Aleksandar Božović
MSI K9A2GM (AMD 780g)
Proleće 2008. godine prolazi u znaku najezde novih čipsetova. Svedoci smo da proizvođači podešavaju tajming tačno određenim redosledom događaja. Prvo se novi sistemski kontroleri zvanično predstavljaju na CeBIT manifestaciji, a otprilike mesec dana nakon tog događaja, krenuli u pohod sa velikim brojem različitih proizvoda izvedenih iz prvobitno predstavljenih rešenja. Tekući period je neubičajeno karakterističan po broju rešenja koja se nude i kojima nas proizvođači bukvalno zasipaju. Ovom prilikom ćemo vas bliže upoznati i predstaviti vam najnoviji integrisani AMD sistemski procesor koji se na tržištu pojavljuje pod oznakom „AMD 780g“.
AMD 780g je čipset namenjen AM2+ procesorskoj platformi tj. trenutno aktuelnoj liniji AMD Athlon X2 i AMD Phenom centralnih procesora. Sistemska logika 780g modela se satoji iz dva procesora: 780g Northbridge i SB700 Southbridge. Najveći novitet donosi integrisani 780g procesor koji poseduje značajno unapređene karakteristike po kojima se izdvaja od dosadašnje, vrlo uspešne linije AMD 690 integrisanih sistemskih kontrolera.
Glavne karakteristike AMD 780 porodice čipsetova su: značajno unapređene karakteristike i performanse integrisanog grafičkog procesora, High Definition (HD) video format, nova Hybrid Crossfire tehnologija, AMD Overdrive kontrola, niža potrošnja energije i nizak nivo buke, integracija nove generacije AMD SB700 southbridge-a i napredni interfejs u Windows kontrolnom softveru. Pogledajmo sada šta svaka od ovih novina konkretno znači…
Novine AMD 780 čipseta
Značajno unapređene karakteristike i performanse integrisanog grafičkog procesora. AMD 780g čipset poseduje Radeon HD 3200 grafički akcelerator sa podrškom za DirectX 10 interfejs. Brzina rada grafičkog jezgra je povećana i zahvaljujući primeni Hyper Transport 3 protokola koji omogućava bržu komunikaciju između centralnog i grafičkog procesora. Konačno, implementirana je i druga generacija PCI-e magistrale. Pojedini modeli matičnih ploča imaju integrisanu „display cache“ memoriju u obliku jednog memorijskog čipa koji omogučava postizanje boljih performansi integrisanog grafičkog jezgra. Ova memorija se nalazi u neposrednoj blizini „northbridge-a“ a prepoznaćete je po standardnom BGA pakovanju memorijskog čipa. Grafičkom podsistemu može biti dodeljeno maksimalnih 512MB sistemske memorije.
Podrška High Definition (HD) Video formatu
AMD 780g čipset poseduje hardversku podršku za dekompresiju video formata visoke definicije (VC-1, H.264, MPEG-2). Zahvaljujući ovoj činjenici sistem manje opterećuje centralni procesor prilikom reprodukcije HD video sadržaja tako da bez bojazni možete imati više aktivnih procesa koji se izvršavaju u pozadini a da pri tome ne narušite kvalitet HD materijala koji se emituje. AMD ovu tehnologiju označava kao „Enhanced UVD block“ tj. pobljšana Univerzalni Video Dekoder jedinica koja je preuzeta se zadnje generacije Radeon 3000 grafičkih akceleratora. Posebna prednost jeste i činjenica da se reprodukcija audio zapisa prenosi preko HDMI konekcije. Kao i kod zasebnih grafičkih kartica i u AMD 780g slučaju, audio i video signal idu preko jednog kabla u slučaju HDMI konekcije. Zbog svega prethodno iznetog, sistemi bazirani na AMD 780g čipsetu se preporučuju kao idealno rešenje za Home Theater PC (HTPC) rešenja. Uz dodatak TV tuner-a i Blue Ray uređaja dobijate kompletan višenamenski kućni multimedijalni uređaj impresivnih karakteristika.
