Kingston A1000 240GB NVMe PCIe SSD

Kingston A1000 240GB NVMe PCIe SSD

Sa agresivnom cenovnom politikom Kingston bi lako mogao da zagospodari “mainstream” M.2 NVMe SSD tržištem jer ima solidan i brz proizvod. U pitanju je neodoljiv argument za sve one koji upravo sada nabavljaju nov PC računar i žele iz svog hardvera da izvuku apsolutni maksimum performansi.

    Sadržaj

       
      Više nema nedoumice oko nabavke SSD diska kao brže i bolje alternative dosadašnjim mehaničkim hard diskovima. Skoro svi su se uverili koliko je SSD bolje rešenje, a sada je jedino pitanje koji SSD izabrati. Zašto? Pa čitava tranzicija prelaska na bržu tehnologiju se događa postepeno sa određenim međufazama dok se konačno u potpunosti ne prebacimo na bržu tehnologiju. Takav je slučaj i sa SSD diskovima.
       
      Nakon nekoliko generacija 2.5” SATA SSD uređaja, oni polako postaju prevaziđeni, naročito u pogledu performansi i praktičnosti upotrebe. Kao što smo i mnogo puta do sada ukazali, SATA interfejs makar i u svojoj najbržoj verziji je zaostavština iz doba hard diskova i kao takva predstavlja ograničavajući tehnički detalj za SSD uređaje. SSD u SATA interfejsu danas doživljavamo više kao izraz kompatibilnog uređaja za nadogradnju postojećih računara koji nemaju novije i brže standarde komunikacije sa NAND tehnologijom, poput starijih PC radnih stanica i notebook računara, a koji sa druge strane jednako trebaju unapređenje performansi prevazilaženjem uskog grla koje čine upravo hard diskovi. 
       KingstonA10001s.jpg
       
      Izlazak nove generacije procesora i odgovarajućih matičnih ploča doneo je M.2 i U.2 standarde interfejsa i ultra brze komunikacije sa SSD diskovima. Za krajnje korisnike i masovnost upotrebe je od posebnog značaja M.2 standard koji je prisutan na većini novijih matičnih ploča. Osim što je brži i praktičniji je od dosadašnjeg SATA standarda, zauzima manje mesta jer SSD diskovi stižu u obliku svojevrsnih disk kartica koje su tek neznatno veće od RAM memorijskog modula i prilikom povezivnaja sa matičnom pločom ne zahtevaju dodatne kablove za napajanje i podatke. Uz sve to su osetno brži jer koriste više PCI Express komunikacionih linija. Naravno, pričamo o M.2 SSD modelima na bazi NVMe protokola. Postoje i M.2 SATA SSD diskovi identični po obliku i načinu povezivanja sa matičnom pločom, ali značajno sporiji jer kao i oni SATA modeli u 2.5” formatu, koriste samo jednu PCIe komunikacionu putanju.
       
      Pošto smo apsolvirali temu zašto treba kupovati M.2 NVMe diskove, krećemo sa predstavljanjem današnjeg modela iz najnovije serije Kingston A1000 M.2 NVMe fleš diskova. Situacija je u ovom delu tržišta već neko vreme poznata. Dominira Samsung sa svojim 960 EVO i 960 PRO modelima. Među prvima je odgovorio Kingston sa KC1000 serijom, da bi omasovljenjem 3D TLC memorije i ostala konkurencija krenula u lov na Samsung deo tržišnog kolača. Došlo je vreme kada svi pričaju o M.2 NVMe SSD diskovima. Ovaj deo tržišta je počeo značajnije da raste tako da i proizvođači sa svoje strane ulažu dosta napora kako bi  proširili deo ponude koji se tiče baš ovih proizvoda. Ako neko ima snage za tako nešto, onda je to svakako Kingston kao najveći svetski nezavisni proizvođač memorijskih proizvoda. Posle dosta dobre serije KC1000 NVMe modela solidnih performansi, na red je stigla nova serija “mainstream” M.2 NVMe modela na bazi pomenute 3D TLC tehnologije i korišćenja NVMe interfejsa, ali ovoga puta jeftinija serija koristi dve PCI Express komunikacione putanje u odnosu na PCIe x4 koliko koristi kontroler na jačem KC1000 modelu. U pitanju je PCI Express specifikacija treće generacije (Gen 3) koja obezbeđuje veću propusnu moć prilikom prebacivanja podataka. Shodno informaciji o korišćenju manjeg broja transportnih putanja manji je i maksimalni transfer podatka, ali koji je još uvek osetno veći od klasičnih SATA i M.2 SATA modela SSD diskova.
      KingstonA10002s.jpg
       
