Nvidia GeForce GTX 750 Ti

Nvidia GeForce GTX 750 Ti

Maxwell je stigao. Nvidia je predstavila prvi GPU nove generacije, koji sa sobom donosi određena unapređenja koja ga čine znatno efikasnijim u odnosu na prethodnike. Razlog za to što oznaka ne sugeriše da je reč o nečemu posebnom je što je kompanija odlučila da krene od srednjeg segmenta, umesto od najsnažnijih verzija. Ovo nije prvi put da se proizvođači GPU-ova odluče na ovakav potez. Dakle, priliku da iskuse novu tehnologiju će zapravo dobiti oni čiji je džep plići i koji traže jeftiniju grafičku kartu

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Još od Keplera, Nvidia se žestoko orijentisala na unapređivanje efikasnosti svojih arhitektura. Do tada su u glavnom fokusu uglavnom bile performanse koje su se dobijale po svaku cenu što je umelo da rezultuje veoma visokim TDP-om čipova. Sa druge strane, Kepler nam je doneo sjajne performanse, ali ujedno postao izuzetno dobro optimizovan što je dobijeno ozbiljnom reorganizacijom dotadašnje arhitekture. Sada, Nvidia kaže da nam predstavljaju najefikasniji GPU ikad napravljen. Pretenciozno? Možda i ne, s obzirom da se radi o klasi u kojoj se proizvođači tradicionalno trude da naprave dobar odnos između cene, performansi i potrošnje.  
       
      Maxwell će opsluživati dve grafičke karte koje će menjati postojeći “line-up” u veoma maloj meri sudeći prema američkoj kompaniji. Konkretno, jedina izmena će biti GeForce GTX 650 Ti koji sada ispada iz igre, a na čijem mestu će se naći GTX 750 i GTX 750 Ti pokrivajući bolje dosadašnji deo tržišta. Ne znamo tačno šta se dešava sa odličnim GeForce GTX 650 Ti Boost, ali verujemo da će on takođe završiti svoj tržišni vek, iako to ne možemo da znamo sa sigurnošću. Mi ćemo se pozabaviti GeForce GTX 750 Ti modelom koji nam je stigao za test.  
       
      Jedan pogled na specifikacije kaže da je hardverski gledano, GeForce GTX 750 Ti slabiji od svog prethodnika, barem kada je GPU u pitanju. Konkretno, sa 640 Stream procesora, odnsno CUDA jezgara, GM107 čip koji se nalazi u ovoj karti je slabiji od 768 koliko ih ima GK106. Doduše uz GPU Boost 2.0 i više taktove, same brojke su donekle kompenzovane. Ipak, Maxwell arhitektura krije keca u rukavu, a kasnije ćemo objasniti i na šta tačno mislimo. Memorijska magistrala ima širinu od 128 bita i logično upotrebljava GDDR5 čipove koji mogu da obezbede dovoljan memorijski protok. Osim toga, sve ostalo je prilično uobičajeno osim sjajnog TDP koji definitivno privlači pažnju. Svega 60 W zvuči zaista fantastično, jer je u ovoj klasi 100 i više vati nepisano pravilo.  

      Imamo utisak da je Nvidia najponosnija upravo na ovaj aspekat svog novog proizvoda. Čak deluje da su i performanse sekundarni prioritet, ali je svakako sigurno da su veoma zadovoljni odnosom performansi i potrošnje novog grafičkog procesora. Realno gledano, efikasnost jeste prilično velika, imajući u vidu da konkurentski modeli imaju TDP koji prelazi 150 W nudeći slične performanse. Iako na grafikonu deluje kao da je GTX 750 Ti drastično ispred R7 260X, ne treba imati u vidu da je AMD bio uveliko spreman sa odgovorom u vidu Radeona R7 265. Naravno, to ne menja činjenicu da čak i ukoliko ove dve karte imaju istu cenu i performanse, GeForce to obavlja uz TDP od 60 W, naspram 150 W koliko je potrebno za R7 265.  


      Kako je Nvidia uspela u tome? Zapravo vrlo jednostavno i praktično. Dosadašnji obrazac u Kepler arhitekturi se oslanjao na jednu kontrolnu logiku na svakih 192 Stream procesora. Ovo je bio sasvim dobar pristup, ali nije koristio maksimalni potencijal CUDA jezgara, jer je tzv. “Control Logic” imao kompleksan posao pre sobom. Da bi se njegov posao uprostio, Nvidia je dodelila jednu kontrolnu logiku na svakih 32 jezgra. Na ovaj način se, laički rečeno, “klok za klok” dobijaju oko 35% bolje performanse što je istinski veliki napredak bez preterano mnogo modifikacija postojeće arhitekture. Na ovaj način, GM107 uz manje CUDA jezgara dobija bolje performanse od svojih prethodnika u isto vreme smanjujući energetske budžete potrebne za njegov rad.  

