Nebojša Todorović
Test: MSI Radeon R9 280X Gaming Series (Cena: oko 32.000 RSD)
Pakovanje
Zatekla nas je poznata slika, ali ujedno ovo je i novo pakovanje sa kojim se srećemo tek od prošle godine. Tada smo bili po prvi put upoznati sa Gaming serijom, koja je sa sobom donela agresivan crno-crveni dizajn, koji u nekoliko elemenata podseća na konkurencijske linije proizvoda koje su namenjene entuzijastima. Samo pakovanje nije posebno informativno, ali nudi nekoliko specifikacija, a kolorna šema je svakako zanimljiva.
Tu su generičke karakteristike, koje se vrlo malo obraćaju samoj grafičkoj karti koja se nalazi unutra. Specifikacije su veoma šture, tako da ćete znati koja je karta i sa koliko memorije u pitanju, ali ne računajte na neke specifične detalje. Mi se ne bismo posebno žalili kada bi bile navedene frekvencije, jer nam se ta praksa kod Asusovih modela izuzetno dopada. MSI je pomenuo svoje tehnologije koje su implementirane, uključujući i popularni TwinFrozr IV kuler, sa opširnim objašnjenjima, što je lep gest.
Propratno pakovanje je skromno i ne može se reći da je posebno bogatije od, početkom nedelje testiranog, MSI Radeona R9 270. U odnosu na jeftiniji model, MSI je dopunio pakovanje sa “miniDP to DP” konvertorom, CrossFireX kablićem i još par naponskih adaptera. Možda ne deluje mnogo, ali mnogi drugi brendovi su još “škrtiji” kako bi smanjili troškove proizvodnje na goli minimum čak i u skupljim kategorijama. Kako se u ovakvu kartu dobija Battlefield 4, prilično smo sigurni da ćete biti više nego zadovoljni celim paketom.
MSI Radeon R9 280X Gaming Series – Karta
Dizajn karte je prepoznatljiv iz prostog razloga što je dominantan veliki TwinFrozr IV kuler. Šta je ispod se ionako ne vidi, ali će po kuleru svaki iole bolji poznavalac znati sa čije proizvodne linije je ova grafička karta izašla. Glavni detalj su dva veoma velika ventilatora, čiji je prečnik 100 milimetara. Ovo omogućava ostvarivanje velikog protoka vazduha pri relativno malom broju obrtaja. Rezultat je dobro poznat – dobra provetrenost uz vrlo malo proizvedene buke.
Početkom nedelje, kada smo pričali o R9 270 istog proizvođača smo pomenuli kako su upotrebili plastičan oklop zaključivši da je to učinjeno zbog niže cenovne pozicije. Vrlo je interesantno da se MSI odlučio da čak i kod ovog modela oklop kulera izradi od mat crne plastike. Iako nema neku funkcionalnost, metalni oklop dobrinosi dobrom izgledu, međutim vrlo je verovatno da je kompletna AMD-ova politika agresivnog obaranja cena učinila da i sami partneri moraju da prave kompromise.
Moramo pomenuti i sam Gaming Series logo koji je zaista interesantno izveden, jer poseduje svoju teksturu i nije potpuno ravan, a izveden je kao metalna pločica. Drago nam je da vidimo da se kompanija koja se generalno ne bakće sa najsitnijim detaljima menja sa vremenom.
Ispod toga je skriven rashladni profil čija je završna obrada na vrlo visokom nivou, a on je načinjen od veoma gusto složenih aluminijumskih rebara. Od samog izvora toplote u vidu grafičkog procesora, četiri niklovana heatpipe-a dalje distribuiraju toplotu do udaljenih delova hladnjaka. Umesto popularnog rešenja da heatpipe-ovi ostvaruju neposredan kontakt sa grafičkim procesorom, MSI i dalje pribegava kvalitetno obrađenoj i ispoliranoj bazi.
Treba naglasiti da je ovo složeniji oblik TwinFrozr IV kulera koji je prilagođen zahtevnijim čipovima, kao što je Tahiti i da je primetno masivniji od verzije namenjene Radeonima R9 270(X). Leđa karte su donekle prepoznatljiva, jer je upotrebljena štampana ploča koja se koristila za Radeone HD 7970, što je sasvim logično zbog činjenice da se radi o istim proizvodima pod drugačijim imenom. Zanimljivo je primetiti i naponsku jedinicu sa 10 faza što je i više nego dovoljno za isporučivanje struje Tahiti procesoru.
