MSI GeForce GTX 770 Lightning

MSI GeForce GTX 770 Lightning

Dosta vremena je prošlo od kada smo poslednji put imali prilike da testiramo neki od modela iz serije Lightning. Iako umeju da budu poprilično skupe, ove grafičke karte su posebne po kvalitetu i dizajnu. Suvišno je reći da je svakom aspektu ovih grafičkih karti, MSI posvetio maksimalnu pažnju i implementirao sve iz njihovog arsenala kojim raspolažu. GeForce GTX 770 je veoma aktuelna tema i drago nam je da vidimo Lightning model ove oznake, posebno ka

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: MSI GeForce GTX 770 Lightning (Cena: najavljena oko 55.000 RSD)

      Velika kutija je karakterističan izbor kada su prestižni modeli iz MSI-a u pitanju. Na prednjoj strani se ne krije mnogo informacija o samom proizovodu. Osim oznake i činjenice da ima “Unlocked Digital Power”, malo toga možemo saznati o grafičkoj karti. Kao inspiracija za dizajn upotrebljena je klasična militaristička tematika koja u fokusu ima borbeni avion. Iako MSI smatra ovaj pristup atraktivnim, moramo priznati da je isti daleko od originalnog.
       


       

      Ipak, kada smo podligli prenju stranicu, unutra nas je dočekao ne samo spisak mogućnosti i tehnologija koje su implementirane, već i detaljan opis i objašnjenje čemu šta služi. Ovo je odličan način da se privuku, ali i obrazuju kupci koje zanimaju ovakve informacije u nešto ozbiljnijoj meri. Naravno, ima tu i marketinga koji kaže da je nešto “200%” bolje nego fabričko i slično, ali MSI se trudio da sve ostane u meri dobrog ukusa i nije mešao marketing previše.
       


       

      Iako kutiju karakteriu poveće dimenzije, spisak sadržaja nije posebno dugačak. Tu je uputstvo, disk sa drajverima i “DVI to VGA” konvertor od onoga što spada u standardni spisak opreme. Od nešto ređih dodataka, tu je SLI kabl koji se najčešće dobija uz matične ploče, a ne uz grafičke karte, kao i “6pin to 8pin” naponski konvertor.
       


       

      Poslenji na spisku su adapteri za merne tačke, koji obezbeđuju mogućnost merenja napona na GPU-u, memoriji i PLL-u putem multimera, što je precizniji i direktniji metod od softverske varijante. Ovo će koristiti najviše entuzijastima koji planiraju da jure rezultat i koriste fazno hlađenje, LN2 i sl. U regularnim situacijama, korisnicima će ovi dodaci provoditi vreme u kutiji.

       

      U pogledu dizajna se ništa nije menjalo još od kada smo na testu imali Radeon HD 7970 Lightning, koji se sjajno pokazao. Veliki kuler je prvo što ćete primetii, a karakterističan je po kombinaciji crne i žute boje kojima je ofarban oklop rashladnog sistema. Dopada nam se što je napravljen od aluminijuma nešto veće debljne, pa karta deluje veoma robusno. Dva ventilatora prečnika 100 milimetara predstavljaju aktivnu komponentu, a osim velikog dijametra, karakteriše ih specifična završna obrada.

      Na oklopu se može primetiit da je reč o TwinFrozr kuleru, koji je jedan od najboljih hlađenja za grafičke karte. Konkretno, upotrebljena je četvrta generacija ovog rashladnog sistema koja je donela preko potrebno povećane ventilatore, ali i veće dimenzije i spremnost za rad za zahtevnijim grafičkim čipovima.

       

      Ventilatori imaju velika peraja i kao što smo već pomenuli posebno glatke krajeve. Ovo je učinjeno radi povećanja protoka vazduha, kao i smanjene količine skupljene prašine. Kada smo već kod prašine, treba pomenuti i DRT iliti Dust Removal Technology, koji funkcioniše tako što se ventilatori pri paljenju računara vrte prvih 30 sekundi u kontra smeru kako bi “stresli” prašinu sa sebe.

