Darko Angeleski
Prvi SATA optički uređajiU našim nedavnim testovima imali ste prilike ispratiti najnovije modele iz Liteon-Sony i Samsung kuhinje. Pred nama su ovog puta modeli koji su u neku ruku njihovi “klonovi”, ali sa jednom izuzetno značajnom razlikom. Ovoga puta imamo priliku da isprobamo i njihove SATA varijante.
SATA standard se tiho uselio u savremene matične ploče koje su se pojavile poslednjih godina, a u toku 2006. je gotovo potpuno potisnuo PATA standard. Danas se na pločama PATA kontroler nalazi tek reda radi, a korisnici se primoravaju da nastave dalje sa svojim ‘regularnim aktivnostima’ kada je PC upgrejd u pitanju. Sve je to prirodan tok napretka – neko bi mudro primetio posmatrajući IT dešavanja sa strane – ali šta činiti kada takvih uređaja jednostavno nema na tržištu? Proizvođači “optike” suočili su se sa jednim velikim problemom kada je prvobitno predstavljen SATA standard. Naime, usled nepostojanja nativne podrške za ODD uređaje postojećih SATA kontrolera, upotrebljeno je prelazno rešenje korišćenjem SATA-bridge čipova koji su prevodili paralelni transfer na serijski SATA format, ali je ovakvo rešenje imalo za posledicu česte probleme kompatibilnosti matične ploče (kontrolera) i optičkog drajva. Jedan od prvih i izuzetno retkih proizvođača optičkih uređaja koji je tržištu ponudio i SATA verzije svojih DVD±RW pisača je, naravno, bio Plextor. Ovaj proizvođač je jedan od retkih (ako ne i jedini) koji na svom sajtu vodi urednu evidenciju o kompatibilnosti svojih uređaja sa različitim kontrolerima koji se mogu zateći na tržištu.
Dugo očekivani…
Mnogi proizvođači su, odugovlačeći tranziciju na SATA standard, svoje PATA uređaje pravdali velikom potražnjom i činjenicom da revolucionarni dobici u transferu nisu mogući, ili pak jeftinijom implementacijom PATA standarda zbog totalnog kolapsa cena na tržištu, kada svako poskupljivanje i komplikovanje proizvodnje ne dolazi u obzir. Ipak, Intel je ove godine započeo agresivno ukidanje PATA podrške u okviru novih čipsetova, što je proizvođače optike primoralo da se trgnu iz sna. Prema predviđanjima, SATA format će u svetu optike postati dominantan već u prvoj polovini 2007.
Pred nama su ovoga puta dva modela SATA DVD±RW pisača, od kojih je jedan već duže vreme prisutan i na našem tržištu, a drugi je svojevrsna premijera koju smo dobili na test. U pitanju su Samsung SH-W163A (SATA verzija SH-W162A) i Liteon SHM-165S6S (SATA verzija SHM-165P6S). Kako smo nedavno detaljno testirali Sony DW-G121A (OEM Liteon SHM-165H6S) i Samsung SH-W162L (unapređena verzija SH-W162A dodatno opremljena Lighsribe funkcijom), u ovom testu ćemo se pozabaviti kvalitetom snimanja ova dva modela na popularnim CD-R/W i DVD±R/RW medijama, kao i eventualnim razlikama između Liteon i Sony firmvera.
Test sistem, medije & softver
Test konfiguracija:
OS
Windows XP Professional + Service Pack 2
MB
Intel D945GNT – ICH7 (Intel 82801GB ICH7 SATA Controller)
CPU
Intel Pentium D 805 – 2.66 GHz
Memorija
1 GB DDR
HDD
Western Digital WDC800LB-55DNA0
Monitor
Benq FP93GX TFT-LCD (ustupio Kimtec)
Test software:
program
verzija
DVD Info Pro
4.6.23
Nero Burning Rom
7.5.7.0
Nero InfoTool
4.03
Nero CD-DVD Speed
4.7.0.0
Test medije:
LITEON SHM-165S6S
Liteon IT predstavlja ODD ogranak matične Liteon Grupe osnovane daleke 1975. godine, koju čine 9 nezavisnih tajvanskih kompanija u oblasti komunikacija, displeja, računarske i potrošačke elektronike, a u čijem se posedu nalazi preko 40 fabrika, 4 istraživačka centra i više desetina predstavništava širom sveta. Liteon IT ODD ogranak (u daljem tekstu Liteon) je osnovan 1995. i danas predstavlja drugog po veličini proizvođača optičkih uređaja na svetu. Ovu kompaniju na našim prostorima zaista ne moramo posebno predstavljati, svojevremeno se proslavio vrhunskim i izuzetno izdržljivim CD-RW pisačima koji su mu doneli epitet No.1 kada je kvalitet snimanja i niska cena u pitanju. Na žalost, dolaskom DVD formata, veliki igrači poput HLDS, TSST, NEC-a i Pioneer-a odlučili su da preokrenu stanje na tržištu u svoju korist, te je popularnost ovog tajvanskog giganta oscilovala i u pojedinim trenucima bila ozbiljno uzdrmana. I pored silnih problema, zadržao je zavidnu poziciju na tržištu jednog od najvećih OEM snabdevača. Kompanija Sony je strateški partner i jedan od ključnih faktora za uspeh ove kompanije, obzirom da je dobrim delom bila zadužena za dizajn Liteon optičkih uređaja, ali i izvor ključnih tehnologija.
