MSI P45D3 Platinum

MSI P45D3 Platinum

MSI nam je na test poslao svoj adut u kategoriji modela baziranih na Intel Express P45 čipsetu, koji će, ujedno, biti i najzanimljiviji najširom krugu kupaca. U samom vrhu ponude, smešten je P45D3 iz čuvene Platinum serije, na koji su u kompaniji veoma ponosni. Kakve je utiske ostavio sa inicijalnim verzijama bios-a i da li je MSI uspeo da ponudi nešto što će dostići "ROG" seriju koju nudi ljuti konkurent?

    Sadržaj

      Aleksandar Božović i Petar Gredelj

      MSI P45D3 Platinum

      Overklokovanje na glečeru

      Prava je retkost da se proizvođači core komponenti odlučuju da u goste pozovu brojne novinare: veliki skupovi su nekako privilegija nekih drugih kompanija u IT biznisu, dok se proizvođači matičnih ploča i video kartica (govorimo svakako o najznačajnijim proizvodima) nekako po pravilu zadovoljavaju prisustvom na najpoznatijim IT sajmovima. Sve u svemu, za devet godina smo sveta videli samo dvaput zahvaljujući več po malo zaboravljenom Chaintechu, odnosno MSI-ju koji nas je pre dve godine „častio“ posetom svojim proizvodnim kapacitetima nedaleko od Šangaja.

      Stoga smo po malo zatečeni ostali pozivom (ponovo) MSI-ja da se pridružimo prvom evropskom overclocking eventu u organizaciji ove poznate kompanije. Benchmark je kao najznačajniji hardverski sajt u okruženju ponovo bio jedini predstavnik ne samo naše zemlje, već čitavog regiona! U društvu 30-ak novinara ili kako u MSI-ju više vole da kažu editora najpoznatijih hw sajtova Evrope, družili smo se sa našim više nego ljubaznim domaćinima puna četiri dana. Iako je zvanični event trajao samo tri, četvrti dan je bio predviđen samo za najuži krug po MSI najznačajnijih medija – budući da Balkan predstavlja sve važnije i uspešnije tržište po kompaniju MSI, tako smo se i mi našli u samo šest evropskih novinara sa statusom „prijatelja kuće“…

      Lokacija održavanja ovog skupa bila je i više nego atraktivna: usred najvećeg evropskog planinskog masiva, u srcu Alpa. Gradić Saalfelden, stotinak kilometara južno od Salcburga, nedaleko od poznatog skijališta Zell am See a sve ispod čuvenog glečera Kaprun. Verujem da će mnogim skijašima na sam pomen ovih lokacija sa više nego sjajnim mogućnostima za skijanje poći voda na usta, a moram priznati da se mesto održavanja skupa dopalo i ostalim kolegama. Tokom četiri dana koja smo proveli u odličnom hotel Gut Brandlhof, naši domaćini iz MSI-ja su se potrudili da nam prirede pravi koktel zanimljivosti iz njihove ponude i više nego sjajne zabave. Osim poseta sjajnim restoranima na preko 1000 m nadmorske visine, poslednjeg dana našeg druženja popeli smo se i na domak Kitzsteinhorn vrha na već pomenutom, čuvenom glečeru Kaprun. Sjajno vreme, odlično druženje, MSI se zaista potrudio da napravi „cool“ event i u tome potpuno uspeo. Može li igde drugo biti više cool nego na glečeru? Može, na nekom od polova… 🙂

       

      Šta je povod ovog skupa? Dolazeći Intel P45 čipset i nove matične ploče MSI-ja bazirane upravo na ovom skupu čipova. Reklo bi se, pa šta, novi čipset, novi modeli, to je to… U IT svetu je nemoguće vezati saradnju za samo jednu kompaniju, pa ipak, dešava se da se saradnji sa nekom od njih posveti malo više pažnje, što uzrokuje probleme na drugoj strani. Nešto slično tome desilo se MSI-ju koji je u godinama koje su za nama, negovao zaista odličnu saradnju sa kompanijom AMD. Taj period poklopio se sa zvezdanim trenucima „zelenog tima“ pa je dobar, većinski deo ponude MSI-ja bio zasnovan upravo na modelima matičnih ploča namenjenih AMD procesorima – sasvim logično, pojavio se po MSI neželjeni nusefekat, a to je da su kupci i više nego što je bilo potrebno, povezali MSI kao AMD orijentisanog proizvođača.

