MSI A88X-G45 Gaming

MSI A88X-G45 Gaming

Na početku APU priče nije bilo naprednih matičnih ploča. Tek sa Gigabyte-ovim sjajnim G1.Sniper A88X modelom smo počeli da dobijamo sve bolju ponudu FM2+ modela koji su namenjeni entuzijastima i overklokerima. MSI se poslednji uključio u ovu priču, ali je to opravdao proizvodom koji će se verovatno naći na užem spisku svih koji žele naprednu APU matičnu ploču koja ne košta sve pare ovog sveta.

    Sadržaj

      Prva i osnovna premisa koja mora da se ispoštuje kod naprednih A88X ploča je da se cenovno uklapa u okvir od “oko 100 evra”. Iz nekog razloga svi proizvođači smatraju to psihičkom barijerom za FM2+ platformu i moramo da primetimo da su se ova pravila “primila” kako kod korisnika, tako i među konkurencijom. U ovom aspektu MSI ima blagu prednost, jer je jeftiniji od Gigabyte G1.Sniper A88X i Asusovog A88X-Gamer. Najbitnije u celoj priči je to da mu se cena u šopovima kreće oko 90 EUR-a čime automatski postaje najinteresantniji od pomenuta tri modela. Povrh svega, MSI se ne odriče bilo koje funkcionalnosti, ali to ćemo proveriti.
      msi_a88x_g45_gaming_001_s.jpg
      Ploča na prvi pogled izgleda odlično, mada u kvalitetno odrađenoj crno-crvenoj kolornom šemi malo koja ploča ili grafička karta ne izgledaju dobro. Hardveru ta kombinacija jednostavno dobro stoji. Ipak, MSI već neko vreme ide korak dalje sa Gaming serijom koja je tematski temeljno koncipirana, pa se sve jako lepo uklapa. Crveni zmaj na crnom hladnjaku čipseta, crno-crveni aluminijumski profili koji hlade naponsku jedinicu čiji oblik poprečnog preseka asocira na zmaja, uz mnoge druge detalje čine utisak kompletnim.
      msi_a88x_g45_gaming_022_s.jpg
      Oko FM2+ soketa se nalazi jako dobra naponska jedinica. MSI je rešio da smesti svoj model po kompleksnosti na nivo ostalih modela u klasi. Ukupno šest faza dizajnirano po 4+2 modelu gde četiri faze filtrira CPU napon, dok su druge dve zadužene za integrisani Northbridge i GPU. Poput Gigabyte-a, MSI koristi zavojnice sa aluminijumskim jezgrom i Intersilov ISL6377 naponski modulator. Jedina razlika se suštinski svodi na nešto kvalitetnije i otpornije kondenzatore (Black Caps) koji zaokružuju Military Class 4 standard.
      msi_a88x_g45_gaming_005_s.jpg
      msi_a88x_g45_gaming_024_s.jpg
      MSI unosi i nekoliko sopstvenih detalja na ovu ploču kojom je čine praktičnijom od konkurenata. Naime, pored četiri DIMM slota koji podržavaju DDR3 module se nalazi set prekidača. Oni su tu da omoguće paljenje, gašenje i reset PC-a direktno sa matične ploče. Takođe, tu je i OC Genie svič kojim aktivirate automatski overklok ploče.
      msi_a88x_g45_gaming_007_s.jpg
      msi_a88x_g45_gaming_017_s.jpg
      POST ekran takođe nije izostavljen, a sve to u kompletu čini ovu ploču sjajnim izborom za napredne korisnike koji vole da imaju mogućnost neposredne kontrole nad matičnom pločom i celim sistemom. Dopada nam se činjenica da je na ovom mestu lociran i “ClrCMOS” dugme kojim ćete lako povratiti sistem u slučaju da se zanesete sa overklokom i ploča ne bude u stanju da se sama povrati iz privremene kome.
      msi_a88x_g45_gaming_011_s.jpg
      msi_a88x_g45_gaming_013_s.jpg
       [modul]specifikacija=8246[/modul]
       Na polju proširivanja A88X-G45 Gaming raspolaže sa tri PCI-Express slota pune veličine. Treba imati u vidu da prva dva odgovaraju 3.0 specifikaciji i da mogu da rade u x16/x1 ili x8/x8 režimu. Treći slot je PEG 2.0 i radi u x4 modu. Pored njih tu su tri PCIe x1 slota, kao i jedan stari PCI. Sve ovo čini da je A88X-G45 ozbiljna matična ploča sa velikim mogućnostima za proširenje. Multi-GPU konfiguracije, dodatne kartice i sve ostalo je moguće.
