MSI K8NGM2-FID

MSI K8NGM2-FID

Već ste imali prilike da čitate o matičnim pločama zasnovanim na GeForce 6150/nForce 430 čipsetu. Ovom prilikom, imali smo u vidu korisnike koji integrisanu grafiku vide kao prelazno rešenje, pa smo pokušali da utvrdimo šta će doneti na jednoj ovakvoj ploči budući mainstream 3D akcelerator kao što je GeForce 7600GT. Razlike nisu primetne samo u 3D testovima...

    Sadržaj

      Delimir Tasić Kada je predstavljen GeForce 6150 akcelerator namenjen integrisanim čipsetovima pobudio je dosta pažnje. Mogućnosti kombinovanja sa dva različita južna mosta, nForce 410 i nForce 430, dali su veliku dozu fleksibilnosti proizvođačima matičnih ploča, pa je tako i MSI predstavio čitavu seriju K8NGM2 matičnih ploča od kojih je najjača ona koju vam ovom prilikom predstavljamo, a koja ima u nazivu sufiks „FID“. Već smo konstatovali da ovakve matične ploče mogu biti savršen izbor za kućni HTPC računar koji pokreće Windows XP Media Center Edition ili za bilo koju drugu multimedijalnu PC mašinu. Naime, GeForce 6150, za razliku od oslabljene varijante označene kao GeForce 6100, podržava i HDTV formate, nVidia PureVideo i ostale napredne tehnologije koje omogućavaju nesmetano uživanje u video formatima visoke rezolucije.

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      Određeni broj korisnika prisustvo PCI Express x16 slota na ovim pločama uzima kao veliku prednost, jer to omogućava dve nesumnjive prednosti. Prvo što se dobija implementacijom dodatne grafike, svakako je drastično brži grafički podsistem. Ipak, ništa manje bitno nije ni rasterećenje sistemske memorije koje ni u kom slučaju ne mora da bude zanemarljivo. Naime, osim što dodatna PCI Express grafička kartica neće više koristiti sistemsku memoriju, ostavljajući na taj način operativnom sistemu više RAM-a na raspolaganje, odsustvo deljene memorije ubrzaće rad sa istom za nekih 10-15%. Možda je ispravnije reći da upotreba integrisane grafike koja koristi deljenu memoriju usporava memorijske performanse sistema za nekih 10-15%, jer memorijski kontroler u Athlon 64 procesoru opslužuje paralelno i GeForce 6150 grafičko jezgro, ali i ostatak sistema.

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      Skromni dometi integrisane grafike naveli su proizvođače da se striktno drže referentne sheme i ponude skoro isključivo ploče u Mikro ATX formatu bazirane na GeForce 61×0/nForce4x0 kontrolerskoj logici. Ako se setimo situacije sa promocije ATI Radeon Xpress 200 čipseta i kasnije usavršene verzije izrađene u sitnijem proizvodnom procesu (RS482) onda je poznato da je ATI predvideo integrisane matične ploče sa svojim čipsetovima čak i u ATX formatu. Ovom prilikom testirali smo MSI matičnu ploču zasnovanu na najjačoj verziji nVidia integrisane kontrolerske logike, tj. kombinaciji GeForce 6150 i nForce 430 čipova. Dakle, reč je o čipsetu koji se sastoji od uslovno rečeno severnog i južnog mosta, a karakteristike koje vam prezentiramo u nastavnu preuzete su sa zvaničnog sajta kompanije nVidia…

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      Ploča na testu Prateća oprema koja stiže uz MSI K8NGM2-FID ploču je manje-više uobičajena za matične ploče ovog tipa, ali ono što do sada nismo imali prilike da vidimo u paketima ostalih proizvođača koje smo ploče sa ovom kontrolerskom logikom imali prilike da testiramo jeste bracket sa S-Video i kompozitnim priključcima. Na taj način moguće je iskoristiti jednu od bitnijih mogućnosti GeForce6150 čipseta, a to je video izlaz čije je odsustvo nezamislivo kod računara koji pretenduju na multimedijalnu primenu. Proizvođač je odlučio malo i da uštedi, pa su tako uputstvo i ambalaža jedinstveni za sve ploče iz MSI K8NGM2 serijala, a navedene su reference ka specifičnostima pojedinih modela. Serijski port je morao takođe, kao i TV izlaz, da bude izmešten na dodatni bracket, pošto matična ploča ima na sebi i analogni i digitalni monitorski priključak što je još jedan plus na strani K8NGM2-FID modela. Ukoliko nameravate da povežete dva monitora koji na sebi imaju samo DSub priključke moraćete sami da obezbedite tzv. DVI adapter, jer se u paketu sa pločom isti ne isporučuje. Ipak, i ovako imate mogućnost priključenja tri displeja pa nedostatak jeftinog DVI adaptera ne zameramo previše. Dva bracketa koje se koriste kako bi se obezbedio serijski port i video priključci nisu uopšte problem ukoliko se koristi Midi Tower kućište, jer je reč o mATX matičnoj ploči.