Hybrid Crossfire tehnologija
AMD je prvi uveo mogućnost istovremenog korišćenja grafičkog procesora na čipsetu i grafičkog procesora na zasebnoj grafičkoj kartici radi postizanja boljih 3D performansi. Po primeni ove tehnologije AMD je za korak ispred glavnog konkurenta, nVIDIA-e. AMD je uspeo da izbaci već drugu generaciju drajvera za Hybrid režim rada dok nVIDIA ima muke i sa inicijalnom verzijom. Problem je u performansama nVIDIA Hybrid platforme, koje nisu na očekivanom nivou tj. ne opravdavaju činjenicu nabavke zasebnog VGA adaptera. To nije slučaj sa AMD 780g čipsetom i Catalist 8.4 verzijom drajvera koji sjajno sarađuju i daju konkretan dokaz u vidu poboljšanja performansi. Trenutno je Hybrid Crossfire funkciju moguće koristiti sa grafičkim procesorima iste arhitekture tj. integrisani Radeon 3200 će rado sarađivati sa karticama baziranim na Radeon 3450 grafičkom procesoru ali ne i sa 3650 i 3850 procesorima. Jednostavno u Catalyst Control panelu će u slučaju 3650 i 3850 GPU kartica, Crossfire opcija izostati tj neće biti prikazana. Drajver na osnovu instaliranih drajvera za GPU prepoznaje i dozvoljava uključivanje Hybrid Crossfire opcije, pomoću klasične „check point“ opcije u Crossfire meniju. Osim podizanja 3D performansi sitema, Hybrid Crossfire tehnologija vam omogućuje i povezivanje 4 monitora na ovako konfigurisan sistem. Važno je napomenuti da kao i konkurentski Hybrid SLI, Hybrid Crossfire takođe trenutno radi samo pod Windows VISTA okruženjem. Nema nikakvih hardware-skih ograničenja, pitanje je samo razvoja drajvera i stvar procene ATI-ja da li će ovu tehnologiju ponudi ti i na drugim sistemskim platformama.
AMD Overdrive kontrola
Kao što je slučaj sa svim AMD čipsetovima generacije 700 tako i u slučaju integrisanog 780g čipseta je moguća kontrola i podešavanje svih parametara rada sistema korišćenjem AMD Overdrive aplikacije. Moramo priznati da je Overdrive funkcionalno značajno uprotebljiviji od slične aplikacije na nVIDIA platformi. U slučaju AMD 780g čipseta je dodata mogućnost za kontrolu radnog takta integrisanog grafičkog jezgra koje je moguće ubrzati direktno iz Overdrive aplikacije.
Mala potrošnja energije i nizak nivo buke
Posebno ističemo činjenicu da je AMD 780g sistemski kontroler izrađen u 55nm tehnologiji, što osim manje potrošnje energije podrazumeva i manju količinu emitovane toplote. Ovo omogućuje da se čipset hladi pasivnim hladnjakom bez potrebe za ugradnjom dodatnog ventilatora. Zbog toga je sistem baziran na AMD 780g čipsetu izuzetno tih što je još jedna od preporuka za korišćenje u HTPC uređajima.
Upotreba nove generacije AMD SB700 „southbridge-a“
Prednost upotrebe novog sistemskog kontrolera se ogleda u velikim mogućnostima nadogradnje sistema. Tome pomaže činjenica da SB700 omogućava 12 x USB 2.0, 2 x USB 1.0, 6 x SATA konekcija a tu je i jedan IDE kanal.
Napredni interfejs poslednje generacije
Podrazumeva da na ploči posedujete konektore najnovije generacije. Na našem test primerku Gigabyte GA-MA78GM-S2H ploče bili su prisutni svi display konektori koji vam mogu zatrebati: DVI-D, D-SUB i svakako HDMI. Takođe tu su i eSATA konektor za povezivanje eksternih diskova nove generacije kao i RCA i optički audio out konektori. Pored standardnih USB, AUDIO, PS2, 1394 i LAN konekcija tu je apsolutno sve što je vam potrebno za povezivanje vašeg PC sistema.
