Nebojša Todorović Iako smo kao i mnogi pomislili da će Boost verzija GeForce GTX 650 Ti-a doživeti samo manji tehnološki “fejslift” kada su prve vesti o tome procurele, stvarnost je zapravo nešto drugačija. Naime, GeForce GTX 650 Ti nije imao “boost”, tj. dodatni takt u okviru mehanizma dinamičkog overkloka koji je implementiran u sve GeForce modele od GTX 660, pa naviše.
Čak smo to pomenuli i kao minornu zamerku kada smo testirali prvi GTX 650 Ti, ali realno gledano i pored toga je reč o sjajnom proizvodu koji je u svojoj klasi postavio standard kada se pojavio. Ipak, samo dodavanje mogućnosti automatskog overkloka bi bilo besmisleno u određenoj meri, jer takva karta ne bi bila dovoljno brža da ozbiljno zatalasa tržište iako bi bila zanimljiv dodatak ponudi.
NVIDIA je to shvatila, pa je targetirala da se GTX 650 Ti Boost “sukobi” sa konkurentskom srednjom klasom kao što su Radeon HD 7850 sa 1 i 2 GB memorije, umesto da se zamajava sa “entry level” modelima kao što je Radeon HD 7770. Uostalom, obični GTX 650 Ti taj posao završava na nivou, iako je u generalnom smislu nešto skuplji. Sa druge strane, Radeon HD 7850 1 GB je jedna od neprevaziđenih grafičkih karti koja je izuzetno popularna, a pritom do sada nije imala kvalitetnog rivala.
Zanimljivo je da će ova grafička karta uskoro završava karijeru i da je upravo zbog toga AMD predstavio Radeon HD 7790 koji bi donekle trebao da preuzme njegovo nasleđe iako nije toliko hardverski potkovan. NVIDIA-i se upravo ovde otvorila prilika da preusmeri fokus na sebe i nas upravo to zanima. Kako se novajlija nosi u odnosu na Radeon HD 7850 i HD 7790. Nažalost, nismo mogli da dođemo do verzije HD 7850 sa 1 GB, tako da smo srećom pribavili varijantu sa 2 GB na vreme, što je ipak pomoglo da prilično precizno pozicioniramo novi GeForce.
Šta je to NVIDIA dodala novo, osim boost frekvencije? I dalje se koristi identični GK106 čip sa 768 Stream procesora, koji je oduvek posedovao mogućnost dinamičke promene takta, s tim što ga je NVIDIA za običnu verziju ugasila. Promenjena je referentna frekvencija, koja je sa 928 MHz povećana na 980 MHz što je uz boost koji ide do 1033 MHz više nego primetna razlika. Glavna novina je ipak novi memorijski podsistem. GTX 650 Ti Boost je dobio 192-bitni memorijski interfejs i 2 GB memorije. Sa istom brzinom memorije je na ovaj način ostvaren za 50% veći memorijski protok. Konkretno, sa 86 GB/s koliko ima GTX 650 Ti, protok je povećan na oko 144 GB/s što je itekako primetna razlika. Na sve to, dodata je i SLI mogućnost koja je izostala kod slabije verzije.
Nama je na test stigao referentni model iz NVIDIA-e koji kao i uvek nije stigao ni sa kakvom dodatnom opremom. U prevodu, kartu smo dobili u antistatičkoj kesici bez i jednog dodatka. Stoga, deo kada pričamo o pakovanju ćemo izostaviti, iako verujemo da nećete mnogo toga više osim kutije dobiti i u verzijama namenjenim prodaji. Jednostavno, ovo je klasa gde se svaki cent gleda, pa osim pojedinih proizvođača oprema će vrlo verovatno biti spartanska.
Kako je reč o referentnom modelu, NVIDIA ga je učinila sličnim ostatku proizvoda, a posebno je sličan GTX-u 670 kog karakteriše kuler duži od štampane ploče. Kartom dominira oklop kulera koji je potpuno crne boje sa samo dva zelena detalja. Zeleni NVIDIA logo i krug na ventilatoru su sve što “ubija monotoniju”, ali na ovaj način karta izgleda prilično atraktivno. Na gornjoj ivici se nalazi i GeForce natpis u istom zelenom maniru.