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      Sama matična ploča dolazi na, za MSI, tradicionalnom crvenom PCB-u. Naponska jedinica je uobičajena i pegla napon u tri faze, pri čemu su upotrebljeni elektroliti kapaciteta 3300 mkF, 1500 mkF i 1800 mkF. Čak pet elektrolita najvećeg kapaciteta, četiri kapaciteta 1500 mkF i jedan kapaciteta 1800 mkF daju utisak o pedantno izvedenoj naponskoj jedinici u šta nas je uverio i besprekoran rad same ploče tokom najzahtevnijih testova. Severni most i pored toga što u sebi inkorporira GeForce 6150 grafičko jezgro radnog takta 475 MHz pasivno je hlađen, a sam hladnjak je malih dimenzija, pa neće, kao što je to bio slučaj sa pojedinim ATI RS482 i GeForce 6150 matičnim pločama drugih proizvođača, ometati montažu kulera.

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      Hladnjak na južnom mostu podsetio nas je na „zlatno doba“ u kome su vladali Pentium I i Pentium II procesori, jer svojim dimenzijama nekako odskače od klišea aktivno hlađene kontrolerske logike čak i kada nema realne potrebe za time. U svakom slučaju, ukoliko koristite grafiku koja je ugrađena na samom matičnoj ploči očekuje vas veoma tiha mašina, jer osim ventilatora na napajanju i hard diskova neće biti nijedne druge komponente koja će generisati buku. Raspored komponenti je u skladu sa referentnim dizajnom, pa sve ono što važi za druge GeForce6150+nForce430 matične ploče važi i za MSI K8NGM2-FID. Implementiran je PCI Express x1 slot, ali i slot za dodatnu grafičku karticu uz dva arhaična, ali i dalje veoma značajna, PCI slota. Na ploči je implementirano solidno ALC880 7.1 audio rešenje, a tu je i gigabitni LAN.

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      Podrška za četiri SATA 300 uređaja izvedna je kao mogućnost nForce 430 južnog-mosta, a omogućeno je i povezivanje diskova u RAID0, RAID1, RAID 1+0, RAID5 i JBOD režime uz mogućnost mešanja PATA i SATA diskova (tzv. nVidia CrossRAID tehnologija). Značajno je spomenuti i to da MSI K8NGM2-FID matična ploča, za razliku od slabijih varijanti iz ove serije, ima i VIA VT6307 kontroler, koji obezbeđuje jedan IEEE1394A priključak propusne moći od 400 Mbps.

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      Svi priključci su smešteni na skoro idealne pozicije, pa je tako ATX 2.0 (dakle, 24-pinski naponski konektor) smešten pri vrhu matične ploče nedaleko od ATA portova, a ATX 12V priključak nalazi se takođe na poziciji koje neće ometati CPU kuler u vršenju svoje odgovorne dužnosti. Priču u pozitivnom svetlu nastavićemo osvrtom i na čak tri priključka za ventilatore što je brojka na kojoj bi testiranoj ploči pozavideli i pojedini high-end modeli. Winbond čip se brine za kontrolu vitalnih parametara sistema, a tu je i zvučnik koji će zameniti PC speaker implementiran na kućištu. Zanimljivo je da i pored toga što u BIOS-u postoji Core Cell sekcija, specijalizovani Core Cell čip nije našao svoje mesto na štampanoj ploči MSI K8NGM2-FID modela.

