NEC ND-1300A

NEC ND-1300A

Kako zvuči: DVD snimač, pa još sa podrškom za dva standarda, i to za oko 130 €? Ako ste se oduševili ovom ponudom, onda treba da zahvalite japanskoj kompaniji NEC, koja je spustila cenu svom DVD snimaču. Iako je ova cena još uvek daleko od cene koju recimo imaju combo uređaji, znatno je podnošljivija nego do pre par meseci.

    Sadržaj

      Branko Lukić NEC ND-1300AI ko bi drugi nego ponovo NEC. Japanski elektronski gigant je ostao upamćen kod nas po tri stvari: korektno napravljenim optičkim uređajima, legendarnoj kesici u kojoj dolaze drajvovi i, naravno, najnižoj ceni u konkurenciji. S druge strane, bilo je određenih hroničnih problema kod ovih drajvova (setimo se samo čuvenog problema da li podržava ili ne overburn), ali većih falinki uglavnom nije bilo. Nažalost, kad je CD-RW tržište doživelo pravi procvat, pojavom 32x CD-R snimača, izgledalo je kao da se NEC povukao sa našeg tržišta. Modele koji su se u tom periodu prodavali nije krasio ni solidan rad, ni najniža cena. Za razliku od nekih proizvođača koji su tek u poslednje dve godine započeli pisanje svoje istorije kao proizvođača optičkih uređaja, NEC je dugo vremena razvijao sopstvene drajvove, povremeno se oslanjajući na tehnologije drugih proizvođača (pre svih Ricoha). Naravno, sve je to zahtevalo veliku količinu novca, ali jaki ugovori sa proizvođačima računara (DELL) i drugim pakerima optičkih uređaja, su omogućavali NEC-u da razvija sopstvenu gama uređaja. Samim tim, ova kompanija je uspela da isprati sve tržišne trendove i nove formate. Šta traži minus u plusu? Pomalo čudno, ali NEC je jedan od najistaknutijih članova DVD Foruma, za koji znamo da svim silama podržava DVD-R/RW standard. Ne samo da je NEC član, nego je jedan od glavnih standardizatora u ovom telu. Međutim, NEC je takođe član DVD+RW Alijanse, koja je tvorac rivalskog DVD+R/RW standarda. NEC-ovi prvi DVD snimači su bili ND-1000A i ND-1100A, i oba su podržavala “+” standard. Mnogi su ovo tumačili, i danas tumače, da je NEC ustvari video koje sve tehnološke prednosti “+” standard nudi. Kad je krenula manija oko dual DVD snimača, NEC je među prvima reagovao čim je Sony dao zeleno svetlo. Pomalo kontradiktorno, NEC trenutno učvršćuje svoju poziciju u okviru DVD Foruma, istisnuvši Pioneer. Naime, NEC i Toshiba su zaigrali na veoma riskantnu kartu što se tiče naslednika DVD standarda, Blu-Ray tehnologije. Sad im je prišao i DVD Forum, zato što je izabrao njihov standard, a ne prvo utvrđeni standard koji su predstavili Sony, Matsushita, Hitachi, Pioneer, Samsung, Sharp, LG i Thomson. Ova navedena grupacija danas čini grupaciju “Blu-Ray Disc Founders” i nastoji svim silama da spreči DVD Forum, NEC i Toshibu da promovišu svoj Blu-Ray standard. 1300 osobina NEC ND-1300A donosi još uvek aktuelne DVD specifikacije, bar što se tiče dual DVD snimača. Tako su specifikacije “-” dela 4x/2x, a “+” dela 4x/2,4x. Pošto ipak pripada nešto starijoj generaciji dual DVD snimača i koristi stariji čipset, CD-R/RW deo je nešto inferiorniji deo snimača – svega 16x/10x.