Ovo su glavni razlozi za ugradnju matičnih ploča baziranih na AMD 780g čipsetu. Nemojte se previše nadati kada su u pitanju 3D performanse Hybrid Crossfire sistema, uprkos brojkama i izjavama iz AMD okruženja. Ovo je više prva nego prava pomoć u slučaju korišćenja novih 3D igrica. Znajte da nema dobrog igranja bez minimum AMD Radeon HD3850 zasebnog VGA rešenja. Kome je primarna namena igranje neka se drži neintegrisanih rešenja. Međutim, svi ovi podaci prilično ohrabrujuće deluju na papiru. Brojne „bombastične“ opcije su pravi mamac da za male pare možete dobiti „dosta“ mogućnosti. Da li je to stvarno tako pozabavićemo se u narednom tekstu.
Zvanične specifikacije AMD 780g čipseta:
Proven Radeon™ graphics powering DirectX® 10
Powered by ATI Radeon™ Graphics, DirectX® 10 introduces neverbefore-seen detail-rich images and dynamic interactivity for playing the latest DirectX® 10 games
HyperTransport™ 3.0 technology
More than doubles your CPU communications bandwidth to graphics as compared to HyperTransport™
PCI Express® Generation 2.0
Double your graphics bandwidth over earlier PCI Express for improved performance
Backwards compatibility
Ensures flexibility to build platforms with previous generation CPUs as well as the latest
AMD Phenom™ processors
ATI Hybrid Graphics1
Improve your system performance by enabling the ability for both discrete graphics and integrated graphics to render simultaneously
ATI Avivo™ HD2
ATI Avivo™ HD is the advanced image and video processing and display technology found in
ATI Radeon™ graphics that enables:
brilliant colors, sharp images and smooth playback of Blu-ray™ and HD DVD content
performance that rivals high end HD DVD and Blu-ray™ players on difficult 1080i content
built-in HDMI and DVI with HDCP
ATI PowerPlay™
Flexible power saving technologies that ensure optimal power efficiency to help reduce your electricity costs
Low Power Design
Designed for power-efficient computing to help lower energy costs
AMD Cool’nQuiet™ 2.0
Benefit from power saving features that help reduce power consumption at idle or during low usage
Enhanced Digital Display integration
Supports Display Port interface for the newest displays.
ATI SurroundView™
SurroundView™ feature allows support for up to four independent monitors for systems equipped with an additional Radeon™ discrete graphics card
Next Generation SB700
Support for up to 12 USB 2.0 connections and 6 SATA 2.0 devices, including eSATA devices
AMD OverDrive*
Shift your system performance into next gear. Enables control of the AMD 7-Series Chipsets to easily configure system settings in Microsoft® Windows®
AMD RAIDXpert™
Easily configure your RAID setup from remote locations to personalize your media for extra performance or enhanced reliability
Matična ploča na testu – MSI K9A2GM
Druga ploča koja se našla na ovom testu AMD 780g baziranih modela je MSI K9A2GM. To je direktni naslednik MSI K9AGM2 modela baziranog na prethodnj generaciji, AMD 690 čipseta a koji je vrlo popularan na domaćem tržištu. Dizajn ploče je u osnovi identičan Gigabyte modelu što govori u prilog činjenici da početni modeli poštuju referentni AMD dizajn. Razlika ipak postoji i vidljiva je na prvi pogled. Gigabyte model koristi kvalitetnije komponenti što povlači i osetno veću maloprodajnu cenu. MSI je odabrao drugu strategiju jer je pravilno procenio tržišnu poziciju za ovaj tip ploča, “entry level”.
Shodno tome ne koriste se polimerski kondezatori i ostale “hi-tech” komponente poslednje generacije ali daleko od toga da se radi o nekvalitetnom proizvodu. Po našem mišljenju, MSI je pogodio pravu meru. Vrlo popularna cena će svakako privući kupce jer jednostavno nećete pronaći ništa povoljnije od ove kombinacije. MSI K9A2GM poseduje 4-faznu jedinicu za regulaciju napona sa po 3 tranzistora po fazi koji se nalaze pod kontrolom modernog višefaznog procesora sa funkcijom uštede energije tako što zavisno od stepena opterećenja CPU-a isključuje i uključuje pojedine faze. Suštinski identično rešenje kao i kod Gigabyte modela, a razlika je samo u detaljima tj. korišćenim komponentama.