       


       

      Uklanjanjem kulera otkrili smo kako izlgeda samo telo. Osnovu čine “zgusnuta” aluminijumska rebra, čija je završna obrada precizna, što nije čest slučaj u poslednje vreme i kod poznatijih proizvođača. Kroz rashladni profil prolazi pet heatpipe-ova koji su niklovani radi boljeg transfera toplote. Baza kulera je veoma interesantna, prosto zbog toga što MSI definitivno u high-end segmentu ostaje uz konvencionalni metod gde je baza kulera ravna, a kroz nju prolaze heatpipe-ovi. Dok smo videli da kod jeftinijih modela koristi kopiju DirectCU-a, kod skupljih to još nismo imali prilike da sretnemo.
       


       

      Demontaža kulera nam je omogućila da bacimo pogled i na štampanu ploču, te da vidimo šta se “dešava” ispod. Dopada nam se to što je MSI ugradio veliku aluminijumsku crnu ploču koja predstavlja pasivni hladnjak za sve vitalne komponente. To podrazumeva memorijske čipove i pojedine elemente naponske jedinice kojima je dodatno hlađenje neophodno.


       

      Pored toga što su upotrebljene kvalitetne komponente iz Military Class III generacije, posebno nam se dopadaju pozlađene zavojnice. Reč je o SSC zavojnicama sa gvozdenim jezgrom, koje su bolje čak i od SFC-a koji imaju feritnu srž. Pored specijalnih zavojnica, činjenica da je naponska jedinica sjajna, govori i to da je filtracija napona izvedena u čak 12 faza. Kada se to uporedi sa petofaznim rešenjem kod GTX 680 i šestofaznim kod referentnog GTX 770, jasno je koliko je unapređenje MSI napravio na ovom polju. Naravno, sve je ovo učinjeno u cilju povećanja overklok potencijala. Ipak, ne treba se zaletati, jer “na vazduhu” teško možete videti posebnu razliku, barem je to naše dosadašnje iskustvo.


       

      Na dnu desnog ćoška štampane ploče uočili smo i CHiL CHL8318 digitalni naponski kontroler koji je veoma popularan kod mnogih proizvođača. MSI, Gigabyte, EVGA, Zotac, Inno3D itd. Čak ga i ASUS često koristi uz rebranding u sopstvenoj režiji, kada smo ga viđali kao Digi+ VRM čip. Kod MSI-a on omogućava softversku promenu napona na GPU, PLL i memoriji putem Afterburnera. Pored toga, većina aplikacija za tweak grafičkih karti odlično sarađuje sa CHL8318 čipom, tako da ne morate brinuti čak i u slučaju da vam Afterburner nije omiljena aplikacija ove vrste.
       


       

       

      GeForce GTX 770 – Nastavak

       

      U centru se nalazi GK104 čip koji je svoje mesto prvi put našao na GeForce GTX 680 modelu. Karakteriše ga 1536 Stream procesora, raspoređenih u osam SMX blokova, koji se dalje grupišu u četiri GPC-a. Ovaj čip je izrađen u TSMC-ovom 28-nanometarskom proizvodnom procesu, a NVIDIA je sa ovim čipom razbila niz velikih GPU-ova, već je na površinu od “svega” 294 mm2 smestila ozbiljan broj od 3.5 milijardi tranzistora. Kako je reč o punokrvnoj verziji GK104-ke, prisutno je 128 teksturnih i 32 ROP jedinice.
       


       

      Na poleđini ima nekoliko zanimljivih detalja. Prvi je backplate koji ojačava strukturu grafičke karte, što je jako bitno zbog činjenice da ima jako dugačku štampanu ploču. Nakon toga, mnogima će za oko zapasti GPU Reactor, koji je istaknut time što se krije iza plastičnog poklopca sa logoom kompanije.
       


       

      GPU Reactor u suštini predstavlja štampanu pločicu koja je montirana direktno iza GPU-a, a poseduje dodatne tantal kondenzatore, smanjujući time nivo šuma u naponu koji dolazi do GPU-a. Sve ovo rezultuje, barem u teoriji, u većim overklok mogućnostima pri ekstremnim uslovima. Njegova demontaža je moguća, a MSI upozorava korisnike da se prilikom vraćanja obrati posebna pažnja kako se ne bi nanela šteta grafičkoj karti. U suštini, ukoliko pazite samo kako pinovi ulaze u slot, nećete imati nikakvih problema.
       