      Nešto vam je poznato na slikama? Da, da, to je stari dizajn kućišta. Već nešto više od tri godine NEC koristi istovetan dizajn za sve svoje optičke uređaje izuzev poslednje generacije CD-ROM čitača. Tu je ponovo i legendarni četvrtasti zeleni LED, a korisnici ni dan-danas neće po njenom radu znati da li snimač čita ili snima, ili da li je ubačen disk. Ako se malo bolje zagledate, na prednjoj strani traya se nalaze brojni logoi standarda koje ovaj snimač podržava. Pored istog dizajna, ovaj snimač ima istu mehaniku za izbacivanje traya kao i ostali NEC-ovi proizvodi – iako škripi i ispušta buku, radi se o veoma preciznoj i izdržljivoj mehanici. Tradicionalno, optički uređaji ovog proizvođača su poprilično teški, što je od velike važnosti kad treba da se ublaže vibracije a bez upotrebe dodatnih želatinastih podloga ili amortizera. Ipak, najviše hvale upućujemo na račun izuzetno kvalitetno urađene naponske jedinice. Ni pri najvišem stepenu opterećenja uređaja, generisana količina toplote nije bila velika, koliko je to običaj kod drugih uređaja iz iste klase. Najveća zamerka ide na račun pakovanja. NEC ND-1300A ponovo dolazi samo u kesici bez pratećeg softvera. Pošto polako postajemo deo Evrope, moramo da počnemo da obraćamo pažnju koji softver dobijamo uz koji uređaj. Prvo, uz NEC se ne dobija softver za snimanje CD i DVD diskova. Za ovakav uređaj, to je nedopustivo. Takođe, solidan softver za kreiranje DVD-ova uopshte nema naivnu cenu, i ako firma ili pojedinac kupuju NEC ND-1300A oni će morati da izdvoje još novca za nabavku softvera. Jesu za nekog u pitanju sitne stvari, ali se ostali proizvođači “ubijaju” da uz svoj uređaj daju što više besplatnog softvera. Da ne pominjemo da se uz snimač ne dobija nijedna prazna DVD±R/RW medija (uostalom kao i kod prethodno testiranog MSI-a).

      Specifikacija Kompletna specifikacija (kraća verzija) je preuzeta sa sajta proizvodaca:

      Product name:
      ND-1300A

      Data transfer rate :
      Read:
      DVD: 12x CAV (max.16,200 Kbyte/s)

      CD: 40x CAV (max. 6,000 Kbyte/s)

      Write:
      DVD-R: 4x, 2x (5,400/2,700 Kbyte/s)

      DVD-RW: 2x, 1x (2,700/1,350 Kbyte/s)

      DVD+R: 4x, 2.4x (5,400/3,240 Kbyte/s)

      DVD+RW: 2.4x (3,240 Kbyte/s)

      CD-R: 16x (2,400 Kbyte/s)

      CD-RW: 10x (1,500 Kbyte/s)

      Access time:
      DVD: 140 ms

      CD: 120 ms

      Memory :
      2 MBytes

      Interface :
      ATAPI Ultra DMA 33 mode 2

      PIO mode :
      Mode 4

      Audio connections:
      Headphone, volume control, analog- and digital output

      Media supported:
      DVD-ROM, DVD-R, DVD+R, DVD-RW, DVD+RW, CD-ROM, CD-R and CD-RW with 80mm and 120mm diameter

      Modes supported :
      DVD-ROM, DVD Video, CD-DA, CD Extra, CD Text, CD-ROM, CD-ROM XA, CD-I, CD-I Ready, CD-Bridge, Photo-CD, Video CD

      Writing methods:
      DVD:
      Random Access Writing (DVD±RW)

      Sequential Writing (DVD±R/DVD±RW)

      CD:
      DAO (disc at once), SAO (session at once), TAO (track at once) with zero gap, variable or fixed packet, multisession

      Special features:
      Vertical operation possible

      Anti-dust seal

      PC 2001 Certification

      MultiRead compliant

      ACTOPC – dynamically monitoring writing power and reflection of the media in use, calculating the optimum laser power and adjusting it to real-time.

