MSI A75MA-G55

MSI A75MA-G55

Iz kompanije MSI stiže matična ploča za Lynx platformu koja u startu predstavlja vrlo, vrlo interesantnu opciju za kupovinu. Naime, radi se o Socket FM1 matičnoj ploči namenjenoj AMD Llano procesorima čija cena iznosi oko 75 evra. Istovremeno, radi se o mATX modelu, koji je kao takav vrlo zanimljiv kupcima koji planiraju korišćenje računara manjih dimenzija, ili multimedijalnih centara kao svojih sekundarnih, pa i tercijarnih mašina. U pra

    Sadržaj

      Miloš Stamenković

      Test: MSI A75MA-G55

      Llano predstavlja odlično rešenje za „mobile“ primene kod raznih varijanti netbook i notebook računara, dok je kod desktop-a situacija ipak nešto drugačija. Iako Llano predstavlja veoma zanimljivu osnovu za sastavljanje veoma efikasnih kućnih „media centar“ računara, korisnici koji su malo više zainteresovani za performanse svog računara i dalje više gledaju u pravcu klasičnog desktop rešenja. Paradoksalno, najveći rivali Lynx sistema na desktop polju jesu Athlon II + jeftina grafčka karta, ukupne mogućnosti se ne razlikuju previše, kao ni cena. Stoga su potrebni nešto “ubedljiviji argumenti”.
       

      Da bi se veći broj korisnika više zainteresovao za Lynx platformu, neophodno je da i cena bude primamljiva. Prve varijante matičnih ploča za Socket FM1 procesore imalu su nešto veću cenu od one koje smo očekivali, a pored toga, radilo se o modelima klasičnog ATX formata. Nakon toga, imali smo prvu MicroATX varijantu koja je mnogo realnije rešenje za Lynx platformu, ali je cena dotične ploče bila nešto ispod 100 evra, što opet “ne zvuči baš kako treba”. Ovoga puta, na test nam stiže MSI model koji sa cenom od tek 75 evra predstavlja veoma zanimljivog Socket FM1 kandidata.

      A75 FCU

      Svaki novi soket uvek sa sobom povlači i novi čipset, pa to ni ovoga puta nije izuzetak. AMD očigledno nije mogao da primeni 9XX rešenje, već se morala napraviti posebno rešenje Fusion rešenje. Pošto Llano procesori u sebi sadrže i nortgbridge, jasno je da njega više nema u sastavu čipseta. Ujedno, A75 tehnički nije čipset, već samo čip. U njemu su integrisane sve southbridge funkcije, uz određene modifikacije. Tako A75 nosi oznaku „FCU“, što u prevodu znači „Fusion Controler Unit“. Llano poseduje standardne 24 PCI Express linije, od kojih četiri idu na vezu sa southbridge-om (FCU)  i još četiri na vezu sa raznim spoljnim čipovima.
       

      Dotične četiri PCI Express linije koje povezuju A75 FCU sa Llano procesorom imaju maksimalnu propusnu moć od 500 MB/s, dakle 2 GB/s ukupno, što je na nivou A-Link rešenje sa prethodnih generacije čipsetova. A75 FCU pored ova četiri linka ne poseduje nikakve dodatne PCI Express linije, što automatski dovodi u pitanje mogućnost za upotrebu nekih eksternih čipova i ostvarivanje odgovarajuće propusne moći. Međutim, u ovom slučaju to nije problem, jer A75 već poseduje sve neophodne funkcije. USB 3.0 podrška je integrisana, pa su tako na raspolaganju ukupno četiri porta, dok je broj USB 2.0 portova ukupno 12. Pored toga, A75 poseduje integrisani VGA DAC, HD audio podršku i ukupno šest SerialATA 6 Gb/s portova.

      Kako mora postojati i jeftina verzija čip(set)a, AMD nudi i A55 FCU. Ipak, jedina razlika između dva FCU-a je u USB 3.0 podrška koju A55 nema, tako da se u principu radi o dva identična čipa, sem što je kod jednog isključena određena funkcija. Sve ostale karakteristike su identične, pa na kupcima ostaje da se opredele i odluče da li su im neophodni USB 3.0 portovi ili ne. Samo proizvođači ploča će sigurno nudi obe opcije, jer su modifikacije koje se moraju napraviti u proizvodnji minimalne.

      MSI A75MA-G55

      Kada je ova kategorija ploča u pitanju, realno je očekivati da paket bude maksimalno skroman. Ipak, u ovom slučaju je MSI rešio da uz A75MA-G55 zapakuje bar jedan dodatni bracket, što je veoma korisna stvar, naročito jer je u pitanju USB 3.0 bracket. Tako A75MA-G55 podržava ukupno četiri USB 3.0 slota, što je definitivno pohvalno. Pored njih, na raspolaganju su još četiri USB 2.0 slota, a na I/O panelu se još nalazi LAN priključak i set od šest audio konektora, uz jedan PS/2 port.
       

      Naravno, tu je i kompletan set video izlaza, što podrazumeva D-SUB, DVI i HDMI. Iako se kod većine modela raznih proizvođača primećuje trend nestajanja bar jednog (pa čak i dva) od ova tri priključka, lepo je videti da je MSI na A75MA-G55 jednostavno ostavio korisnicima slobodu da integrisanu grafiku povežu na način koji im trenutno najviše odgovara.

