intel „Dual Core“ moraćete pazariti i neku i945, i955 ili nVidia nForce4 SLI Intel Edition ploču…

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Priča koju smo započeli u testu Athlon 64 FX-57 procesora, a koje se odnosila na primenu dual core arhitekture u igrama govori da trenutno, a sva je prilika i u doglednoj budućnosti prednosti multi procesiranja neće moći da se adekvatno iskoriste. Baš zato pomalo čudi npr. odluka Intel-a da i svoju Extreme Edition seriju predstavi kao „Dual Core“ rešenje, ali sa druge strane, ako se u tu priču uključi činjenica o nemogućnosti daljeg podizanja radnog takta Prescott jezgra onda je takav potez sasvim logičan. Da je NetBurst arhitekturi i definitivno odzvonilo i da će se sa njom Pentium 4 preseliti u istoriju pokazuju i nazivi Intel „Dual Core“ procesora – „četvorka“ je u oba slučaja izbačena. Tačan naziv Intel mainstream „Dual Core“ procesora je Pentium D, a ne Pentium 4 D, baš kao što se i high-end serija sada zove Intel Pentium Extreme Edition, a ne kao ranije Pentium 4 Extreme Edition. Dakle, Pentium 4 izumire – polako, ali sigurno. Dodali bismo: krajnje je vreme. Ako se tome dodaju i informacije koje je zainteresovanim posetiocima najnovijeg IDF-a preneo Paul Ottelini (Intel, CEO) ni NetBurst arhitektura neće još dugo. I u ovom slučaju dodali bismo: krajne je vreme. Intel je ponovo na prekretnici koje treba da buduće procesore ove kompanije učini primamljivijim po pitanju odnosa potrošnje i performansi, a novu arhitekturu mnogo efikasnijom nego što je to bila NetBurst koja je predstavljena sa prvim Pentium 4 procesorom.

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Intel Pentium D detaljnije

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Ako se sećate naše priče o Athlon 64 X2 procesoru onda sigurno znate da jezgra kod ovog procesora međusobno komuniciraju posredstvom interne magistrale, a jedinstveni memorijski kontroler je unutar samog procesora iako ga oba jezgra međusobno dele. Time se postižu mnogo manje latencije i, na papiru, Athlon 64 X2 je mnogo efikasniji procesor u poređenju sa Pentium D modelima. Dakle, sa Pentium D procesorom ustvari dobijate najpribližnije ono što ste ranije mogli dobiti ukoliko biste kupili dual Xeon sistem, dok je Athlon 64 X2 sistem ipak može biti efikasniji od Dual Opteron sistema ukoliko nije implementirana NUMA tehnologija o kojoj smo takođe pisali tokom našeg testa jednog takvog sistema.

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Ipak, kao što smo već i nagovestili AMD je svoje Athlon 64 X2 procesore pozicionirao kao high-end rešenje, za razliku od Intel-a koji je obezbedio veoma pristupačne cene svojim „Dual Core“ rešenjima. Intel trenutno nudi tri modela Pentium D procesora: 820, 830 i 840. Najsporiji model radi na 2.8 GHz, zatim sledi model na 3.0 GHz i na posletku tu je najbrži izdanak Pentium D serije koji radi na taktu od 3.2 GHz. Zanimljivo je i to da je Intel i svoju Extreme Edition seriju predstavio u „dual core“ izdanju. Reč je o Pentium Extreme Edition 840 procesoru koji radi, kao i Pentium D 840, pri taktu od 3.2 GHz. Zanimljivo je da je razlika između ovih procesora u implementaciji Hyper-Threading tehnologije, a ne veličine L2 keš memorije. Svako jezgro Pentium D procesora raspolaže sa sopstvenih 1 MB L2 keš memorije, a procesori ne mogu međusobno da dele L2 keš – takva mogućnost ostavljena je za buduće, prave, implementacije Dual Core procesora kompanije Intel. Sledeća stvar koja je zanimljiva kada je Pentium D familija procesora u pitanju jeste implementacija pojedinih tehnologija koja se dosta razlikuje od modela do modela. Već smo spomenuli da Pentium D serija ne podržava HT što nije slučaj sa Pentium XE. Međutim zanimljiva je priča o implementaciji EIST (Enhanced Speed Step) tehnologije u slučaju SmithField jezgra. Naime, dok Pentium D 820 ne podržava EIST, modeli 830 i 840 je podržavaju. Kada je u pitanju model 820, EIST je suvišan pošto kada je uključena dotična tehnologija množilac pada na 14 što rezultuje taktom koji je podrazumevan za Pentium D 820. Pomalo nelogično, ni model Pentium Extreme Edition takođe ne podržava EIST što je, sva je prilika, povezano sa implementacijom Hyper-Threading tehnologije. FSB je u slučaju svih, u trenutku pisanja ovog članka, raspoloživih, Pentium D i Pentium XE procesora identičan i iznosi 800 MHz, a implementirana je i NX tehnologija „zaštite od virusa“ uz obaveznu EM64T podršku što Intel Pentium D procesorima omogućava rad pod Windows XP X64 operativnim sistemom.