      Jedini drugi detalj koji se može uočiti sa zadnje strane su dva SLI konektora, što znači da i ovaj model ima mogućnost TriWay-SLI konfiguracije.
       

      U pogledu video izlaza ništa nije promenjeno, a realno gledano za to zaista nema potrebe. Svi konektori imaju pune dimenzije, što znači da nema potrebe za adapterima, konvertorima ili specijalnim kablovima. Na raspolaganju su vam dva DVI-a i po jedan HDMI i DisplayPort. Odlična konfiguracija koju najviše volimo da vidimo. Kao i uvek, kada se govori o Lightning seriji, konektori su pozlaćeni radi kvalitetnijeg signala na izlazu.
       


       

      Iako je potrošnja GTX-a 770 povećana sa 195 na 230 W u odnosu na GTX 680, u startu nismo očekivali potrebu za više od dva 6-pin molexa. Jednostavno, GK104 je veoma dobro optimizovan 28-nanometarski grafički procesor i jedna od velikih prednosti GTX-a 680 je bio upravo mali TDP. Izgleda da je NVIDIA bila primorana na 8pin+6pin konfiguraciju zbog brže memorije i povećanih taktova GPU-a, ali je malo čudno što je to rezultovalo 35 W većim TDP-om. U MSI-evom slučaju ovo je prednost, jer je karta namenjena overklokerima i entuzijastima generalno, tako da nas nimalo ne čudi činjenica da su zapravo neophodna dva 8pin molexa.
       

       

      Dolazimo i do frekvencija. MSI je odradio sjajan posao time što je nominalni takt povećao sa referentnih 1046 MHz, na čak 1150 što je 100 MHz više. Na ovaj način je skočila razlika i u Boost frekvenciji, a sve je ovo omogućeno zahvaljujući kvalitetnoj naponskoj jedinici i odličnom kuleru. Memorija, sa druge strane, nije dobila ubrzanje. Ovo je šteta, ali za to postoji objašnjenje. Prilikom testiranja referentnog GeForce GTX-a 770 smo zaključili da takt memorije nije uticao u praksi na rezultate u testovima. Jednostavno 224 GB/s je sasvim dovoljno i verujemo da bi GTX 770 imao veće vajde od većeg memorijskog bafera, jer sa 2 GB GDDR5 memorije više deluje kao pripadnik srednje klase.
       


       

      Poslednji detalj na kraju ostaje za entuzijaste koji planiraju da se bace na obaranje rekorda u 3DMarku. Reč je o prekidaču koji će vas jednim potezom prebaciti na otključani BIOS. Njegova prednost je u tome što nema nikakvih ograničenja koja se odnose na mehanizme za zaštitu protiv pregrevanja, prevelike potrošnje ili abnormalnog napona. Svi zaštitni mehanizmi se gase prelaskom na LN2 poziciju, čime možete mirno i bez ometanja podešavate kartu onako kako želite. U prevodu, potpuna kontrola.
       

       

       

      Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: MSI GeForce GTX 770 Lightning, NVIDIA GeForce GTX 770, VTX Radeon HD 7970 X-Edition Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  NVIDIA ForceWare 320.18 Preview
        
      [modul]test=207[/modul]  [modul]test=208[/modul] 
       
       [modul]test=209[/modul] [modul]test=210[/modul] MSI nastavlja uspeh sa svojom Lightning serijom u pogledu akustično-termalnih performansi. Bez potrebe za mnogo opisivanja, karta je nečujna, a pritom tokom testiranja nismo imali prilike da vidimo da GPU pređe sedamdeseti podeok Celzijusove skale. Dok je referentni model komotno dostizao deset stepeni veću temperaturu, MSI-ev GTX 770 ne samo što je hladniji, već je i primetno tiši. Po ko zna koji put TwinFrozr se pokazao kao sjajan rashladni sistem.  
       
      Pored temperature GPU-a možete dobiti i istu informaciju za memoriju odnsono naponsku jedinicu, a to nije sve. Dopada nam se detaljni monitoring kojim možete pratiit i kako se kreće napon, što je posebno bitno ukoliko ga povećavate, pa možete znati da li varira prilikom opterećenja. Fabrički GK104 na GTX 770 je dizajniran za rad na 1.2V, a ovu vrednost je moguće povećati do 1.212V što je +0.12V. Ovo zaista ne daje mnogo prostora za manevar, ali verujemo da za vazudšno hlađenje nikom neće biti potrebno mnogo više.  
       