      Naravno, tako nešto bi za svaku kompaniju predstavljalo veliki problem, a naročito za svetskog proizvođača broj tri! Svesni činjenice da su možda i izgubili korak sa konkurencijom kada je Intel bazirana ponuda u pitanju, a istini za volju, zaboravili smo kada se neka od MSI ploča za Intel procesore našla na vrhu lestvice želja, odgovorni ljudi kompanije MSI odlučili su se da se ovim problemom malo detaljnije pozabave. Prava prilika je izlazak novog Intel P45 čipseta a samim tim i šansa da se najpoznatijim evropskim online medijima pokaže da je MSI spreman da se uključi u trku sa konkurencijom, da je u stanju da pripremi vrhunske modele matičnih ploča, posebno onih koje su namenjene overclcoking populaciji.

       

      Koliko je ovaj događaj bio važan za kompaniju MSI, pokazuje i odabrani tim naših domaćina koji nam je tokom četvorodnevnih dešavanja bio na raspolaganju. Osim naših starih znalaca Marge Zanders i Erica van Beurdena iz holandskog branch office-a, te odabranog MSI Germany tima, tu su bili i glavni inženjeri iz projektantskog tima sa Tajvana, te sami vrh marketing worldwide tima kompanije MSI, predvođen prvim čovekom, gospodinom Vincentom Lai-em. Svi oni su u direktnom kontaktu sa novinarima i sastancima popularno zvanim „1 na 1“ pokušali da saznaju šta to po mišljenju novinara trenutno nedostaje modelima njihovih matičnih ploča, gde su uočeni problemi. Da se našalimo malo, ovom prilikom vođeni su vrlo „konstruktivni“ razgovori i nadamo se da ćemo u najskorijem vremenu imati prilike da vidimo i njihove rezultate. Specijalno za ovu priliku, MSI se pojačao i sa jednim od najpoznatijih evropskih overclockera (Sturla – Finland), a tu je bio i specijalni gost ispred kompanije OCZ koji je sve prisutne upoznao sa važnošću memorijskih podešavanja u smislu ostvarivanja vrhunskih OC rezultata.

       

      Nakon prezentacionog dela održanog prvog oficijelnog dana skupa gde smo se mogli upoznati sa novitetima koje donosi Intel P45 čipset odnosno ponudom MSI P45 matičnih ploča, drugog dana očekivao nas je overclocking deo eventa. Iako smo svi očekivali da ćemo se uhvatiti u koštac sa pokušajem ostvarivanja što viših dometa, pretpostavljali koliki ćemo FSB uspeti da ostvarimo, pravila su ovog puta bila nešto drugačija: budući da je MSI pri projektovanju novih modela sledio aktuelne trendove u vidu smanjenja potrošnje, valjalo je i po tom pitanju nešto uraditi. Overclocking i ušteda energije baš i ne idu „ruku pod ruku“, ali pravila su pravila: bilo je potrebno ostvariti što bolji rezultat u Cinebench benchmarking programu a istovremeno ostvariti što je moguće manji power consumption! Vremena za fino podešavanje sistema je na žalost bilo vrlo malo, a naročito smo mi koji nismo imali sreće da budemo izvučeni sa višim „startnim brojevima“ bili u podređenom položaju jer smo bili u situaciji da među prvima prikažemo svoj učinak. Najbolji overclockeri nagrađeni su od strane MSI-ja zaista sjajnim nagradama ali sve u svemu, zabava je bila na zavidnom nivou i to je ono najvažnije.