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Kako je Intel popravio termalne karakteristike svojih Pentium D procesora u poređenju sa npr. Pentium 4 5xx procesorima prilikom testiranja bili smo prijatno iznenađeni nižim radnim temperaturama Pentium D 820 procesora. Potrošnja testiranog procesora model ratinga 820 ne bi trebalo da prelazi 95W što je u današnje vreme vrlo prihvatljivo. Ako se ima u vidu da je radni napon 1.35V, a da je proizvodni proces izveden primenom 90nm tehnologije onda su po tom pitanju Pentium D i Athlon 64 X2 sasvim uporedivi i Intel se neosporno popravio. Kada je reč o termalnim karakteristikama valja napomenuti i to da su sonde za merenje temperature implementirane samo u prvo jezgro dok iz drugog nije moguće izmeriti temperaturu u slučajnu Pentium D procesora!

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Ipak, sve ovo gore navedeno nije nas previše impresioniralo. Ono što nam se veoma dopalo kada je testirani Pentium D u pitanju svakako je overklok potencijal. Verovatno kao posledica poboljšanih termalnih karakteristika, testirani Pentium D 820 se overklokovao na odličnih 3733 MHz! FSB koji smo tom prilikom koristili bio je 1066 MHz (266×4), a kako je Pentium D, za razliku od Pentium XE zaključan, množilac nismo mogli da menjamo. Memoriju smo prilikom overkloka podesili na vrednost višu od fabričke („kada je bal, neka je na vodi“ ) i dobili smo vrednost koja odgovara DDR2 667 memoriji. Samim tim i ne treba da čudi veliki memorijski transfer koji ostvaruje takva kombinacija. Ipak, iako smo do 3.73 došli upotrebom box kulera potpuno stabilan rad ostvarili smo podizanjem napona sa inicijalnih 1.35V na 1.45V. Za takav poduhvat ipak je bilo potrebno obezbediti nešto bolje hlađenje, a ono je stiglo u vidu Cooler Master Hyper6+ kulera monstruoznih gabarita. Takođe treba imati u vidu da je pri 3.73 GHz sistem na nižem naponu bio stabilniji kada bismo isključili drugo jezgro što je i logično. Dakle, u slučaju da su uključena oba jezgra da bi dobili stabilan rad pri taktu od 3733 MHz morali smo koristiti napon od 1.45V dok je u slučaju upotrebe jednog jezgra napon neophodan za stabilan rad bio nešto niži…

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Specifikacije

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      U prilogu možete videti pregledne specifikacije novih procesora koje smo preuzeli sa zvaničnog sajta proizvođača, kompanije Intel.

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Test sistem

       

      Procesor

      Intel Pentium D 820
      “Intel Pentium 4 520” (HT off)

      Matična ploča

      Gigabyte GA-8I955X Royal (Intel i955 čipset)

      Grafička kartica

      Gigabyte GV-NX66T128VP (nVidia GeForce 6600GT)

      Kuler

      Coole Master Hyper 6+

      Memorija

      2x 512 MB TakeMS DDR533 (CAS3 @ 533, CAS4 @ 667)

      Hard disk

      Maxtor DiamondMax DM8, 40GB, ATA133

      Operativni sistem

      Microsoft Windows XP Professional SP2

      Drajveri

      Intel Inf Update 7 , nVidia ForceWare 77.72

      Ono što valja napomenuti kada je u pitanju Gigabyte i955 ploča odnosi se na implementaciju opcije Hyper Threading u BIOS-u. Naime, postavljanjem Pentium D 820 procesora u LGA775 podnožje dotične ploče dobili smo zanimljiv efekat u BIOS-u. Naime, i dalje je bilo moguće uključiti, odnosno isključiti HT tehnologiju, iako Pentium D linija procesora ne podržava HT. Naravno to ne znači da je Gigabyte uspeo da otključa HT kod Pentium-a D i time vam podari „besplatno“ Pentium XE, već je omogućeno uključivanje i isključivanje drugog jezgra! Dakle, kada uključite HT u BIOS-u imate Pentium D 820, a kada je ova opcija podešena na „disabled“ dobićete – Pentium 4 520 sa isključenim HT-om J Dobro, neće biti u pitanju baš P4 520, i dalje će pisati Pentium D 820 (sistem čita string upisan fabrički direktno u CPU), ali će se sistem ponašati kao da imate single core CPU što može biti korisno. Tokom testova koristili smo trenutno veoma popularnu nVidia GeForce 6600GT karticu sa 128 MB memorije, koja kao i testirani Pentium D 820, spada u mainstream segment. To sa, svoje strane, znači da će veliki broj korisnika moći da uporedi performanse svog sistema sa sistemom zasnovanim na Pentium D 820 procesoru koji vam ovom prilikom prikazujemo…

