Kingston SSDNow E100 100GB

Kingston SSDNow E100 100GB

Kompanija Kingston u ponudi ima izuzetno veliki broj klasičnih "consumer" SSD-ova, ali je isto tako čvrsto rešila da se uključi i u ponudu pristupačnih enterprise modela, koji su namenjeni profesionalnom tržištu. To simboliše i oznaka "E" kod ovog pripadnika SSDNow porodice, a ujedno E100 je prvi primerak svoje vrste. Kao takav ima nekoliko specifičnih karakteristika, kao što je drugačiji kontroler, NAND i još ponešto. Šta je sve tačno drugačije, saznaćemo u nastavku teksta...

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      SSDNow E100 nam je stigao u jednostavnom “blisteru” koji je koncipiran kao najjeftiniji vid pakovanja, zbog uštede na dodatnoj opremi. S tim u vidu, sasvim je očekivano to što nismo našli ništa od propratne opreme koja čak ni fizički nije mogla biti smeštena.

      Sam SSD je tanak i ima debljinu od svega 7 mm. Ovakvo kućište je idealno za serverska rešenja, jer zauzima manje prostora i upravo je to proizvođač imao u vidu. Dizajn nije ništa drugačiji od ostatka klasične SSDNow serije. Identično 2.5-inčno kućište, kao i nalepnica, a jedino što ga izdvaja od ostatka jeste oznaka koja daje do znanja o kom modelu se tačno radi.

      Kao i svi moderni SSD-ovi, E100 se oslanja na SATA 6Gbps interfejs kako bi maksimizovao performanse koje omogućava odlični SandForce kontroler i brzi NAND-ovi. Zanimljvio je primetiti dodatnu nalepnicu sa firmware-om koji se nalazi na SSD-u, iako je tako već naznačeno odmah do serijskog broja i bar koda.

      Rasklapanjem se otkriva ukupno tri termalne trake, koje prekrivaju NAND-ove i SandForce kontroler. Dopada nam se to što Kingston uvek propisno obezbedi unutrašnjost termalnim interfejsom koji prenosi toplotu do metalnog kućišta. Iako SSD-ovim u principu nemaju problema sa pregrevanjem, dodatno obezbeđivanje nikad nije loša stvar.

      Štampana ploča je nešto kompleksnija od klasičnih modela i to je prva razlika koju ovaj “enterprise” model ima. Kao što možete videti na slici veliki broj kondenzatora je smešten na PCB kako bi obezbedio podatke prilikom gubitka energije. Njihov kapacitet je dovoljan da omogući da svi podaci koji se obrađuju u kontroleru završe smešteni u NAND kako ne bi došlo do gubitka podataka. Klasičnim korisnicima ovo možda nije preterano bitno, ali za servere je ova mogućnost izuzetno korisna.

      Kao kontroler za E seriju, Kingston je odabrao LSI SandForce SF-2500 kontroler. Ukoliko ste čitali veliki uporedni test SSD-ova verovatno ste primetili da se za potrebe consumer modela svih proizvođača bira SF-2281. SandForce SF-2500 u odnosu na SF-2281 ima mahom specifične prednosti kao što je poboljšana enkripcija podataka i podrška za razne zaštitne protokole, odličan mehanizam korekcije grešaka, podrška za Non-512B sektore u SAS okruženju i sl. Među najbitnijim mogućnostima jeste optimizacija za intenzivne read/write operacije.

      Naravno, ni sami memorijski čipovi nisu uobičajeni. Kingston se oslonio na Toshibin 24-nanometarski eMLC NAND. Iako je korišćen Multi Level Cell NAND koji spada u jeftiniju varijantu od SLC-a, u pitanju su čipovi namenjeni “enterprise” segmentu. Šta to znači? Dok je kod klasičnih modela NAND koji se koristi deklarisan u rasponu od 3.000 do 5.000 P/E ciklusa, u slučaju E100 modela NAND ima očekivanu životni vek od 30.000 P/E ciklusa. Takođe, treba pomenuti da iako ovaj SSD ima 16 čipova kapaciteta 8GB što je ukupno 128GB; 20% je rezervisano radi maksimizovanja sigurnosti i performans, pa otud i razlog za 100GB oznaku.

      Za scenario prosečnog korisnika SSD-ovi sa 3K NAND-om, kao što je recimo HyperX 3K, imaju očekivani životni vek od osam godina prosečnog korišćenja, dok modeli sa 5K imaju oko 13. Prostom računicom je lako doći do zaključka da bi u ovom scenariju SSDNow E100 imao očekivano trajanje od 80 i više godina. U profesionalnom okruženju, gde govorimo o serverima, zbog povećanog intenziteta rada ova računica se smanjuje, ali i dalje nije teško steći utisak u kojoj meri je eMLC NAND u prednosti u odnosu na klasičan MLC.