      Platforms supported:
      Windows 98SE, 2000, ME, XP, Windows NT 4.0

      Lična karta

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Nero InfoTool

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Ahead Nero

      I odmah u startu, slično kao kod MSI-ovog DVD snimača, primećujemo nedostatak podrške za Mt. Rainier specifikaciju. Možda nekom izgleda čudno forsiranje MRW-a, ali treba imati u vidu da MRW donosi nebrojano mnogo rešenja za rukovođenje fizičkim defektima diska. Ovo je naročito bitno kod DVD±RW diskova, gde i najmanje fizičko oštećenje površi diska znači gubitak na hiljade bajtova. Da ne bi došlo do prekida snimanja usled pražnjenja bafera, tu je nezaobilazna Ricohova JustLink tehnologija, koja je doživela novu reviziju. NEC je integrisao 2 MB interni bafer koji već par godina predstavlja standardni kapacitet, i retko koji proizvođač odstupa od ovog kapaciteta. Samo u slučaju marketinškog trika, integriše se bespotrebno bafer većeg kapaciteta. Naravno, kao i ranije, NEC posebno naglašava svoj ROPC, koji ovaj put nosi naziv ACTOPC. ACTOPC ima nekoliko unapređenja specijalno dizajniranih za snimanje DVD±R/RW diskova, ali u principu skoro da je identičan ROPC-u koji rade i svi DVD snimači. U trenutku testiranja, aktuelni firmware je bio 1.07, dok se danas već mogu naći novije revizije. Ovde posebno napominjemo da je NEC napravio reviziju ND-1300A snimača, koja fabrički dolazi sa 1.1x firmwareom. Još uvek nije poznato za koga je rađena ova nova serija snimača, pa poželjno je izbegavati flashovanje sa starijim firmwareima. NEC ND-1300A je fabrički zaključan drajv, ali kako to obično biva, na Netu je moguće naći RPC I firmwaree. Za NEC postoji dve vrste patchovanih firmwarea. Prva je klasičan RPC I, dok je druga tzv. “reset” verzija. Kod “reset” verzije, pri svakom paljenju računara, broj mogućih promena zona se vraća na maksimalnih pet. Ovo je veoma značajno, pošto dosadašnji RPC I firmwarei neće moći da zaobilaze nove zaštite DVD-a koje treba da se pojave tokom 2004. godine. Dakle, sa naše strane poruka, ako želite da koristite patchovani firmware, koristite “reset” verziju. Još jedna bitna napomena se odnosi na poveći broj firmwarea koji donose mogućnost snimanja 4x brzinom po DVD-R diskovima, po kojima NEC po defaultu piše sa 2x. Imajte u vidu da se u NEC-ovim laboratorijama svi DVD-R diskovi detaljno ispituju, pa se onda određuje strategija snimanja za njih, i sve se to upisuje u firmware. Ako su tehničari NEC-a odredili da je po nekim diskovima bolje snimati sa 2x, to znači da dotični disk pri snimanju sa 4x ima suviše velik broj grešaka koje mogu da utiču na čitljivost diska. Takođe, ne treba zaboraviti da velik broj proizvođača tzv. NoName diskova koji svoje diskove reklamiraju kao “4x sertifikovani”, nemaju dobijeni sertifikat od DVD Foruma ili od DVD+RW Alijanse!

      <Test sistem – Windows XP Professional

      CPU

      – AMD Athlon 2600+ (2,083 GHz)

      Maticna ploca

      – ASUS A7N8X rev.2.0

      Memorija

      – 1 GB DDR400 SDRAM

      Video-karta

      – ATi All-in-Wonder Radeon

      Hard-diskovi

      – 2 x Maxtor DM+9 120GB (RAID0) (na Silicon Image 680 Medley kontroleru)

      CD-ROM

      – ASUS SCB-2408D (USB2.0)

      Korišceni programi

      – Ahead Nero – Ahead InCD – Nero CD Speed – CDVD Benchmark – CDDAE 99

      br>

      Snimanje DVD±R/RW diskova

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Vreme snimanja DVD+R diska @4x: 14′ 27″

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Vreme snimanja DVD+RW diska @2,4x: 23′ 42″

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Vreme snimanja DVD-R diska @4x: 14′ 31″

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Vreme snimanja DVD-R diska @2x: 27′ 55″

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja

      Zanimljivo da je skoro u svim testovima NEC bio u brzisnkoj prednosti u odnosu na MSI-ov DR4-A.

      Kompatibilnost snimljenih DVD±R/RW sa video materijalom Za test kompatibilnosti koristimo isključivo brand name DVD-ove zbog dobijanja što jasnije slike o kompatibilnosti. U poslednje vreme, sve češća je pojava diskova lošijeg kvaliteta koji, iako nose visoke sertifikate (4x), zapravo nisu prošli testove odgovarajućih institucija. Kućne DVD plejere smo podelili u 4 kategorije u zavisnosti od njihove cene, a samim tim i od kvaliteta samog uređaja. Trudili smo se da u listu uvrstimo isključivo uređaje koji dolaze od poznatijih proizvođača, i time izbegnemo one plejere koji su nastajali u raznim kućnim manufakturama, garažama ili brodovima na moru. Svi DVD plejeri koji se nalaze na listi, po svojim specifikacijama, imaju mogućnost čitanja DVD-R/RW i DVD+R/RW diskova.

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja

      Legenda:

      <prazno polje>

      – uređaj ne može da prepozna ubačeni disk

      !