       

      Pogodnosti zaista ekskluzivne lokacije na kojoj smo se našli, omogućile su nam da uživamo i u drugim sjajnim aktivnostima. Večera u neverovatnom, autentičnom austrijskom restoranu na nadmorskoj visini od preko hiljadu metara pretvorila se u pravi party: domaćica restorana zadužena za pripremu sjajnih đakonija se u određenom momentu pretvara u „ženu pauka“ 🙂 Scene na kojima se visi sa plafona možda više priliče nekom Kusturičinom ostvarenju ali bez obzira na sve, provod je bio i više nego sjajan… A šta reći za pravo finale, posetu glečeru Kaprun? Iako sam leto uvek stavljao ispred zime, poseta ovakvoj lokaciji ozbiljno me je dovela u situaciju da preispitam svoje stavove; zima svakako nije ono što tim imenom nazivamo u Beogradu, ali da se i u maju mesecu može uživati na snegu pokazala je upravo poseta jednom od najpoznatijih evropskih glečera. Boravak na 2700 metara nadmorkse visine, samo nekoliko stotina metara ispod najvišeg vrha Kitzsteinhorn, dobra zabava i aktivnosti na snegu, učinili su da nam ovaj skup ostane u zaista sjajnom pamćenju.

      Uvod

      Pre mesec dana na Benchmark sajtu predstavili smo najnoviji Intel P45 čipset namenjen »mainstream« tržišnom segmentu. Ukoliko letimično bacite pogled na specifikacije Intel P45 čipseta on ne izgleda preterano zanimljivo, bar ako ga uporedimo sa prethodnom generacijom. Još jedna u nizu revidiranih specifikacija i nova oznaka koja verovatno predstavlja mamac za tehnomane i ovisnike o novim modelima. Međutim, ukoliko malo bolje obratite pažnju na detaljne specifikacije, videćete da ploče sa ovim čipsetom predstavljaju pravi izbor ukoliko planirate da vam računar zadrži korak sa vremenom narednih godinu dana. Kao što smo na početku spomenuli, prvi primerci matičnih ploča su predstavljeni skoro pre mesec dana, dok zvanična promocija i start prodaje kreću ovih dana. Razlog za ovaj vremenski interval tj. zakašnjenje leži u problemima koji su otkriveni na prvim, testiranim modelima. Problem se ogledao u delimičnoj nekompatibilnosti i problemima u radu sa PCI grafičkim karticama. Intel je brzo reagovao na problem i izbacio poboljšanu verziju čipseta. Ukoliko baš ovih dana planirate nabavku matične ploče ili sistema baziranog na ovoj platformi, možete bezbrižno poći u kupovinu bez bojazni da ćete »zakačiti« bagovitu verziju čipseta. Jednostavno, sve ploče koje su stigle na naše tržište pa čak i rane verzije test primeraka matičnih ploča, dolaze sa novom, revidiranom verzijom sistemskog kontrolera.

       

      karakteristike, statistike, msi p45d3 platinum maticne ploce

      U međuvremenu MSI nam je dostavio novi »udarni« model Intel P45 bazirane ploče sa podrškom za DDR3 memorijski standard. Obzirom da cene jeftinih DDR3 modula počinju dramatično da se tope ovog leta, nabavka ovakvog modela postaje sve interesantnija. Ploča koju smo testirali nosi oznaku P45D3 Platinum i iznad je pozicioniran jedino P45 Diamond model. Šta je to što P45D3 Platinum čini potencijalno atraktivnom pločom? Pre svega to su neke generalije Intel P45 čipseta. Podrška za 8GB DDR3, sistemske memorije, zatim podrška za PCI-e 2.0 standard, jer postojeći već postaje limitirajući faktor za najnovije VGA kartice po pitanju ograničene mogućnosti transfera velike količine podataka. Intel P45 čipset predstavlja zadnju generaciju Intel čipsetova za podršku LGA775 procesorskog podnožja. Sledeća generacija Intel Nehalem procesora koji se očekuju u zadnjem tromesečju 2008. godine imaće izmenjeno procesorsko podnožje zbog prelaska na integrisani memorijski kontroler. Konačno, Intel P45 čipset je proizveden naprednijim tehnološkim postupkom u 65nm za razliku od starije P35 i X48 braće (90nm). To mu obezbeđuje manji nivo grejanja tokom rada, duži životni vek i bolje overclocking mogućnosti. Prethodno navedene činjenice su samo neki od razloga zbog čega se MSI P45D3 Platinum nameće kao pametan izbor za platformu novog računara. Ova ploča poseduje puno kvaliteta kojima će potencijalnim konkurentima pomrsiti račune. Krenimo redom…

