MSI GeForce GTX 760 Gaming Series

MSI GeForce GTX 760 Gaming Series

Nova generacija GeForce modela je dobila i trećeg člana, koji nosi oznaku GTX 760. Novi model se pozicionira tako da menja postojeći GeForce GTX 660, ali uz skok u performansama. NVIDIA ovo vidi kao idealnu priliku da ponovo iskoristi GK104 čip, koji će završiti u rekordnom broju različitih modela i možda prestići čak i legendarni G92. Ipak, nepisano pravilo kaže da treći stepen derivata retko nosi uspeh sa sobom, tako da ostaje da nam da pogledamo u testu

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      GeForce GTX 760 – Uvod
       Pre nego što krenemo sa konkretnim modelom sa testa, moramo da znamo šta se podrazumeva pod GTX 760 modelom. Ideja NVIDIA-e je da sa ovom kartom zameni GTX 660, a da u isto vreme napadne segment u kome dominiraju Radeon HD 7950 i HD 7950 ” with Boost”. Sa druge strane, kako će GTX 670 biti zamenjen GTX-om 770, bilo je potrebno predstaviti proizvod koji će davati slične rezultate, s tim da ovog puta završi u nižem cenovnom rangu.
       
       
      Dakle, izbor je pao na dobro poznat grafički procesor kodnog imena GK104. Ovaj svestrani GPU smo do sada videli u GTX 690, GTX 680 i GTX 670 modelima iz stare generacije, odnsono u GTX-u 770 koji pripada novoj. Ovo nije ništa van očekivanog, s tim da je većina pretpostavljala da će se raditi o čistom preimenovanju GeForce GTX-a 670 uz nešto veću frekvenciju. Ipak, NVIDIA nije imala takav plan….  
       
      Naime, umesto pukog preimenovanja, dobili smo novo izdanje GK104 čipa koji je dodatno oslabljen u odnosu na onaj koji se koristi za GTX 670. Podsetimo se, punokrvni GK104 je GPU koji raspolaže sa ukupno 8 SMX jedinica sa po 192 Stream procesora. Dakle, kada je čip potpuno ispravan karakteriše ga 1536 SP-a. Ipak, za potrebe ove karte zatvorena su mu dva SMX-a i time je sveden na 1152 SP-a što je manje u odnosu na 1344 koliko ih poseduje GTX 670. Ovo za sobom povlači i 16 teksturnih jedinica manje, pa nova revizija GK104 ima 96 TMU-a. Dobra vest je to da se memorijski podsistem nije menjao, pa GTX 760 karakteriše memorijski interfejs širine 256 bita, kao i upotreba GDDR5 memorijskih čipova ukupnog kapaciteta 2 GB. Na kraju, to znači da je i broj ROP-a ostao nepromenjen, jer je direktno vezan za broj memorijskih kontrolera. Elem, čip i dalje raspolaže sa 32 ROP jedinice, što će biti bitno kod testova sa velikim piksel “fillrateom”.  
       
      Ovakva organizacija nove “postave”, uz izbacivanje GTX-a 670 iz proizvodnje ostavlja prostor između GTX-a 770 i 760. Ipak, verujemo da je ovo NVIDIA izvela planski i da će nakon pražnjenja lagera sa GTX 670-icama jednostavno uvesti GTX 760 Ti i time popuniti prostor između. GTX 760 Ti će biti ono što se u startu pretpostavljalo, a to je GTX 670 sa povećanim frekvencijama i GPU Boost 2.0 tehnologijom. Uostalom, ukoliko se to zaista i desi, NVIDIA bi mogla da ima veliki uspeh, jer je GTX 670 uvek bio svega par koraka iza GTX-a 680 što je dostizao vrlo jednostavno zbog visoke overklokabilnosti. Naravno, nagađamo kada je ovakav razvoj priče u pitanju, ali sudeći po dosadašnjim potezima kompanije, ovakva pretpostavka definitivno ima smisla. Uostalom, prosto nam je neverovatno da do zime nećemo videti nijedan novi GeForce.  
       