      msi_a88x_g45_gaming_009_s.jpg
      Iako FM2+ ploče obično ne briljiraju sa brojem SATA konektora, ovaj model raspolaže sa čak osam SATA 6 Gbps priključaka, kao i sa velikim brojem konekcija na zadnjem panelu. Tu je šest USB 3.0 portova od kojih dva dolaze preko AMD čipseta, dok su ostala četiri omogućena zahvaljujući dodatnom VIA VL805 kontroleru. Tu su još dva USB 2.0 konektora zajedno sa kombinovanim PS/2, S/PDIF, LAN i svih šest 3.5 mm audio priključka.
      msi_a88x_g45_gaming_015_s.jpg
      msi_a88x_g45_gaming_021_s.jpg
      Mrežni konektor je crvene boje, a kako spada u gejming seriju ova ploča ponosno nosi Qualcomm Killer E2205 mrežni procesor koji spada među najbolje izbore za gejming. Na kraju, moramo da izdvojimo ovu ploču po tome što ima sjajan izbor video izlaza. MSI je jednostavno rešio da ugradi sve i zato su tu D-Sub, DVI, HDMI i DisplayPort što je čini najfleksibilnijim mogućim izborom.
      msi_a88x_g45_gaming_023_s.jpg
      Audio sekcija ploče je u skladu sa aktuelnim trendovima, a kako je praksa davanje određenog zvučnog naziva, MSI se odlučio za “Audio Boost”. Iza ovog imena se krije kombinacija Realtek ALC1150 kodeka koji sa dva OPA1652 pojačala koji uz audio kondenzatore nude kvalitetniju reprodukciju zvuka. Realtek čip je odvojen i zaštićena od elektromagnetnih interferencija.
      msi_a88x_g45_gaming_019_s.jpg
      U praksi, svako od ovih rešenja zvuči bolje od klasičnih varijanti, ali su i dalje iza kvalitetnih zvučnih karti. Očekivano, ceo audio segment ove ploče je osvetljen LED-ovima. Nije od krucijalne važnosti, ali i dalje izmami osmeh na lice svakome ko ceni kada proizvođač obrati pažnju na sitne detalje. Interesantno je samo to što boja nije crvena kao što smo očekivali, već ljubičasta, ali i dalje vizuelno izgleda jako atraktivno.Kutija u kojoj stiže A88X-G45 Gaming je dizajnirana u prepoznatljivom maniru. Tu je jedan nesvakidašnji detalj, a reč je o slici iz Assassin’s Creed: Liberation igre koja se dobija uz matičnu ploču kao deo “bundle” paketa. U našem slučaju ova igra nije stigla u paketu u bilo kom obliku (kod ili fizička kopija), jer je u pitanju primerak za novinare i nije reč o finalnoj verziji, ali svejedno je lepo znati da će određeni broj modela po istoj ceni stizati sa ovom igrom.
      msi_a88x_g45_gaming_002_s.jpg
      msi_a88x_g45_gaming_004_s.jpg
      msi_a88x_g45_gaming_006_s.jpg
      Pakovanje je tipično za Gaming seriju koja obično isporučuje par dodatnih detalja koji će svakako biti cenjeni od strane mlađe populacije. Tu su standardni deo opreme u vidu diska sa drajverima i softverom, uputstava i dokumentacije, kao i SATA kablova, ali i kartona koji se kači o kvaku sobe koji upozoravaju da se ne uznemirava zbog gejminga. Iako ga mi nismo dobili, u finalnom pakovanju bi trebao da se nađe i veliki samolepljivi MSI Gaming logo za kućište.
      msi_a88x_g45_gaming_008_s.jpg
      msi_a88x_g45_gaming_010_s.jpg
      msi_a88x_g45_gaming_012_s.jpgUEFI bios koji je MSI ugradio je već neko vreme tu i osim kolorne šeme koja je prilagođena imidžu ploče, interfejs je identičan kao i kod većine drugih modela. Opcije su dobro organizovane, a pohvalili bismo hardverski monitor koji je grafički prikazan i olakšava prilagođavanje hlađenja sopstvenim potrebama. Isto važi i za broj opcija koje su vezane za overklok. Korisniku je zaista dato puno opcija, pa će entuzijasti biti prezadovoljni.
      msi_a88x_g45_gaming_bios_001.jpg
      msi_a88x_g45_gaming_bios_007.jpg
      msi_a88x_g45_gaming_bios_003.jpg
       