      Kvalitet, dizajn, raspored komponenti i BIOS

      Ko je imao prilike da se druži sa P35 Platinum modelom videće da je nova ploča, P45D3 Platinum, kvalitativni pomak na bolje kada je u pitanju izrada i kvalitet primenjenih rešenja. Na prvi pogled pažnju vam privlači »šarolikost« upotrebljenih konektora što svakako ne odgovara imidžu ozbiljne ploče, a P45D3 Platinum to svakako jeste. Primećujemo veliki hladnjak nestandardnog oblika u delu koji hladi P45 »northbridge«. Kompletan pasivni hladnjak je izveden u »heatpipe« tehnici i formi poluprstena koji povezuje »southbridge«, »northbridge« i deo zadužen za hlađenje PWM sekcije. Ovaj sistem hlađenja MSI naziva »Circu-Pipe2« i predstavlja evolutivni pomak u odnosu na prethodni model koji se pokazao prilično efikasnim. Kako i ne bi kada »Circu-Pipe« hladnjake proizvodi dobro poznata tajvanska firma specijalizovana za izradu dobrih kulera, AVC (Asia Vital Components).
       

      karakteristike, statistike, msi p45d3 platinum maticne ploce

      Obzirom na reputaciju bitno je da spomenemo da je i AMD poklonio poverenje ovom proizvođaču prilikom upotrebe BOX kulera za svoje proizvode. Naravno, AVC je samo jedan od nekoliko dobavljača za BOX kulere. »Circu-Pipe 2« kuler sistemskog kontrolera se ističe neobičnim oblikom i dizajnom u vidu pet asimetričnih delova koji imaju zadatak da »pokupe« i najmanje strujanje vazduha i time obezbede oslobađanje toplote sa svojih tananih trapezoidnih bakarnih rebara. Vrlo efikasan sistem koji zajedno sa činjenicom da je novi P45 čipset izrađen u 65nm tehnologiji, obećavaju dobre overkloking mogućnosti i potencijalno velike vrednosti sistemske magistrale.

       

      Na ovom velikom pasivnom hladnjaku uočavamo usmerivač vazduha na kome je jasno istaknut naslov »DrMOS«. Ovaj logo se ponosno šepuri i na kutiji proizvoda. O čemu se zapravo radi? Tehnologija »DrMOS« kako je MSI naziva, podrazumeva primenu tri tehnološka rešenja na MSI matičnim pločama: GreenPower, XpressCool i RapidBoost. GreenPower podrazumeva efikasno korišćenje i uštedu energije. MSI ovaj zadatak ispunjava primenom najnovijih visokointegrisanih elektronskih komponenti. Za razliku od klasično upotrebljenih MOS FET tranzistora najnovije generacije koju smo imali prilike da vidimo na Intel X.48 matičnim pločama, MSI ide korak dalje i upotrebljava RENESAS R2J20602NP, drugu generaciju visoko integrisanih DC/DC uređaja za konverziju napona. Ovaj uređaj u obliku jednog čipa integriše osnovne elemente koji čine jednu fazu napajanja: MOSFET na ulazu, MOSFET na izlazu, driver kao upravljačku jedinicu i sve to u obliku jednog čipa veličine 8x8mm.

      karakteristike, statistike, msi p45d3 platinum maticne ploce

       

       

       

       

       