      Dakle, sada kada smo razjasnili šta se krije iza oznake GTX 670, vreme je da pređemo i na konkretni model sa testa. Do nas su došla dva modela, MSI i Gigabyte, a kako je MSI bio prvi sa njim ćemo i krenuti. Prikaz Gigabyte-ove WindForce 3X karte možete očekivati već ove nedelje.
      MSI GeForce GTX 760 Gaming Series (Cena: oko 26.000 RSD)  
      MSI-ev proizvod nam je bio posebno interesantan, jer se radi o prvoj grafičkoj karti iz Gaming serije koju smo imali prilike da testiramo. MSI je uveo novu seriju proizvoda koja bi trebala da ima nešto ekskluzivniju notu od “običnih” verzija, a da pritom ne budu znatno skuplje od konkurencije kao što je to slučaj sa Lightning proizvodima. Poveća kutija ima, moramo priznati, potrebno osveženje u dizajnu. Iako nije posebno u bilo kakvom smislu, drugačije je i ta nam promena prija, a verujemo da će se većina složitii, jer MSI nije redizajnirao pakovanje duži period pa smo se zasitili od karakterističnih svetlo plavih tonova.  



       
      Na poleđini kutije se mogu naći osnovne informacije o grafičkoj karti. Frontalni deo nam je otkrio da je reč o “OC” odnosno overklokovanom modelu sa TwinFrozr hlađenjem, dok se na zadnjoj mogu naći detaljnije informacije o tehnologijama. Pre svega, tu je četvrta generacija TwinFrozr kulera koji smo već videli na nekoliko grafičkih karti. Takođe, implementirane su komponente iz Militrary Class 4 grupe, pa ovu grafičku kartu karakteriše dug očekivani životni vek, kao i manji stepen zagrevanja.  


       
      Kao što smo već odavno navikli, spisak sadržaja nije posebno dugačak. Tu je uputstvo, disk sa drajverima i “DVI to VGA” konvertor od onoga što spada u standardni spisak opreme. Od ostalog, tu je “2x4pin to 6pin” kao i “6pin to 8pin” naponski adapter.  
       
      MSI GeForce GTX 760 Gaming Series izgleda sveže i zanimljivo, posebno jer za ovu kompaniju nije karakteristična kombinacija crne i crvene boje. Barem u neko skorije vreme. U suštini, osim kombinacije boja, ostalo smo već videli više puta. TwinFrozr IV kuler poseduje metalni oklop, koji ne pokriva kompletnu kartu, a aktivni element kulera predstavljaju dva klasična ventilatora prečnika 100mm.  

      Na samom oklopu se umesto TF IV logoa našlo mesta za Gaming Series logo koji je karakterističan po svom obliku štita i zmajem koji se nalazi na njemu. Gornja ivica krije i znak kompanije, kao što je i bio običaj do sada. Sve u svemu, novo izdanje MSI-a nam se prilično dopalo, a nadamo se da ćemo videti više modela sa istom tematikom.


       
      Kako je reč o TwinFrozr IV hlađenju, ventilatori pored velikog prečnika imaju krajeve peraja koji su glatko obrađeni. Na ovaj način se smanjuje otpor vazduha, kuler biva tiši tokom rada, a ujedno se skuplja manja količina prašine na ivicama kulera. Koliko je to zaista efektivno, a koliko je marketing uključen u celu priču nemoguće je proveriti, ali TwinFrozr kuleri su već neko vreme u samom vrhu u svakom aspektu, posebno četvrta generacija. TF III je imao pojedinih poteškoća sa 80-milimetarskim ventilatorima koji su kod zahtevnijih GPU-ova imali problem da ostanu tihi tokom opterećenja, ali je kod četvrte generacije to vrlo efektno rešeno.
       
       
      Da ne bude sve kao kod Lightning modela, MSI je morao da “oslabi” hlađenje. Aluminijumski profil je pretrpeo izmene, ali ne u pogledu oblika, već je jednostavno manji. Redukovan je i broj heatpipe-ova koji su zaduženi za ravnomerni transfer toplote po udaljenim delovima kulera. Sada ih ima četiri, u odnosu na pet koliko smo prebrojali kod GTX-a 770.  

       Zadnja strana grafičke karte otkriva još nekoliko razlika u odnosu na modele iz Lightning serije. Pre svega, nema backplate-a koji inače preferiramo kod nešto većih modela, jer dosta znači kod čvrstine štampane ploče. Primetili smo da se MSI odlučio na Hynix GDDR5 čipove, kao i to da su raspoređeni naizmenično.
       