      Kingston A1000 M.2 NVMe SSD se pravi u verziji kapaciteta: 240GB, 480GB i 960GB. Na testu smo imali najmanji i svakako najpristupačniji većini prosečnih korisnika. Ipak, mišljenja smo da je najracionalnija nabavka modela od 480GB pošto je to neki minimum iole pristojnog komfora u korišćenju računara, pod uslovom da ne koristite dodatni HDD velikog kapaciteta za skladištenje podataka i instalaciju aplikacija od manjeg značaja. 
       
      Dotični Kingston A1000 SSD koristi Toshiba 3D TLC NAND memorijske čipove u kombinaciji sa 4-kanalnim Phison E8 kontrolerom i to u boljoj verziji koja podržava rad sa eksternom DRAM memorijom za keširanje, pa je zbog toga bolji odziv, odnosno manje kašnjenje u radu SSD uređaja. Shodno tome je na Kingston A1000 SSD-u prisutna odgovarajuća DDR3 memorija koja ima ulogu bafera za brzo keširanje podataka uz pomoć specijalnog pseudo SLC keš algoritma. Maksimalne deklarisane vrednosti transfera podataka za Kingston A1000 kapaciteta 240GB prema podacima proizvođača iznose 1500MB/s prilikom sekvencijalnog čitanja i 800MB/s prilikom pisanja podataka. Deklarisano vreme između kvarova je čak milion radnih časova, a uređaj stiže sa petogodišnjom radnom garancijom. Cena je oko 130€.
       
      KingstonA10003s.jpg
       
      Instalacija uređaja protiče krajnje jednostavno. Pločica se ubaci u odgovarajući M.2 slot i pričvrsti odgovarajućim minijaturnim vijkom koji obezbeđuje ležanje na predviđenoj poziciji. Vodite računa da ukoliko je pozicija ispod grafičke karte ili u blizini komponente koja generiše dodatnu toplotu da obezbedite adekvatno hlađenje jer uprkos rasponu radne temperature od 0-70 stepeni Celzijusa, A1000 bi mogao vrlo lako da pređe dotičnu granicu nakon čega sledi neminovni pad performansi usled pregrevanja. Mnoge ploče stižu sa već ugrađenim hladnjacima na M.2 poziciji, a na vama je još samo da obezbedite i strujanje vazduha u dotičnom delu kako bi obezbedili povoljne uslove za postizanje maksimalnih performansi. Ostaje još da u BIOS-u proverite da li je ploča detektovala M.2 SSD i instalacija Windows 10 OS-a može da počne. 
       
      Operativni sistem se instalira veoma brzo, bukvalno za 5 minuta ste u ciljnom desktop okruženju. Podizanje operativnog sistema traje bukvalno par sekundi, obezbeđujući gotovo trenutan osećaj od momenta pritiska na “power” taster računara. Nema buke ili zastoja karakterističnih za rad hard diskova. Osećaj je jednom rečju fantastičan, a odziv računara gotovo trenutan. Učitavanje aplikacija i nivoa u igrama značajno brži, toliko da ćete razliku zasigurno osetiti u svakodnevnom radu.
       
