MSI Z170A Gaming M7

MSI Z170A Gaming M7

MSI je prilično aktivno ušao u drugu polovinu godine, sa velikim brojem proizvoda od kojih smo mnoge dobili na test još i pre NDA datuma. Što se Intelove nove platforme tiče, MSI pokazuje preduzimljivost i odmah nakon ITX varijante smo dobili i matičnu ploču punih dimenzija, oznake Gaming M7, koja donosi veliki broj unapređenja u odnosu na prethodnu generaciju

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      MSI je ustanovio standardni dizajn kada su matične ploče iz “Gaming” serije u pitanju. Uvek je reč o crno-crvenoj kombinaciji koja dominira; moramo da priznamo da ta kombinacija uvek izgleda atraktivno zbog čega je tako mnogo proizvođača upotrebljava u svojim najistaknutijim proizvodima. Ono što prvo moramo da primetimo jeste generalno povećanje kvaliteta pri izradi i dodatno uložena pažnja od strane proizvođača.
      msi_z170a_gaming_m7_007_s.jpg
      Poređenje naravno ima smisla napraviti u odnosu na prošlogodišnji Z97 Gaming 7, jer je reč o logičnom prethodniku. Unapređenja se vide na svakom ćošku, počevši od hladnjaka na čipsetu i naponskoj jedinici koji su redizajnirani i izgledaju još atraktivnije. Pored njih, novitet je metalni štit preko zadnjeg panela sa konektorima koji nije bio prisutan kod Z97-ice.
      msi_z170a_gaming_m7_015_s.jpg
      msi_z170a_gaming_m7_013_s.jpg
      msi_z170a_gaming_m7_027_s.jpg
      Kada smo već kod naponske jedinice, Z170A Gaming M7 je dobio kvalitetniji i robusniji sistem. Naime, ovaj model filtrira napon prema LGA1151 procesoru u 14+2 faze (14 za CPU, 2 za memoriju). Zavojnice sa feritnim jezrom i 10K Black kondenzatori su sada već uveliko deo standardne priče i na ovom polju nije bilo iznenađenja.
      msi_z170a_gaming_m7_026_s.jpg
      Zanimljv novitet su oklopljeni PCIe slotovi koji su namenjeni za grafičke karte. Oni su dobili dodatno metalno ojačanje s obzirom na činjenicu da su uvek opterećeni više nego ostali slotovi u kućištu. Grafičke karte u većini slučajeva se samo “goje” i postaju sve veće i teže (čast izuzecima), tako da ovaj potez ima smisla. Pored dva PCIe 3.0 x16 koji mogu da rade u x16/- ili x8/x8 režimu, a tu je i treći veliki PCIe 3.0 slot koji radi u x4 modu. Pored njih tu su i četiri PCIe 3.0 x1 slota za ostale komponente.
      msi_z170a_gaming_m7_017_s.jpg
      msi_z170a_gaming_m7_018_s.jpg
      Tipično za Intel Z170 model punih dimenzija do LGA1151 soketa su smeštena četiri DIMM slota za DDR4 memoriju. MSI zvanično podržava module do 3600 MHz, mada ne sumnjamo da će se lako nositi i sa bržim.
      msi_z170a_gaming_m7_014_s.jpg
      Što se konekcija sa uređajima za smeštanje podataka tiče, Gaming M7 je opremljen u velikoj meri i spreman na sve. Tu je šest SATA 6 Gbps konektora od kojih četiri formiraju dva SATA Express 10 Gbps porta u slučaju da imate takve uređaje. Pored njih, ugrađena su i dva M.2 slota, pri čemu jedan poseduje podršku za 32 Gbps protok (PCIe x4), a drugi je ograničen na “svega” 6 Gbps. U suštini, dok bi se razmaženima možda učinilo da za ploču ove kategorije M7-ici fali možda dva SATA konektora, za to bi bio potreban dodatni kontroler koji za apsolutnu većinu korisnika ne bi bio nikada od koristi.
      msi_z170a_gaming_m7_025_s.jpg
      msi_z170a_gaming_m7_023_s.jpg
      msi_z170a_gaming_m7_024_s.jpg
      Kako je reč o gejming predstavniku iz više klase, M7 ima odličan zvučni podsistem. Osnovu čini Realtek ALC1150 koji se krije iza EMI štita sa “Audio Boost 3” logoom, a oko njega se nalaze Chemicon audio kondenzatori. Sve je to upareno sa dva Texas Instruments OPA1652 OPAMP-a od kojih je jedan zadužen za izlaze na zadnjem panelu, a drugi za audio konektore na kućištu. Zvučna sekcija je izolovana od ostalih sekcija na PCB-u, a MSI je obezbedio i zvučnu podršku u vidu Nahimic Audio Enchancer softvera.
      msi_z170a_gaming_m7_019_s.jpg
      msi_z170a_gaming_m7_028_s.jpg
