GeForce GTX 750 Ti je prva karta koja je upošljavala grafički procesor koji je bio zasnovan na Maxwell arhitekturi. Reč je o izuzetno efikasnoj grafičkoj karti čiji je glavni adut to što je vratila donji deo srednje klase na mesto što se tiče potrošnje. Ovaj model ne zahteva dodatni 6-pin konektor, a pritom ima konkurentne performanse. Sve to je bilo moguće zahvaljujući Maxwell arhitekturi.
Nvidia je rešila da sledeći Maxwell GPU ne bude zamena za masivni GK110 iako smo se negde u dubini nadali tome, već za GK104. Stoga, pretpostavljamo da nije teško da pretpostavite da će novi procesor nositi oznaku GM204 (i mi smo prvo pomislili na GM104).
U skladu sa tim, Nvidia cilja na to da GM204 posluži kao čip za kartice koje će biti spiritualni naslednici GTX 680 i GTX 670 modela. Iako je malo čudno da se posluže ovakvim sistemom i da se ne osvrću na skorije GTX 780 i GTX 770, jasno nam je iz kog razloga to Nvidia radi. Prosto, GTX 780 je imao GK110, a GTX 770 GK104 procesor, pa je u skladu sa tim poređenje dosta nepraktičnije. Dakle, šta novi čip donosi?
Dosadašnji obrazac u Kepler arhitekturi se oslanjao na jednu kontrolnu logiku na svakih 192 Stream procesora. Ovo je bio sasvim dobar pristup, ali nije koristio maksimalni potencijal CUDA jezgara, jer je tzv. “Control Logic” imao kompleksan posao pre sobom. Da bi se njegov posao uprostio, Nvidia je dodelila jednu kontrolnu logiku na svakih 32 jezgra. Na ovaj način se, laički rečeno, “klok za klok” dobijaju oko 35% bolje performanse što je istinski veliki napredak bez preterano mnogo modifikacija postojeće arhitekture. Na ovaj način, novi GPU uz manje CUDA jezgara dobija bolje performanse od svojih prethodnika u isto vreme smanjujući energetske budžete potrebne za njegov rad.
Nova jedinica koja čini GPU više nije SMX, već SMM koji je nastao kao skraćenica od Maxwell Stream Multiprocessor koji je promenjen na gore pomenuti način. Konkrento, sama organizacija je veoma slična osim što su sami blokovi fizički manji zbog toga što se sastoje od po 128 Stream procesora umesto dosadašnjih 192. Svaki SMM kao i ranije poseduje PolyMorph Engine 2.0, lokalni keš za insturkcije i sve ostale elemente koji su nasleđeni od Kepler arhitekture.
GM204 procesor je opremljen sa 16 SMM blokova, pa nije teško izračunati da, ako svaki od njih poseduje 128 CUDA jezgara, njihov ukupan broj iznosi 2048. Dakle, punokrvni GM204 poseduje 2048 Stream procesora, 128 teksturnih i čak 64 ROP jedinice.
Jedan od najvećih noviteta vezan za memorijski podsistem je kompresija podataka koji su vezani za boje, odnosno Delta Color Compression koji je izuzetno efikasan i smanjuje saobraćaj podataka za oko 25%
Jedan od najvećih noviteta vezan za memorijski podsistem je kompresija podataka koji su vezani za boje, odnosno Delta Color Compression koji je izuzetno efikasan i smanjuje saobraćaj podataka za oko 25%. U zavisnosti od igre on može biti manje ili više uspešan, ali prema Nvidia-i korisnici mogu da računaju na to da je sada pri istim uslovima (čitaj ista magistrala i brzina čipova) dobija bolji protok za oko 1/4. Drago nam je da vidimo da proizvođači ne insistiraju na povećanju interfejsa što dodatno poskupljuje proizvodnju, već se okreću efektnijem dizajnu.
Dakle, na osnovu svega navedenog očekujemo da GeForce GTX 980 bude brži od GTX 680 ili GTX 770 za 50 do 70%, barem je to neka naša realna računica. Ipak, ostaje da vidimo kako će sve proći u praksi.