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Opterećenje jezgara tokom testiranja

      Pre nego što se “bacimo” na prezentiranje rezultata testova, osvrnućemo se na izmereno opterećenje svakog jezgra ponaosob tokom testiranja. To je odlična ilustracija uzroka zbog kojih neki testovi uopšte ne profitiraju od dual core konfiguracije, dok određeni Benchmark programi itekako umeju da valorizuju prednosti nove arhitekture…

       

      3D Mark 03

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      3D Mark 03 – Default test

      3D Mark 03 – CPU Test

      3D Mark 03 se različito ponaša u zavisnosti od toga da li je reč o CPU ili Default testu. I dok se Default test koji se sastoji od četiri gaming testa jako malo oslanja na drugo jezgro (ipak stepen opterećenja drugog jezgra je veći nego u slučaju igara kao što su Doom III, FarCry i sl.) CPU test mnogo više ume da upregne i drugu „konjsku snagu“ Pentium-a D…

      7zip

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      7zip – Multithread

      7zip – Single Thread

      7 Zip je takođe veoma zanimljiv jer u okviru svoje Benchmark opcije ima mogućnost uključivanja Multi Threading moda. Kako je u pitanju program za kompresiju opterećenje procesora je veoma veliko, pa su ovakvi programi veoma pogodni za testiranje procesora. Uključivanjem opcije Multi Threading oba jezgra su relativno ravnomerno bila opterećena, što nije slučaj ukoliko je ova opcija bila isključena.

      Cinebench2003

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Cinebench2003 – Rendering 2 CPUs

      Cinebench2003 je veoma pouzdan test kada je rendering u pitanju i oslanja se na Cinema4D rendering engine. Kako je SMP podrška besprekorno implementirana ne čudi gotovo idealno ravnomerna uposlenost oba jezgra tokom ovog testa.

      DivX

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      DivX kompresija

      DivX kompresija upotrebom 5.2.1 codeca će uskoro biti zamenjena kompresijom uz primenu najnovijeg DivX6 codeca. Grafici jasno prikazuju, što se oslikalo i u rezultatima testova, da sistem sa dva jezgra ima smisla u ovoj situaciji. Naime, iako uposlenost drugog jezgra nije potpuna, to je dovoljno da se primenom SMP konfiguracije dobije solidnih 30-tak procenata ubrzanja.

      Gaming

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Doom III

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Far Cry

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Quake III

      FarCry, DoomIII, pa čak i Quake III jasno pokazuju ono o čemu je pričao John Carmack. Naime, trenutno retko koji 3D engine ume da iskoristi potencijal dual core procesora (F.E.A.R. se odlikuje kakvom-takvom SMP optimizacijom). Iz testova se jasno vidi da je drugo jezgro skoro u potpunosti neaktivno tokom igračkih testova što se oslikalo i na ukupni rezultat…

      SiSoft Sandra 2005

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      SiSoft Sandra 2005 SR1 – CPU Arithmetic Benchmark

      Da je CPU Benchmark paketa SiSoft Sandra veoma dobro optimizovan za SMP znali smo od ranije, a na narednom grafiku je potvrda toga…

      Sintetički testovi

       

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      3D testovi

       

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Gaming testovi

       

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Testovi realnih aplikacija

       

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Business Winstone 2004

      * Microsoft Access 2002
      * Microsoft Excel 2002
      * Microsoft FrontPage 2002
      * Microsoft Outlook 2002
      * Microsoft PowerPoint 2002
      * Microsoft Project 2002
      * Microsoft Word 2002
      * Norton AntiVirus Professional Edition 2003
      * WinZip 8.1

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Business Winstone Multitasking Test

      “This test uses the same applications as the Business Winstone test, but runs some of them in the background. The test has three segments: in the first, files copy in the background while the script runs Microsoft Outlook and Internet Explorer in the foreground. The script waits for both foreground and background tasks to complete before starting the second segment. In that segment, Excel and Word operations run in the foreground while WinZip archives in the background. The script waits for both foreground and background tasks to complete before starting the third segment. In that segment, Norton AntiVirus runs a virus check in the background while Microsoft Excel, Microsoft Project, Microsoft Access, Microsoft PowerPoint, Microsoft FrontPage, and WinZip operations run in the foreground.