      Obradovalo nas je što A75MA-G55 ne predstavlja „zakinutu“ varijantu MicroATX ploče koja jednostavno samo treba da radi. Tu je „4+1 Phase“ naponska jedinica (sasvim dovoljna za Llano procesore), zajedno sa „Military Class II“ elektrolitskim komponentama koje MSI koristi i na dosta skupljim pločama. I sam izgled A75MA-G55 je u skladu sa aktuelnim MSI imidžom, što bi trebao da bude još jedan znak potencijalnim korisnicima da se radi o kvalitetnom proizvodu. A75MA-G55 poseduje dva grafička PCI Express slota, ali samo jedan može raditi u x16 modu, dok je za drugi rezervisan x4 mod. Naravno, neke klasične Crossfire varijante kod Lynx platforme i nemaju nekog smisla, tako da je ova konfiguracija slotova potpuno opravdana. Tu su još i po jedan PCI Express x1 (koji će ostati blokiran ukoliko se koristi grafička karta) i klasičan PCI slota, gde je mnogo bitniji ovaj drugi, jer omogućava korisniku da eventualno prenese neku stariju kartu sa prethodnog računara, tipa TV karte i slično.

       

      Kada je BIOS u pitanju, A75MA-G55 nudi stvarno dosta toga po pitanju overklokinga. Jedino što A75MA-G55 vraća malo u nazad je „ClickBIOS“ varijanta interfejsa, što podrazumeva klasičan BIOS sa opcijom klika mišem na određene opcije. U praksi ovo ne izgleda baš elegantno, pa je najbolje zadržati se na klasičnoj kontroli BIOS-a preko tastature. Naravno, MSI odavno poseduje „full“ grafički BIOS, ali očigledno nije hteo da i ovu mogućnost ponudi na ploči iz niže cenovne kategorije. Ipak, ako zanemarim ovaj manje bitan grafički detalj, BIOS na A75MA-G55 nudi sve što je neophodno za overkloking Llano procesora.

      Podešavanje svih bitnih napona, množilaca, magistrale, grafičkog jezgra, memorijskih tajminga i svega ostalog je na raspolaganju. Pitanje je samo koliko je moguće izvući iz platforme i procesora. Situacija je slična kao i kod LGA1155 platforme, gde se overklok u dobroj meri ograničen. Ipak, kod AMD-a je situacija nešto povoljnija, jer A75 i Llano nisu baš toliko drastično osetljivi na promenu bazičnog radnog takta. Promena ovo takta direktno utiče na povećanje brzine memorije i integrisanog GPU-a, što se može regulisati preko korekcije množilaca.

       

      Ono na šta se ne može uticati su interne A75 frekvencije, kao na primer za integrisani SerialATA kontroler, pa se tako usled većeg BCLK takta može desiti pojavljivanje nestabilnosti u radu. Trik je dostići BCLK takt od 133 MHz, kada će A75 čipset automatski podesiti množioce kako bi sve frekvencije stavio na propisane vrednosti.

       

      Nažalost, ne nude sve Socket FM1 ploče mogućnost podešavanja BCLK takta na ove prednosti. Kod A75MA-G55 se maksimalno može podesiti takt od 131 MHz, tačno korak daleko od onoga što bi trebalo za jači overkloking. Logično, stabilan rad na 131 MHz je teško moguć, pa se na A75MA-G55 može računari na stabilan rad pri BCLK taktu od 120 MHz. Naravno, ovo umnogome zavisi i od mogućnosti procesora, iako se ne radi o finalnoj CPU brzini. Opet, sa A8-3850 koji ima množilac 29, i sa tih 120 MHz se dolazi do limita koje Llano procesori mogu da izdrže. Tako A75MA-G55 i pored nemogućnosti podešavanja BCLK takt na 133 MHz i dalje predstavlja veoma dobro overkloking rešenje za Lynx platformu.

      Na ovoj strani možete pronaći rezultate koje ostvaruje matična ploča. Kao što možete videti, poređenje je vršeno sa ASRock A75M-HVS matičnom pločom, kako biste stekli bolji uvid u performanse direktnih konkurenata na tržištu.
       

      Zaključak

      Primarna stvar za uspeh Lynx platforme, pored performansi koje su definitivno prisutne, je maksimalno povoljna cena kompletnog sistema. Sa prvim Socket FM1 pločama koje smo imali na testu, to i nije bio slučaj. Ukupna cena za Lynx varijantu bila opasno blizu regularne desktop kombinacije ploče, procesora i grafičke karte, a performanse i mogućnosti su bile nešto manje. MSI sa A75MA-G55 ovu situaciju popravlja, jer nudi ploču po veoma povoljnoj ceni koja u isto vreme nudi veoma dobre mogućnosti za maksimalno iskorišćenje Llano procesora.

       

      Pored samih opcija vezanih za overkloking, A75MA-G55 poseduje sve neophodne detalje. Pomenimo dobru audio podršku (Realtek ALC887), četiri USB 3.0 porta uz opciju instalacije dodatnih braket-a za proširenje broja USB 2.0 portova, a tu su čak mesta za bracket-e koji obezbeđuju podršku za „serial“ i „paralel“ portove. Sve ovo za ukupno 75 evra definitivno ostavlja utisak dobre kupovine za koju će biti zainteresovani svi koji u ovom momentu žele računar baziran na Lynx platformi.

      Ploču za potrebe testiranja ustupio MSI.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test