MSI Radeon R7 370 Gaming 2G

MSI Radeon R7 370 Gaming 2G

Nakon Sapphire Radeon R7 370 Nitro, na test nam je stigao i model koji je potpisala kompanija MSI. Ovaj model sve više deluje kao da je tu da nam prekrati vreme do dolaska naslednika koji će doneti neki novi GPU. Ipak, MSI je uspeo da ovu kartu učini veoma dopadljivom zahvaljujući odličnom hlađenju koji ima veliki broj aduta u svom rukavu.

    Sadržaj

      Standardno za MSI model iz Gaming serije, karta se oslanja na crno-crvenu kolornu šemu. Upadljivo veliki TwinFrozr V kuler prekriva kompletan Radeon R7 370 i najviše privlači pažnju. U više navrata smo se sretali sa TwinFrozr V kulerima, a ovog puta je reč o nešto jednostavnijoj reviziji rezervisanoj za manje zahtevne i pristupačnije modele.
      msi_radeon_r7_360_gaming_004_s.jpg
      msi_radeon_r7_360_gaming_006_s.jpg
      Bilo kako bilo, TF V je opremljen sa dva velika ventilatora čiji prečnik iznosi masivnih 100 milimetara. Obrada na krajevima i oblik su specifični i služe da redukuju otpor vazduha radi manje proizvodnje buke uz povećan protok na istom broju obrtaja u odnosu na standardni model.
      msi_radeon_r7_360_gaming_007_s.jpg
      msi_radeon_r7_360_gaming_013_s.jpg
      Kako je MSI implementirao ZeroFrozr tehnologiju u svoj kuler ventilatori miruju veliki deo vremena kada je PC upošljen. Razlog smo već veliki broj puta pominjali, a reč je tome da kapacitet kulera prelazi potrebe GPU-a tokom mirovanja i tada je kuler pasivan. Tek kada se pređe određena granica TDP-a i/ili temperature u igru ulaze i ventilatori.
      msi_radeon_r7_360_gaming_008_s.jpg
      Primetili bismo jedan simpatičan detalj, a to je svetleći MSI Gaming Series logo na gornjoj ivici oklopa kulera. On svetli belim LE diodama, tako da pozitivno utiče na ukupan utisak karte.
      msi_radeon_r7_360_gaming_014_s.jpg
      Ispod plastičnog oklopa i ventilatora se krije rashladno telo izrađeno od aluminijumskih rebara kroz koje prolazi tri niklovana heatpipe-a. Njihov zadatak je da vrše efikasnu distribuciju toplote od GPU-a na udaljene delove rebara. Veliki kuler zaista obećava, a i pored toga naponska jedinica je hlađena pasivnim aluminijumskim telom.
      msi_radeon_r7_360_gaming_005_s.jpg
      Poleđina karte otkriva odsustvo backplate-a, što nije neuobičajeno za ovu klasu Radeona. Na svu sreću, nismo primetili nikakvo uvijanje štampane ploče, niti neadekvatno naleganje kulera na GPU, pa u ovom slučaju možete biti mirni. Razlog za to je jednostavan, Radeon R7 370 ima prilično kratku štampanu ploču.
      msi_radeon_r7_360_gaming_009_s.jpg
      Kako je suštinski reč o Radeonu HD 7850 tu je jedan 6-pin PCIe naponski konektor, jer ova karta ima TDP od oko 150 W. Takođe, tu je i CrossFireX konektor koji omogućava da se upari sa još jednim Radeonom. Sve ovo je nasleđe starije generacije odakle ova karta dolazi i upravo zbog toga je neophodno imati CrossFire kablić, što nije slučaj sa Radeonima koji se oslanjaju na najnoviju GCN arhitekturu.
      msi_radeon_r7_360_gaming_015_s.jpg
      Zapravo Pitcairn je poslednji GPU iz vremena HD 7000 serije koji je i dalje u upotrebi
      msi_radeon_r7_360_gaming_010_s.jpg
      Što se video konekcija tiče, na prednjoj strani pronalazimo dva DVI-a, kao i po jedan HDMI i DisplayPort. Kao što je očekivano i ovde izostaje HDMI 2.0, ali je set video izlaza i dalje prilično dobar, posebno ukoliko vam je potrebno multimonitor okruženje.
      msi_radeon_r7_360_gaming_011_s.jpg
      msi_radeon_r7_360_gaming_012_s.jpg
      TwinFrozr V kuler ispod sebe krije Pitcairn čip sa 1024 Stream procesora. To znači da je o nešto slabijoj verziji u odnosu na punokrvni čip sa 1280 SP-a.Prema rečima AMD-a Pitcairn je kroz sve ove godine ipak malo unapređen kroz sve ove godine tako da sada nosi ime Curacao. To se može reći po blagoj redukciji TDP-a, ali su overklok potencijal i sve ostale mogućnosti ostale identične. Zadržaan 28nm proizvodni proces, kao i prva generacija GCN arhitekture. Zapravo ovo je poslednji GPU iz vremena HD 7000 serije koji je i dalje u upotrebi. Pored pomenutih 1024 Stream procesora, tu je 48 teksturne i 32 ROP jedinice. Takt GPU-a je podešen na 1050 MHz, dok memorija radi na efektivnih 5700 MHz što je vrlo visok fabrički takt. Primera radi, drastično veći u odnosu sa Sapphire Radeon R7 370 Nitro.
      msi_radeon_r7_370_gaming_gpuz_default.gif
      msi_radeon_r7_370_gaming_asic.pngKao i uvek do sada, pripadnik Gaming serije je stigao u crno-crvenoj kutiji sa upečatljivim detaljima kao što su prepoznatljvi zmaj i Gaming Series logo. Tu su i tipične značkice koje ističu karakteristike ovog modela, a tu 2 GB video memorije, kao i činjenica da je reč o “OC Edition” modelu. Na zadnjoj strani najveći deo prostora je posvećen TwinFrozr V kuleru i njegovim specifičnostima. To su SU Pipe, Torx ventilatori, ZeroFrozr tehnologija i sl.
       msi_radeon_r7_360_gaming_001_s.jpg
      msi_radeon_r7_360_gaming_002_s.jpg
      Sadržaj je kutije je standardno siromašan i nismo pronašli ništa osim najneophodnijeg. To je uputstvo, kratka dokumentacija, disk sa drajverima i DVI to VGA adapter.
      msi_radeon_r7_360_gaming_003_s.jpgTwinFrozr V kuler se još jednom sjajno pokazao, pa smo kao maksimalnu temperaturu GPU-a izmerili 65 stepeni Celzijusove skale. Čak i tokom letnjih dana, neka ta temperatura u realnim uslovima bude i 5 do 10 stepeni veća, jasno je da MSI TwinFrozr kuler ima sve pod kontrolom. MSI je odavno uveo ZeroFrozr tehnologiju, tako da ventilatori miruju u trenucima kada opterećenje nije veliko. To znači da smo najveći deo vremena u sistemu imali grafičku kartu koja je proizvodila okruglo 0 dB.
      Međutim, ono gde TwinFrozr V briljira je minimalna količina napora koju mora da uloži da bi održao temperaturu niskom, a to je svega 900 o/min
      Što se overkloka tiče, iako AMD kaže da se vršene razne optimizacije čipa kroz sve ove godine, u praksi nema velikog pomaka kada je overklok potencijal u pitanju. Ipak, MSI je “pregazio” nedavno testirani Sapphire model, jer je dostigao 1130 MHz za GPU što je čak 75 MHz više u istim “običnim” uslovima. Memorija je sa druge strane pokazala praktično iste mogućnosti, zaustavivši se na efektivnih 6 GHz.
      msi_radeon_r7_370_gaming_gpuz_oc.gif
      Međutim, ono gde TwinFrozr V briljira je minimalna količina napora koju mora da uloži da bi održao temperaturu niskom, a to je svega 900 o/min. Veliki Torx ventilatori od 100 mm su apsolutni “overkill” i uz blaga podešavanja automatskog profila za regulaciju brzine, karta je potpuno nečujna čak i kada je pod punim opterećenjem.
       msi_radeon_r7_370_gaming_temp.png
       
      [modul]test=412[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Sapphire Radeon R7 370 Nitro 4 GB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: AMD Catalyst 15.11 BETA
       
      [modul]test=406[/modul][modul]test=407[/modul][modul]test=408[/modul][modul]test=409[/modul][modul]test=410[/modul][modul]test=411[/modul]MSI Radeon R7 370 Gaming 2G je grafička karta koja se u radu fantastično ponaša. Zagrevanje je minimalno, a buka gotovo nepostojeća. Fabrički taktovi su viši od većine ostalih fabrički overklokovaih modela, tako da je karta daleko brža u odnosu na neki model koji prati referentna podešavanja. Kao što smo već rekli, buka gotovo da ne postoji ni u jednom trenutku. Ventilatori ili miruju ili ne prelaze brzinu od 900 o/min. Pritom, veoma lepo izgleda i pristojno je overklokabilna.
      msi_radeon_r7_360_gaming_017_s.jpg
      Sa druge strane, ostaje priča oko starog Pitcairn čipa koji se sada “provlači” kroz AMD ponudu 3 i po godine. To sa sobom nosi neke negativne karakteristike kao što je odsustvo podrške sa FreeSync koji AMD sam ističe kao revolucionarnu tehnologiju, nema podrške za manje bitni TrueAudio, a za CrossFireX je potreban kablić koji su noviji modeli izbacili iz upotrebe. Takođe, TDP je u odnosu na konkurentske modele znatno veći, ali je to u ovom slučaju malo bitno, jer odličan TwinFrozr V kuler donekle sakriva termalne karakteristike karte.
      msi_radeon_r7_360_gaming_004_s.jpg
      Na kraju, ne znamo da li će sve vrline ove karte biti dovoljne da sakriju godine i bore koje su se nakupile kroz ovo vreme. Razlika u ceni u odnosu na brži, moderniji i efikasniji MSI GeForce GTX 950 Gaming 2G je svega 2000 RSD što je isuviše malo da bi Radeon R7 370 učinilio primamljivom kupovinom. Do promene cena, akcija i nekih drugih momenata ovo ostaje dobra karta od koje postoje bolje opcije.
      msi_radeon_r7_360_gaming_016_s.jpg
       
      Prednosti:– Niske temperature- Među najtišim modelima- ZeroFrozr tehnologija
      Nedostaci:– Stari Pitcairn GPU- Efikasnost u odnosu na konkurenciju- Nedostatak podrške za FreeSync, TrueAudio…

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi