Nebojša Todorović
Interesantno je da je Intel izbegao da na novi Pentium stavi sufks “K” koji se po pravilu nalazi na kraju oznake svakog Core i5 i Core i7 procesora koji imaju otključan množilac. Ipak, to nije bitno, jer su po mnogim forumima korisnici ovaj model “krsitili” kao Pentium-K. Osim što G3258 poseduje otključan množilac…
Intel je dodelio i Quicksync tehnologiju novim Pentiumima, a koje ste do sada mogli da pronađete na Core i3 i skupljim procesorima. Interesantno je primetiti da verzija koja je tu da proslavi dvadesetogodišnjicu Pentium brenda nije uopšte najbrža među četiri nova proizvoda. Zapravo, po nominalnoj frekvenciji se nalazi tek na trećem mestu sa 3.2 GHz, dok su ispred njega i G3440 i G3450.
Naravno, ostali nisu otključani, pa kao takvi nisu ni pogodni za overklok. Razlog za ovu odluku verovatno leži u želji Intela da G3258 ponudi po što povoljnijoj ceni, a da pritom ne narušava postojeći poredak. Takođe, pada na pamet i razlog da je Intel želeo da se G3258 što bolje pokaže na polju overkloka, pa je bolje da ima nižu nominalnu frekvenciju kako bi OC margina bila što veća.
U pogledu specifikacija, G3258 je tipičan predstavnik Pentiuma. Reč je o dvojezgarnom procesoru bez HyperThreading tehnologije koji je zasnovan na Hasell arhitekturi. Izrađen je u 22-nanometarskom proizvodnom procesu, a uparen je sa Intel HD Graphicsom čija frekvencija operiše u rasponu od 350 do 1100 MHz.
Kao i ostali novi Pentiumi i ovaj poseduje 3 MB L2 keš memorije, dok sa RAM-om komunicira preko dual-channel kontrolera. Kao što je i očekivano, ovaj CPU je namenjen LGA1150, pa je kompatibilan sa mnogim novim matičnim pločama, a kompanija ASRock je predstavila povoljnu Intel Z97 matičnu ploču koja je namenjena upravo Anniversary Edition Pentiumu.
Mnogi će sa zajedljivošću prokomentarisati da je Intel trebao da predstavi otključani Core i3, ali je sasvim jasno da se to neće desiti. Barem ne u skorije vreme. Pre svega, ovo je povod za 20 godina Pentium brenda, a ne Core serije. Još bitnije, Intel planski ne želi da ugrožava ukupan poredak u ponudi i ugrozi prodaju bilo koje serije.
Core i3 procesori imaju HyperThreading, podršku za AVX i AES-New instrukcije koje bi učinili da u otključanom izdanju ugrozi Core i5 bez ikakvih problema. To se sa Pentiumom neće desiti, jer je ipak reč o procesoru sa “svega” dva jezgra i nekoliko nedostataka u odnosu na sve Core procesore.
Ipak, ne treba očajavati, jer je Pentium G3258 odličan procesor. Pre svega, vrlo je povoljan i na našem tržištu mu cena počinje od nekih 60-ak evra, barem kada smo gledali cenovnike domaćih šopova. Takođe, ovaj procesor je odličan za gejmerske mašine niže cene, posebno kod korisnika koji su isključivo orijentisani na Intel.
Koliko god mnoge zahtevne aplikacije bile orijentisane na broj jezgara, umesto frekvencije, tužna istina je da i dalje mnoge igre nisu optimizovane za više od dva jezgra. Na kraju, verujemo da će biti i onih koji će ovaj procesor pazariti iz čiste radoznalosti i želje da se igraju sa opcijom overkloka.
Dakle, vreme je da sa priče pređemo na testiranje. Verujemo da malo koga zanimaju rezultati u testovima koji su dobijeni na fabričkom taktu. Da se ne lažemo, sve nas zanima šta ovaj mališa može kada se množilac nasvira na 40+ vrednost, zar ne? Kako bismo to proverili uparili smo ga sa Gigabyte G1.Sniper Z97 pločom koja je sa najnovijom verzijom biosa uvrstila podršku za G3258.
Ova ploča pripada relativno povoljnu ulaznicu u Intel Z97 čipsest i ne poseduje neku “Ultra-mega-giga-turbo” naponsku jedinicu, jer većina korisnika neće kupovati ploče od 300 evra da bi ih uparili sa procesorom od 60. Pitanje je da li će biti i onih koji će hteti da daju i pola od te sume.
Ipak, nismo želeli da eksperimentišemo sa jeftinijim modelima, mada ne verujemo da bi bilo previše razlika. Za kuler smo odabrali naš dobri stari Cooler Master Hyper 212 EVO i iako smo pri ruci imali još skuplje kulere, nismo želeli da divljamo, već da prikažemo neki iole realan scenario.
Sve navedeno je još upareno i sa lepom belom verzijom Kingston HyperX Fury memorijom koja je deklarisana na 1866 MHz što je, opet, bio rezultat želje da se ograničimo sa hardverom i da ne preterujemo. Znamo da je i ovo iznad proseka, ali smo želeli da napravimo neki balans i prikažemo što realniju sliku.
Kada smo tražili maksimalne vrednosti, nismo želeli da one budu stabilne samo za potrebe testiranja, već da budu 100% 24/7 funkcionalne, tako da vam ne prikažemo neke nerealne rezultate koje kasnije ne biste mogli da ponovite ukoliko se odlučite na kupovinu. Stoga, naši rezultati neće biti kao kod stranih kolega koji su dostizali 4.7, 4.8, pa čak i 4.9 GHz.