Iako nam se na testu našao referentni primerak grafičke karte koji je stigao direktno od Nvidie, dobili smo kutiju. U skladu sa reputacijom kopanije, dizajn je minimalistički i vrlo atraktivan i pored toga što je jedini detalj tanka zelena štrafta na kojoj kompanija implicira da se radi o najbržem GPU-u današnjice. Ozbiljna tvrdnja, a treba primetiti i detalj u vidu Amperove jednačine sa Maksvelovom dopunom.
Nismo se dugo zamarali razmišljajući o simbolici ove diferencijalne jednačine, već smo brže-bolje otvorili kutiju. Kada smo podigli gornji deo, na stolu je ostalo postolje i GeForce GTX 980 na njemo.
Vizuelno, GTX 980 se ne razlikuje od GTX 780, GTX 780 Ti i drugih karti sa istim referentnim kulerom, a ima ih mnogo. Nećemo zameriti još u ovoj generaciji na tome što Nvidia nije menjala ništa, jer je reč o kuleru koji je ostavio dugoročno utisak najboljeg referentnog hlađenja sa kojim smo se ikada sreli. U stvari, reč je o prvom referentnom kuleru koji nismo upamtili po nesnosnoj buci ili prevelikom zagrevanju. Naravno, ne računajući Radeon R9 295 koji se oslanja na vodeni sistem sa dva bloka i pumpe u referentnom izdanju.
Kao što možete da vidite prednja strana GTX-a 780 Ti i GTX 980 je praktično ista, izuzmemo li oznaku pri početku oklopa. Skloni smo da kažemo da je reč o najatraktivnijem referentnom modelu ikada. Industrijski dizajn je naglašen oklopom koji je izrađen od metala (sive površine), uz određene površine u vidu hrapave mat crne plastike. Detalj koji dodaje na robusnom izgledu je upotreba imbus šrafova, a takođe je bitno naglasiti da je svaki spoj perfektno uklopljen. Šlag na torti predstavlja transparentni pleksiglas koji otkriva rebra kulera.
Aktivni element hlađnje predstavlja turbina koja ima odličan dizajn i kao takav i pored toga što se vrti na maksimalnih 2300 o/min nikada neće biti najveći izvor buke u kućištu
Aktivni element hlađnje predstavlja turbina koja ima odličan dizajn i kao takav i pored toga što se vrti na maksimalnih 2300 o/min nikada neće biti najveći izvor buke u kućištu. Ispod oklopa se krije izuzetno masivni aluminijumski profil koji krasi odlična završna obrada, a odsustvo heatpipe-ova se može objasniti mogućim prisustvom “vapor-chambera”, što nismo mogli da proverimo, jer su nas zamolili da ne otvaramo kartu.
Aluminijumska rebra su prisutna praktično duž cele grafičke karte, a kako su vrlo gusto raspoređena, jasno je odakle dolazi dodatna masa. S obzirom na to da GeForce GTX 980 nije posebno veliki i da su dimenzije poslednja stavka po kojoj bi nas iznenadio, masa je itekako velika. Pomislili smo da je u pitanju metalni oklop, ali zapravo i sam hladnjak je veoma veliki, da bi dodatnu masu obezbedio i metalni okvir koji se ponaša kao hladnjak za memorijske čipove i naponsku jedinicu. On takođe i osigurava čvrstinu karte, koja ne pokazuje ni najmanje znake krivljenja ili uvijanja štampane ploče.
[modul]specifikacija=6843[/modul]
Poleđina karte otkriva jedan važan novitet, a to je backplate koji prekriva štampanu ploču u potpunosti. Osim funkcije da odvede dodatnu toplotu sa karte, on je tu i zbog očuvanja čvrstine cele konstrukcije, jer GTX 980 nije lagana karta. Zanimljivo je da postoji mali deo koji se skida putem jednog šrafa, a koji povećava protok vazduha. Nvidia tvrdi da u zatvorenom kućištu može mnogo da znači, ali to nismo mogli da proverimo s obzirom na to da koristimo otvorenu platformu za test.
Kako je Maxwell energetski efikasniji GPU, a sama karta ima užu memorijsku magistralu od 256-bita i generalno je manje složena, GTX 980 poseduje “samo” dva 6-pin PCIe konektora za napajanje. Ovo je odlična vest, posebno kada znamo da Nvidia navodi potrošnju od razumnih 165 W. Podsetimo se, GTX 680 smo nahvalili svojevremeno zbog male potrošnje u klasi, a Nvidia je uspela da uštedi dodatnih 30 W uz teoretski dvosturko povećanje performansi što je za svaki respekt.
GTX 680 smo nahvalili svojevremeno zbog male potrošnje u klasi, a Nvidia je uspela da uštedi dodatnih 30 W uz teoretski dvosturko povećanje performansi što je za svaki respekt.
Dok je AMD sa R9 290 serijom ostvario san mnogih, a to je odsustvo dodatnih konektora neophodnih za “multi-GPU” režim, Nvidia ni u novoj generaciji ne odustaje od SLI konektora. GTX 980 ih ima dva, tako da je opcija čak i TriWay-SLI što je lepa vest, iako verujemo da neće biti mnogo onih koji će toliko duboko zavući ruku u džep.
Na polju video izlaza postoji veliki napredak u odnosu na sve prethodne modele, pa tako GeForce GTX 980 u referentnom izdanju raspolaže sa tri Display Porta i po jednim HDMI i DVI izlazom. Svaka čast na ovoj implementaciji, jer će mnogi korisnici sa potrebom za više monitora biti presrećni.
Što se specifikacija tiče, već smo konstatovali da GTX 980 upošljava GM204 čip sa 2048 Stream procesora, 128 teksturnih i 64 ROP jedinice. Ovaj grafički procesor komunicira sa GDDR5 memorijom iz Samsunga čiji je ukupni kapacitet 4 GB koja radi na taktu od efektivnih 7 GHz. Sve to se odvija putem 256-bitne memorijske magistrale, ali pre nego što pomislite da je to lošije od ostalih “high-end” modela, ne zaboravite na kolornu kompresiju. Ona donosi oko 25% efikasniji protok, pa se time nadoknađuje nešto uža magistrala.
Takt GPU-a je nominalnih 1127 MHz, ali treba imati u vidu da će GPU Boost 2.0 iskoristiti prostor u TDP budžetu da izvuče veću frekvenciju po potrebi. Deklarisani “boost” takt iznosi 1216 MHz, ali ne sumnjamo da će GM204 raditi i brže čim mu se ukaže prilika. Kvalitet čipa je očekivano dobar, jer ga je Nvidia isporučila, pa je sa 72.8 % ostalo nade da ćemo imati šanse tokom OC sesije da postignemo pristojan rezultat.
[modul]test=308[/modul] [modul]test=309[/modul] [modul]test=310[/modul] [modul]test=311[/modul] Šta kažu testovi? Pa, ni manje ni više, GeForce GTX 980 je uspeo da prebaci rezultate koje je postigao GeForce GTX 780 Ti izuzev u možda par izolovanih slučajeva. Čak i u 1440p rezoluciji koja je realno gledano domaći teren za 780 Ti, novajlija uzima prednost. Nisu to velike pobede, ali ih ima u dovoljnom broju da se dobije rat. To jasno pokazuje koliko je Maxwell kvalitetna arhitektura i da nije potrebno da imate još ovoga i više onoga da biste imali najbržu kartu. GeForce GTX 980 uzima trofej između Radeona R9 290X i GeForcea GTX 780 Ti, a pritom od njih ima praktično 50% manje Stream procesora. Pritom, od R9 290X ima bukvalno duplo uži memorijski interfejs. Ipak, efikasnost je reč koja ga savršeno opisuje.
