U poslednje vreme veliki kapacitet postaje uobičajena stvar na SSD diskovima. Da li je to definitivni nagoveštaj da se konačno možemo oprostiti od hard diskova?
O SSD diskovima koji stižu u 2.5” formatu i SATA interfejsu su manje više poznati svi detalji. U pitanju je više zaostavština iz prošlosti i želja da se izvrši što bezbolniji prelazak sa klasičnih mehaničkih diskova na tehnologiju NAND memorije. Šta više, SATA 3 specifikacije su prevaziđene mogućnostima višekanalne konfiguracije NAND memorija i SSD modela koji značajno prevazilaze brojke kojima se meri propusna moć interfejsa.
Ipak, ima još dosta uređaja na kojima je zgodno promeniti 2.5” disk kao što je to slučaj sa laptop računarima. Osim lakše nadogradnje tu je i dodatni efekat brzine koji će bukvalno preporoditi ove uređaje i dodatno im produžiti radni vek. Nakon ugradnje SSD diska, shvatićete da u vašem laptop-u još uvek ima dovoljno snage za poslove koje svakodnevno obavljate. Upravo su to razlozi zbog kojih i postoje 2.5” SSD diskovi i zašto velike marke poput Kingstona neprestano osvežavaju ovu liniju proizvoda.Kingston nam je na test poslao najnoviji 2.5” SSD disk sa oznakom KC600. U pitanju je klasičan model iz ove kategorije vrlo kompaktnih dimenzija, ali i jednog detalja koji ga razlikuje od većine konkurentskih modela – ima kućište od legure metala koje mu svakako pomaže u svrhu boljeg hlađenja ugrađenih memorija i fleš kontrolera. Detalj koji mnogi zanemaruju ali je svakako od koristi u nameri da mu produžite radni vek, a performanse učinite konstantnim tokom dužeg perioda rada. Ovog puta je ofarabano u mat crnoj boji i mnogo lakše će te ga razlikovati od njegove UV500 i A400 braće koji dolaze u svetlijoj sivo-metalik verziji kućišta.
Najveća prednost, suštinski već viđenog na istu temu je prevashodno veliki kapacitet od 1 TB kao u slučaju našeg primerka, a postoji i veći od 2 TB. Takođe, dostupni su i modeli manjeg kapaciteta: 512GB i 256GB. Ovi veći su spremni da zamene hard diskove koji su se držali za poslednji argument – većeg kapaciteta.
Natprosečno veliki kapacitet je omogućen ugradnjom 3D TLC NAND memorije kod koje su memorijske ćelije za čuvanje podataka poslagane u čak 96 slojeva. Kontrolu nad radom fleš memorije vrši Sillicon Motion 2259 NAND kontroler sa mogućnošću četvorokanalne arbitraže. Optimalno je podešen za rad u 2.5” SSD modelima diskova uz izuzetno malu potrošnju energije zbog čega je idealan kao rešenje za nadogradnju laptop računara..
Ovaj mikroprocesor je sa druge strane Kingston KC600 modelu podario dodatne mehanizme zaštite podataka kroz podršku NANDXtend korekcije greški u realnom vremenu, zatim poseduje podršku za TCG Opal protokol koji koriste softverska rešenja trenutno najpoznatijih kompanija za zaštitu podataka, a za kraj tu je i hardverska XTS-AES 256-bitna enkripcija podataka koja se takođe obavlja u letu tako da korisnik ne oseća nikakva usporenja tokom rada, a podaci su sa sigurnosnog aspekta, potpuno zaštićeni. Za brži rad uređaja je ugrađeno 1GB LPDDR3 DRAM memorije za keširanje podataka.
Test sistem:
CPU:
AMD Ryzen 7 3800X
MB:
Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 WiFi
Cooling:
Cooler Master 280L Nepton
RAM:
2x8GB HyperX Predator RGB DDR4-3200
VGA:
AMD Radeon Vega 64
SSD:
Kingston KC600 1 TB SATA 3
PSU:
Cooler Master V1200 Platinum
OS:
Windows 10 Pro Build 2004
Driver:
AMD Chipset 2.07.14.327
Performanse:
[modul]test=1010[/modul]
Zbog svojih malih dimenzija od 10 cm u dužinu, 7 cm u širinu i debljine od 7 mm lako se ugrađuje na postojeću poziciju 2.5” hard disk uređaja. Težak je svega 40 grama i postoji opcija pakovanja gde stiže sa adapterima čime se olakšava ugradnju u klasični desktop PC ili laptop računar.
U pogledu performansi ovo je jedan brzi SATA SSD primerak. Uporedili smo ga sa do sada najbržim modelima vodećih proizvođača. Kotira se među tri, četiri najbrža 2.5” SSD diska koje smo do sada testirali. Ustvari, većina današnjih 2.5” SSD modela je praktično već dosegla sam maksimum SATA3 standarda. Zbog toga u većini slučajeva pa i Kingston KC600 modela, maksimalna vrednost sekvencijalnog transfera podata su na samoj granici maksimuma od 500 MB/s.
