MSI 975X Platinum

MSI 975X Platinum

Matične ploče sa novom Intel-ovom kontrolerskom logikom polako stižu na naše tržište. Iz MSI-ja stiže naslednik modela 955X Platinum. O i975X Express čipsetu se već sve zna, pa ostaje samo da pogledamo kako se on ponaša na matičnoj ploči u izvedbi tajvanskog MSI-ja…

    Sadržaj

      Delimir Tasić Debi Intel i975X Express kontrolerske logike nije prošao kako se očekivalo, ali su prve ploče ipak ugledale svetlo dana. Iako je bilo planirano da ovaj čipset i odgovarajuće ploče bazirane na njemu ugledaju svetlost dana još pred kraj prošle godine, izvesno kašnjenje prouzrokovalo je odlaganje cele priče za početak ove godine kada smo bili svedoci pristizanja prvih matičnih ploča zasnovanih na ovom čipsetu. Jedina značajna novina na koju budući vlasnici ploča zasnovanih na i975X kontrolerskoj logici mogu ga očekuju je podrška za Multi GPU sisteme i to one ATI-jeve. Dakle, za sada je podržano samo Crossfire rešenje, a po svemu sudeći od podrške za nVidia SLI neće biti ništa, jer nVidia ne najavljuje drajvere koji bi omogućili SLI podršku na pločama koje na sebi nemaju nForce 4 SLI čipset. Kako je Intel otkazao predstavljanje svog ICH8 južnog mosta ploče sa i975X Express čipsetom stižu sa starim ICH7R južnim mostom. Odlika ovih southbridge čipova je odsustvo jednog IDE kanala, što proizvođači za sada kompenzuju dodavanjem „eksternog“ IDE RAID kontrolera. Kasnije, kada budu debitovale ploče koje na sebi imaju kombinaciju i975X+ICH8R biće potpuno izostavljena podrška za IDE uređaje u čipsetu! Novi južni most koji je u najavi tako će primorati proizvođače optičkih uređaja da polako počnu da predstavljaju SATA optičke uređaje, a prava navala takvih uređaja očekuje se sa pojavom BlueRay odnosno HD-DVD uređaja. Pored, odsustva PATA podrške, ICH8 biće značajan i po povećanju broja podržanih SATA II uređaja na šest i kontroleru koji će podržavati deset USB 2.0 priključaka. Toliki broj USB priključaka odavno je podržan kroz sve varijante nForce 4 kontrolerske logike, a povećani broj podržanih SATA uređaja je ono što će takođe debitovati kroz nForce 5 čipset, ali uz podršku i za jedan PATA kanal.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      Ono po čemu određenim grupama korisnika može biti značajan i975X čipset jeste podrška za Intel procesore sa Conroe jezgrom. Za sada je najavljeno da će samo i975X čipset raditi sa novim procesorima kompanije Intel, pa ostaje samo da vidimo kakva će biti situacija kada na leto ovi procesori ugledaju svetlost dana. MSI je ovog puta poslao na test sample primerak matične ploče koja u pravom smislu te reči predstavlja probni primerak. Naime, ambalaža za ovaj model još uvek nije bila gotova, pa smo ploču dobili u beloj kutiji sa opremom koja se razlikuje u odnosu na onu koja će se isporučivati uz „finalni“ proizvod koji bi trebalo uskoro da se pojavi. Pored toga i BIOS koji je bio upisan u EEPROM čip je bio u beta fazi, a u trenutku pisanja ovog teksta nije bio raspoloživ noviji na sajtu proizvođača. Ipak, i pored toga što je reč o sample primerku ploče sa BETA BIOS-om, tokom rada nismo imali većih problema sa MSI 975X Platinum matičnom pločom izuzev što CoreCell sekcija nije bila baš na nivou, ali o tome nešto kasnije.

