Intel Pentium G840

Intel Pentium G840

Kako se novi jeftini procesor iz Intela nosi sa cenovnim konkurentom iz AMD-a je nešto što nas interesuje već neko vreme. Zapravo, najviše nas je zanimalo kako se SandyBridge ponaša kada ga svedete na dva jezgra, bez HyperThreadinga kao i sa manjkom nekoliko "fensi" tehnologija. Da li je i dalje interesantna kupovina ili samo Intelov pokušaj da popuni svoj "lineup" proizvoda. Za vas smo isprobali dve konkurentske platforme iz segmenta niže klase, sa ciljem da o ovom procesoru ne pričamo napamet, već da mu ponudimo "direktan dvoboj" protiv ljutog konkurenta. Pogledajmo kako se snalaze današnji takmaci

    Sadržaj

      Intel i AMD su ljuti rivali, ali njihove politike plasiranja proizvoda su se poprilično izmenile u proteklim godinama. AMD uopšte više ne juri za titulom apsolutno najbržeg procesora, a Intel, stiče se utisak, rutinirano izbacuje nove proizvode bez ikakvih naglih potresa. Međutim, u pozadini se desilo nešto daleko interesantnije. Umesto da proizvođači izbacuju sve brže procesore i fokusiraju se na vrh svoje ponude, noviteti se izbacuju duž cele vertikale, od najniže do najviše klase. Drugim rečima, odmaklo se od taktike prepuštanja starijim modelima da “potonu” u niže klase. Mi, novinari, smo se stoga poprilično navikli da posmatramo samo moderne modele više i više srednje klase, ne vodeći dovoljno računa o gore navedenim promenama, koje su se desile u godinama iza nas. Intel je izbacio kompletnu postavu, svojih procesora baziranih na LGA 1155 socket-u, što je zaista impresivno, jer se sve odvilo u relativno kratkom periodu. Ipak, modelima na dnu lestvice se posvetilo vrlo malo medijske pažnje, što je, kako se pokazalo kasnije, potpuno nezasluženo.
       

       
      Najslabiji modeli sa SandyBridge jezgrom su Pentiumi “G” serije kojih, za sada, ima u tri verzije. Najslabija je G620, a dva snažnija modela su G840 i G850. Ovi procesori su u suštini Core i3 procesori oslabljeni u tolikoj meri da ih ne ugroze, a sa druge strane opet dovoljno funkcionalni da bi mogli biti konkurentni u svojoj cenovnoj kategoriji. Zanimalo nas je da li je Intel uspešno izbalansirao između te dve želje i kakav je konačni rezultat. Mi smo na test dobavili G840 procesor čije se karakteristike ugrubo ne razlikuju mnogo od Core i3 2100 koji je prilično skuplji.
       

       Pentium G840Core i3 2100

      Jezgro
      Sandy Bridge
      Sandy Bridge

      Broj jezgara / thread-ova
      2 / 2
      2 / 2

      Takt (MHz)
      2800
      3100

      L2 keš (MB)
      3
      3

      Intel Turbo Boost
      ne
      ne

      Litografija (nm)
      32
      32

      TDP (W)
      65
      65

      Integrisana grafička
      Intel HD Graphics
      Intel HD Graphics 2000

      Tip memorije
      DDR3 1066/1333
      DDR3 1066/1333

      Set instrukcija
      SSE 4.1/4.2
      SSE 4.1/4.2, AVX

       
      Ipak, upravo najveća razlika u odnosu na Core i3 je nedostatak HT-a, što će ujedno i najviše uticati na performanse, samo je pitanje u kojoj meri. Pored ovog, drugi nedostatak je QuickSync tehnologija, koju G serija Pentiuma ne poseduje, pa u skladu sa tim ne može da iskoristi hardversku jedinicu za akceleraciju HD video materijala. Ovo su glavne dve razlike, koje kada se uzme u obzir cena od 60 evra koliko košta G840 i nisu toliko velike, s obzirom da će se koristiti za jeftinije računare.
       