      Nema ni GPU Reactora koji suštinski predstavlja malo parče štampane ploče sa tantal kondenzatorima koji imaju ulogu redukcije šuma u naponu koji dolazi do GPU-a što rezultuje većim overklok mogućnostima pri ekstremnim uslovima. Ipak, razlike su manje nego što smo očekivali, jer Gaming Series model poseduje četiri umesto šest pomenutih kondenzatora, što za regularno korišćenje ne može činiti opipljivu razliku.
       
      Za regulaciju napona umesto CHiLL čipa, upotrebljen je Richteckov RT8802a VRM koji je zadužen za promenu napona. RT8802a poseduje i mogućnost kontrole softverskim putem, što znači da možemo vršiti promene uz pomoć MSI Afterburnera i sličnih alata.  
       
      TriWay-SLI je podržan što sugerišu dva SLI konektora na ivici štampane ploče, tako da imate odličnu mogućnost povećanja pefrormansi ukoliko vam to ikad zatreba.  

      Izbor video izlaza je za svaku pohvalu, a ova konfiguracija postaje standardna za sve nove grafičke karte iz NVIDIA-e. Na raspolaganju su vam dva DVI-a i po jedan HDMI i DisplayPort. Odlična konfiguracija koju preferiramo. Svi konektori imaju pune dimenzije, što znači da nema potrebe za adapterima, konvertorima ili specijalnim kablovima.

       
      NVIDIA navodi TDP od 170 W za GeForce GTX 760 što nije posebno efikasno, ali to je uvek situacija kada je u pitanju derivat trećeg stepena. GeForce GTX 670 je deklarisan na identičnu vrednost, a pritom poseduje GPU sa jednim funkcionalnim SMX-om više. Stoga, dok energetska efikasnost definitivno važi za ostale GK104 bazirane proizvode, to nikako ne može da se kaže i za GTX 760. Za napajanje su neophodna dva molex konektora i to po jedan sa osam i šest pinova.  
       
      U pogledu frekvencija MSI nije mnogo eksperimentisao, već je prilično konzervativno pristupio. Prosto, povećan je samo GPU takt i to u relativno maloj meri, tek toliko da se opravda OC oznaka. Umesto propisanih 980 MHz, koliko je NVIDIA deklarisala, MSI se odlučio da poveća nominalnu frekvenciju na 1020 MHz. Ovo rezultuje Boost taktom od oko 1085 MHz. Brzina memorije, kao i ostatak kompletnog memorijskog sistema je preuzeta od GTX 680 i GTX 670 modela. To znači da je podešena na 1502 MHz, odnosno efektivnih 6 GHz. Realno gledano, za klasu kojoj pripada, Sa ovakvim specifikacijama, GTX 760 deluje kao grafička karta koja je sposobna da pruži prilično dobre performanse, ali to ćemo proveriti u našoj bateriji testova.  
      [modul]specifikacija=2737[/modul]
       
       
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: MSI GeForce GTX 770 Lightning, MSI Radeon HD 7950 TwinFrozr III OC, ASUS GeForce GTX 670 Mini, VTX Radeon HD 7970 X-Edition, MSI GeForce GTX 760 Gaming Series, Gigabyte GeForce GTX 760 WindForce 3X Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  NVIDIA ForceWare 320.18 Preview
       

      [modul]test=195[/modul] 
        
       
      [modul]test=196[/modul] 

       
        
      [modul]test=197[/modul]  
      [modul]test=198[/modul] 
      TwinFrozr kuler četvrte generacije je još jednom potvrdio da je u stanju da odlično obavi svoj posao. Konkretno u kombinaciji sa GTX 760 grafičkom kartom se pokazao sjajno. Pre svega, dva ogromna ventilatora obezbeđuju izuzetno tih rad, iako ponekad umeju da se čuju. Međutim, takve situacije smo mogli izbrojati na priste i dešavale se tek tokom dugih perioda opterećenja u prvih nekoliko sati rada. Pretpostavljamo da se termalna pasta nije “razradila”, već je bio neophodan određeni period, jer su nakon toga ubrzanja ventilatora nestala. Pritom, testove smo vršili tokom paklenih dana koji su obeležili proteklu nedelju.  
       