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Rezime

      Na kraju, kada se podvuče crta ne možemo reći da smo ostali ravnodušni pred onim što nam je prikazao Intel Pentium D 820 procesor. Odlično skaliranje performansi (iznad očekivanog) tokom overkloka delimično je posledica i dodatnog ubrzanja DDR2 memorije. Dobro je poznato da NetBurst veoma zavisi od brzine protoka memorije, a DDR2 667 na relativno dobrim tajminzima koje smo mi ovom prilikom koristili itekako ima šta da kaže: transfer od skoro 7 GB/s je učinio svoje.

       

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Nesumnjivo visok overklok potencijal posledica je svakako i poboljšanih termalnih karakteristika. Sistem je tokom rada na 3.73 GHz bio apsolutno stabilan pri naponu od 1.45 V što je odličan rezultat. Cena i955 ploča jeste visoka, ali je zato tu i945 čipset koga karakteriše nešto niža cena, pa ceo sistem ne bi trebalo da je skuplji u poređenju sa Socket 939 platformom. Imajte u vidu da postoje izvesni problemi u kombinaciji Intel Pentium D 820 i nFirce4 Intel Edition ploče. Iako, su kolege sa inostranih WEB sajtova uredno izvestili o tome, mi nismo odoleli da probamo i uverimo se iz prve ruke u takve vesti. Naime, na Gigabyte nForce4 SLI Intel Edition ploči, dočekali su na s problemi koji su se odnosili na nasumično blokiranje sistema tokom 3D testova. Svi ovi problemi nestali su kada smo umesto Gigabyte nF4 SLI IE ploče u test sistem ugradili Gigabyte i955 ploču. Rešenje je u isključivanju Hyper-Threading tehnologije tj. Drugog jezgra, ali koji je onda smisao cele kombinacije ? Naredni citat nVidia-inog zvaničnika o ovoj problematici preuzeli smo sa sajta XBit Labs…

      “We decided not to support the lowest performance 2.80GHz dual-core at this point. We expect very limited demand in the enthusiast and gaming segment for this SKU and we decided not to spend engineering resources qualifying it for now… We support 3.0GHz and above,” said Bryan Del Rizzo.

      (OK, ako oni tako kažu 🙂 prim.aut.)

      AMD-ov adut u klasi od „malo preko 300 eura“ je Athlon 64 3500+ koji se ponaša bolje u igrama u poređenju sa Pentium D 820 procesorom na fabričkom taktu, ali ne donosi draž multi procesiranja. Mišljenja smo da u ovom duelu nesumnjivu prednost odnosi Intel-ova ponuda, a i sam AMD je to uvideo i predstavio je tržištu jeftinije Athlon 64 X2 3800+ procesore koji bi trebalo da konkurišu najsporijim Pentium D modelima. Ipak, prava renesansa Dual Core rešenja, za obe kompanije, očekuje se omasovljenjem 65nm proizvodnog postupka.

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Do tada, Intel Pentium D 820 svojom povoljnom cenom (koje će u narednom periodu svakako biti još povoljnija), nesumnjivo, predstavlja odličan izbor i u ovoj, srednjoj klasi, biste svakako pogrešili ukoliko biste odabrali neko drugo rešenje.

      karakteristike, statistike, intel pentium d820 procesora

      Intel Pentium D 820 – Benchmark Highly Recommended

      Baš zbog toga, Benchmark WEB sajt Intel Pentium D 820 procesor nagrađuje “Benchmark Highly Recommended” nagradom i nada se da će Intel u budućnosti imati sve bolje i bolje proizvode… Uzlazna putanja koja je pokrenuta predstavljanjem Prescott 2M jezgra (videti test Intel Pentium 630 procesora), još uspešnije se nastavlja kroz SmithField jezgro na kome je zasnovan Pentium D, pa se opravdano nadamo da će buduća jezgra kompanije Intel u potpunosti popraviti loš imidž koji je američkoj kompaniji donelo Prescott jezgro. Ukoliko sebe smatrate naprednim korisnikom umećete da iskoristite sve prednosti Pentium D 820 procesora, pa samim tim nešto veći izdatak za kupovinu jednog ovakvog procesora ne predstavlja problem. Za uzvrat dobićete veoma brz, pouzdan i što je možda i najbitnije moderan sistem koji će biti u stanju da odgovori zahtevima nadolazećeg softvera.

      Procesor za potrebe testa ustupio Comtrade Computers, zvanični distributer Intel proizvoda za SCG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test