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      Specifikacija

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      CPU • Supports Socket 939 for AMD® Athlon™ 64 X2 Dual-Core / Athlon™ 64 FX / Athlon™ 64 processor • Supports up to 4800+ or higher CPU • Supports AMD® Cool’n’Quiet technology
      Chipset • NVIDIA® GeForce 6150 Chipset – HyperTransport™ connection to AMD K8 Athlon64 processor – 8 or 16 bit control/address/data transfer both directions – 1GHz “Double Data Rate” operation both direction – Supports one PCI-E x16 slot – Integrated GeForce 6 GPU
      • NVIDIA® nForce 430 Chipset – nForce 430 supports dual channel native SATA II controller up to 300MB/s – nForce 430 supports RAID 0, 1, 0+1, 5 – Ultra DMA 66/100/133 master mode PCI EIDE controller – ACPI & PC2001 compliant enhanced power management – Supports USB2.0 up to 8 ports – Supports HD audio
      Main Memory • Supports dual channel DDR 266/333/400, using four 184-pin DDR DIMMs . • Supports a maximum memory size up to 4GB without ECC. • Supports 2.5v DDR SDRAM DIMM. Slots • One PCI Express x 16 slots. • One PCI Express x 1 slots. • Two 32-bit Master PCI bus slots (support 3.3v/5v PCI bus interface).
      On-Board IDE/SATA • An IDE controller on the NVIDIA® nForce 430 chipset provides IDE HDD/CD-ROM with PIO, Bus Master and Ultra DMA133/100/66 operation modes. – Can connect up to 4 IDE devices • nForce 430 supports 4 SATA II ports – nForce 430 supports RAID 0, 1, 0+1, 5 Audio • 8 channel HD audio codec RealTek ALC880. – High Definition link controller integrated in NVIDIA® nForce 430 LAN • VITESSE VSC8201RX/ Realtek 8201CL. – Compliant with PCI v2.2. – Supports ACPI Power Management. – Supports 10Mb/s, 100Mb/s or 1000Mb/s IEEE1394 • VIA® 6307 chipset – Supports up to two 1394 ports. (Rear panel x1, pinheader x1) – Transfer rate is up to 400Mbps Internal I/O Connectors – ATX 24-pin power connector – 4-pin ATX 12V power connector – CPU / System / NB FAN connectors – CD-in connector – Audio-out connector – Serial port header – TV-out connector – SPDIF-Out / SPDIF-in connector – Front panel audio connector – Front panel connector – 2 x USB 2.0 connector support additional 4 ports – 1 x IEEE1394 connector support additional 1 port (optional) – 1 x Floppy disk drive connector – 4 x Serial ATA connectors (nForce 430) ; 2 x Serial ATA connectors (nForce 410) – 2 x ATA133 HD connectors – Chassis intrusion switch connector – Clear CMOS button
      Back Panel I/O Ports – 1 x Parallel – 1 x PS/2 Keyboard – 1 x PS/2 Mouse – 1 x VGA – 1 x DVI port – 1 x IEEE1394 port – 1 x Audio I/O (Line-in/Line-out/MIC) – 4 x USB 2.0 – 1 x RJ45 LAN Jack Dimension • 24.4cm(L) x 24.4cm(W) Micro-ATX Form Factor

      BIOS BIOS testirane matične ploče predstavlja kompromis između mogućnosti high-end matičnih ploča namenjenih entuzijastima i mogućnosti kontrole multimedijalnih karakteristika i potpisan je od strane kompanije AMI iako smo navikli da na pločama sa nVidia čipsetovima viđamo uglavnom AWARD.

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      Pre svega, omogućeno je dodeljivanje do 128 MB video memorije za potrebe GeForce 6150 grafičkog adaptera što bi trebalo da bude dovoljno i za Aero Glass temu Windows Vista operativnog sistema u rezoluciji 1920×1200, ako je verovati najavama iz Microsoft-a. Već smo spomenuli da ploča podržava TV izlaz, a iz BIOS-a je omogućeno podešavanje TV standarda po kome će dotični raditi. Moguće je uključiti i RGB video izlaz koji se koristi preko S-Video konekcije što je mogućnost koju će ceniti korisnici sa nešto skupljom opremom.

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      Zanimljivo je i to da je matična ploča prepoznala Venice jezgro našeg test primerka Athlon 64 3000+ procesora i ponudila nam i nedokumentovane vrednosti memorijskog kloka u vidu skrivenih memorijskih delioca. Takt HyperTransport magistrale moguće je podići do 250 MHz (x5 pošto je reč o Socket 939 platformi), a omogućeno je i podešavanje svih uobičajenih memorijskih parametara uz opciju za podizanje napona memorije do 3.1 V. Iako je omogućeno podešavanje HT množioca i podizanje takta klok generatora, nedostatak mogućnosti povećanja napona procesora neće dovesti do preterano velikog overklok rezultata, pa na ovu mogućnost slobodno i zaboravite što je uostalom i logično kada su matične ploče ovog formata uz pitanju. Kako je podržan i Cool’n’Quiet, moguće je oboriti množilac na procesoru.

