MSI P7N Diamond

MSI P7N Diamond

Treća po redu matična ploča bazirana na nFORCE 780i čipsetu, stiže nam iz kompanije MSI i razlikuje se od konkurenata iz ASUS-a i XFX-a. Da li je, i koliko bolja i da li su naši utisci o ovom čipsetu sada drugačiji ili bi ipak trebalo sačekati na nFORCE 790i koji NVIDIA užurbano priprema, pogledajte u našem detaljnom testu MSI P7N Diamond matične ploče...

    Sadržaj

      Aleksandar Božović

       

      MSI P7N Diamond

      Uvod

      Nakon ASUS i XFX modela matičnih ploča baziranih na nVIDIA nFORCE 780i čipsetu, imali smo prilike da testiramo i model koji dolazi iz kompanije MSI. P7N Diamond je matična ploča koja je namenjena entuzijastima i ljudima koji hoće apsolutni maksimum bez obzira da li se radi o performansama ili mogućnostima matične ploče. U kompaniji su jasno označili ovaj model kako korisnici ne bi imali bilo kakve nedoumice da se radi o njihovom elitnom modelu. MSI se odlučio za izmenu referetnog dizajna i ugradnjom određenih specifičnosti dao joj jedinsteveni karakter po kome se P7N Diamond jasno razlikuje od referentnih klonova koji dolaze iz XFX, EVGA, BFG programa itd… Ovo je svakako teži put ali koji ploči može da obezbedi dovoljno jedinstvenih osobina i prednosti koje predstavljaju ključni faktor u donošenju odluke prilikom izbora matične ploče u moru sličnih i uniformisanih modela. Koliko je Microstar uspeo u svojoj nameri i da li je ovakav pristup pravilan, videćemo u testu koji sledi.

      karakteristike, statistike, msi p7n diamond maticne ploce

      P7N Diamond već u samom startu želi da (potencijalnom) kupcu stavi do znanja da se ne radi o bilo kakvom modelu ploče. Atraktivni dizajn ambalaže i preklop kutija daju vam do znanja da je unutar kutije pravi biser od matične ploče. Definitvno su uspeli u nameri da Vam na prvi pogled privuku pažnju. Sve prethodne ploče iz nFORCE 780i klase su imale sličan nastup i bilo bi nepravedno a ne reći da su u tome potpuno uspele. Svaka na svoj način ali dovoljo različito i efektno. Pogledajmo kako je to uradio MSI…

      Pakovanje i oprema

      Unutar pakovanja se nastavlja utisak raskoša i odmah vam se nameće zaključak da se ovde najmanje vodlio računa o uštedi. Bogatstvo dodatne opreme nikoga neće ostaviti ravnodušnog. MSI P7N Diamond se poput pauna šepuri kako mogućnostima i unikatno primenjenim rešenjima tako i dodatnim uređajima koji se isporučuju uz matičnu ploču. Prvo što ćete primetiti jeste veliki broj SATA kablova i konektora. Pored “eSATA” konektora koji dolaze na “back ATX” sekciji uz ploču se isporučuje i dodatni konektor na kome se nalazi i molex prikljucak za dodatno napajanje. Ovoliki broj SATA i USB uređaja svakako zahteva dobro napajanje kako bi izbegli situaciju u kojoj ćete ploču zbuniti i delimično staviti van funkcije zbog nepropisnog napajanja velikog broja eksternih SATA i USB uređaja. Zbog toga je P7N Diamond opremljen i velikim brojem kablova konvertera “molex u SATA” tako da sigurno nećete doći u priliku da očajavate zbog nemogućnosti povezivanja željenog uređaja.