      Raspored komponenti
      Većina korisnika se seća vremena kada su sve MSI matične ploče dolazile sa crvenim PCB-om što je u to vreme bio veoma atraktivno, a verujemo da bi i sada bilo neuobičajeno, jer je veliki broj proizvođača odlučio da promeni boju svojih štampanih ploča. Tako je postupio i MSI, pa je crvenu uglavnom zamenio za tamniju tj. crnu boju. Kako se i975X Express čipset sastoji od dva čipa povezana međusobno Intel HUB Link vezom, na oba čipa se nalaze aluminijumski hladnjaci. Južni most hlađen je pasivinim hladnjakom, a severni most nešto masivnijim kulerom koji za divno čudo ovog puta ne generiše previše buke.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      Naime, prethodna generacija MSI ploča imala je na sebi ventilator koji se okretao zaista velikom brzinom (i do 7000 RPM) što je stvaralo neprijatan zvuk. Po iskustvu autora teksta, ovaj kulerčić i pored veoma malih dimenzija umeo je da svojom bukom nadjača čak i kuler na procesoru ili All-In-Wonder X800GT grafičkoj kartici. Baš zato, pozdravljamo odluku da se implementira nešto kvalitetnije rashladno rešenje. Naponska jedinica izrađena je u skladu sa standardima koje je MSI postavio kroz prethodnu generaciju LGA775 ploča sa i945 i i955X čipsetovima. Četvorofazna filtracija napona je ono što Intel još uvek propisuje kao obavezu za „vrele“ LGA775 procesore, pa je po tom pitanju MSI u potpunosti ispoštovao specifikaciju. Tu je i EPS12V konektor, ali za njegovo iskorišćenje biće vam potreban neko napajanje kao što je npr. CoolerMaster Real Power 550W SLI Edition koje na sebi pored ATX 12V priključka ima i „sporni“ EPS12V priključak. Upotreba ovog konektora je, kao što smo to ranije već napominjali, fakultativna. Dva slota za grafičke kartice rade u 8X režimu u slučaju da se koristi Crossfire podrška, a ukoliko je u upotrebi samo jedna grafička kartice tada primarni slot radi kao PCI Express x16. Ako se ima u vidu da nVidia nForce 4 SLI x16 i budući ATI Radeon Express 3200 čipset imaju podršku za dva PCI Express x16 slota u slučaju upotrebe Multi GPU sistema, onda moramo opet konstatovati da je Intel u zaostatku za konkurencijom po pitanju tehnoloških mogućnosti svojih čipsetova.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      Ta tehnološka inferiornost traje već duže vremena, ali korisnici i dalje po inerciji, potpuno neopravdano, smatraju da je za Intel procesor najbolje rešenje Intel čipset. Naše iskustvo govori drugačije, a ako jedan HP može da u svojim vrhunskim radnim stanicama koristi nForce 4 čipset onda je jasno da od priče o kombinaciji Intel procesora i čipseta nema ništa i da je ona odraz površnog gledanja sa stanje stvari. Tome treba dodati i to da i975X čipset ima mnogo slabiji raspon memorijskih delilaca, pa sve to opet govori da je i za overklok pogodniji nForce 4 SLI čipset. To su uvideli i proizvođači matičnih ploča, pa i u Intel segmentu nude najluskuznije ploče i sa nForce 4 SLI X16 čipsetom iako je taj segment do skoro, kada je Intel platforma u pitanju, bio rezervisan samo za Intel čipsetove. No, vratimo se mi na MSI 975X Platinum matičnu ploču. Dva slota za grafičke kartice razdvojena su PCI Express x1 slotovima što je do sada najbolje rešenje, jer uglavnom omogućava iskorišćenje i PCI slotova kojih u ovom slučaju ima svega dva. Nedaleko od primarnog PCI Express slota nalazi se MOLEX za napajanje grafičkih kartica u slučaju da se koristi Crossfire sistem.