      – uređaj ima problema pri čitanju (zakucavanje, problemi pri pretraživanju, preskakanje)

      x

      – uređaj bez problema čita disk

      Kao kod MSI modela, ali u znatno katastrofalnijoj meri, NEC je snimao DVD-R/RW diskove sa izrazito lošom kompatibilnošću. U prvi mah smo pomislili da je u pitanju problem sa korišćenim diskovima, ali smo u ponovljenom testu dobili slične rezultate. Uzrok problema može biti nekoliko faktora, ali je najverovatniji da uređaj jednostavno vrši pogrešnu kalibraciju lasera u toku snimanja. Naime, kao što se može videti u DVD-R koloni, samo dva uređaja nisu čitala disk, dok je velik broj imao probelma pri čitanju.

      Snimanje CD-R/RW diskova – CD-R:

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Prosečna brzina snimanja @16x: 16x

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Vreme snimanja CD-R @16x: 5′ 26 “

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja

      Ne treba da čudi velika prednost MSI DR4-A, pošto je on ipak 24x CD-R snimač, dok je NEC 16x. Pri 16x snimanju, NEC očekivano koristi
      CLV režim snimanja. Zahvaljujući ovom režimu, nivo C1 grešaka je poprilično nizak i iznosi u proseku od 0,8 cps na Verbatim DataLife Plus SuperAzo diskovima, pa do 6,3 cps na Plasmon CD-R diskovima. Napomene radi, pri snimanju srebrnih NoName diskova NEC ima određenih problema, te nivo C1 grešaka često bude veći od 20 cps. – overburn Nažalost, NEC je ponovo zanemario pravilnu integraciju podrške za overburn. – snimanje CD-RW diskova

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Vreme snimanja CD-RW @10x: 7′ 47″

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja

      Čitanje DVD-ova

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Prosečna brzina čitanja DVD-5: 3,68x

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Prosečna brzina čitanja DVD-9: 3,41x

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Prosečna brzina čitanja DVD+R: 3,77x

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Prosečna brzina čitanja DVD+RW: 3,75x

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Prosečna brzina čitanja DVD-R: 3,59x

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Prosečna brzina čitanja DVD-RW: 3,75x

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja

      Na naše veliko razočarenje, NEC nije ispunio nijednu od brzina što su navedene u punoj specifikaciji. Kad se uporede rezultati NEC-a i MSI-a, jasno je da MSI ima prednost u svakom testu, dok je pri čitanju DVD-5 diskova postigao više nego duplo bolji rezultat.

      Čitanje CD-ova

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Prosečna brzina čitanja 80-minutnog CD-R : 31,25x

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Prosečna brzina čitanja 90-minutnog CD-R:

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Prosečna brzina čitanja oštećenog CD-R:

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Prosečna brzina čitanja 74-minutnog CD-RW: 25,17x

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja

      Kao što smo napomenuli u testu MSI-a, kod većine DVD snimača se javlja problem čitanja 90-minutnih CD-R diskova, dok im ni čitanje oštećenih diskova nije jača strana. Što se tiče čitanja CD-RW diskova, NEC već tradicionalno ima ograničenu brzinu čitanja na 32x.

      Čitanje audio CD-ova

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Prosečna brzina čitanja audio CD-a: 26,14x

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja Nero CD Speed: Advanced DAE Quality Test

      karakteristike, statistike, nec nd-1300a optickih uredjaja CDDAE99

      Za kraj… Preporuka? Bez ikakve sumnje, ovaj uređaj možemo da preporučimo kao trenutno najisplativiji uređaj na našem tržištu. Naime, sa MP cenom od oko 130 €, odnosno sa VP cenom nešto nižom od 120 €, ovaj uređaj nema ozbiljniju konkurenciju kad je u pitanju odnos perofrmanse/cena. Naravno, ima tu još stvari koje NEC mora da ispravi u nastupajućem periodu. Jedina stvar koja može da naškodi ovom uređaju je da NEC ukine podršku pošto se uskoro očekuju ND-2300 (8x dual DVD snimač), odnosno ND-5300 (4x dual DVD slim za notebook računare). Sa druge strane, NEC-ovi partneri koji od njega pozajmljuju gotovo rešenje, ne trude se mnogo oko optimizovanja firmwarea, već očekuju sve na tacni od NEC-a. Ipak, nemojte da se plašite… I ovakav kakav je, NEC ND-1300A predstavlja veoma dobar uređaj. Uređaj za potrebe testa ustupio “NEC Line

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test