nVidia nForce 2 IGP

nVidia nForce 2 IGP

Nakon nVidia nForce2 SPP čipseta koji je okupirao pažnju ljubitelja AMD platforme, par meseci kasnije nVidia nam predstavlja nForce2 IGP rešenje koje je zbog prisustva integrisane grafike mnogo bliže originalnom nForce čipsetu. Prethodni nForce čipset nije uživao preveliku popularnost, hoće li njegov naslednik biti bolje sreće na tržištu?

    Sadržaj

      Miloš Stamenković nVidia nForce 2 IGPUgovor sa Microsoft-om o kreiranju odgovarajućih komponenti za Xbox bio je prvi korak u kreiranju čipseta namenjenog klasičnoj PC platformi. Nakon uspešno završenog posla oko Xbox-a, nVidia je imala želju da već postojeću tehnologiju iskoristi i dodatno unapredi, te sa tim ”onako rekreativno” izađe na tržište čipsetova. Intel nije bio raspoložen da nVidia-i pruži odgovarajuće licence koje su bile potrebne za proizvodnju Pentium4 kompatibilnih čipsetova, pa se nVidia usredsredila na razvijanje čipseta samo za AMD procesore. Saradnja između AMA-a i nVidia-e je već ranije postojala, ali je početkom nForce projekta dodatno značajno učvršćena čime je nVidia postala jedan od najznačajnijih strateških partnera kompanije AMD. O tačnosti ove konstatacije dodatno u prilog govore trenutne pozicije nForce2 SPP čipseta na tržištu, kao i već kreirani čipsetovi za dolazeću K8 generaciju AMD-ovih procesora.

      nVidia nForce 2 IGP logo

      nVidia nForce 2 IGP izgled

      Inicijalna nVidia-a ideja pri kreiranja prvog nForce čipseta bila je da se tržištu ponudi visoko integrisano rešenje koje će objedinjavati kvalitetan grafički i zvučni podsistem, uz vrhunske performanse celog sistema. GeForce2 MX integrisana grafička karta u nForce1 čipsetu predstavljala je daleko najbolje integrisano grafičko rešenje od bilo kojeg drugog na tržištu, dok je DualChanell memorijska arhitektura omogućila visok nivo performansi sistema dok se koristi integrisana grafika. Kvalitet zvučnog čipa ugrađenog u nForce1 je na visokom nivou, tako da se ovo zvučno rešenje komotno moglo porediti sa Creative SB Live! serijom audio kartica. Pošto i novi nForce2 čipset u sebi sadrži ovo zvučno rešenje koje je još dodatno unapređeno, dovoljno govori o kvalitetu, tj. ne osećaju potrebe od strane nVidia-e da ga dodatno unapredi.

      nVidia nForce 2 IGP dual ddr

      nForce2 IGP

      nVidia nForce 2 IGP cipset

      nForce2 IGP čipset u stvari sadrži samo IGP verziju northbridge-a u koji je integrisano grafičko jezgro. U pitanju je NV17 verzija GPU-a koji nam je poznat iz GeForce4 MX serije grafičkih karti, što znači da nForce2 IGP northbridge poseduje iste mogućnosti kao navedeni GPU na grafičkim kartama. Nominalni radni takt integrisanog GPU je 200MHz, što predstavlja takt koji je ekvivalentan onom sa GeForce4 MX420 grafičkih kartica. Naravno, nForce2 IGP ima mogućnost priključivanja eksterne grafičke karte, a podržani su 2X,4X kao i najnoviji 8X AGP mod rada. Interesantno je da grafički deo IGP northbridge-a zauzima skoro 70 procentata od ukupne veličine kompletnog jezgra northbridge-a.

      nVidia nForce 2 IGP

      nVidia nForce 2 IGP logo i cipset

      Grafičke performanse koje pruža nForce2 IGP su negde u rangu sa GeForce4 MX420 kartama, mada ukupne performanse umnogome zavise od brzine sistemske memorije. Naravno, samo GPU jezgro se može overklokovati, a maksimum koji se može ostvariti uz očuvanje stabilnog rada je 250MHz. Operacija overklokovanja jezgra se vrši na isti način kao i kod bilo koje druge nVidia grafičke karte. Testiranja su ipak pokazala da se ovim overklokovanjem ne dobija gotovo ništa, i da je kao i uvek, za poboljšanje performansi mnogo značajnije povećanje brzine rada memorije. Preko standardnog načina overklokovanja, memorija grafičke karte se ne može overklokovati, a to je iz prostog razloga što memorija grafičke karte ne postoji. U BIOS-ima nForce2 IGP ploča može podešavati koliko će grafička karta koristiti memorije za svoje potrebe, a ponuđene su vrednosti od 16, 32, 64 i 128MB. Naravno, tu je i posebna opcija za podešavanje AGP Apperture size-a, a u zavisnosti od količine sistemske memorije, ove vrednosti treba prilagoditi aktuelnoj konfiguraciji sistema. Povećanje performansi sistemske memorija, pa samim tim i memorije koje koristi grafička karte, se vrši iz BIOSa matične ploče. Tako su brzine FSBa od 166MHz i više megaherca jako poželjne, jer će kompletan sistem osetiti korist od bržeg pristupa memoriji. Završni komentar nForce2 IGP predstavlja veoma koristan dodatak SPP northbridgu, jer
      sada nForce2 platforma omogućava kreiranje ploče za gotovo svaki segment tržišta.
      Svi ljubitelji računara koji su tanki sa budžetom mogu preko nForce2 IGP čipseta
      za malu količinu novca dobiti odličan i maksimalno funkcionalan proizvod.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test