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      Jedan od dva PCI slota je tzv. MSI Communication slot koji je kompatibilan sa MSI Dual NET karticom na kojoj se nalazi podrška za WiFi 802.11g mrežu i Bluetooth. Iako na papiru ovo rešenje deluje kao veoma napredno, u pitanju je svojevrsni trik kojim je MSI obezbedio podršku za dva standarda bežičnog povezivanja na jednoj karti. Naime, WiFi podrška na Dual Net kartici implementirana je posredstvom PCI magistrale, a Bluetooth adapter se samo fizički nalazi na PCB-u Dual Net kartice, a inače se malenim kablićem povezuje na jedna Front USB port odakle se napaja i komunicira sa sistemom. Zašto za takvo rešenje treba specijalni slot sa poboljšanim bus mastering-om kakav je MSI Communication slot nije nam jasno, ali nije u krajnjoj liniji ni važno.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      Naponska jedinica za memoriju izvedena je veoma kvalitetno, a svojom masivnošću uslovila je da na ploči postoji dovoljan razmak između DDR2 ležišta za memoriju i primarnog PCI Express x16 slota za grafičku kartu. Memorijski kanali su obojeni različitim bojama, što je po dobroj tradiciji MSI ploča, obeleženo na samom PCB-u. Kako se na ploči nalaze dva IDE konektora, a ICH7 južni most podržava samo jedan IDE kanal, to znači da je posredstvom dodatnog JMicron JMB361kontrolera obezbeđena podrška za dodatni IDE kanal. Pored toga, pet SATA priključaka od kojih četiri podržavaju SATA II brine prenosa, govore i da je JMicron kontroler odgovoran i za dodatnu SATA podršku na MSI 975X Platinum matičnoj ploči. Od ostalih dodatnih kontrolera na MSI 975X matičnoj ploči izdvaja se VIA® VT6308P čip koji je nešto novije rešenje u poređenju sa VT6307 čipom, ali i dalje ne podržava Firewire 800 vezu?! Broadcom BCM5751 čip obezbeđuje posredstvom PCI Express magistrale gigabitnu LAN podršku.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      Ako se ima u vidu da je propusna moć jedne PCI Express linije 133 MB/s, a teretski maksimalni transfer koji se može postići posredstvom 1000 Mbps Ethernet veze iznosi 125MB/s onda je ovakvo rešenje sasvim adekvatno. Priključaka za ventilatore na ploči ima ukupno pet od kojih je jedan rezervisan za kuler na čipsetu, a jedan je predviđen za ventilatore koji imaju priključak sa dva pina. Rešenje za brisanje sadržaja BIOS-a koje smo imali prilike da vidimo na starijim matičnim pločama MSI-ja, a koje podrazumeva odsustvo džampera implementirano je i na MSI 975X Platinum matičnoj ploči. To konkretno znači da je sadržaj BIOS-a moguće obrisati pritiskom na mikroprekidač na samoj ploči što može biti korisno ukoliko je ploča u kućištu mada u principu to nije mogućnost bez koje se nije moglo…

