MSI A68HM-P33

MSI A68HM-P33

Pored toga što uključuje prilično dobar grafički podsistem, APU odnosno FM2+ platforma ima i drugu bitnu stranu, a reč je o cenovno dostupnim matičnim pločama. Čak i najbolji A88X modeli bi mogli da se svrstaju tek u neku srednju cenovnu klasu u odnosu na svet LGA1150 i AM3+ modela. Pritom, tu su i odlične ploče poput MSI A68HM-P33 koje za manje od 5000 dinara nude vrlo kvalitetnu bazu koja dolazi u praktičnom microATX pakovanju.

    Sadržaj

      Iako zvuči da je A68 kontrolerska logika nešto potpuno novo, promene u odnosu na A58 su veoma male. Zapravo, jedna promena, a reč je o dodavanju USB 3.0 kontrolera čime se dobija nativna podrška bez potrebe za dodatnim čipovima. Ovo je korisno, jer iako sam A68 čipset košta proizvođače oko 2 dolara više, u krajnjem bilansu smanjuje cenu paketa zbog toga što nije potrebno nabavljati dodatni kontroler.
       msi_a68hm_p33_002_s.jpg
      Činjenica da se radi o matičnoj ploči microATX formata čini ovaj model idealnim za sve one koji su u potrazi za kandidatom koji treba da se nađe u HTPC-u ili manjem kućištu generalno. APU je za takve namene idealan zbog činjenice da raspolaže gotovo uvek solidno snažnim GPU-om. To se ogleda u mogućnostima da se odigraju čak i novije igre ili da ima bitnu ulogu prilikom hardverske akceleracije podržanog softvera.
       msi_a68hm_p33_003_s.jpg
      MSI A68HM-P33 ima vrlo skromne dimenzije, što je čini veoma simpatičnom i zapravo učini da shvatite da zapravo ima mnogo mogućnosti koje su spakovane na ovu ograničenu površinu. Kompromisi koji su trebali da se načine su pažljivo birani tako da se ne gubi na funkcionalnosti, ali ostaje da vidimo šta to znači u praksi.
       msi_a68hm_p33_004_s.jpg
      Naponska jedinica je izvedena u 4+2 faze, što je solidno rešenje koje omogućava overklok u razumnoj mer, ali je i dovoljno jednostavno da ne predstavlja veliki trošak za kompaniju. Odabrane su kvalitetne zavojnice sa feritnim jezgrom (SFC) u kombinaciji sa oklopljenim kondenzatorima. Sasvim dovoljno, rekli bismo, obzirom na namenu i kategoriju u kojoj se ova ploča nalazi.
       msi_a68hm_p33_005_s.jpg
      msi_a68hm_p33_016_s.jpg
      FM2+ podnožje koje podržava praktično sve APU-e koji postoje (5000, 6000, 7000 serija) kao i Athlone za ovaj soket, je upareno sa dva DIMM slota za memorijske module. Ovo je jedna od stavki koja bi mogla da odbije korisnike koji jednostavno traže opciju sa četiri DIMM slota, ali će takvi vrlo verovatno morati da potraže svoju sreću među klasičnim ATX pločama. Sa druge strane, dva DIMM slota su sasvim primerena mera za microATX rešenje.
       msi_a68hm_p33_006_s.jpg
      msi_a68hm_p33_018_s.jpg
      Na polju ekspanzije, A68HM-P33 nudi kao opciju jedan PCI-Express 3.0 x16, kao i tri PCIe 2.0 x1 slota. Realno gledano, ova propozicija koju MSI nudi je izuzetno funkcionalna. Činjenica da suštinski možete da dodate četiri kartice od kojih je jedna grafička karta, je odlična vest za sve koji žele da prošire mogućnosti PC-a u periodu nakon kupovine. Najbolji način da se iskoristi maksimalan potencijal je svakako da se upotrebe Dual-Graphics mogućnosti APU-a.
      Glavna i jedina novost AMD A68 kontrolerske logike je nativna podrška za USB 3.0
       msi_a68hm_p33_009_s.jpg
      Pomenuli bismo i audio podsistem koji nije impresivan. Dok MSI na svoje iole skuplje modele počinje da implementira Audio Boost tehnologiju, ova ploča je potpuno izostavljena iz te priče. Zapravo, tu je samo Realtek ALC867 kontroler koji spada među jeftinija rešenja, ali obezbeđuje podršku za 7.1 zvuk što je sasvim dovoljno za ciljnu grupu.
       msi_a68hm_p33_008_s.jpg
      msi_a68hm_p33_013_s.jpg
      Za vezu sa jedinicama za smeštanje podataka su zadužena četiri SATA 6 Gbps konektora. Od vaših potreba zavisi da li je to malo ili ne. Ukoliko planirate da povežete optički uređaj, SSD i hard disk to je više nego dovoljan broj. Sa druge strane, ukoliko planirate da “naređate” niz hard diskova, onda će vam biti potreban dodatna kartica sa kontrolerom ili druga matična ploča.
      msi_a68hm_p33_010_s.jpg
      Na kraju, što se tiče konekcija na zadnjem panelu MSI A68HM-P33 obavlja dobar posao. Tu je šest USB portova od kojih dva odgovaraju 3.0 specifikaciji što je i glavna novost AMD-ove A68 kontrolerske logike. Osim toga, tu su LAN, kombinovani PS/2 port i tri analogna audio konektora.
      HDMI je ekstremno popularan i smatramo da MSI nije smeo da ga zaboravi
       msi_a68hm_p33_011_s.jpg
      Dolazimo i do samog kraja i najveće zamerke koju imamo na ovu ploču. MSI A68HM-P33 ima dosta toga što vuče u njegovu korist i onda je MSI uspeo da nam pokvari raspoloženje kada smo shvatili da ploča ne raspolaže sa nekim od modernijih video interfejsa. Dok za DisplayPort donekle i razumemo, smatramo da je izostavljanje HDMI-a promašaj koji je mogao da se izbegne. Tu su DVI i D-Sub, ali HDMI je ekstremno popularan i smatramo da MSI nije smeo da ga zaboravi.
      [modul]specifikacija=8181[/modul]MSI je ugradio svoj prepoznatljivi UEFI BIOS u ovu ploču. Interfejs je vrlo intuitivan i istu organizaciju smo videli i kod drugih modela ove kompanije. To znači da je korisniku na raspolaganju pregršt opcija na svim poljima, uključujući i overklok sekciju.
      bios_msi_a68hm_p33_011.jpg
       