Što se ventilatora tiče, reč je o tipičnoj turbini koju smo i do sada viđali na velikom broju referentnih modela. Iako je vrlo tiha u radu, proizvodi specifičan zvuk koji će pojedincima možda zasmetati zbog toga što se ne radi o šumu nastalom zbog strujanja vazduha, već zbog elektromotora što je problem koji su naši čitaoci prijavili i sa MSI GeForce GTX 670 na forumu.
Kao što smo već rekli, kuler je veći nego štampana ploča, što se jasno vidi kada se pogleda poleđina. Sama karta je zapravo vrlo mala, što je isti slučaj koji smo imali i kod GTX 670, s tim da verujemo da će pojedini proizvođači napraviti sopstveno rešenje koje će biti punih dimenzija kako bi njihov GTX 650 Ti Boost izgledao kao “ozbiljnija” grafička karta. Pozadi se može videti raspored čipova koji je pozicioniran tako da formira 192-bitnu magistralu.
NVIDIA se odlučila da referentni model opremi GDDR5 čipovima potpisanim od strane kompanije Samsung. Ukupni kapacitet iznosi 2 GB, što je više nego dovoljno za potrebe modernih AAA naslova pri 1080p rezoluciji što je ujedno i cilj koji NVIDIA želi da postigne sa Boost modelom. Dodatnih 64 bita su ostvarena kroz dva kontrolera, što znači da je povećan i broj ROP jedinica. Dok kod običnog GTX 650 Ti modela njihov broj iznosi 16, u slučaju Boost varijante GK106 čip na raspolaganju ima ukupno 24 ROP-a.
Ispod oklopa kulera se krije prilično jednostavan rashladni sistem. Reč je o aluminijumskom rashladnom profilu izrađenom od aluminijuma koji deluje prilično “jeftino”, a jedino što ga vadi je bakarna osnova koja služi za povaćanje efikasnosti prilikom transfera toplote sa čipa na telo kulera. Oklop praktično služi i kao tunel koji usmerava kretanje vazdušne struje od turbine do izlaska iz kućišta.
Kako iskorišćeni čip, GK106, sa 768 SP-a nije preterano zahtevan, jasno je zašto ni naponska jedinica nije preterano složena. Fitlriranje napona prema GPU-u se vrši u četiri faze, a upotrebljene su oklopljene zavojnice. Kod referentnog modela softversko povećanje napona nije moguće, zbog zaključanog VRM-a, ali verujemo da će mnogi proizvođači to omogućiti kod svojih karti.
Zbog svega navedenog ne čudi ništa to što je TDP Boost modela povećan za svega 20 W i ukupno iznosi 140 W. Ovo je zaista energetski efikasna karta, pa u skladu sa tim zahteva samo jedan 6-pin molex konektor što je za svaku pohvalu.
Od ostalih konekcija treba pomenuti odličan set video izlaza koji podrazumevaju dva DVI i po jedan HDMI i DisplayPort punih dimenzija. Ovo nam je omiljeni izbor video priključaka, pa u skladu sa tim moramo pohvaliti NVIDIA-u, a ostaje nam žao što to nije učinjeno i sa originalnim GTX 650 Ti.
Test konfiguracija: CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: Sapphire Radeon HD 7790 Dual-X; AMD Radeon HD 7850 2 GB; NVIDIA GeForce GTX 650 Ti Boost Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: AMD_Radeon_HD_7790_12.101.2.1-130313a; ForceWare_314.21_desktop_win8_winvista_win7_64bit_international
[modul]test=238[/modul]
[modul]test=239[/modul]
[modul]test=240[/modul] U radu, osim pomenutog “elektronskog” zvuka koji pravi elektromotor turbine, nemamo zamerki na rad GTX 650 Ti Boosta. Maksimalna temperatura od 72 stepena Celzijusove skale nije niska, ali verujemo da će biti more ponude različitih verzija sa TwinFrozr, DirectCU i sličnim kulerima. Kako je GK106 zahvalan čip, ove karte će imati sigurno barem desetak stepeni nižu temperaturu pod opterećenjem i biće lišene bilo kakve buke u radu. Stoga, iako referentni kuler nije brilijantan to ne predstavlja problem, jer većina proizvoda neće ni biti bazirana na referentnom dizajnu.
