Aleksandar Mišić
Kingston Secure Digital 32GB SDHC
SD odnosno Secure Digital standard flash memorijskih kartica ove godine slavi deseti rođendan. Prijavljen kao patent 1999. godine i razvijan prvenstveno od strane kompanija Matsushita, SanDisk, i Toshiba, veoma brzo je prihvaćen kao najrasprostranjeniji standard memorijskih kartica. Prvobitna primena SD kartica se odnosila na upotrebu u vidu storage memorije za digitalne fotoaparate, a kako je tehnologija napredovala, ovaj vid dodatne memorije postao je epitet i mnogih drugih mobilnih uređaja, kao što su mobilni telefoni, PDA, MP3 i MP4 plejeri, pa čak i neki dedicated industrijski sistemi.
Vremenom, tehnologija se kretala u smeru minijaturizacije svih vrsta mobilnih gadget-a, tako da je sa sobom donela i potrebu za memorijskim karticama manjih dimenzija. SD standard je tako prošako kroz čitav niz revizija i doživeo dosta naslednih formata, o kojima će je već bilo reči na našim sajtovima, u uporednim testovima memorijskih kartica, a od kojih su najpoznatiji MiniSD i MicroSD (poznat i kao Transflash). Radi se o minijaturnim verzijama SD standarda, koje implementiraju manje-više istu tehnologiju i interfejs. Ipak, to ne znači da SD format gubi na popularnosti, jer prosto i dalje pruža odlične i sve bolje performanse, uz ne tako velike dimenzije. Paralelno porastu brzine flash memorije, dolazi i porast kapaciteta uz, na sreću, drastičan pad cene po megabajtu memorijskog prostora.
Kingston, kao kompanija koja u narodu decenijama predstavlja gotovo sinonim za memorije svih tipova, oktobra 2008. godine je predstavila seriju SDHC memorijskih kartica kapaciteta 32GB. U pitanju su memorijske kartice iz Secure Digital familije, sa oznakom SDHC Class 4. Da razjasnimo nedoumice, SDHC standard sa sobom donosi kategorizaciju kartica prema minimalnoj brzini čitanja i upisa. Ova kategorizacija se svodi na klase: Class2 (minimalno 2MB/s), Class4 (minimalno 4MB/s) i Class6 (minimalno 6MB/s). Napominjemo i podsećamo da SDHC, iako naslednik SD ideologije, ne poseduje kompletnu back-kompatibilnost sa prethodnim verzijama SD memorija, tako da stariji uređaji koji nisu po specifikaciji SDHC kompatibilni, neće moći da prepoznaju SDHC karticu. Kod pojedinih „non-SDHC“ uređaja, postoji rešenje u vidu nadogradnje firmware-a, ali to nije uobičajen slučaj.
Naime, SDHC predstavlja ekstenziju SD standarda iz 2006. godine, koja pruža podršku za implementiranje preko 2GB memorijskog prostora. SDHC memorijske kartice su najčešće fabrički formatirane u FAT32 fajl-sistem, fizički izgledaju potpuno isto kao i prethodnici, ali je razlika u načinu adresiranja memorijskog prostora, koji sada više nije na nivou bajta, već na nivou sektora, čime se otvara teorijska mogućnost za kapacitete i do 2 TB!
Ovom prilikom, na test smo dobili Secure Digital 32GB SDHC proizvedenu u pogonima kompanije Kingston, pa smo rešili da je stavimo na par brzinskih testova, kako bismo utvrdili performanse pri upisu i čitanju podataka. Test sistem se sastojao iz SDHC sertifikovanog čitača kartica i seta softverskih sintetičkih testova, koji predstavljaju uobičajenu proceduru testiranja ove vrste memorija. Koristili smo aplikacije HD Tune PRO i HD Tach RW i kao karticu za poređenje upotrebili Kingston SD 2GB standardnu Secure Digital karticu. Pogledajmo rezultate testova.
Rezultati koje postiže Kingston Secure Digital 32GB SDHC pokazuju vrlo dobre brzine čitanja i upisa za ovu klasu, u proseku oko 20% bolje u odnosu na referentnu test karticu. Kada sumiramo utiske, možemo reći da Kingston Secure Digital 32GB SDHC predstavlja dobro rešenje za sve čiji su zahtevi po pitanju kapaciteta prenosne memorije ovog tipa nadprosečni. Ako uzmemo u obzir činjenicu da vrednosti brzine koje postiže, mogu da se porede, pa čak i prestignu mnoge USB Flash diskove, verujemo da će nekima u kombinaciji sa SD-to-USB adapterom, odnosno čitačem, moći da posluži i kao prenosni flash disk.
Za:
– veliki kapacitet
– dobre brzine za ovu klasu
Protiv:
– nemamo zamerki
Kontakt kompanija Kingston