      M-Flash sistem omogućava snimanje biosa i instalaciju novih verzija putem fleš stikova koji su formatirani u FAT32. Isprobali smo ovu mogućnost, jer smo morali da ubacimo poslednju verziju BIOS-a sa MSI-evog sajta kako bi AMD-ov novi A10 7870K bio podržan. Dopada nam se i sistem za snimanje overklok profila koji se često previde među jeftinijim matičnim pločama.
       
      msi_a88x_g45_gaming_bios_004.jpg
       
      Zanimljiva je i opcija sa nazivom “Board Explorer” koja daje vizuelni prikaz ploče uz davanje informacije o kom elementu se radi, uz dodatno obaveštenje da li se u tom slotu nalazi neki uređaj koji je povezan ukoliko. Za početnike vrlo korisno i edukativnog karaktera.
       
      msi_a88x_g45_gaming_bios_006.jpg
       
      msi_a88x_g45_gaming_bios_005.jpg
       
      Isprobali smo i automatsku overklok opciju pod imenom OC Genie. Ipak, u slučaju A10 7870K zaista nema mnogo mogućnosti za izvlačenje dodatnih performansi bez ozbiljnog povećavanja napona. Naš primerak je jednostavno davao slabije rezultate ukoliko bi se povećao takt GPU-a, dok je OC Genie povećao frekvenciju CPU-a na svega 4.2 GHz što nije rezultovalo bitnim povećanjem performansi. Možda bi situacija bila bolja da nismo koristili BOX kuler, s obzirom na to da A10 7870K disipira veliku količinu toplote i neretko dostiže temperature koje su bliske 90-om podeku Celzijusove skale.
      msi_a88x_g45_gaming_014_s.jpg[modul]test=416[/modul][modul]test=417[/modul]MSI A88X-G45 je najpristupačnija od naprednih FM2+ matičnih ploča i opremljena je sjajnim rešenjima koji u praksi olakšavaju život naprednim, ali i običnim korisnicima. Ovaj model je sjajan izbor za sve korinike koji prave APU ili Athlon konfiguraciju i pritom žele da dobiju iskustvo kakvo bi imali sa najskupljim modelima. Odlična audio podloga, sjajan LAN kontroler, prekidači za kontrolu, POST ekran i sjajan dizajn su samo neke od prednosti ovog modela.
      msi_a88x_g45_gaming_020_s.jpg
      Pri tome, sa cenom od 90 EUR-a ova ploča nije nedostižna i smatramo je najboljim izborom za FM2+ u ovom trenutku: zbog neverovatno dobrog odnosa cene, mogućnosti i kvaliteta. MSI je možda malo okasnio za konkurencijom na ovom polju, ali se u potpunosti iskupio korisnicima koji nisu požurili i već napravili svoj izbor.
      msi_a88x_g45_gaming_award_s.JPG
      Prednosti:– Audio sekcija- Kvalitet i dizajn- POST ekran- Kontrole na samoj ploči- Zadnji panel bogat konekcijama- Cena- Verzija sa Assassin’s Creed igrom
      Nedostaci:– Bez nedostataka

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test