      Primena ovakvih uređaja u sekciji za napajanje garantuje visoku efikasnost i mali gubitak napona pri punom opterećenju. Konkretno, ovi uređaji prema specifikaciji proizvođača u normalnom režimu rada (Vout = 1.3V, Vin = 12V, Fsw = 500kHz, Iout = 10A) imaju gubitak (Vdrop) od samo 0.08V i shodno tome veliku efikasnost od čak 92%. Pri tome se neuporedivo manje greju od klasičnih rešenja što sve pozitivno utiče na produženje radnog veka uređaja ili prevedeno na O/C jezik, moći ćete značajno duže da maltretirate ploču i CPU. Vrlo bitna stavka je da ovi uređaji pod punim opterećenjem bez obzira na njihovu prilično visoku radnu frekvenciju (1MHz), emituju veoma malu količinu toplote. Konkretan benefit je da nema toplote koja se akumulira i prenosi sa hladnjaka PWM jedinice na telo kulera centralnog procesora. Radno okruženje CPU-a je hladno i dobro provetreno instalacijom samo jednog 12CM ventilatora sa zadnje strane kućišta. Ukoliko tome dodate i napajanje koje sa donje strane ima 12/14cm ventilator koji izvlači vazduh iz procesorskog dela, obezbedili ste skoro idealan radni ambijent vašem procesoru.

      karakteristike, statistike, msi p45d3 platinum maticne ploce

      Zbog svih prednosti koje imaju »DrMOS« uređaji su do sada bili privilegija skupih serverskih ploča ali MSI se očigledno potrudio i još jedno visoko pouzdano, efikasno rešenje i njegovo korišćenje omogućio najširem broju korisnika. MSI P45D3 Platinum poseduje peto-faznu konfiguraciju PWM jedinice. Svaku fazu čine: jedan »DrMOS« uređaj, jedan grafitno oklopljen kalem za eliminaciju šuma tj. smetnji i par kondenzatora. Sve to garantuje »fino« i precizno peglanje napona koji je neophodan ne samo za standardni režim rada već i za postizanje dobrih overclocking rezultata. Ovako efikasna PWM jedinica na ploči ima i drugu dobru stranu jer smanjuje zahtev po pitanju snage +12V izlaznog stpena napajanja. Ukoliko imate CPU npr. potrošnje 80W bilo vam je nepohodno napajanje od najmanje 160W jer imajte na umu da napajanja, naročito nekvalitetnija su daleko od sposobnosti da isporuče deklarisanu snagu, što će reći efikasnost takvih napajanja je ispod 65%. Zahvaljujući dobroj PWM jedinici na ploči zahtevi su smanjeni na 120W +12V. Ipak u poslednje vreme napajanja, srećom, postaju sve efikasnija i kvalitetnija tako da na tržištu možete pronaći i modele sa oznakom »80+«, što će reći da imaju sposobnost da u kontinuitetu isporuče 80% deklarisanih vrednosti napona . Na kraju da spomenemo još jednu bitnu karakteristiku PWM jedinice na MSI P45D3 Platinum modelu. Zahvaljujući »DrMOS« uređajima i Intersil PWM kontroleru moguće je u BIOS-u uključiti opciju kontrole rada pojedinih faza u PWM modulu shodno stepenu opterećenja CPU-a. Aktivnost i iskorišćenje je moguće pratiti pomoću ugrađenih pet plavih LED dioda od koji svaka označava aktivnost jedne faze PWM modula.

      karakteristike, statistike, msi p45d3 platinum maticne ploce

      Konkretno, tokom našeg testa koristili smo Intel Core2Duo E8500 na 3.15GHz i na default setovanjima PWM kontroler je držao aktivnu samo jednu fazu. Iz desktop stanja »mirovanja« centralnog procesora prešli smo na intenzivni rendering u Cinebench R10 aplikaciji i 100% »CPU load-a« tj. punu aktivnost oba jezgra. Na naše iznenađenje PWM kontroler nije reagovao uključivanjem dodatnih faza u PWM sekciji, još uvek je bila uključena samo jedna faza što je samo još jedan dokaz o efikasnosti i kvalitetu rešenja koje je MSI primenio. MSI se svojski potrudio i implementirao zaista kvalitetno rešenje kada je u pitanju PWM sekcija i po tom pitanju zaslužuje najviše ocene. Pošto se radi o vrhu ponude i matičnoj ploči namenjenoj overklokerskoj populaciji a i iz razloga korišćenja 65nm tehnologije u izradi sistemskog kontrolera, MSI je implementirao i dvofaznu jedinicu za napajanje P45 čipseta i sistemske memorije. To pre svega omogućuje preciznije podešavanje prilikom overclocking režima rada. Da bi upravljanje napajanjem ploče i podsistema bilo kompletno i pod potpunom kontrolom korisnika, MSI je uz P45D3 Platinum model isporučio dodatnu pločicu kao most konektor između 24-pinskog konektora napajanja i matične ploče. Na ploči se nalazi kontrolna logika koja se sa matičnom pločom povezuje preko SM Bus-a i pomoću odgovarajuće Green Power aplikacije se vrši kompletan monitoring i upravljanje sekcijama za DC/DC konverziju.