      Bolje performanse i mogućnosti prilikom rada te prebacivanja velike količine podatka su potvrđene i u našim realnim testovima. Uostalom pogledajte dobijene rezultate:Test sistem:

      MB: 
      Gigabyte GA-X370 AORUS Gaming 5 

      CPU: 
      AMD Ryzen 7 1700

      RAM: 
      2x8GB HyperX DDR4 2666 CL16 FURY

      VGA: 
      MSI GTX 1070 Ti GAMING 8GB

      HDD: 
      Seagate Barracuda ST1000

      SSD: 

      Kingston A1000 240GB NVMe PCIe x2

      Cooler:
      Cooler Master AiO MasterLiquid Pro 240 

      PSU: 
      Cooler Master V1200 Platinum 

       KingstonA10004as.jpg
      Performanse:
       
      [modul]test=685[/modul]Kingston A1000 SSD NVMe je jedan od predstavnika novog talasa jeftinijih modela M.2 fleš diskova koji umesto SATA protokola koriste brži NVMe, ali u njegovoj sporijoj verziji koja koristi dve PCI Express transportne putanje za podatke. Ne brinite, čak i upola manja magistrala je dovoljna da premaši mogućnosti SATA modela. Obzirom da većina dosadašnjih modela iz slične cenovne klase nisu mogli ni izbliza da uposle PCIe x4 interfejs, na trenutnom nivou NAND tehnologije ova svojevrsna redukcija transportnih linija i nije uzela toliki danak, koliko smo to u prvom trenutku pomislili. 
       KingstonA10005s.jpg
       
      U radu se pokazao kao prilično brz mada je tokom testiranja u aplikacijama sa video renderingom imao neobjašnjiv pad u performansama. Prilikom kopiranja velikih datoteka diše za vrat bržim i više pozicioniranim HyperX KC1000 i Samsung EVO 960 modelima. Definitivno je brži od klasičnih SATA modela, ali i neznatno sporiji od M.2 NVMe modela sa većim brojem podržanih PCIe putanja. Generalno, ponaša je tipično za noviju generaciju SSD diskova, munjevito brz u kopiranju velikih homogenih datoteka, sa jakim performansama prilikom slučajnog čitanja podataka što eksteremno pogoduje radu Windows 10 operativnog sistema, a koji se uz pomoć ovog diska neverovatno brzo podiže. Sa druge strane osetan je i pad u radu sa malim fajlovima, naročito ako imate neku lokalnu bazu sa gomilom dokumenata, excel tabela, mejlova i sličnih manjih datoteka.
       
      Ipak, najveći problem je trenutno cena koja nje dovoljno niža da bi bila toliko stimulativna i ignorisali NVMe PCIe x4 modele. Razlog za ovu tvrdnju jeste što jedan Samsung EVO 960 u kapacitetu od 250GB košta tek 10€ više od A1000 240GB modela, a pri tome je nesumjivo brži zahvaljujući PCIe x4 interfejsu. Slično je i sa modelima većeg kapaciteta gde se razlika proporcionalno povećava ali je i dalje toliko mala, da vam poništava glavni argument koji bi vas opredelio za A1000 model. Neke od fundamentalnih kompromisa ne možete tek tako ignorisati ako se pomenuti proizvodi prodaju po istoj ili vrlo sličnoj ceni. Svakako ćete izabrati onaj sa boljim tehničkim specifikacijama jer je to glavni motiv nabavke jednog M.2 NVMe SSD modela.  
       KingstonA1000aws.jpg
       
      Pretpostavimo da će se cene nivelisati na realne vrednosti nakon što prođe određeno vreme i slegne se prašina oko izlaska nove serije Kingston SSD modela. Sa agresivnom cenovnom politikom Kingston bi lako mogao da zagospodari “mainstream” M.2 NVMe SSD tržištem jer ima solidan i brz proizvod. U pitanju je neodoljiv argument za sve one koji upravo sada nabavljaju nov PC računar i žele iz svog hardvera da izvuku apsolutni maksimum performansi. Do tada držite “na oku” nove NVMe PCIe x2 SSD diskove posebno u kontekstu odnosa cene bržih NVMe PCIe x4 modela!
       
      Prednosti: 
      – Jednostavna instalacija
      – Bolje performanse u odnosu na SATA modele
       
      Nedostaci:
      – Nešto veća cena od očekivane
       
      CENA: 130€

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi