Nedavno smo pričali o uticaju prisustva jednog i dva SO-DIMM memorijska modula u okruženju gejming laptop sistema, te uticaja na performanse grafičkog podsistema i gejming performanse. Mnogi od vas su pisali kako bi želeli videti isto to na desktop platformi i danas im ispunjavamo želju.
Osnovno pitanje je da li koristiti jedan, dva ili čak četiri DIMM memorijska modula?
I dok većina vas zna da korišćenje samo jednog modula nije dobro za performanse vašeg desktop računara, posebno onog sa gejming namenom, dotle verujem da je većini vas nepoznanica da li ima i kolika je razlika u performansama između situacija kada koristite dva ili četiri memorijska modula? Skrećemo vam pažnju da ovde koristimo AMD “mainstream” desktop platformu sa procesorom iz Ryzen serije 3000 i matičnom pločom na bazi AMD X570 čipseta, koji podržavaju rad u Dual Channel konfiguraciji RAM memorije.
Kada pričamo o prisustvu jednog ili dva DDR4 memorijska modula u sistemu, radi se zapravo o razlici između “Single i Dual Channel” konfiguracije RAM podsistema. Kada je prisutan samo jedan memorijski modul on komunicira sa centralnim procesorom magistralom širine 64-bita. Dok u slučaju prisustva dva DDR4 memorijska modula radi se o dvokanalnom režimu gde se razmena podataka sa procesorom odvija putem 128-bitne magistrale. Jasno je zaključiti da je maksimalna propusna moć podataka daleko veća, a što utiče na bolje performanse čitavog PC računara.
Daljim proširenjem RAM memorije i dodatkom još sva DDR4 modula tj ukupno 4 DIMM modula, stvari postaju komplikovanije. Ryzen 7 3800X, naš testni procesor će i dalje raditi u dvokanalnom režimu rada bez obzira na četiri RAM modula jer njegov memorijski kontroler podržava isključivo dvokanalni rad sa RAM memorijom. Međutim, ovde uvodimo novu kategoriju performansi koja se tiče načina organizacije memorijskih čipova na samoj štampanoj pločici memorijskog modula i u tom pogledu razlikujemo: Single Rank (1Rx4, 1Rx8) i Dual Rank (2Rx4, 2Rx8) RAM memorije. Postoje i Quad Rank moduli, ali one nisu tema današnje priče jer se odnose na oblast serveskih mašina.
Takođe, Dual i Single Rank RAM module ne treba mešati sa pojmom jednostrane i dvostrane memorije jer čak i moduli koji sa obestrane štampane pločice imaju memorijske čipove, mogu biti po konfiguraciji Single Rank moduli.
Naš test procesor kao i svi Ryzen 3000 pripadnici mejnstrim segmenta, imaju Dual Channel tj dvokanalni memorijski kontroler, ali pokušaćemo da ovim testom pokažemo da li postoje razlike u performansama između konfiguracije sa dva i četiri memorijska slota kada su popunjenja oba kanala, ali i sve memorijske banke.
U čemu je zapravo štos? Jedan DDR4 DIMM modul komunicira sa procesorom preko magistrale širine 64-bita. Kada instalirate dva, komuniciraće preko magistrale širine 128-bita. Ako instalirate četiri, CPU će imati dve 128-bitne pristupne magistrale po ciklusu.
Prednosti Dual Rank memorije jeste što u istom radnom ciklusu, procesor može pristupiti različitim redovima memorija. I dok sa jednom radi osvežavanje adresa i podataka, dotle sa drugim redom memorija, CPU može pristupati podacima u smislu operacija čitanja i pisanja. Kod modula sa jednim redom memorija (Single Rank) u jednom ciklus se obavlja samo jedna od pomenutih radnji i zbog toga su Dual Rank memorije brže u radu. Praktično, Dual Rank modul se ponaša kao da su spojena dva Single Rank modula.
Pojam Single Rank i Dual Rank modula nemojte brkati sa Single Channel i Dual Channel konfiguracije RAM podsistema koji se tiče širine magistrale kojom procesor komunicira sa RAM podsistemom. Razlika kod Quad channel konfiguracije je što tada procesor i RAM na raspolaganju jednu magistralu širine 256-bita, pa je tako još veći transfer podataka koji procesor razmenjuje sa RAM memorijom.
Da sumiramo. Pošto je danas većina RAM modula koje ugrađujemo u računare, njih gotovo 90% stiže u Single Rank 1Rx4 konfigruaciji, kada instaliramo četiri RAM modula, one će raditi isto kao i dva Dual Rank modula, dozvoljavajući tehniku tzv “preplitanja” podataka u okviru dotičnog kanala.
Takođe, ovu situaciju nemojte poistovećivati sa određenim funkcionalnostima na matičnoj ploči koje se tiču nekih mogućnosti poboljšanog rada sa RAM memorijom poput. T-topology, DDR4 Boost, OptiMem i sličnih. Dotične se tiču kvaliteta fizičke veze između memorijskih modula i matične ploče u smislu rutiranja i čistoće signala koji omogućuju ploči i RAM memoriji da rade na većim frekvencijama. Naime, možda ste i sami primetili da kada instalirate više RAM modula, ne možete postići visoke RAM frekvencije kao u slučaju dva instalirana modula. Tada je memorijski kontroler u stanju punog opterećenja i zahteva izuzetno kvalitetan signal kako bi podržao stabilan rad memorije na visokim radnim učestanostima. Upravo za tu svrhu služe T-topology i slične funkcionalnosti.Mi smo uspeli da naše HyperX Predator 2933 CL 16 module, podignemo na 3600 MHz pri identičnim vrednostima CL16 latencija. Dual Channel konfiguraciji sa dva instalirana modula smo dodali još dva. Tada su memorijski kontroler, matična ploča i RAM moduli u iskušenju i prvi pokušaj sa ovako visokim vrednostima nije prošao na standardnom XMP definisanom naponu od 1.35V. Morali smo da podignemo napon na 1.38V i tako postigli željenu stabilnost prilično overklokovanog RAM podsistema.
Međutim, iako na prvi pogled deluje lako i jednostavno, postupak nadogradnje sa dodatna dva memorijska modula, zapravo nije nimalo lak u smislu očuvanja visokih radnih frekvencija RAM podsistema. Da bi ste poput nas “zategli” performanse, morate imati dobre memorije kao što su HyperX Predator HX429C15 i koje savršeno dobro rade sa AMD Ryzen plaformom serije 3000 i odgovarajućom X570 matičnom pločom. E sad… kada ovako overklokovanim memorijama na 3600 MHz dodate još par istih uz želju da ih održite u OC režimu i još dodatno ubrzate radom u “interleaving” tj dual rank režimu rada, mortate da imate opako dobru matičnu ploču.
U našem slučaju je to bio ASRock X570 Taichi koji je još jednom pokazao zašto ga smatramo jednom od najboljih X570 matičnih ploča. Probali smo i druge, poput jednog top MSI GODLIKE modela, zatim BIOSTAR GT8 modela, kao i Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 – međutim, nije išlo. Ploče bi po samom ulasku u Windows 10 desktop “zaglavile” bez obzira šta uradili u BIOS-u – podizali napone, povećali Command Rate vrednost na 2T, jednostavno nisu mogle ni približno dobro da isprate zahteve kao što to čini ASRock X570 Taichi.Evo i konkretnih rezultata… Prilikom testova smo se vodili logikom tako što smo u Single Channel slučaju koristili DDR4-2666 modul jer ko bi normalan koristio jedan 3600 MHz modul. Dok su u ostala dva slučaja korišćeni pomenuti HyperX Predator HX429C15 moduli na fabričkih 2933 MHz overklokovani na 3600 MHz uz CL16 latencije…
Test sistem:
MB:
ASRock X570 Taichi
CPU:
AMD Ryzen 7 3800X – PBO uključen
RAM:
32GB (4x8GB) HyperX Predator RGB 2933 CL16
VGA:
AMD Radeon RX 5700 XT 8GB
HDD:
Seagate Barracuda ST3000 SATA 6Gbps
SSD:
Kingston A2000 M.2 1TB PCIe x4
Cooler:
CM Nepton 280L
PSU:
Cooler Master V1200 Platinum
Driver:
Adrenalin 20.Q1
OS:
Windows 10 64-bit ver. 1909
Performanse:
[modul]test=1018[/modul]
Od dotičnog poteza dodavanja par istih modula, ubrzanje beleže ne samo igre, već i Windows 10 sistem kao i aplikativni softver.