       Automatski overklok je dostupan u samom biosu, a ne kroz operativni sistem, što nam se dopada
       
      bios_msi_a68hm_p33_001.jpg
       

      Organizacija je jasna i logična, uz grafičku prezentaciju osnovnih sekcija. Glavni meni konstantno prikazuje vreme, datum i temperature ploče i procesora što je svakako korisno.
       
      bios_msi_a68hm_p33_003.jpg
       

      Hardver monitor opcija je odlično odrađena, uz mogućnost prilagođavanja brzine ventilatora putem dijagrama sa odnosom temperature i broja obrtaja. Korisna opcija Board Explorer koji prikazuje sliku ploče, a prelazom miša preko svake grupe dobijate informacije o tome čemu služi i šta je tačno. Veoma upotrebljivo za one koji se tek upoznaju sa hardverom.
       
      bios_msi_a68hm_p33_009.jpg
      bios_msi_a68hm_p33_010.jpg
       
      OC Genie opcija je tu da odradi automatski overklok i dopada nam se što je ova mogućnost dostupna u samom biosu, a ne kroz operativni sistem.
      bios_msi_a68hm_p33_005.jpg

      [modul]test=398[/modul][modul]test=399[/modul]Kao budžetski orijentisana ploča za FM2+ platformu, MSI A68HM-P33 ima određene kompromise, ali su mahom dobro raspoređene tako da je i dalje reč o veoma funkcionalnom proizvodu ukoliko nemate velike potrebe. Doduše, u tom slučaju ćete morati da potražite ploču iz više cenovne klase.
      MSI A68HM-P33 je veoma dobro balansirana i odmerena ploča gde se pažljivo biralo gde će biti načinjeni kompromisi kako ništa ne bi bilo izgubljeno po pitanju funkcionalnosti
       msi_a68hm_p33_019_s.jpg
      Jedini aspekat koji nam je pokvario ukupan doživljaj tokom korišćenja je nedostatak HDMI-a i činjenica da povezivanje sa televizorima i većinom monitora treba da se obavlja uz konvertore i adaptere. U ostalim aspektima rada, MSI A68HM-P33 ima dosta toga što ide u njen prilog. Dobar layout, praktične dimenzije koje odgovaraju velikom broju kombinacija ploča i komponenti, kvalitetnu naponsku jedinicu i još dosta toga.
       msi_a68hm_p33_017_s.jpg
      Prednosti:– Četiri PCIe slota- microATX dimenzije- Cena
      Nedostaci:– Nema HDMI- Nema S/PDIF
      Matičnu ploču na test ustupio MSI.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test