Četri DDR2 DIMM memorijska podnožja vam olakšavaju kasniju nadogradnju memorijskog podsistema. Konektori za napajanje su pravilno raspoređeni tako da ne pokrivaju nepotrebne površine ploče i na taj način omogućavaju nesmetanu cirkulaciju vazduha unutar kućišta. 4xSATA, 1xIDE i jedan FDD konektor su tu kako ne bi imali primedbu po pitanju povezivanja uređaja za skladištenje podataka. Sistemski procesor je hlađen standardnim aluminijumskim hladjakom bez dodatnog ventilatora što je očigledna namera proizvođača da preporuči ovaj model za HTC PC računare. Ploča poseduje 1xPCI-e 16x, 1xPCI-e x1 i dva standardna PCI slota. Integrisano je HD audio rešenje i Gigabit-ni LAN kontroler.
Sa zadnje strane uočavamo pregršt konektora: PS2 za tastaturu i miša, HDMI, D-SUB, Firewire, 4xUSB, 1xLAN, 6×3,5” audio jack. Znači sve je tu osim DVI konektora ali tu je svakako HDMI da nadomesti njegovo odsustvo. BIOS je standardno potpisao Phoenix. Veliki broj opcija je pravo osveženje u odnosu na prethodni AMD 690 model što govori da je ploča za klasu bolji proizvod. Kao i u slučaju Gigabyte modela sve opcije za napredno podešavanje sistema su prisutne i za razliku od Gigabzte-a nisu skrivene u dodatnim menijima koji se prozivaju posebnom kombinacijom tastera. Ploča je u toku rada bila brza i stabilna. Značajno brža u odnosu na AMD 690G prethodnika. Definitivno MSI K9A2GM donosi značajno bolji nivo performansi u opdnosu na prethodnika, izjednačujući osećaj brzine u radu integrisanih i neintegrisanih rešenja.
Drajveri se instaliraju bez problema, uređaji se tačno prijavljuju, ukratko instalacija protiče u najboljem redu i bez ijedonog uočenog problema.
Utisci u radu i konkurent – Gigabyte MA78GM-S2H
Na test smo dobili Gigabyte 780g ploču, model GA-MA78GM-S2H. U pitanju je ploča izrađena u tradicionalnom Gigabyte maniru. To pre svega znači, kvalitetno, šareno parče hardvera koje vam sigurno neće praviti problem.
Kvalitetna jedinica za napajanje procesora i nova generacija PWM kontrolera garantuju uštedu energije uz maksimalnu stabilnost sistema. Nekada je ova činjenica bila u suprotnosti sa nastojanjem da se to postigne ali upotrebom novih kontrolera omogućava se da procesori dok su u “idle” stanju ne koriste sve faze već samo jedna ili dve. U zavisnosti od stepena opterećenja PWM kontroler isključuje pojedine faze ili ih po potrebi uključuje. Brzina reakcije je trenutna tako da se stabilnost sitema ne dovodi u pitanje. Ulazimo u BIOS ploče i pomoću standardne Ctrl+F1 procedure uključujemo skrivene menije za podešavanje sistema. Memoriju setujemo na 800MHz uz prilično oštre latencije 4-4-4-12 1T, napon postavljamo na 2.1V. Pravo osveženje u odnosu na AMD 690 ploče koje su bile uskraćene za većinu opcija finog podešavanja, čast izuzetcima. Snimamo poziciju i krećemo u instalaciju Windows VISTA operativnog sistema. Sistem je prilično brz i agilan. Osetno brži i oštriji od AMD 690 prethodnika. Brzina instalcije i podizanja OS kao i pokretanja aplikacija je na nivou neintegrisanih rešenja što je pravo osveženje kada su u pitanju “entry level” platforme. U direktnom poređenju sa AMD 690 platformom razlika je osetna i u korist AMD 780g čipseta. Nažalost, Gigabyte MA78GM-S2H matičnu ploču smo na test dobili “u zadnji čas”, pa ovoga puta izostaju detaljnije slike i nešto više ćemo o ovom modelu napisati u uporednom testu AMD 780g matičnih ploča…