      karakteristike, statistike, msi p45d3 platinum maticne ploce

      Ploča poseduje četiri DDR3 memorijska podnožja za maksimalnih 8GB DDR3 sistemske memorije. Deo za diskove i optiku kontroliše novi Intel ICH10R kontroler koji u slučaju P45D3 Platinum modela kontroliše rad 6 SATA2 porta i dva eSATA kanala. Kontrola IDE UDMA66 grane je poverena JMicron kontroleru koji dodatno nadgleda dva SATA2 konektora. Gigabitni mrežni kontroler i Hi-definiton audio sekcija su povereni Realtek čipsetovima. Na ploči primećujemo Fintek I/O kontroler i JMicron Frewire1394 konektor. Visok stepen integracije donosi veliki broj integrisanih uređaja. Uprkos tome MSI je na ploču implementirao dodatna dva standardna PCI slota kao i dva PCIe x1 konektora. Standardno tu su i dva PCIe x16 slota za grafički podsistem i eventuaLnu konfiguraciju Crossfire sistema. Da podsetimo još jednom, specijalitet Intel P45 čipseta jeste činjenica da oba PCIe x16 slota rade u 8x (Crossfire režim) za razliku od starijeg P35 modela koji je radio u konfiguraciji 16x master i 4x slave što na kraju uz dodatak činjenice da novi čipset poseduje i podršku za PCIe 2.0 standard, rezultuje 20% boljim rezultatim P45 čipseta u Crossfire konfiguraciji. Još jedna zanimljivost P45D3 Dimaond modela jeste prisustvo dva jumpera za overclocking. Prilično dugo nismo videli stare poznanike i ne malo iznenađenje nas je zateklo kad smo u blizini »clock genrator« čipa videli dva jarko zelena jumpera. Pomoću jumpera je moguće kontrolisati radni takt PCIe magistrale tokom overclocking sesija što po MSI-u treba značajno da olakša postizanje boljih rezultata i visokih učestanosti na FSB magistrali. Overklokeri će takođe pozdraviti i prisustvo power i reset mikro-tastera na ploči a takođe je prisutan i Clear CMOS taster na zadnjoj sekciji ATX konektora što u slučajevima overklokinga može da uštedi dosta nerava. Pomenimo da se na zadnjoj ATX sekciji nalaze PS2 konektori za tastaturu i miša, jedan 1394 Firewire eksterni konektor, optički audio izlaz, eSATA konektor, šest USB portova, pomenuti ClearCmos taster, jedan LAN konektor i 6 malih 3,5inch audio konektora za pravilnu konfiguraciju »Hi definition« zvučnog podsistema.

       

      BIOS MSI P45D3 Platinum modela, potpisao je AMI. Radi se o BIOS-u standardnih mogućnosti i navigacije koji je obogaćen delom za overclocking. Ovde primećujemo trud i nastojanje MSI-a da u »help« sekciji objasne brojne stručne termine kako bi prosečnim korisnicima olakšali pravilno podešavanje vrednosti brojnih parametara. Kod manipulacije BIOS-a i eventualne nadogradnje stavljamo jednu primedbu koja se tiče izostanka mogućnosti da pumoću Alt+F2 kombinacije ili iz BIOS-a direktno pozovete AMI aplikaciju za »flash« BIOS-a. U slučajevima novih ploča koje poseduju BIOS od 4MB ovo bi svakako olakšalo situaciju manje vičnim korisnicima. Srećom, dovoljno je podići Win98 sistem koji će kao »C:« disk videti vašu USB memoriju, tako da se cela procedura nadogradnje BIOS-a završava lako i brzo. Ne treba se previše oslanjati na »how to upgrade« uputstva koja neiskusne korisnike često dovedu u slepu ulicu. Bogatstvo opcija u overclocking delu BIOS-a nisu impresionirajuće brojne ali nisu ni konfuzne. Svi osnovni delovi za podešavanje pojedinih podsistema su tu i možete im lako pristupiti bez bojazni da se neki od njih nalaze u skrivenim menijima.
      Ponašanje u praksi

      Konfiguracija sistema, podešavanje BIOS-a i instalacija Microsoft VISTA sistema sa Service Pack 1 zakrpom protiče bez problema. Ploča je očekivano sigurna i stabilna u radu. Vrlo je tiha zahvaljujući odsustvu ventilatora na čipsetu i kontroli broja obrtaja ventilatora na CPU kuleru. Posle nekoliko sati rada primećujemo, uprkos sparini koja je napolju vladala kao posledica brojnih kiša, da je sistem neočekivano hladan tj. sasvim na nivou ambijentalne temperature prostorije u kojoj se test odvijao. Očigledno da je »Circu Pipe2« na visini zadatka kao i primenjeno PWM rešenje. Naravno, ne treba izostaviti ni zaslugu novog P45 čipseta. Jedini deo sistema koji je nagoveštavao nešto višu radnu temperaturu jeste DDR3 memorija koja se standadrno više grejala od ostatka sistema. Terminacija naponskog signala je mnogo bolje izbalansirana prilikom korišćenja dva memorijska modula nego što je to slučaj kod svih prethodno testiranih DDR3 matičnih ploča. Grejanje drugog memorijskog modula je osetno manje u odnosu na prethodno testirane modele. Očigledno je da primena 2-way naponske konfiguracije i korišćenje savremenih MOSFET tranzistora daje dobre rezultate po ovom pitanju. Instalacija benchmarking aplikacija kao i brzinski testovi na »default« setovanjima prolaze glatko i u najbržem mogućem vremenu. Takođe, nismo primetili nikakve probleme u radu integrisanih uređaja i instalaciji pratećih drajvera. Probali smo i maksimalno konfigurisani sistem sa kombinacijom IDE i SATA2 optičkih uređaja, FDD 3,5« uređajem i dva SATA2 diska i sve je perfektno funkcionisalo. MSI je još jednom zaslužio najviše ocene i pobrao naše simpatije po pitanju odsustva problema. Zamerke jedino stavljamo na račun priložene Core Center aplikacije koja deluje konfuzno zahvaljujući »baroknim« dizajnerskim detaljima koji je čine prilično nepreglednom i nezgodnom za korišćenje.

      Overclocking

       