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      Test sistem

      Procesor

      AMD Athlon 64 3000+ (Venice jezgro)

      Memorija

      2x 512MB DDR400 (2.53-3-8)

      Hard disk

      WD 80 GB, SATA150, 2 MB Cache

      Grafička karta

      Integrisana, GeForce 6150 PCI Express x16, GeForce 7600GT

      Izvor napajanja

      CoolerMaster Real Power 550W, SLI

      Monitor

      Dell UltraSharp 2405FPW (1920×1200)

      Operativni sistem

      Windows XP SP1

      Kao što smo već napomenuli tokom testiranja koristili smo dodatnu grafiku i tako dobijene rezultate poredili sa rezultatima koje postiže GeForce 6150 grafički akcelerator integrisan na MSI K8NGM2-FID matičnoj ploči. Na taj način nastojali smo da utvrdimo koliko se dobija sa dodatnom grafikom i ono što je bitnije, kako dodatna grafika radi na jednoj ovakvoj ploči. Stvar koja nam je zadala probleme odnosila se na nemogućnost podizanja operativnog sistema u situaciji kada je u BIOS-u uključen integrisani grafički adapter, a u PCI Express x16 slot postavljen GeForce 7600GT akcelerator. Jedino rešenje u takvoj situaciji bilo je isključivanje, iz BIOS-a, integrisane grafike. Tokom instalacije sistema, treba voditi računa da sa matičnog sajta kompanije nVidia skinete drajvere predviđene za nForce430/nForce410 čipset, jer nVidia odavno kada su čipsetovi za matične ploče u pitanju ne nudi unifikovane drajvere kao što je to ranije bio slučaj. Postupak instalacije drajvera sastoji se od dva koraka. Prvo je potrebno instalirati drajver za nForce 430 čip, a nakon toga i Forceware drajvere koji će kontrolisati GeForce 6150 GPU integrisan unutar severnog mosta. Na taj način se grafika integrisana na ploči ponaša kao i bilo koji drugi GeForce 3D akcelerator, a za potrebe testiranja zgodno je to što je moguće koristiti identičan drajver za integrisanu i „eksternu“ grafiku. Naš test sistem sastojao se od sledećih komponenti…

      Sintetički testovi

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      3D Mark testovi

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      Gaming testovi

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      Ostali testovi

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploce

      Završna reč karakteristike, statistike, msi k8ngm2-fid maticne ploceU ovom delu prokomentarisaćemo rezultate. Kao što smo već napomenuli benefiti od implementacije dodatne grafike su očigledni i ogledaju se kako u drastično boljim 3D performansama tako i u boljem memorijskom transferu. Naime, kako u slučaju upotrebe grafičke kartice sa sopstvenom video memorijom nema potrebe za deljenjem memorijskog kontrolera implementiranog u K8 jezgru između VGA i ostatka sistema sasvim je logično da smo ostvarili 10-tak procenata bolje performanse. Slična je situacija po pitanju opadanja memorijskih performansi i prilikom upotrebe dual core procesora čija oba jezgra dele jedinstveni memorijski kontroler. Od krucijalnog je značaja za performanse integrisane grafike obezbediti 128-bitni rad sa memorijom pri 1T parametru. To je sasvim izvesno i osnovni razlog zbog kojeg većina proizvođača ploče sa GeForce 6150 integrisanom grafičkim jezgrom nude u Socket 939 varijanti. Kao što se iz prethodno prezentiranih rezultata jasno vidi, bolji memorijski transfer u slučaju upotrebe GeForce 7600GT grafičke kartice odrazio se i na Content Creation Winstone 2004 i Business Winstone 2004 testove koji su dobri reprezenti performansi u multimedijalnom o Office softveru. Ono što je takođe značajno spomenuti da je MSI K8NGM2-FID ploča besprekorno radila sa dodatnom GeForce 7600GT grafikom, pa možemo reći da je u pitanju odlična integrisana matična ploča koja je do sada ostavila najbolji utisak na nas kada su u pitanju matične ploče ovog tipa. MSI je, prilikom projektovanja K8NGM2-FID modela, akcenat stavio na multimedijalne mogućnosti i mišljenja smo da će korisnicima dosta značiti prisustvo dodatnog TV-Out bracketa, ali ništa manje značajna nije ni mogućnost povezivanja DVI i DSub kablova i kreiranje multi-monitor sistema na ploči sa integrisanom grafikom. Dakle, GeForce 6150 GPU nudi sve mogućnosti svojih naprednih rođaka, izuzev 3D performansi, a MSI je sve te mogućnosti na modelu matične ploče sa oznakom K8NGM2-FID iskoristio u potpunosti. Baš zbog toga, MSI K8NGM2-FID zaslužuje preporuku ukoliko vam je potreban model matična ploče sa integrisanom grafikom. Ploču na test ustupio MSI.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test