Osim što su za ove vrednosti morali da povećaju napon do nerealno visokih 1.4+ V, moramo da izrazimo sumnju da bu u realnom radu ovi taktovi bili stabilni. Ne sumnjamo da ima kvalitetnih primeraka, ali naš koji je uzet od distributera, a ne od samog Intela, jednostavno nije mogao da bude potpuno stabilan na taktovima većim od 4.7 GHz. Pritom, iskustvo nas je naučilo da će to biti daleko češći slučaj.
Nije nam mnogo vremena bilo potrebno da pronađemo stabilnu vrednost koja je iznosila 4600 MHz, pri naponu od 1.285 V.
Nije nam mnogo vremena bilo potrebno da pronađemo stabilnu vrednost koja je iznosila 4600 MHz, pri naponu od 1.285 V. Ova vrednost je definitivno kritična tačka za naš procesor, jer za iole stabilnih 4.7 GHz je bio neophodno drastično povećanje napona i jednostavno smo smatrali da dodatnih 100 MHz nije vredno povećanja napona od 0.075 V. Kako bismo potvrdili stabilnost, Prime95 je radio dobrih 18 sati u kontinuitetu bez ikakve greške. Uz dosta opterećenja kroz razne druge testove, to je sasvim dovoljno da budemo prilično sigurni u njegovu stabilnost.
Sa druge strane, do 4.5 GHz je potreban vrlo skroman napon od 1.25 V bez promene ijednog drugog parametra, osim gašenja EIST, C6, C4 i drugih opcija koje utiču na stabilnost overkloka. Takođe, podesili smo agresivan Load Line Calibration (LLC), što je kod Gigabyte-a Turbo vrednost. Temperature su bile primetno niže u slučaju manje vrednosti, tako da verujemo da će racionalnija grupa korisnika izabrati ovaj scenario, iako u oba slučaja CM 212 EVO ništa ne prepušta slučaju. Maksimalna temperatura je na 4.6 GHz i naponu od 1.285 V iznosila 73 stepna Celzijusove skale, što je skok od 30-ak stepeni u odnosu na referentni takt.
Gotovo 50% ubrzanja u smislu povećane frekvencije procesora deluje više nego uverljivo, posebno kada je u pitanju procesor sa cenom od oko 60 evra. Zaista lepo zvuči, a ostaje pitanje kako se prenosi u brojke kada test izbaci rezultat.
Praktično svaki test govori u prilog tome da dodatna frekvencija znači jako puno, posebno kada procesor nema mnogo jezgara na raspolaganju. Pritom, ispolirana Intelova arhitektura odlično skalira i gotovo da ne postoji CPU orijentisan test koji to neće pokazati.
Bilo da govorimo o Cinebench-u ili nešto realnijim uslovima kao što je x264 enkoding, odnosno programi poput Blendera, rezultati jasno pokazuju skok u rasponu od 35 do 45 procenata. Čak se primete razlike i u okviru samog sistema, barem ukoliko imate razvijen osećaj za takve stvari.
Ironično, procesor koji proslavlja Pentium brend najviše podseća na Celeron 300A koji je imao mogućnost da bez previše poteškoća dostigne 450 MHz što je bilo tačno 50% ubrzanja.
Ukoliko se pitate, a šta je sa igrama, odgovor ćemo potražiti u narednom članku koji će se baviti upravo ovim problemom. Pokušaćemo da saznamo koliko overklok Pentiuma donosi na polju performansi kada imate grafičku kartu srednje, ali i visoke klase. Kada se sve stavi na papir, po ceni od 60 evra zaista dobijate dosta. Zapravo, dosta više u odnosu na sve ostale Pentiume iz aktuelne game.
Ukoliko se pitate, a šta je sa igrama, odgovor ćemo potražiti u narednom članku koji će se baviti upravo ovim problemom. Pokušaćemo da saznamo koliko overklok Pentiuma donosi na polju performansi kada imate grafičku kartu srednje, ali i visoke klase.
Ironično, procesor koji proslavlja Pentium brend najviše podseća na Celeron 300A koji je imao mogućnost da bez previše poteškoća dostigne 450 MHz što je bilo tačno 50% ubrzanja. Razog za to je nekada bilo odsustvo L2 keš memorije, koja kod skupljih Pentiuma nije mogla da isprati ostatak procesora. Sada je to stvar pukog otključavanja množioca. Upravo iz tog razloga se nadamo da ćemo možda nekom prilikom videti i Core i3 sa “K” sufiksom.
Naravno, G3258 nećemo pustiti bez nagrade, jer je reč o prvom Pentiumu namenjenom za overklok posle veoma dugog perioda koji je provodio u senci Core serije i sada je konačno, makar na kratko, ponovo dobio svojih pet minuta.
Prednosti:– Cena– Overklok potencijal
Nedostaci:– Bez posebnih nedostataka
Procesor na test ustupio Pin Computers
Intel Pentium G3258 Anniversary Edition
Obeležavanje 20 godina Pentium procesora Intel je proslavio tako što je predstavio specijalnu verziju koja ima otključan množilac čime su počastili sve overklokere na budžetu. Pentium G3258 se ozbiljno bliži OC margini od 50%, što je zaista odličan rezultat, posebno imamo li u vidu klasu ovog procesora.