TZ
Kako je Tahiti zahtevan GPU i da Radeon R9 280X ima deklarisani TDP od 250 W, koji je možda čak i previše optimističan, za ovu kartu su neophodna dva molexa. Od njih jedan ima osam, a drugi šest pinova što je postao svojevrstan standard u klasi. Moramo i da konstatujemo jedan iritirajući problem. Naime, kako puno testiramo karte, kod MSI modela često imamo problem sa skidanjem jednog od molex priključaka zbog toga što heatpipe ne ostavlja dovoljno mesta da se “štipaljka” konektoru pritisne. Ovaj otežani pristup smo primetili kod više modela, ali smo sada definitivno utvrdili da je reč o nečemu što se vrlo često ponavlja. Stoga, jedini praktičan način da se izvuče kabl jeste pomoću šrafcigera. Mnogi proizvođači su ovaj problem rešili jednostavnim okretanjem priključaka za 180 stepeni.
Iako ste verovatno čitali o tome kako će Hawaii baziran model moći da se poveže u CrossFireX mod bez dodatnih konektora i mostića, to ne važi za bilo koji drugi model osim za R9 290X i R9 290. Kako je baziran na Tahiti procesoru, R9 280X zahteva CrossFire kablić i pritom ima dva konektora koji sugerišu rad sa maksimalno tri karte.
MSI je opremio svoj proizvod sa dva mini Display Porta, kao i sa HDMI i DVI izlazom. Drago nam je da je isporučen adapter za mini Display Port koji drastično olakšava život korisnicima koji se oslanjaju na ovaj interfejs, a poseduju standardni kabl sa konektorima punih dimenzija.
Što se specifikacija karte tiče, verujemo da smo se smučili i pticama na grani, jer se ne zna šta je više puta “prežvakano”. Radeon HD 7970 ili R9 280X, specifikacije su u osnovi iste. Reč je o grafičkoj karti koja se bazira na Tahiti čipu izrađenom u 28nm proizvodnom procesu, a koji je izašao iz TSMC-ovog pogona. Površina je povećih 352mm2, a ovaj GPU poseduje sve aktuelne podrške uključujući i DirectX 11.2 koji AMD navodi kao bitnu stavku iako to zaista nije faktor za donošenje odluke. Grafički procesor poseduje odličnih 2048 Stream procesora, kao i veliki broj TMU i ROP jedinica. Njih je 128 i 32 respektivno, a uz visok radni takt generišu jako dobar piksel i teksturni “fllrate”.
[modul]specifikacija=4745[/modul]
Memorijska magistrala ima “širinu” od 384 bita što u kombinaciji sa pristojno brzim GDDR5 čipovima rezultuje velikim maksimalnim protokom od 288 GB/s. MSI se nije posebno maštovito pozabavio fabričkim overklokom, uprkos “OC Edition” oznaci na ćošku kutije. Prosto, otprilike slične vrednosti karakteriše gro ponude, tako da u ovom pogledu MSI ne odskače od konkurencije ni najmanje. Uostalom, sasvim je sigurno da su to ostavili za neki od Lightning modela koji se uvek ističu na tržištu.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
Grafičke karte:
– AMD Radeon R9 290X 4 GB (Catalyst 13.11 Beta V5) – AMD Radeon R9 290 4 GB (Catalyst 13.11 Beta V8) – Sapphire Radeon R 9 280X Vapor-X (Catalyst 13.11 Beta V1) – NVIDIA GeForce GTX 780 (ForceWare 314.22) – MSI GeForce GTX 770 Lightning (ForceWare 320.18 Preview) – ASUS GeForce GTX 760 DirectCU II (ForceWare 320.18 Preview) – AMD Radeon R 7 270X (Catalyst 13.11 Beta V1) – MSI Radeon R9 280X Gaming Series (Catalyst 13.11 Beta V9.2)
[modul]test=133[/modul] [modul]test=134[/modul]
[modul]test=135[/modul]
[modul]test=136[/modul]
[modul]test=137[/modul]
Ništa manje od očekivanog, karta je u radu na fabričkim taktovima radila besprekorno. Performanse su, kao što smo već u nekoliko navrata pominjali, sjajne. Radeon R9 280X je zaista spustio “high-end” među smrtnike, pa nabavkom ove karte sebi obezbeđujete odličan frejmrejt u praktično svakom naslovu uz visok stepen detalja. Battlefield 4 će možda zahtevati koji efekat manje, ali to zaista nije nešto oko čega biste trebali da se tangirate. U svakom smislu, MSI je odradio dobar posao. Konkretno, temperature od svega 64 stepena Celzijusove skale uz praktično minimalni broj obrtaja je za svaku pohvalu. Sve rezultuje izuzetno tihim radom, pa je vrlo mala šansa da imate dovoljno istančan zvuk i čujete baš TwinFrozr IV kuler pored bilo koje druge komponente.
Ukoliko ste pratili strane sajtove, pojedine kolege su konstatovale da ove karte imaju problem sa BIOS-om što je i bila istina. Naime, kuler je radio na premalom broju obrtaja tokom opterećenja, što nije dovodilo do pregrevanja GPU-a, ali je rezultovalo nestabilnošću karte zbog pregrevanja naponske jedinice. Jedan od razloga zašto je naš test izašao kasnije je zbog toga što smo čekali novi BIOS koji rešava ovaj problem. Pre update-a je karta umela da nas tokom duge sesije igranja “obraduje” BSOD-om, ali je nakon novog BIOS sve rešeno. Ipak, i dalje imamo utisak da ventilatori rade sporije nego što bi trebalo, jer se vode temperaturom GPU-a, koji je potpuno hladan. MSI nam je dao informaciju da se stari BIOS može naći samo na primercima rezervisanim za novinare, tako da nema bojazni da će kupci biti izloženi sličnom iskustvu.
Sa overklokom se karta nije naročito proslavila, ali je završila u klasi većine drugih modela. Uostalom, limiti koje Tahiti poseduje na vazdušnom hlađenju su odavno poznati, tako da zaista nismo ni očekivali nekakvo novo probijanje granica. GPU se zaustavio na stabilnih 1140 MHz, dok je memorija dostigla odličnih 7100 MHz (efektivno). Ovi rezultati su prilično dobri, ali i očekivani s obzirom na odlično hlađenje.
Skok u performansama nije posebno veliki, ali neke će i dodatnih desetak procenata obradovati, zar ne? Treba napomenuti da ukoliko volite da se igrate sa naponom i nemate “strah” od malo veće buke, sa malo agresivnijim profilom za kontrolu ventilatora i napon od 1.55 V možete ostvariti oko 1190 MHz za GPU što je svakako entuzijastima vredan podatak. Naravno, sve zavisi od kvaliteta primerka koji vam se zalomi, ali sudeći po ASIC kvalitetu koji čip prijavljuje, naš svakako upada u kategoriju prosečnog.
Kada se uzmu u obzir odlične performanse karte, sjajne akustične i termalne karakteristike kulera, besplatna verzija jednog od trenutno najaktuelnijih AAA naslova, a povrh svega i fantastična cena jasno je da se radi o grafičkoj karti koja ima sve. MSI je odradio istinski dobar posao i peh sa BIOS-om u prvim revizijama, koji nisu ni bili namenjeni za prodaju na tržištu, ne treba da pokvari reputaciju odličnog proizvoda. Svakako, ukoliko se odlučite na kupovinu, preuzmite najnoviju verziju MSI Live Update aplikacije koja će proveriti da li imate najnoviju verziju BIOS-a. Za svaki slučaj, jer nikad se ne zna. No, sama karta itekako zaslužuje naše preporuke.
Prednosti:
– Performanse u klasi – Tiha u radu – Niske temperature – Sjajan dizajn – Cena – Battlefield 4 uz kartu
Nedostaci: – Nedostatak TrueAudio tehnologije (rezervisana za R9 290(X) i R7 260) Grafičku kartu na test ustupio MSI.
MSI Radeon R9 280X Gaming Series
Radeon R9 280X se pokazao kao jedno od najvećih iznenađenja iako je reč o tipičnom obliku "rebrand" politike. Ključnu reč vodi cena, jer je praktično doskorašnji model visoke klase sveden u klasu od oko 270 evra. Da stvari budu još bolje, AMD je ozvaničio svoj novi dodatak uz grafičke karte iz R9 serije, poklanjajući Battlefield 4 uz pomenutu grupu proizvoda. Na ovaj način je R9 280X postao još bolja ponuda, a nama se na testu našao jedan od primeraka koji će svakako privlačiti pažnju domaće publike. Pogađate, reč je o MSI verziji koja ponosno nosi malog zmaja na svom logou