      GK104 na GTX 760 je dizajniran za rad na 1.2V, a ovu vrednost je moguće povećati do 1.212V što je +0.12V. Ovo zaista ne daje mnogo prostora za manevar, što je potpuno identičan scenario kao kod GTX 770-ice. Ipak, malo smo razočarani činjenicom da GPU kome fali dva SMX bloka od po 192 Stream procesora, ima potrebu za jednako visokim naponom kao i “punokrvni” GK104. To objašnjava potrošnju koja nije mnogo manja u odnosu na GTX 670 i GTX 680 iako je novi model slabiji od oba. Maksimalna temperatura koju smo izmerili je 72 stepena, ali treba imati u vidu da je broj obrtaja ventilatora jedva dostizao 1300 obrtaja u minuti  
       
      Overklok potencijal MSI modela, za razliku od fabričkih taktova, zapravo opravdava prideve OC Edition i Gaming Series. Pre svega, maksimalni Power Limit iznosi čak 145% odnosno 95 stepeni u zavisnosti od toga koja od ovih vrednosti vam više odgovara. Poređenja radi, Gigabyte-ov WindForce 3X model o kome ćete moći da čitate u narednih dan ili dva ima ograničenje na svega 110%. Grafički procesor je svoj plafon dotakao na 1150 MHz za nominalnu frekvenciju, što rezultuje da Boost vrednost iznosi oko 1215 MHz. Memorija je bila još više raspoložena za overklok, pa je bez ikakvih problema dostigla čitavih 1852 MHz, što je zbog GDDR5 čipova ekvivalentno taktu od čak 7408 MHz. Na ovaj način su znatno poboljšane specifikacije, a posebno memorijski protok.  

       
      Dobici su primetni, što bi čak i laik primetio. Ovo posebno važi za rezolucije kao što su 1440p ili 1600p iz prostog razloga što se memorijski protok povećao za gotovo 50 GB/s što je povećanje od oko 25%. S tim u vidu, čak smo zadovoljni i kako se ove vrednosti prenose u realne situacije. Crysis Warhead je nove frekvencije nagradio sa oko 15 procenata boljim rezultatom u 1080p, dok je veliku rezoluciju od 2560×1440 nagradio skokom performansi od čak 20 procenata. Slično iskustvo smo imali i sa ostalim naslovima.  
       
      GeForce GTX 760 predstavlja solidnu grafičku kartu, koja će biti interesantna alternativa Radeonu HD 7950. Dok su im performanse relativno slične, Radeon HD 7950 definitivno ima prednost u rezolucijama većim od 1920×1080 zbog činjenice da ima veći kapacitet memorije i širu magistralu. Pritom, Radeon HD 7950 ima jako dobre OC mogućnosti, tako da obe karte na ovom polju ostvaruju slične rezultate. Sa druge strane, Radeon je dugo na tržištu izbor je veliki, a cene više nego povoljne. Pritom AMD je najavio dodatno obaranje cena Radeona HD 7950 na manje od 250 evra, a ne treba zaboraviti i Never Settle paket igara. Stoga, GeForce GTX 760 definitivno neće nikoga neće naterati da promeni tabor, ali će poklonici NVIDIA-e imati izbor bolji nego ranije, ukoliko uzmemo u obzir da ovaj model menja GTX 660.
       
      MSI je svoj posao odradio izuzetno dobro u svakom smislu. Nova Gaming serija deluje sveže, atraktivno i pritom obezbeđuje sjajno korisničko iskustvo. Osim što se ne zagreva u velikoj meri, ono što je bitnije jeste nečujan rad i dobar overklok potencijal. Cene za osnovni model bi trebale da iznose oko 25.000 dinara, dok možemo slobodno pretpostaviti da će MSI-ev Gaming Series da bude između 26 i 27 hiljada dinara. Ukoliko se to ostvari, za nešto manje od 250 evra dobijate sasvim solidnu grafičku kartu koja će sasvim sigurno zadovoljiti potrebe korisnika koji preferiraju proizvode iz GeForce game. Glavni konkurent, Radeon HD 7950 jeste brži, kao što smo već rekli, ali je ujedno i nešto skuplji čak i nakon AMD-ovog repozicioniranja i obaranja cene. Suštinski, sa GTX-om 760 po potpuno novoj ceni dobijate proizvod koji je u egalu sa GTX 670 modelom, iako ima GPU sa jednim SMX blokom manje.
       
       
       
       
       
      Prednosti: – Jako dobar TwinFrozr IV kuler – Kvalitet ugrađenih komponenti – Svež redizajn – Maksimalni Power limit od 145%
      Nedostaci: – Performanse često slabije od GTX-a 670 (uz jednaku potrosnju) – Oslabljen GK104 sa dva SMX-a manje Grafičku kartu na test ustupila MSI Srbija.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Polisa privatnosti

      Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

      Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.