      Od zanimljivih detalja treba spomenuti donju ivicu ploče, koja je puna detalja. Tu je POST ekran za detekciju grešaka koji uvek smatramo dobrodošlim bez obzira na klasu matične ploče. Tasteri za paljenje i reset se podrazumevaju na ovakvom modelu, ali je tu i vrlo zanimljiv OC prekidač sa kružnim izborom. Naime, pored crvenog tastera na koji palite sistem za automatski OC, tu je i “potenciometar” za podešavanje stepena “agresivnosti” OC sistema.
      Na taj način birate između laganog i veoma visokog automatskog overkloka. Naravno, imajte u vidu uslove u kojima PC radi (hlađenje procesora, provetrenost kućišta, napajanje itd.) pre nego što se odlučite da “odvrnete” potenciometar na maksimum. Prisutan je i mikroprekidač za fleš biosa kao prečica što je jako korisno u određenim situacijama. Na kraju, tu su i merne tačke za napone.
      msi_z170a_gaming_m7_021_s.jpg
      msi_z170a_gaming_m7_022_s.jpg
      Na kraju, dolazimo i do zadnjeg panela koji je vrlo bogat. Tu su tri USB 2.0 i četiri USB 3.1 porta od kojih jedan odgovara Type-C standardu (mali). Implementiran je PS/2 u kombinovanoj varijanti, dva HDMI 2.0, DisplayPort i LAN priključak. Pet pozlaćenih audio konektora od 3.5mm i jedan S/PDIF čine priču zaokruženom, a pomenućemo još i prekidač za reset biosa.
      msi_z170a_gaming_m7_027_s.jpgMSI kutija je sa prednje strane prilično očišćena od bilo kakvih informacija, tako da se pažnja skreće na sliku samog proizvoda u pozadini. Suprotno tome, poleđina otkriva veliki broj detalja. Iako ne pokriva sve specifikacije i mogućnosti, detaljno ističe mogućnosti koje MSI smatra najbitnijima, odnosno da izdvajaju Gaming M7 u odnosu na konkurenciju.
      msi_z170a_gaming_m7_001_s.jpg
      msi_z170a_gaming_m7_002_s.jpg
      msi_z170a_gaming_m7_003_s.jpg
      msi_z170a_gaming_m7_004_s.jpg
      Pakovanje je solidno, a tu je dokumentacija, disk sa drajverima, SATA i SLI kablovi uz simpatične dodatke kao što je zakačka za bravu i metalna nalepnica sa MSI Gaming logoom.
      msi_z170a_gaming_m7_005_s.jpg
      msi_z170a_gaming_m7_006_s.jpgKao i ostali modeli nove generacije i Gaming M7 koristi prepoznatljiv Click Bios 5. Može se reći da je MSI bios sazreo i da vrlo lako može da se poredi sa najboljima. Ima odličan grafički interfejs, a kako je reč o gejming modelu, crno crveni tonovi preovladavaju. Intuitivan je i malo ko se neće snaći. MSI je drastično unapredio osećaj u biosu u smislu odziva, dok je organizacija već neko vreme nepromenjena.
      bios_msi_z170a_gaming_m7_001.jpg
      bios_msi_z170a_gaming_m7_002.jpg
      Pored velikog broja standardnih funckcija tu je grafičko podešavanja ventilatora, Board Explorer opcija koja prikazuje ploču i sve njene elemente. Ona daje vizuelni prikaz ploče uz davanje informacije o kom elementu se radi, uz dodatno obaveštenje da li se u tom slotu nalazi neki uređaj koji je povezan. Za početnike vrlo korisno.
      bios_msi_z170a_gaming_m7_003.jpg
      bios_msi_z170a_gaming_m7_004.jpg[modul]test=435[/modul][modul]test=436[/modul]Nema mnogo dileme da je MSI Z170A Gaming M7 jedan od boljih modela koje MSI ima da ponudi. Iako postoje skuplje verzije poput M9 i XPower modela, ipak je Z170A Gaming M7 daleko prizemniji što se tiče cene. Takođe, opremljen je u meri koja je dovoljna za većinu naprednih korisnika – izuzev možda za najveće entuzijaste. I to je ono u čemu je Gaming M7 odličan, jer balansira na tankoj liniji između veoma naprednog i preteranog, baš kako treba. Doduše, slično se može reći i za jeftiniju M5 varijantu.
      msi_z170a_gaming_m7_008_s.jpg
      Bilo kako bilo, MSI Z170A Gaming M7 poseduje sve što je potrebno jednoj gejming odnosno overklok ploči treba i praktično svaki napredniji korisnik će biti zasigurno zadovoljan. Pritom, cena od oko 250 EUR-a je veoma dobra, imajući u vidu mogućnosti, tako da je reč o fantastičnom izboru u klasi, ali i van nje.
      msi_z170a_gaming_m7_021_s.jpg
      Prednosti:– Kvalitetne komponente- Audio sekcija- USB 3.1 Gen2- Overklok mogućnosti
      Nedostaci:–  Bez posebnih nedostataka
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test