      karakteristike, statistike, msi p45d3 platinum maticne ploce

      Jedan od najvećih aduta MSI P45D3 Platinum ploče trebalo bi da budu overclocking mogućnosti. Svojom pojavom, mogućnostima i primenjenim tehnološkim rešenjima, ova ploča otvoreno »koketira« sa overclocking nastrojenim korisnicima. Sa neskrivenim ambicijama i očekivanjima smo krenuli u ovaj zahtevni deo testova. MSI nas je zdušno pomogao obezbedivši nekoliko verzija BIOS-a uključujući i najjaču pod oznakom »Performance BIOS«. Kao i svaka nova ploča, tako i MSI P45D3 Platinum zahteva period privikavanja ali kada jednom ovladate podešavanjima ključnih parametara, ploča postaje moćno oružje tokom overkloking pohoda. Najveći problem sa kojim smo se suočili nije do ploče već do DDR3 memorijskih modula kojima smo raspolagali tokom testa. Uprkos činjenici da cene najjeftinijih DDR3 memorijskih modula dramatično klizaju »na dole« i da ih možete lako pronaći kod domaćih distributera, situacija je totalno obrnuta kada su pitanju »Hi performance« DDR3 modeli. Pokazalo se da Micron bazirani modeli ne sarađuju baš najsrećnije sa Intel čipsetovima. Elem, mi smo tokom testova koristil OCZ Gold 1333 DDR3 CL9 memoriju koja pripada nižem cenovnom rangu i ograničenih je overkloking mogućnosti. Tokom prvih pokušaja imali smo velikih problema da pređemo FSB=400MHz. Takođe je bilo evidentno da ploča ne voli polovične množioce kojima raspolaže Core 2 Duo E8500 procesor. Promena položaja famoznih jumpera omogućila je prelazak problematične granice i automatski smo posegnuli ka većim vrednostima FSB magistrale. Posle nekoliko pokušaja bili smo zaglavljeni na vrednosti FSB-a od 423 MHz. Ploča nije htela ni MHz dalje. Moramo da primetimo da i na ovom modelu uočavamo jednu ružnu osobinu koju smo već spomenuli tokom testa Intel Bone Trail modela. Radi se o situaciji da kada baš preterate sa O/C nastojanjima, ploča ulazi u famoznu petlju i u veoma kratkim intervalima gasi i pali sistem. U toj situaciji koja može biti pogubna za komponente pomaže jedino ClearCMOS procedura. Generalno, imamo i primedbu na BIOS »recall« funkciju prilikom OC jer svako prenagljivanje ploča kažnjava sa potrebom manipulisanja sa jumperima. To je ipak duh prošlih vremena koji nismo radi da oprostimo novim modelima matičnih ploča. Već smo polako gubili nadu uz veliku dozu rezigniranosti kada je usledio poziv od Kingston kancelarije da preuzmemo DDR3 1800 HyperX memoriju. Nada se ponovo probudila i to sa razlogom. Sa novom memorijom ploča je naprosto »oživela«. Sa lakoćom smo prebacili stare postignute vrednosti i ovoga puta se zaustavili na stabilnih 8x535MHz. Vrlo dobar rezultat na kome smo se definitivno zaustavili mada je osećaj da ploča može još više. Jednostavno, BIOS se mora doterati od strane MSI-a jer subjektivni osećaj nam govori da postoji problem po pitanju delioca sistemske, memorijske magistrale i PCIe magistrale. Ploča poseduje impresivne potencijale i bila bi šteta da se na ovome završi. Uostalom pogledajte na kojoj smo frekvenciji probudili CPU i to nije sve. Sistem je učitavao VISTA OS sve do desktopa kada se nepovratno rušio. Test sistem

       

      Specifikacija

      CPU

      Intel Core2Duo E8500

      Cooler

      Intel Box Cooler

      RAM

      2x1GB DDR3 1333OCZ Gold,
      2x1GB DDR3 Kingston HyperX 1800
      Crucial Ballistix 1066

      MB

      MSI P45D3 Platinum
      MSI P35 Platinum

      VGA

      ASUS EN9600GT, 512MB GDDR3

      HDD

      Western Digital Caviar SE 160GB SATA2

      ODD

      Optiarc 7200S, SATA

      Power supply

      Enhance 460W

      Display

      17″, CRT, LG Flatron 795 FT Plus

      OS

      Winowds VISTA Ultimate x86 + SP1

      Drivers

      ForceWare 174.85

       

      SiSoft Sandra 2008 Pro

      karakteristike, statistike, msi p45d3 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi p45d3 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi p45d3 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi p45d3 platinum maticne ploce
       

      Cinebench 10 – default benchmark

      karakteristike, statistike, msi p45d3 platinum maticne ploce
       

      WinRAR

      karakteristike, statistike, msi p45d3 platinum maticne ploce
       

      FutureMark 3DMark 2006 i igrački testovi

      karakteristike, statistike, msi p45d3 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi p45d3 platinum maticne ploce
       

      karakteristike, statistike, msi p45d3 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi p45d3 platinum maticne ploce
       

      Zaključak

      Matičnu ploču na test ustupio MSI.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test