Nije teško pretpostaviti da ovaj model radi na referentnim taktovima, zar ne? U skladu sa tim jezgro je podešeno na 980 MHz (1033 MHz Boost) i 1502 MHz za memoriju što je efektivnih 6 GHz zbog upotrebe GDDR5 čipova. Prilikom overkloka smo došli do očekivanog zaključka. Pošto se radi o istom GPU-u koji se nalazi na prvobitnom GTX-u 650 Ti, overklok margina je gotovo identična. Naš primerak se zaustavio na 1075 MHz uz Boost frekvenciju od 1128 MHz što je oko 15% dobitka. Memorija je bila prilično raspoložena i bez problema je dostigla 1700 MHz čime je efektivan takt bio 6800 MHz. To je povećalo protok sa 144 GB/s na 163.4, što je solidnih desetak procenata.
Dobici sa ovim taktovima nisu posebno veliki, ali je skaliranje odlično, jer gotovo da potpuno odgovara povećanim frekvencijama. Sve u svemu, zadovoljni smo overklokabilnošću karte i možete računati na nekih 10-15% ubrzanja u zavisnosti od naslova što je će uz modele sa dobrim kulerom biti praktično “besplatno” u smislu da nećete žrtvovati komfor u pogledu proizvodnje buke. Kao što možete videti na slici ispod, Crysis Warhead je overklokovanu kartu nagradio sa dodatnih
Kada pogledamo rezultate, dolazimo do zanimljivih informacija. Sintetički testovi, poput 3DMarka daju prednost bez ikakve dileme Radeonu HD 7850 koji čak i “na oko” ima bolje specifikacije. Sa druge strane, igre nisu sklone da tako lako proglase pobednika. Istina, Radeon HD 7850 je u prednosti u većini slučajeva, ali nismo očekivali da će mu GTX 650 Ti ovoliko “disati za vratom”. Očekivali smo da će biti bliži Radeonu HD 7790, međutim, njega GTX 650 Ti Boost ostavlja u prašini u gotovo svakom testu.
Kao karta koja treba da konkuriše Radeonu HD 7850 očekujete da GeForce GTX 650 Ti Boost ima početnu cenu od koliko? 150 evra? Ne baš, iako je model od 2 GB predviđen da ima cenu od 140 evra, prava poslastica za igrače ograničenog budžeta će biti verzija sa 1 GB memorije kojoj je projektovana početna cena od svega 122 evra! Zaista nismo to očekivali, jer je NVIDIA poznata po tome što u startu ima nešto manje agresivnu cenovnu politiku. Ukoliko se to ostvari, AMD će morati brzo da reaguje i da pokuša da predstavi “pravu” zamenu za Radeon HD 7850 1 GB. Prosto, NVIDIA je predstavila pravi dragulj od grafičke karte za koju imamo samo reči preporuke, a posebno što za 1080p gejming dodatnih 1 GB memorije neće praviti posebnu razliku. To trebate uzeti u obzir, jer će model od 1 GB biti bolji izbor, jer nećete žrtvovati performanse, a uz to ćete i uštedeti 20-ak evra. S tim u vidu, nije teško zaključiti da se radi o sjajnom modelu u odgovarajućoj cenovnoj klasi.
Prednosti: – Odlične performanse – Ubrzanje u odnosu na GTX 650 Ti – Niska potrošnja Nedostaci: – Očekivali smo malo veći OC potencijal
Nvidia GeForce GTX 650 Ti Boost
Kao što smo najavili prošle nedelje, došao je momenat da predstavimo novi dodatak u Nvidia postavi. Reč je o grafičkoj karti koja dolazi na poziciju koja konkuriše popularnim Radeon HD 7850 modelima. Dok je AMD ponudio odličnu alternativu "običnom" GTX 650 Ti modelu u obliku Radeona HD 7790, Nvidia je rešila da svoj najjeftiniji Titanium stavi na "steroide". Interesantno je to što inicijalni konkurent Boost modela neće jo&scaro