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      Pozicija IDE, FDD i ATX 2.0 priključka je odlična i nalazi se nedaleko od DDR2 DIMM ležišta što će omogućiti dobru organizaciju kablova u kućištu. I/O Panel je uobičajen za MSI matične ploče i na njemu se nalazi jedan Firewire konektor u delu gde je trebalo da se nađe drugi serijski port. Drugi IEEE1394 priključak moguće je dobiti posredstvom dodatnog bracketa čiji je priključak smešten pomalo nezgodno u blizini PCI slota…

      BIOS MSI se odlučio za uobičajeni AWARD Phoenix BIOS koji se ne razlikuje previše od ploče do ploče. Ono po čemu svaki proizvođač daje neki svoj pečat jeste specijalizovana overklok sekcija. BIOS, iako u BETA fazi, ispravno je prepoznao naš test primerak Pentium D 920 procesora sa Presler jezgrom i omogućio uključivanje tehnologije virtuelizacije. Pored toga detektovana je i EIST tehnologija kao i Execute Disable Bit sigurnosna zaštita. H/W Monitor sekcija je prikazivala nerealno nisku temperaturu centralnog procesora koja je bila za 30-tak stepeni niža nego na ostalim pločama na kojima smo probali Presler procesor. To je još jedna potvrda da se na BIOS-u testirane ploče treba još poraditi.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      CoreCell sekcija omogućava overklokovanje uključivanjem nekog od pet predefinisanih profila: Private, Sergeant, Captain, Colonel i General. Svaki od profila povećava takt procesora i memorije za određeni procenat, ali nijedan od njih ne omogućava izvlačenje maksimuma iz komponenti. Za izvlačenje maksimuma iz komponenti pobrinuće se mogućnost podizanja napona memorije do čak 2.4 V; procesora do 1.58 V; PCI Express magistrale do 2.2 V. MSI je ostao dosledan svom principu konzervativnih vrednosti za maksimalni mogući napon na procesoru, pa je tao ispoštovano i u slučaju 975X Platinum ploče – svega 1.58 V je na granici upotrebljivosti za ozbiljniji overklok Pentium 4 procesora sa 90nm jezgrima. Memorijske delioce moguće je podesiti na samo četiri vrednosti: 1:1, 1:1.25, 1:1.33 i 1:1.66.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      Za razliku od nForce 4 ploča koje imaju mnogo širi raspon ovih podešavanja i975X čipset deluje prilično siromašno. Podešavanje memorijskih parametara omogućeno je samo kroz osnovni set opcija, a za razliku od nForce 4 ploča ne postoji mogućnost podešavanja Command Rate parametra. Ipak, nForce 4 ploče su dosta osetljivije po pitanju izbora memorije, pa smo na testiranoj ploči bez problema radilo sa relativno oštrijim tajminzima nego što na nForce 4 pločama podnosi memorija koju koristimo za testiranje matičnih ploča.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      Ipak, ono što je totalno podbacilo u ovoj reviziji BIOS-a je overklok. Naime, iako postoji mogućnost promene napona na procesoru sa testiranim Pentium D 920 modelom, napon nije mogao da se pomeri sa vrednosti od 1.3 V što je uslovilo nemogućnost probijanja barijere od 3.8 GHz i pored toga što je taj primerak procesora radio i na 4.2 GHz na ASUS P5WD2-E ploči pri naponu od 1.55 V.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      Test sistem

      Procesor

      Intel Pentium D 920, 2.8 GHz, 2x 2MB L2 Cache, EM64T

      Memorija

      2x 512MB DDR2-667 TwinMOS (4-4-4-15)

      Hard disk

      WD 60 GB, ATA100, 2 MB Cache

      Grafička karta

      Sapphire Radeon X1800XT

      Izvor napajanja

      CoolerMaster Real Power 550W, SLI

      Monitor

      Dell UltraSharp 2405FPW (1920×1200)

      Operativni sistem

      Windows XP SP1

      Drajveri

      ATi Catalyst 6.2

      Rezultati testova

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      Rezultati testova 2

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      Rezultati testova 3

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploce

      Sve u svemu… karakteristike, statistike, msi 975x platinum maticne ploceMSI je ponudio ploču sa novim setom kontrolerske logike u Platinum segmentu što znači da korisnici koje ne traže previše dodatne opreme imaju mogućnost da po relativno povoljnoj ceni obezbede sebi ovaj model. Koja će cena figurirati na domaćem tržištu saznaćemo uskoro, a ukoliko nameravate u ovom trenutku kupovinu matične ploče za novi Pentium D procesor i pri tome ste se odlučili za Intel čipset onda nema razloga da razmišljate od i955 i i945 pločama. Istini za volju, nForce 4 SLI x16 ploče već sada nude bolji set mogućnosti u odnosu na i975X matične ploče. MSI je sa modelom 975X Platinum uglavnom uradio korektno posao, ali finalni sud će se ipak moći dati na osnovu finalne verzije matične ploče. Po pitanju performansi MSI 975X Platinum je ostvario bolje rezultate u poređenju sa ASUS-ovim i975X modelom, mada su performanse na default kloku oduvek bile jača strana MSI matičnih ploča. Ono što definitivno nije jaka strana trenutne revizije MSI 975X Platinum ploče jeste BETA BIOS koji nam nije omogućio da overklokujemo ploču i time utvrdimo koliku „dodatnu vrednost“ potencijalni kupci mogu da očekuju od ovog modela. Dakle, MSI-jev model se ni sa čime nije izdvojio prilikom testa, što može biti i dobro, jer se nisu ispoljili ni neki preterani pehovi tokom testa. Dakle, možemo rezimirati da ukoliko ne tražite previše od matične ploče MSI 975X Platinum po, nadamo se, povoljnoj ceni može biti solidan izbor.
      Matičnu ploču na test ustupio MSI.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Polisa privatnosti

      Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

      Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.