       

      Nezaobilazni deo pakovanja su i FDD i IDE UDMA 66 flat kablovi, uputstva za uporebu, “ATX shield” limčić, dodatni konektor za USB i 1394 Firewire i na kraju komplet kablova za 2-way i 3-way SLI povezivanje grafičkih kartica.. Uobičajeno i ništa neočekivano od ploče koja košta skoro 300 Evra. Međutim, upravo kada nam je ovaj zaključak sumirao prve utiske, otkrili smo specijalitet u obliku Creative sound blaster X-Fi Xtreme PCIe audio kartice. Kakvo osveženje nakon mnogobrojnih bezličnih audio CODEC rešenja. Staro dobro ime i prepoznatljivi crni pertinex, ovoga puta u PCIe x1 izdanju svakako će vam izmamiti osmeh i plimu zadovoljstva. Kartica je malih dimenzija što joj ne smeta da kvalitetom reprodukcije audio signala odskoči od proseka konkurencije (ovde svakako treba izdvojiti ASUS sa SoundFX rešenjem). Međutim, ipak ostaje utisak da je MSI na pravi način uputio izazov konkurenciji i po ovom pitanju odneo dosta pozitivnih poena. Na kraju spomenimo i nezobilaznu bazu drajvera koja dolazi na nekoliko CD medija. Upućujemo i prvu zamerku MSI-u koji propušta da na pratećim CD-ovima uvrsti drajver za nFORCE čipset i Windows XP operativni sistem. Windows Vista je uredno podržana kako u 32-bitnoj tako i 64-bitnoj varijanti.

      MODEL

      OCENA (1-10)

      MSI P7N Diamond

      9

       

      Kvalitet, dizajn i raspored komponenti

       

      Čim skinete zaštitnu kesu, ukazuje se dobro poznati MSI Diamond dizajn. Šareno, šljašteće dok je u pozadini crni pertinex i svakako MSI Diamond logo. Odmah uočavate sada već poznati MSI “Circu pipe” pasivni hladnjak jedinstvenog dizajna kada su u pitanju matične ploče. Potvrđena efikasnost ovog rešenja, uprkos skromnim dimenzijama u poređenju sa rešenjima kojima je pribegla konkurencija, daju punu opravdanost primene na proizovdu kao što je vreli nForce 780i. Sjajni bakar i heat pipe-ovi su se protegli od ispravljačke naponske sekcije preko 780i sistemskog procesora pa sve do “southbridge-a” i kontrolera PCIe 2.0 magistrale.

      Autor mora priznati da se prvi put uživo susreo sa “Circu Pipe-om” i očekivao je da je ovaj rashladni sistem po dimenzijama značajno veći, poput leđne kreste kakvu su imale određene vrste “dinosaurusa”. Međutim, ovo je prilično skroman pasivni kuler i znajući koliko se 780i greje i da traži dodatno povećanje napona kako bi radio u ubrzanom režimu rada, prilično sumnjičav sam nastavio sistematski pregled ostatka ploče. Jedinica za napajanje je robusna tj. odgovara 8-faznim rešenjima ali je MSI u ovom slučaju naziva “Exclusive Dual channel PWM”. Posle “Dual channel” memorijskog režima rada imamo i “Dual channel” napajanja. Sve je učinjeno kako bi se napajanje procesora dovelo blizu savršenstva tj. obezbedio maksimalno stabilan napon u uslovima overklokinga i rada procesora na visokim frekvencijama.

      Dakle, mozak naponske jedinice čini 4-fazni PWM kontroler. Svako od četri analogna kola čine par oklopljenih prigušnica tj. kalema sa feritnim jezgrima i dva para Hi-Speed MOS FET tranzistora NIKO-SEMICONDUTOR P70N02LDG. Proizvodi ove taiwanske firme mi nisu baš ostali u lepom sećanju jer su poznati problemi sa otkazom i pregorevanjem tranzistora ove marke na ASUS pločama o čemu se u više navrata polemisalo na mnogobrojnim forumima. Nema razloga za brigu jer se ovde radi o novim i unapređenim proizvodima, ali bi svakako više voleo da sam ugledao neko renomirano ime poput Fairchild-a.

      Umesto klasičnih kondezatora upotrebljeni su “Hi-c” kondezatori koji su trenutno najbolje što se može imati na matičnoj ploči. Njihova glavna odlika jeste velika kapacitivnost (propusna moć) na relativno maloj površini. Ukoliko ih tražite na štampi primetićete ih u obliku čipova koji se nalaze u blizini prigušnica i tranzistora. Odlikuju se 100 puta boljom električnom provodljivošću i manjim gubitkom snage u poredjenju sa klasičnim čvrstim elektrolitičkim kondezatorima. Možete ih trenutno sresti na malom broju matičnih ploča koji predstavljaju najbolje u ponudi pojedinih proizvodjača. Sve ovo ima za cilj da poveća efikasnost jedinice koja napaja procesor. Efikasnost PWM modula možete pratiti iz BIOS-a gde na default vrednosti on postiže već 82%, a tokom overklokinga (FSB=450MHz, Vcore=1.31V), BIOS daje 86,7% efikasnosti PWM modula.

      MSI P7N Diamond poseduje 4 PCIe x16 slota i na vama je da zavisno od konfiguracije, idealno postavite 3-SLI kombinaciju i obezbedite koliko – toliko normalno provetravanje nVIDIA grafičkih procesora. Ovo je svakako veliki plus za MSI jer vam daje malo bolji prostor za manevrisanje u poređenju sa konkurentskim modelima. Ovoliki broj PCIe x16 podnožja imao je za posledicu izostanak većeg broja klasičnih PCI slotova i na ovom modelu se može pronaći tek jedan priključak ove vrste. Imajući u vidu da posedujete dva gigabitna mrežna kontrolera, odličan audio podsistem i mnoštvo USB i SATA konektora, ovaj jedini PCI slot je sasvim dovoljan igračkoj populaciji. Pored spomenutih mrežnih kartica ploča poseduje i 1394 Firewire kontroler. Pozicije ATX 24-pin i ATX 12-pin naponskih konektora su na idealnim pozicijama što se i očekivalo od jedne ovakve ploče. Broj i raspored konektora za dodatne ventilatore su takođe za pohvalu jer se nalaze na gotovo idealnim mestima.

      Kao i na konkurentskim modelima, tako i ovde uočavamo veliki broja LED dioda koje pored indikacije rada pojedinih uređaja imaju za cilj i da ostave utisak Hi-tech proizvoda. Za takav utisak se brine 5 LED dioda u različitim bojama koje daju informacije o tome da je ploča pod naponom, zatim radu HDD uređaja kao i aktivnosti memorijskih banki. Za korisnike koji vole da svoj sistem ubrzaju iznad fabrički deklarisanih vrednosti za potrebe pronalaženja maksimalno stabilne radne frekvencije služe power i reset mikro prekidači. Za pohvalu je i što se na zadnjoj ATX sekciji konektora pored već standardnih nalazi i mikroprekidač za “ClrCMOS” ukoliko preterate sa O.C. ambicijama. Posle ASUS-a ovo je prvi proizvođač koji je na ovaj način olakšao život overklokerima i svakako zaslužuje pohvale. Kada na kraju sumiramo sve utiske o kvalitetu izrade i upotrebljenih komponenti kao i dizajnu matične ploče, Microstar P7N Diamond zaslužuje vrlo visoke ocene jer odaje utisak kompletne ploče izrazito robusne građe.

      MODEL

      OCENA (1-10)

      MSI P7N Diamond

      9

       

      Specifikacija i BIOS

       

      Socket

      775

      CPU

      Core 2 Extreme

      FSB

      533/800/1066/1333

      Chipset

      NVIDIA® nForce 780i SLI

      Memory Type

      DDR2 533/667/800/1066

      DIMM Slots

      4

      Max Memory

      8GB

      PCI-Ex16

      4

      PCI-Ex8

      N/A

      PCI-Ex4

      N/A

      PCI-Ex1

      2

      PCI

      1

      IDE

      2

      SATA

      6

      RAID

      0/1/0+1/5/JBOD

      LAN

      10/100/1000*2

      TPM

      1

      USB ports (Rear)

      6

      Audio ports (Rear)

      5+Optical SPDIF

      Serial ports (Rear)

      N/A

      Parallel ports (Rear)

      N/A

      1394 ports (Rear)

      1

      eSATA

      2

      VGA

      N/A

      DVI

      N/A

      HDMI

      N/A

      Form Factor

      ATX

      Ukoliko pažljivije pogledate specifikacije matične ploče, primetićete da je MSI drugi po redu proizvođač čije smo ploče imali na testu a koji je izostavio zvaničnu specifikaciju rada sistemske memorije na 1200MHz. Očigledno je da nVIDIA žuri sa naprednijim specifikacijama kako bi ostvarila prednost u odnosu na Intel konkurenciju ali na žalost u tome ne uspeva. Sve se svodi na lep marketing slogan i ograničene mogućnosti integrisanog memorijskog kontrolera koji prosečno upućenim korisnicima može zadati dosta glavobolja ukoliko se odluče za ubrzavanje memorijskog podsistema (1200MHz).

      MSI je svoj nFORCE 780i dragulj opremio AMI BIOS-om uobičajenih opcija. Meniji su prilagođeni standardnoj MSI navigaciji tako da vrlo lako na osnovu pozicije određenih menija možete prepoznati o kom proizvođaču maticnih ploča je reč. Od zanimljivosti ističemo monitoring meni u kome se nalazi već spomenuti stepen iskorišćenja PWM modula matične ploče kao i detaljan overkloking meni gde ćete pronaći sve ono što vam je potrebno za dodatno ubrzanje sistema zasnovanog na P7N Diamond modelu. Od značajnijih primedbi naglašavamo relativno malu vrednost povećanja napona na nFORCE 780i čipsetu i maksimalnih 1.6V što se pokazalo kao nedovoljno za 4GB sistemske memorije na taktu od 1200MHz. Takođe ostajemo i uskraćeni za detaljne informacije o trenutnom naponu i temperaturi čipseta i RAM memorije.

      MODEL

      OCENA (1-10)

      MSI P7N Diamond

      8

       

       

      Ploča na testu – MSI P7N Diamond

      Zahvaljujući iskustvu stečenom u prethodnom testu ASUS i XFX nFORCE 780i matičnih ploča, naoružali smo se priličnom količinom strpljenja. Imajući u vidu problematičan rad sa brzim memorijama i neminovnost podizanja napona na standardno vrućem sistemskom kontroleru, pogled je bio upućen ka “Circu pipe” hladnjaku u nadi da će se ipak uspešno nositi sa vrelinom zahuktalog 780i čipseta. Ploča je nakon prvog “dizanja” prijavila FSB=1333MHz i MEM=800MHz. Odmah sledi podizanje napona sistemske logike (780i) na 1.55V a brzina memorijske magistrale se postavlja na vrednost od 1200MHz. Sledi “F10”, snimanje izmenjenih parametara BIOS-a i restart sistema. Obično je ovo prvi kritičan momenat, ali ga P7N Diamond prolazi i bez problema prijavljuje tačno definisane vrednosti za FSB i MEM magistralu. Kompletna instalacija Windows Vista OS-a, pratećih drajvera i benchmark programa se odvija glatko i bez poteškoća, što MSI P7N Diamond za sada postavlja ispred konkurencije, bez obzira na to što se ovakve stvari čak i u nižim cenovnim rangovima apsolutno podrazumevaju. Kompletna serija testova pod “Vistom” je protekla u najboljem redu i bez trzavica. Dual LAN sekcija se bez problema instalira, a Internet radi prilično agilno i subjektivno, rekli bi smo i primetno brže nego na single LAN rešenjima, naročito u situacijama kada imate više istovremeno otvorenih prozora za browsing. Tokom testova nekoliko puta proveravam temperaturu “Circu pipe” hladnjaka. Temperatura je apsolutno zadovoljavajuća jer je kuler mlak. Pravo iznenađenje imajući u vidu povećani napon. Uprkos malim dimenzijama, “Circu pipe” zahvaljujući svojoj bakarnoj građi i rešetkastoj strukturi oblika kreste zaista jeste na visini zadatka. Rešenje kompanije MSI se pokazalo kao značajno efikasnije u poređenju sa klasično masivnom monoblok konstrukcijom hladnjaka kod ASUS modela. Ovo je izuzetno važna činjenica imajući u vidu karakteristike nFORCE 780i čipseta i njegovu sklonost ka pregrevanju.

      Sledi instalacija Windows XP operativnog sistema i odgovarajuće baterije testova. Kao i u prethodnom slučaju sve se odvija u najboljem mogućem redu uz zavidnu brzinu rada čitavog sistema. Nakon instaliranja drajvera i završetka benchmarking procedure krećemo u overkloking. Diamond je već na prvom koraku sa lakoćom “uhvatio” ASUS Striker II Formula model. Krećemo dalje i brzinu FSB magistrale dižemo na vrednost od 435 MHz. Ploča se podiže iz prve, ulazi u Windows ali puca prilikom prvog prolaza brzinskih testova. Sledi podizanje napona na procesorskom jezgru, restart i ovoga puta testiranje se završava bez problema. Sledeći korak je FSB=450MHz, checkpoint koji je postavio XFX model, međutim sistem se ruši prilikom podizanja. Ulazimo u BIOS i podižemo napon na nothbridge-u max. 1.6V. Situacija je malko bolja međutim oseća se da je Windows poljuljan i nesiguran kao bokser posle teškog “knockdown-a”, što pokušaj da testiramo kroz zahtevni Crysis i potvrđuje. Ponovljeni restart ruši sve naše nade da ćemo uspeti da nadmašimo XFX model. Nedovoljna rezerva napona na čipsetu nam nije dozvolila obaranje internog XFX rekorda. Važno je pomenuti da sa podizanjem takta na sistemskoj magistrali, nFORCE 780i počinje osetno da se zagreva iz stanja povišeno mlake temperature prelazi u izrazito vruće i stanje koje obavezno zahteva dodatni ventilator direktno usmeren na rebra “Cicru pipe” kulera. Prilikom serije testova u SLI režimu, dve GeForce 8800 GTS G92 kartice i overklokovanog E8400 procesora količina emitovane toplote postaje prilično velika i zabrinjavajuća u pogledu stabilnosti sitema. Jednostavno, sve je vrelo i uređaji počinju da međusobno “prebacuju” toplotu. Očigledno je da je MSI mogao u BIOS-u da dozvoli veće vrednosti napona na nFORCE 780i čipsetu ali je znao za ograničavajuće domete rashladnog rešenja tako da taj postupak u potpunosti opravdavamo. Sve preko maksimalno definisane vrednosti bilo bi potpuno bespotrebno “silovanje” jer je dobitak neopravdano mali i na račun gubitka stabilnosti sistema.

      U slučajevima ugradnje veće količine memorije i popunjavanja svih raspoloživih memorijskih slotova zaboravite na overkloking i ubrzani režim rada memorijske magistrale. Problem ispoljen prilikom testiranja ASUS i XFX 780i modela i 4GB (4x1GB) sistemske memorije i ovde se ponovio. Obavezno je podizanje napona na čipsetu (1.55V) pri čemu je brzina magistrale 800MHz. Samo u ovom slučaju je sistem ulazio u VISTU 64 i to prilično neubedljivo. Ovo je svakao veliki minus i nedostatak za nFORCE 780i platformu. Prosto je neshvatljivo da je NVIDIA sebi dozvolila ovoliki propust, odnsono luksuz jer svako ko uloži tako veliku sumu novca u matičnu ploču najmanje što očekuje jeste da instalira maksimalnu količinu sistemske memorije, što u slucaju 780i čipseta postaje problematična operacija. Neshvatljivo, ali istinito!

      MODEL

      OCENA (1-10)

      MSI P7N Dimaond

      7

       

      Test sistem

      Matične ploče

      MSI P7N Diamond
      XFX nFORCE 780i SLI
      ASUS STRIKER II Formula

      Procesor i
      kuler

      Intel Core 2 Duo E8400 3.0GHz, Wolfdale core, 6MB L2 cache
      CoolerMaster Hyper 212

      Memorija

      4x1GB DDR2 Kingston HyperX 9600
      4x1GB DDR2 Crucial Ballistix 8500

      Grafička karta

      XFX GeForce 8800GTS (G92) 512MB Alpha Dog 2-way SLI
      ForceWare 169.21 (Windows XP) & ForceWare 173.65 (Vista 32-bit)

      Hard disk

      500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2

      Opički uređaj

      DVD-RW Pioneer 215D SATA

      Napajanje

      Chieftec GPS-550W

      Monitor

      LG Flatron 795 FT Plus

      Windows XP – rezultati testiranja

      karakteristike, statistike, msi p7n diamond maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi p7n diamond maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi p7n diamond maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi p7n diamond maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi p7n diamond maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi p7n diamond maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi p7n diamond maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi p7n diamond maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi p7n diamond maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi p7n diamond maticne ploce

      Windows Vista – rezultati testiranja

      karakteristike, statistike, msi p7n diamond maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi p7n diamond maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi p7n diamond maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi p7n diamond maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi p7n diamond maticne ploce

      Zaključak

      MSI P7N Diamond je sa lakoćom izvršavao aplikacije u Windows Vista okruženju i na test konfiguraciji koju možete videti u tabeli na nekoj od prethodnih strana. Brzina sistema je bila na zavidnom nivou i nakon sedam dana rada i “učenja”, “Vista” je, slobodno možemo reći, brzinski bila na nivou “XP”-a. U poređenju sa konkurentskim modelima, P7N Diamond nije razočarao, borio se za sam vrh pošto je u nekim testovima pokazao najbolje performanse, a u drugim neznatno zaostajao. Ova situacija je pre svega posledica rada memorijske magistrale na 1200MHz, zbog čega je ASUS najlošije prošao u direktnom okršaju testiranih modela. Test svakako ne bi bio kompletan bez odgovarajućeg zaključka i ukoliko zažmurimo i previdimo sve mane nFORCE 780i čipseta zarad SLI zadovoljstva, MSI se svojim karakteristikama i spiskom dodatne opreme svakako nameće kao logičan izbor. Dobijeni rezultati su na ili iznad nivoa proseka baziranih na 780i čipsetu. Overkloking mogućnosti su takođe zadovoljavajuće. Ukoliko vam SLI konfiguracija sistema nije imperativ, zaboravite na nFORCE 780i jer, Intel chipsetovi mnogo bolje rade u single GPU konfiguraciji. Igračkoj populaciji kojoj je SLI “životno važna” stavka svakako preporučujemo MSI P7N Diamond jer ga je moguće nabaviti po nešto povoljnijoj ceni u poređenju sa modelima iz XFX-a i ASUS-a. Zaključak je da je MSI uradio dobar posao, naravno u granicama limita samog nFORCE 780i čipseta. Ploča je dovoljno brza, oprema bogata, ali ostaje mnogo nedostataka koji će vas naterati da još jednom dobro razmislite pre nego što je nabavite. Ukoliko ste spremni da oprostite sve navedene nedostatke nFORCE 780i čipseta, MSI P7N Diamond vas svakako neće razočarati.

      MODEL

      OCENA (1-10)

      MSI P7N Diamond

      8

       

      MSI P7N Diamond matičnu ploču na test ustupio PiN Computers.
      ASUS i XFX matične ploče i XFX grafičke kartice na test ustupio Pakom Distribution System.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test