Nakon prve baterije testova koji su usmereni ka merenju sistemskih performansi i performansi integrisanog grafičkog rešenja krećemo u instalaciju Hybrid Crossfire opcije. Za tu priliku ugrađujemo HIS Radeon HD3450 grafičku karticu sa 256MB GDDR2 memorije. Sistem se podiže regularno, prijavljuje i instalira novi hardware. Nakon restarta ulazimo u Cataliyst control panel gde uključujemo Hybrid Crossfire opciju. Sve protiče bezbolno, sledi još jedan restart sistema. Malko smeta odsustvo indikacije aktivnosti Hybrid opcije jer jednostavno ne znate kada je ta opcija aktivna a kada nije a što je svakako neophodno. Drajveri zaslužuju najvišu ocenu. Sledi još jedna serija brzinskih testova koja još jednom potvrđuje stabilnost i veliku brzinu sistema na 780g čipsetu. Tokom rada je primetno da se čipset značajno manje greje od konkurencije. Količina emitovane toplote je apsolutno prihvatljiva čak i prilikom konstantnog korišćenja 3D aplikacija.
Overclocking
Gigabyte matična ploča poseduje sve bitne parameter za overkloking CPU, RAM i grafičkog podsistema. Svakako je zanimljiva opcija BIOS-a koja omogućava definisanje radnog takta integrisanog grafičkog jezgra. U našem slučaju postignuti O/C rezultat od 700MHz je dobar rezultat ali smo na raznim forumima viđali i znatno bolje rezultate. AMD X2 4850e je sa lakoćom dostigao 3.1GHz a sistem je impresionirao brzinom i lakoćom kretanja kroz VISTA Aero okruženje. Međutim, čak i ovako “nategnut” sistem nije omogućavao ozbiljnije igranje u rezolucijama većim od 1024×768. Jednostavno to je prag za Radeon HD 3200 integrisano rešenje. Hybrid režim je samo popravio utisak ali za pravo uživanje morate posegnuti za ozbiljnijom VGA karticom.
Test sistem
Specifikacija
CPU
AMD Athlon X2 4850e AM2+
Cooler
Scythe Infinty
RAM
2x1GB DDR2 667 Crucial 10-th Anniversary
MB
Gigabyte GA-MA78GM-S2H (AMD 780g)
Microstar MS-7501 K9A2GM (AMD780g)
Microstar K9AGM2 (AMD 690g)
VGA
HIS Radeon HD3450 256MB DDR2
ATI Radeon HD3650 256 GDDR3
ATI Radeon HD3850 256MB GDDR3,
HDD
Western Digital Caviar SE 160GB SATA2
ODD
Optiarc 7200S, SATA
Power supply
Enhance 460W
Display
17″, CRT, LG Flatron 795 FT Plus
OS
Winowds VISTA Ultimate x86 + SP1
Drivers
Catalyst 8.4 Hybrid Crossfire support
AMD 780g čipset smo direktno uporedili sa njegovim vrlo uspešnim prethodnikom, AMD 690G čipsetom. Takođe, možete pogledati uporedne rezultate u kome smo AMD 780g suprostavili nVIDIA 780a čipsetu. Obzirom na činjenicu da nVIDIA „boluje“ od manjkavih drajvera koji podbacuju kada su u pitanju performanse Hybrid moda, lako možemo zaključiti da je ATI dobio prvu rundu u direktnom sučeljavanju. Ukoliko se fokusiramo na performanse sistema sa integrisanim grafičkim rešenjem vidimo da nVIDIA 780a i AMD 780g su približno istih performansi ali su različito cenovno pozicionirani pa sa tog stanovišta ATI je ponovo u prednosti. Ukoliko izolujemo faktor cena i usresredimo se isključivo na performanse, ATI i nVIDIA su „egal“ ali ukoliko poredimo ATI 780g sa „Side Port cache„ memorijom ATI ponovo odnosi pobedu. Kako god da pogledamo, zaključak je u ovom trenutku jasan, AMD je u prednosti kada su u pitanju integrisani čipsetovi za AM2+ procesore. Ta razlika nije velika i svakako treba sačekati ostale nVIDIA proizvode (nFORCE 8200, 8400) kao i nove verzije Forceware drajvera. Do tada ovim delom tržšta sigurno dominira ATI.