Windows prilično dobro vrednuje ovaj model zahvaljujući natprosečnim vrednostima slučajnog čitanja i upisa podataka koji su na nivou do sada najboljih Crucial MX500 i Samsung EVO 860 modela sa kultnim statusom među 2.5” SATA SSD diskovima.
Sve to je na neki način već viđeno u pozitivnom smislu maksimalnih performansi, a ono po čemu se ovaj model posebno ističe jeste da ovako dobre performanse stižu u vidu modela velikog kapaciteta od čak 1 TB. To je ona magična granica za koju smo sigurni kako se može smatrati komfornom zonom za čuvanje podataka i instalaciju većeg broja apliakcija i igara.
Mnogi nas pitaju da li uzeti SATA ili M.2 SSD disk, jer tvrde da su performanse iste i neprimetne u radu. Da bi osetili maksimalnu brzinu u radu morate imati nekoliko SSD diskova u sistemu. Na primer primarni, brzi M.2 PCIe model sa četiri komunikacione linije i da onda dodate još jedan isti takav. Tada ćete kod prebacivanja fajlova ili rada na obradi velikih video sadržaja osetiti tu razliku u brzini. Koliko to zaista iznosi izmerili smo za vas na primeru Premijer projekt fajla “teškog” 100 GB. Klasični hard disk i to jedan od najbržih primeraka koji isporučuje transfer od 200 MB/s, zaostaje za Kingston KC600 modelom 2.3x ili 3 min i 11 sec, dok je taj zaostatak još veći za M.2 NVMe modelom i iznosi 2.8x ili 3.38 minuta, dok u isto vreme 2.5” SATA3 SSD zaostaje za M.2 NVMe x4 modelom skoro pola minuta ili 22%. Dakle, razlika nije proporcionalna vrednostima maksimalnog transfera podataka, već je u praksi daleko manja jer na dotičnu pojavu utiče mnogo sistemskih faktora.
Sa druge strane, u radnom okruženju jednog 5 godina starog notebook računara, razlika u performansama je još veća u realnom radu i omogućava da se ovaj prenosi PC bukvalno preporodi u radu bez zastajkivanja i nesnosnih pauza.Kingston KC600 SSD disk kapaciteta 1 TB je prvi disk na bazi NAND fleš memorije koji smo dobili na testiranje sa ovako velikim kapacitetom i pristupačnom cenom. Do sada su slični modeli u pogledu kapaciteta bili višestruko skuplji ali sporiji u radu. Kingston KC600 je odgovorio na oba zahteva za brzinom i kapacitetom i što je jednako važno – lake nadogradnje u uslovima zamene klasičnih mehaničkih diskova u njihovom mobilnom 2.5” formatu.
Otuda je kao stvoren za drugi disk u desktop PC sistemu u svrhu instalacije sekundarne baterije aplikacija i igara, tj. čuvanja podataka koje smo da sada držali na klasičnom hard disku,a što ga preporučuje kao idealnu nadogradnju za laptop računare.
Što se tiče cene ona za dotični model u prikazanom kapacitetu i blister pakovanju, bez dodataka u vidu adaptera, fensi šrafcigera i ostalog aksesoara, iznosi oko 190€. Na tržištu se mogu pronaći modeli drugih renomiranih marki u istom formatu i kapacitetu sa 50-ak evra nižom cenom, ali bez opcije zaštite podataka i ovako velikom količinom keš memorije kao u slučaju Kingston KC600 modela. Takođe, ovo je SSD veće izdržljivosti sa specifikacijom upisa od 600 TB podataka tokom radnog veka, što je uporedivo sa Western Digital RED SSD serijom namenjenih NAS uređajima ili Samsung Pro modelima. Poređenja radi, WD Blue model (400TBW) ili Seagate Baracuda 120 (600TBW, nema TCG Opal), Barracuda SSD (485 TBW) Crucial MX500 (360TBW). U toj situaciji videćete da Kingston KC600 nudi spisak funkcionalnosti i karakteristika po povoljnijoj ceni. Zato, ukoliko želite brz i pouzdan SSD disk sa maksimalnim spiskom bezbednosnih opcija zaštite podataka i u isto vreme visok nivo performansi – Kingston KC600 bez sumnje, ulazi u najjuži izbor 2.5” SSD modela.
Prednosti:
– Spisak bezbednosnih opcija
– Odlične performanse u klasi 2.5” SATA modela
– Cena u odnosu na sličnu konkurenciju
Nedostaci:
– SATA 3 standard ograničenog transfera
Cena: oko 190€