      Povećanju napona za memoriju i Aux pristupate iz padajućeg menija Afterburnera, a druga dva slajdera su daleko većih mogućnosti, tako da ipak ostaje prostora za eksperimentisanje.  
       
      Iako je reč o grafičkoj karti koja je dizajnirana tako da pruži maksimalni potencijal entuzijastima, pravu snagu Lightninga možete videti tek u ekstremnim uslovima. U okviru standardnog testa smo overkloku pristupili kao i kod svake druge karte koja nam dođe na u lab. Konkretno, osim povećanog limita za temperaturu koji smo podigli na 94 stepena, odnosno 109% limita za potrošnju, ništa drugo nismo menjali. Na ovaj način smo dostigli konzervativnih 1177 MHz za nominalni takt i 7836 MHz za memoriju. Gotovo iste rezultate ostvario je i referentni model koji smo nedavno isprobali. Ipak, iako nećemo isprobavati kartu na hlađenju kao što je LN2, u posebnom tekstu ćemo se pozabaviti maksimumom koji karta može dostići na vazduhu, čime ćemo proveriti koliko sve ove tehologije imaju smisla za regularne korisnike.  
       
      Na kraju, MSI nije zaboravio ni na vizuelnu komponentu, pa u mračnim uslovima GTX 770 Lightning izgleda sjajno. Svaka faza na naponskoj jedinici ima korespondirajuću LE diodu koja se pali i gasi kao i faze. GPU Reactor takođe poseduje nekoliko svojih LED-ova plave boje, koji zaista čine kartu veoma interesantnom kada imate kućište sa providnom bočnom stranom.
       
      Konačno smo imali priliku da dođemo do Radeona HD 7970, koji radi na 1050 MHz za jezgro i efektivnih 5700 MHz za memoriju. Ova karta je blago overklokovana, a sasvim je dobro parirala GTX-u 770. Istina, naša baterija testova je takva da leži više Radeon kartama, jer se oslanjamo isključivo na testove sa ugrađenim benchmarkom ili u slučaju da je dostupna odgovarajuća aplikacija.  Prosto, nismo pristalice “merenja” gde ne može da se dobije egzaktan rezultat i ponovi identičan scenario svaki put. S tim u vidu, određeni naslovi će sasvim sigurno dati prednost GeForce karti, tako da slobodno može da se krene od pretpostavke da sve zavisi koje naslove igrate tako i birate kartu. U bilo kom drugom smislu nijedna od dve nije inferiorna u odnosu na drugu, U prevodu, ove karte su vrlo bliske po onome što mogu da pruže. NVIDIA se konačno približila u domenu preporučene cene, a naglasak na preporučenu ide zbog realne situacije sa MSI kartom.  
       
      Već smo rekli da je GeForce GTX 770 jako dobar proizvod, posebno kada smo saznali da NVIDIA cilja da ga smesti u cenovni rang od 350 evra. Strano tržište to i pokazuje, jer se pojedini modeli u inostranstvu mogu naći po ceni već od 330 evra. Kod nas je još uvek teško naći GTX 770, a MSI-ev Lightning iako prisutan ima po našem mišljenju isuviše veliku cenu. Jednostavno, jasno nam je da se radi o premium proizvodu koji je istinski fenomenalan, ali je gotovo 500 evra zaista previše u svakom smislu. Bilo da uzmemo u obzir konkurenciju ili činjenicu da je sasvim izvesno da u relativno skorom periodu vidimo jeftinije modele u ponudi čak i kod nas. Zaista šteta, jer je uz bolju cenovnu politiku MSI-ev GTX 770 Lightning mogao da bude omiljen izbor velikog broja korisnika.
       
      Prednosti: – Fantastičan TwinFrozr IV kuler – Kvalitet ugrađenih komponenti – Promena napona na CPU, MEM, AUX – Izvučene merne tačke
      Nedostaci: – Cena Grafičku kartu na test ustupila MSI Srbija.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Polisa privatnosti

      Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

      Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.