       
      Nova jedinica koja čini GPU više nije SMX, već SMM koji je nastao kao skraćenica od Maxwell Stream Multiprocessor koji je promenjen na gore pomenuti način. Konkrento, sama organizacija je veoma slična osim što su sami blokovi fizički manji zbog toga što se sastoje od po 128 Stream procesora umesto dosadašnjih 192. Svaki SMM kao i ranije poseduje PolyMorph Engine 2.0, lokalni keš za insturkcije i sve ostale elemente koji su nasleđeni od Kepler arhitekture.  
       
      Bitna promena je povećani L1 keš koji u GM107 iznosi čak 2 MB, što je drastično veća vrednost od onoga što smo navikli. Pored toga, novi dizajn čipa je takav da je još bolji u baratanju sa L2 keš memorijom. Ovim potezom se daleko manje opterećuje memorijska magistrala, pa je čak i 128 bita dovoljno da obezbedi kartici odgovarajuće performanse.
       
      Na kraju, tu su i sve nove tehnologije koje Nvidia naziva “GeForce iskustvom”, a to su sitnice koje svakako mogu da vam ulepšaju dan, van samog igranja. To su G-Sync, GameWorks, GameStream i sl. GTX 750 Ti podržava rad sa Nvidia Shieldom, android baziranom konzolom na koji možete streamovati određene PC igre. Sve u svemu, GeForce GTX 750 Ti obuhvata sve aktuelne tehnologije u arsenalu matičnog proizvođača.
       
       Karta nam je stigla direktno od Nvidie, pa je kao takva oslobođena bilo kakvih pakovanja, propratne opreme i slično. To znači da ćemo se odmah fokusirati na nju, a verujemo da će biti pregršt različitih modela od raznih partnera. Iako su vrlo često prvi modeli ogromni i impresivni, Nvidia je krenula drugačijim putem, pa smo dobili kartu kod koje prvo što pomislite jeste “Uh, baš je mala.”. Zaista, dimenzije su zaista skromne i sasvim je očigledno da se radi o grafičkoj karti (niže) srednje klase.  

      Kuler je svakako najizraženiji detalj. Kako je u pitanju čip koji karakteriše veoma mali TDP, jasno je da nije bilo potrebe za specijalnim rashladnim sistemima. Upravo obrnuto tome, kuler je izuzetno jednostavan, a čini ga ventilator veoma malog prečnika koji hladi aluminijumski profil. On je sastavljen od nešto debljih rebara koja su zakrivljena i deluju kao da prate oblik ventilatora.  
       
      Nezahtevan grafički procesor nema potrebe za kompleksnim hlađenjem, a još manje za ozbiljnom naponskom jedinicom. Referentni model predlaže dve faze koje napajaju GPU i to je manje više sve što je potrebno. Verujemo da će biti partnera, kao što je Asus koji će naći način da “zakomplikuju” i povećaju kvalitet naponske jedinice, ali zaista ne verujemo da za tim ima potrebe. Nvidia je upotrebila sasvim solidne oklopljene zavojnice i kondenzatore i sigurni smo da je to dovoljno da obezbedi GeForce GTX 750 Ti modelu dug životni vek.


      Kako je štampana ploča preuzeta od starijih modela kojima je bilo potrebno šestopinsko napajanje, na PCB-u se mogu videti tragovi gde je predviđeno mesto za isti. Sve to utiče na finalnu cenu i dopada nam se što je Nvidia napravila kartu kod koje zaista postoji niz razloga da bude pristupačna.

       
      Odmah oko kulera su locirana i četiri GDDR5 memorijska čipa. Potpisala ih je kompanija Hynix, a u pitanju su čipovi deklarisani za rad na 5 odnosno 6 GHz, pri naponu od 1.35 V, odnosno 1.5 V respektivno.  
       
      Ispod kulera je smešten i prvi grafički procesor zasnovan na Maxwell arhitekturi. Reč je o A2 reviziji, a u pitanju je čip površine svega 148 mm2. Izrađen je 28-nanometarskom proizvodnom procesu u pogonima TSMC-a, a broji solidnih 1.87 milijardi tranzistora. Pored pomenutih 640 Stream procesora, ovaj čip poseduje i 40 teksturnih jedinica, odnosno 16 ROP-a što je sasvim u skladu sa standardima koje aktuelno tržište i konkurencija nameću. Možda bismo voleli da vidimo nešto veći broj teksturnih jedinica zbog “fillrate-a”, ali osim toga nemamo nikakvih zamerki na specifikacije.
       