Pritom, štedljiviji je od svake do sada viđene “high-end” kartice u skorije vreme. Svega 165 W ga čini validnim izborom za svakog, pa čak i korisnike sa nekim prosečnim napajanjem. Na sve to dodajte razumnu cenu od najavljenih 465 evra i jasno je da je Nvidia uspela da nas iznenadi, jer nismo očekivali ovakav uspeh. Ne zaboravimo da nas možda iza ćoška čeka i neki GM210 monstrum koji će da donese još 50% napretka.
Što se same karte tiče, tokom rada je pokazala zavidan stepen termalno-akustičnih performansi. Nema aspekta u kome manjka, čak i u referentnom izdanju, pa verujemo da će nastati tek sjajna situacija kada se tržište poplavi različim TwinFrozr, DirectCU, WindForce i ostalim verzijama.
Konkretno, temperatura nije prešla 80 stepeni Celzijusove skale što je sjajna vest, jer turbina koju kuler koristi isto tako nije prekoračila 1800-1900 o/min. To znači da na tako malom broju obrtaja nema problema sa bukom. Karta se čuje, ali je daleko od ometajućeg i tokom konstatnog opterećenja sistema naše Nepton 140XL vodeno hlađenje je pravilo više buke. Tokom rada, GPU Boost odlično radi svoj posao, pa karta gravitira oko takta od čak 1266 MHz što je 140 MHz više od nominalne frekvencije.
Overklok sesija je priča za sebe i Nvidia zaista uspeva da samo niže pobede. Razlog za to je činjenica da smo GPU uspeli da ubrzamo za masivnih 245 MHz. U praksi to je značilo da GPU dobrim delom vremena radi na respektabilnih 1511 MHz! Ovo je zaista brutalno dobar rezultat kakav nismo očekivali. Povrh svega, memoriji je malo falilo da se zaustavi na 8 GHz efektivnog takta, ali je granicu ipak pronašla na 7892 MHz što je i dalje fenomenalna vrednost. U praksi sa povećanim taktovima smo dobili oko 5-10% ubrzanja u 1080p rezoluciji i masivnih 15 do 20% u 1440p što je ujedno i daleko bitnije. Ovako dobar overklok potencijal koji ukazuje na to da sve nije nategnuto do tačke pucanja kako je to bilo sa nekim ranijim generacijama.
Verovatno ste i sami primetili da smo veoma zadovoljni kako se pokazao GeForce GTX 980, posebno kroz poslednju stranu ovog članka. Jednostavno, Nvidia je uradila zaista sjajan posao i još GTX 750 Ti je najavljivao da će Maxwell doneti dosta promena. Očigledno je da je ova stangnacija na polju proizvodnog procesa naterala Nvidiu da razmišlja kreativno i da u okviru iste litografije kroz arhitekturu izvuče maksimalni potencijal.
Očigledno je da je ova stangnacija na polju proizvodnog procesa naterala Nvidiu da razmišlja kreativno i da u okviru iste litografije kroz arhitekturu izvuče maksimalni potencijal
Upravo to su i učinili i dobili su kartu koja je na papiru slabija za 50% od najjačeg modela starije generacije, a u praksi ga prestiže bez mnogo poteškoća. Povrh svega, potrošnja je manja za 50%, zagrevanje razumno, a cena od najavljenih 550 EUR niža nego GTX 780 Ti. Šlag na torti sa sve višnjom je overklok potencijal koji tako lepo zaokružuje GeFroce GTX 980 tako da može da se smesti među najbolje proizvode koji su ikada izašli iz Nvidie.
Prednosti:– Optimizovana arhitektura- Performanse bolje od očekivanih- Optimistična najavljena cena- Video izlazi
Nedostaci:– I dalje se koriste SLI konektori
Nvidia GeForce GTX 980
Maxwell arhitekturu smo upoznali pre 9 meseci, ali na primeru modela iz srednje klase. Može se reći da još od tada čekamo da se pojavi čip koji će naslediti GK104 i GK110. Konačno, GM204 je tu, a da li ispunjava očekivanja ostaje da proverimo?