Rezultati pokazuju da Far Cry 5 izvlači dodartnih 3.5% performansi ili 4 frejma više pri proseku od 121 fps. SOTR takođe dodaje 4 frejma na prosek od 109 fps-a tj ukupno 113 fps-a. Procesorski zahtevniji AC Origin beleži 7% ubrzanja i 5 frejmova više. Tako redom u Division 2, RDR 2 i Gears 5 igrama.
E, sada što se tiče razlike između situacija u kojima koristite jednu tj dve RAM memorije, odnosno 4 takve, recimo da je distanca zaista velika. Far Cry 5 je sporiji za 25% u odnosu na DC konfiguraciju tj 28.5% kada imate četiri modula u sistemu. AC Origin je još sporiji sa 26% odnosno 35% zaostatka. Division 2 kasni 33% za DC i 35% sa četiri modula. RDR2 najviše pati zbog memorije beležeći 42.5% zaostatka za Dual Channel konfiguracijom, odnosno 46% kada imamo četiri modula. Dakle razlika u igrama je ogromna.
U WinRAR-u prilikom kreiranja arhive od 5 GB prelaskom sa jednog na dva modula ubrzavate sistem za 35%, podizanjem frekvencije na 3600 MHz u DC režimu ubrzavate dodatnih 6%, a instalacijom četiri modula na 3600 MHz, dobijate još 14%, tako da razlika izmežu četiri i dva modula u DC režimu iznosi 21.5%, odnosno 62.5% između SC i maksimalne DC konfiguracije RAM sistema. Ovo je još jedan dokaz da Ryzen 3000 serija odlično reaguje na ubrzanje RAM podsistema, tj odlično skalira performanse. Slično je i sa ostalim aplikacijama osetljivim na performanse RAM podsistema kao što su Adobe Photoshop, Premiere Pro i After Effects, dok rendering programi u nešto manjoj meri reaguju na ovaj fenomen, ali pokazuju znake ubrzanja sistema, doduše u manjoj meri od 2%-9%.Ako se pitate ko uopšte danas stavlja jedan memorijski modul u računar, rećiću vam da ih ima i to posebno u slučaju sistem integratora, a takvu situaciju možete videti i kod stranih kompanija koje se izgovaraju razlogom lakše nadogradnje, terajući vas da još malo potrošite dok ćete u međuvremenu ići kao porsche na 13-icama. Pa ćete onda još više centiti to što se dokupili još jednu RAM memoriju, utvrdivši tada da ste uradili pravu stvar :), a realnosti je da onaj ko vam je prodao tako konfigurisan računar hendikepirao na samom startu, a da toga niste ni svesni.
Sa druge strane, četiri modula dodaju još jednu brzinsku marginu pod uslovom da imate dobru ploču. Dakle nemojte izbegavati situaciju u kojoj ćete popuniti sve DIMM slotove posebno u slučaju 4x8GB RAM memorije jer je to sasvim dovoljno za zahtevni video editing u 4K rezoluciji, a pri tome ćete dobiti još na performansama. Ubrzanje se definitivno da izmeriti, a da li vas to zadovoljava procenite sami iz naših podataka, ali je jedno sigurno… izbegavajte ugradnju samo jednog modula jer ćete platiti žestoku cenu pada performansi, zato obavezno uzmite dva ili još bolje 4 memorijska modula…isplati se kada su performanse u pitanju!
Prednosti:– 2x DIMM DDR4 ostvaruju 128-bitnu magistralu- 4x DIMM DDR4 dodatno ubrzavaju pomoću tehnike “preplitanja”- Razumni troškovi nadogradnje u slučaju HX429C15 RGB modula- Vizuelni doživljaj 4x RGB modula
Nedostaci:– 1x DIMM DDR4 – lošije performanse