      Ono što bismo definitivno menjali su izlazi koji se nalaze na referentnom modelu. Nvidia predlaže mini-HDMI u kombinaciji sa dva DVI-a. Nažalost smatramo da je ovo daleko od idealne kombinacije i mnogo bismo više cenili izbor koji podrazumeva po jedan HDMI, DVI i DisplayPort pune veličine. Verujemo da će biti partnera koji će napraviti upravo ovaj izbor, ali bi bilo bolje kada bi to bio zvaničan predlog Nvidie.

      Što se specifikacija tiče, reč je o referentnoj karti pa nema nikakvih iznenađenja. GPU radi na nominalnom taktu od 1020 MHz, dok je Boost vrednost podešena na 1085 MHz. Memorija radi na 1350 MHz, odnosno efektivnih 5600 MHz čime se uz 128-bitnu magistralu isporučuje “bandwidith” od 86.4 GB/s. To je za ovu kategoriju sasvim pristojna vrednost, a iskreno se nadamo da ćemo GM107 u nekoj varijanti viđati u prenosnim računarima.
      [modul]specifikacija=4800[/modul] 
       

       
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: Sapphire Radeon HD 7790 Dual-X; Sapphire Radeon HD 7770 Vapor-X; MSI GeForce GTX 650 Ti Power Edition Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  AMD_Radeon_HD_7790_12.101.2.1-130313a
       
      [modul]test=89[/modul] 
       [modul]test=90[/modul] 
       [modul]test=91[/modul] [modul]test=92[/modul] Krenimo od performansi. GeForce GTX 750 Ti je prema svojim performansama vrlo blizu GTX 650 Ti Boost modela i to u većini slučajeva. Štaviše, često se pozicionira i ispred, a to posebno važi za modernije naslove. Sa druge strane, starije i zahtevnije igre umeju da cene veći memorijski protok koji kod GTX 650 Ti Boosta nastaje kao posledica 50% šire magistrale. Takođe, vidi se da je Radeon R7 260X idejno direktni konkurent, a Nvidia je sve podesila tako da bude ispred. Naravno, treba proveriti i kako stoje stvari kada se GTX 750 Ti uporedi sa novim R7 265. Ipak, TDP je definitivno na strani Nvidie koji iznosi svega 60 W što je veliki plus, zbog zaista velike razlike u odnosu na konkurenta. Za ovakvu kartu nije potrebno menjati napajanje, upravo obrnuto, ukoliko menjate kartu koja je bila slične klase sve su šanse da će GTX 750 Ti biti rasterećenje za  sistem.  
       
      Sa termalnog i akustičnog aspekta, novi GeForce stoji odlično. Maksimalna temperatura sa referentnim kulerom iznosi 64 stepena Celzijusove skale. Pored toga, ventilator nije opterećen da bi ostvario ovu temperaturu. Rezultat je veoma tiha i relativno hladna karta koja postiže jako dobre 1080p rezultate. Sve to nam se jako dopada, posebno kada znamo da će većina partnerskih verzija biti još bolje hlađena i imati više taktove. GPU Boost 2.0 radi odličan posao, pa je veći deo vremena karta provodila na frekvenciji od 1150 MHz što je 65 MHz više od deklarisanog Boost takta.  
       
      Iako nismo “uboli” neki spektakularan primerak čipa, overklok je prošao iznenađujuće dobro. Pre svega, GPU se zaustavio na nominalnom taktu od 1130 MHz, što je takt u realnosti podiglo na 1280 MHz! Odlična vrednost, posebno kada se uzme u obzir da nismo imali nikakvo spektakularno hlađenje, niti smo vršili dodatne korekcije vrednosti osim samog “power” limita. Memorija je takođe pokazala solidnu overklokabilnost sa dodatnih 1020 MHz efektivnog takta, podižući tako protok sa 86 na 102 GB/s. Rezultat je očekivanih desetak procenata u performansama što je sasvim solidno, ali verujemo da će biti i boljih dobitaka kada stignu verzije iz Asusa, MSI-a, Gigabyte-a itd.



      Kada se sve sabere možemo reći da je Nvidia odradila ne samo dobar, već i odličan posao. Maxwell možda nije stigao u svom najsnažnijem obliku, ali je doneo dovoljno inovacija da možemo da naslutimo kako će “flagship” izgledati. Do tada, možemo reći da Nvidia ima sjajnog takmičara u srednjoj klasi koji će po ceni od oko 15.000 RSD doneti odlične performanse uz minimalnu potrošnju.

      Stoga, GeForce GTX 750 Ti je ozbiljno dobar izbor i kandidat koji treba da uđe u uži izbor kada se donosi odluka o kupovini grafičke karte u cenovnom rangu između 100 i 150 evra. Jedva čekamo kartice partnera, koje će bez sumnje doneti novi kvalitet u ovaj cenovni segment.
       
      Prednosti: – TDP od svega 60 W – Izuzetno tiha i hladna karta – Performanse
      Nedostaci: – Odabir video izlaza je mogao biti bolji  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test