      U skladu sa drugačijom namenom, garancija nije veća od prosečnih SSD-ova, već je čak i relativno kratka imajući u vidu način na koji se profesionalnom tržištu namenjeni SSD-ovi eksploatišu. Svega tri godine je prilično kratak period, ali verujemo da je Kingston to učinio sa namerom da precizno pozicionira i utvrdi ovaj model kao “entry-level” proizvod. Doduše to i dalje ne menja činjenicu da je očekivani standard u ovoj kategoriji garantni rok od 5 godina.
      Test Konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K Matična ploča: ASUS P8Z77-V Memorija: 4x 4GB AMD Multimedia Edition DDR3 1600MHz VGA: ASUS Radeon HD 7970 3GB DirectCU II HDD: Seagate Barracuda 1TB PSU: Cooler Master GX 750W
       Prema rečima Kingstona, iako ovaj SSD ima specifičnu namenu za koju je glavni akcenat bačen na izdržljivost prilikom intenzivne eksploatacije, u pogledu performansi nikakav kompromis nije napravljen. Istini za volju, testiranje ovakvog uređaja nikada nije fer kada se radi na konvencionalan način, ali ćemo svakako proveriti kako se ova SSD pokazao na standardnim testovima.
       
      ATTO Disk Benchmark 2.46
      Prvo ćemo proveriti performanse koje E100 pruža u ATTO Disk Benchmarku. Ova aplikacija se koristi za merenje osnovnih performansi i rezultat u ovom testu se često se ističe od strane samog proizvođača u “consumer” segmentu. Razlog za to je testiranje koje ne podrazumeva random podatke što znači prikaz veoma visokih performansi koji naravno imaju malo veze sa realnim stanjem stvari.  

       
      Optimizacija SandForce kontrolera za rad sa podacima koji mogu biti kompresovani i generalno bolja priprema E100 modela za intenzivne “read” operacije pokazuju jasno u kom pravcu je Kingston razvijao ovaj proizvod. Već od malih fajlova (Transfer size > 8KB), dostiže veoma visoke vrednosti za Read, mada slično važi i za brzine upisa.
       
      PCMark 7
      Ovaj Futuremarkov test poseduje kompletan test jedinica za smeštanje podataka i sumira ga u jedan rezultat.  
       
      PCMark nije u stanju da prepozna prednosti enterprise namenjenog E100 i u skladu sa tim ga pozicionira na okvirno isti nivo kao i HyperX 3K. Ipak, ovo je i dalje prilično visok rezultat, što govori da je u pogledu sirovih performansi E100 prilično kompetentan SSD.
       
      CrystalDiskMark 3.0.2 x64
      Sledeći test će nam pokazati rad sa 4K Random podacima. Dobijeni rezultati su daleko realnije vrednosti od onoga što se dobija sa ATTO-om ili podešavanjem podataka na 0 ili 1 Fill.  
       
      Brzine u rad sa Random podacima su se pokazale kao izuzetno dobre, čak bolje od HyperX 3K modela. Takođe, 4K rezultat je posebno iznenadio, jer je neočekivano dobar. Jasno je da je Kingston odlično optimizovao firmware i time doprineo skoku u performansama.
       
      AS SSD 1.6.4
      S obzirom na to da poseduje sličan koncept testova kao i CrystalDiskMark, slični rezultati osnovnog testa su sasvim očekivani. Ipak, AS SSD ima još nekoliko različitih testova koji će nam reći nešto više od CrystalDiskMark-a.  



       
      Rezultati dobijeni u ovim testovima govore krajnje pozitivno na račun SSDNow E100 modela. Neke stvari su očekivane, poput dijagrama sa testom kompresije, koji je karakterističan za SandForce kontrolere, jer brzina upisa raste sa stepenom kompresije podataka, što ne važi za brzine čitanja koje variraju u minimalnoj meri (<10%).
      Zaključak
      Kingston SSDNow E100 je jako teško oceniti iz perspektive prosečnog korisnika, jer njemu nije ni namenjen. Imajući to u vidu, on nudi izuzetno dobre performanse zahvaljujući dobro optimizovanom firmware-u, ali i kvalitetnim komponentama, kao što je eMLC NAND i SandForce SF-2500 kontroler. NAND je deklarisan na 30.000 P/E ciklusa što je dovoljno da ovaj model učini izuzetno “robusnim” i izdržljivim. Za profesionalce će prednost biti i debljina od svega 7 milimetara, jer je za server manje zauzeće prostora uvek dobra vest. Na kraju tu su i razni vidovi zaštite podataka, a najvažnija je zaštita od nestanka struje koja zahvaljujući integrisanim kondenzatorima na štampanoj ploči. Imajući u vidu da se radi o najjeftinijem modelu iz Enterprise segmenta, Kingston E100 je sjajan proizvod koji nudi puno toga što se ne može naći ni kod skuplje konkurencije.  

      Prednosti: – Toshiba eMLC NAND sa 30.000 P/E ciklusa – Zaštita od nestanka struje – Najjeftiniji u Enterprise segmentu Nedostaci: – Uslovno rečeno kratka garancija od 3 godine Uređaj na test ustupio Kingston.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test