Default
SiSoft Sandra 2008 Pro
Cinebench 10 – default benchmark
Futuremark PCMark Vantage
WinRAR
FutureMark 3DMark 2006 i igrački testovi
Prva grupa testova se odnosi na sintetičke pokazatelje brzine. AMD 780g glatko odnosi pobedu. Posebno je ubedljiv u delu testova koji se odnose na rad višejezgarnih procesora i transfera podataka sistemske memorije. Prednost nad prethodnom generacijom AMD integrisanih čipsetova iznosi 19% za CPU Multicore testove, tj. 55% bolji rezultati memorijskog protoka. Kolika je razlika i prednost 780g čipseta vidi se i u Cinebench R10 multicore testu koji primarno tangira rad sa centralnim procesorom i gde su odstupanja zaista mala ali u ovom slučaju potvrđuju kolika je dominacija nove generacije AMD sistemskih kontrolera. Stariji 690g zaostaje čak 7% u odnosu na novi 780g model. Seriju sintetičkih testova zaključujemo sa PCMark Vantage baterijom testova koji je takođe ukazao na brzinsku nadmoć 780g čipseta i častio ga prednošću koja prosečno iznosi 17% u poređenju sa 690g modelom.
Druga grupa testova se odnosi na realnu situaciju koja se dešava kada uporedimo performanse u 3D igrama. Ovde možete videti realno stanje stvari i kakva je situacija u poređenju sa zasebnim grafičkim karticama. Nema situacije u kojima će vas 780g ostaviti na cedilu tj. pokrenuće i najnovije naslove kao što je Crysis, međutim, snaga integrisanog grafičkog rešenja nije dorasla naprednom 3D engine-u trenutno najzahtevije igre na tržištu. Da biste se nesmetano igrali na monitorima velikih dijagonala, nabavka jakih VGA kartica postaje neminovna. Ipak, u manjim rezolucijama i uz niži nivo detalja, moguće je igrati i druge novije, atraktivne naslove i na novom integrisanom rešenju iz AMD-a.
Zaključak
Ovoga puta se u zaključku kratko i odmah može reći: bravo za AMD! “780g“ je u kvalitativnom smislu veliki pomak u odnosu na 690g prethodnika koji je važio za jedan od najboljih „integrisanih čipsetova“. Razlika nije akademska več vrlo uočljiva i primetna naročito pod Windows VISTA okruženjem. Platforma je zrela zahvaljujući doteranim drajverima, po brzini uporediva sa rešenjima sa discrete grafikom niže klase i ne morate biti previše mudri da bi došli do zaključka da je AMD 780g definitivan izbor kada je u pitanju entry level segment AMD procesorske platforme. Na vama je samo da obratiete pažnju prilikom izbora matične ploče tj. PC sistema. Ukoliko vam je budžet ograničavajuća stavka, ne oklevajte za razliku od desetinu evra koliko iznosi razlika između najjeftinijih sistema baziranih na nFORCE i AMD čipsetovima prethodne generacije i AMD 780g baziranih računara, koji su moderniji, kompletniji, funkcionalniji i mnogo brži. Jednostavno, isplati se!
MSI je još jednom i u klasi integrisanih modela za AMD platformu ponudio vrlo kvalitetnu i konkurentnu ploču sa dosta “opreme”. Zato smatramo da je, već sada, MSI K9A2GM vrlo atraktivno rešenje i da će biti dobra osnova za kreiranje živahnog malog multimedijalnog računara.
Matičnu ploču na test ustupio MSI.