       
      S obzirom da ovo očigledno nije bilo dovoljno da distancira G840 i G850 od Core i3 procesora takt je takođe nešto niži, mada ne u prevelikoj meri, pa tako G840 radi na frekvenciji od 2800MHz, dok je jači model svega 100MHz brži, zadržavajući se na 200MHz od najslabijeg Core procesora nove generacije. Sve u svemu, za svoju cenu u teoriji, Pentium G840 uopšte ne izgleda loše, zar ne? Hajde da to proverimo i u praksi. Kao tačku poređenja smo uzeli cenovno vrlo sličan AMD Athlon II X3 455 koji se ne razlikuje za više od par evra od Intelovog “novajlije”. Evo kako u najgrubljim crtama izgleda poređenje ova dva procesora na papiru:
       

       
      Intel Pentium G840
      Athlon II X3 455

      Litografija (nm)
      32
      45

      Broj jezgara / thread-ova
      2 / 2
      3 / 3

      L2 keš (MB)
      3
      1,5

      Takt (MHz)
      2800
      3300

      TDP
      65
      95

       
      Kao što se može videti, kao noviji G840 je tehnološki napredniji, jer koristi sitniji proces izrade i ima znatno niži TDP od svog konkurenta. Sa druge strane, Athlon izgleda superiornije u pogledu čiste snage, pa sa jezgrom više i prednošću od 500MHz kada je frekvencija u pitanju svi izgledi su na njegovoj strani. Da li Sandy Bridge može da iznenadi?
       Test konfiguracija – AMD: Athlon II X3 455 @ 3,3GHz ASUS M5A97 2x2GB Kingston DDR 1600MHz AMD Radeon HD6870 WD5000AAKS Windows 7 Ultimate 64bit Test Konfiguracija – Intel: Pentium G840 @ 2,8GHz ASUS P8H67 2x2GB Kingston DDR 1600MHz AMD Radeon HD6870 WD5000AAKS Windows 7 Ultimate 64bit













        

       
      Da li je novi Pentium uspeo da opravda svoje Sandy Bridge “gene”? Definitivno, a to se lako može videti i iz rezultata koje je ostvario. Iskreno, bili smo pomalo skeptični, jer AMD suvereno vlada ovom kategorijom i može se reći da je još uvek dominantan u ovom segmentu. Cena matičnih ploča je generalno niža, a za razliku od G840 procesora uvek postoji mogućnost overkloka i potencijalne šanse za otključavanjem dodatnog jezgra. Da li će to svima biti razlog da se odluče na AMD?Zavisi. Ukoliko ste korisnik koji želi da iscedi do poslednjeg procenta bez obzira na sve ostalo, Athlon nudi više.
       

       
       
      Sa druge strane, postoji jednako dobar argument koji ide u prilog za G840. Pre svega, performanse na fabričkim frekvencijama idu njemu u korist u globalu. Predstavlja daleko modernije parče silicijuma, koje je energetski osetno efikasnije od 45nm Athlona. Temperature su osetno niže, dok se X3 455 greje podosta, pa bi za overklok bio neophodan i bolji kuler ukoliko stremite ka iole ozbiljnijim taktovima. Takođe, energetska efikasnost je na strani novog procesora, što je sasvim očekivano i što će AMD moći da pristigne tek sa novom generacijom procesora. Osim toga, u svakoj aplikaciji koja nije znala da iskoristi prednost trećeg jezgra G840 je i pored pola gigaherca nižeg takta uspevao da izvuče prevlast, što automatski sugeriše da je u pitanju naprednija arhitektura (uz naravno generalnu Intel optimizaciju u pojedinim slučajevima).Sve u svemu, G840 zaslužuje svaku preporuku, jer je jedno od boljih rešenja za računare sa nižom cenom i kao takav zaslužuje Highly Recommended nagradu.
       
       

       
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test