Liteon je početkom godine izvršio akviziciju ODD odeljenja kompanije BenQ, čime je ostvario (između ostalog) i pristup Blu-ray tehnologiji, obzirom da je pripajanje podrazumevalo celokupan transfer patenata i tehnologija koje su bile u vlasništvu kompanije BenQ, kao i nekih patenata kompanije Philips posredstvom PBDS (Philips BenQ Digital Storage) ogranka. Liteon je prvobitno očekivao nacrte o Blu-ray tenologiji od kompanije Sony, ali je Sony dosta odugovlačio i osporavao ovu saradnju, plašeći se mogućnosti da japanski proizvođači prerano izgube dominaciju na Blu-ray polju. Liteon je ove godine već predstavio svoj prvi Blu-ray drajv LH-2B1S baziran na Philips tehnologiji i to po izuzetno konkurentnoj ceni (US$ 650, EU€ 800).
Liteon je takođe i član HD DVD grupacije, na osnovu članstva je došao i u posed Toshibine HD DVD tehnologije. Nedavno je objavljen početak proizvodnje HD DVD-ROM uređaja za kompaniju HP, dok prve HD DVD pisače pod sopstvenim brendom planira (tek) za mart iduće godine. Prema tvrdnjama Liteon zvaničnika, next-gen optika ne može postati mainstream pre 2008. zbog inicijalno visokih cena i upravo iz tih razloga je ova kompanija zauzela stav da svoje poslovanje u naredne dve godine intenzivno fokusira na DVD segment, što potvrđuju i najave da nas uskoro očekuju Liteon 18x i 20x DVD±RW pisači…
Ipak, ovi uređaji ne bi bili to što jesu da ne postoji snažna community podrška i nekolicina strastvenih zaljubljenika u ove uređaje koji su svojim modifikacijama originalnih firmvera od ovog imena stvorili svojevrsni kult. Nova 6S generacija sa MT1888E čipsetom donela je podršku za DVD-RAM, ali je i Liteon u međuvremenu intenzivno radio i na drugim aspektima – novim revizijama firmvera, implementaciji inteligentne strategije snimanja (Hyper Tuning), poboljšanom ABS sistemu za redukciju vibracija, obezbeđivanju veće brzine čitanja DVD±R medija (inicijalnih 12x je podignuto na 16x), kao i eksperimentalnoj mogućnosti merenja Jittera (uz pomoć DVDScan/CD-DVD Speed alata).
Tokom ovog leta, Liteon je najavio svoje prve SATA DVD±RW pisače za poslednji kvartal ove godine i kako vidimo, dato obećanje je ispunio:
SHM-165S6S drajv je stigao u crnoj boji prednje maske standardnog ‘Liteon’ dizajna. Uređaj je izuzetno tih u radu sa CD i DVD medijama, poseduje vrlo tih i živahan tray mehanizam i jednobojni zeleni LED na prednjoj strani. Na poleđini se nalaze pregledni konektori za napajanje i Serial ATA kabal.
Datum proizvodnje je Avgust 2006. i uređaj je stigao sa QS02 firmverom. Kako su Liteon Global i Liteon Europe sajtovi u vreme našeg testa nekoliko nedelja bili offline zbog održavanja, nismo bili u mogućnosti da potražimo noviji firmver, kao i više detalja o samom drajvu.
Nero InfoTool
Nero Drive Info
DVDInfoPro
SAMSUNG SH-W163A
Samsung SH-W163A je SATA predstavnik 16x generacije Samsungovih ODD modela. Ovaj konkretni model je prisutan prilično dugo na našem tržištu, što potvrđuje i datum proizvodnje na deklaraciji. Šta možemo reći o ovom modelu, a da to već nismo rekli za prethodno testirani SH-W162L? Izuzev vizuelne razlike u odnosu na SHM-165S6S, uređaji sa današnjeg testa se u fizičkom radu ponašaju skoro identično. Tray je i u ovom slučaju tih, dok je drajv za nijansu bučniji u radu sa CD diskovima u odnosu na Liteon (u pitanju su zaista akademske razlike primetne tek direktnim poređenjem). I ovaj model deli identični čipset kao i SHM-165S6S (MediaTek MT1888E), ali je opremljen i patentiranim Samsung AMLPU optičkim pickup-om.
Drajv je proizveden Oktobra 2005. kao i prethodno testirani SH-W162L, što nam nagoveštava da je i ovaj model vreme pomalo “pregazilo” u odnosu na novajliju sa današnjeg testa. Drajv je inicijalno stigao sa TS00 firmverom, koga smo uz pomoć LiveUpdate alatke zamenili novijim TS01. Pomalo je neobično to što je za godinu dana izašao tek jedan apdejt firmvera. Da li je Samsung potpuno samouveren u kvalitet ovog modela? Uskoro ćemo to i proveriti…
Drive inspektori:
Nero InfoTool
Nero Drive Info
DVDInfoPro
CD-R
– CD-R čitanje
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
Liteon odnosi pobedu bez većih problema, no, obratite pažnju na Burst Rate parametar koji dostiže i 44 MB/s zahvaljujući SATA konekciji. Ovo naravno nema nikakvog uticaja na brzinu kopiranja u realnom radu, osim kod on-the-fly režima kopiranja.
– CD-R snimanje
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
Samsung koristi softversko ograničenje brzine na 40x. Da li će se time postići bolji kvalitet zapisa?
– CD-R kvalitet snimanja
U našem testu kvaliteta snimanja CD medija koristimo poslednju verziju CD Speeda 4.7.0.0 koja donosi revolucionarne mogućnosti testiranja u saradnji sa Philips/BenQ uređajima. Napredni test omogućava testiranje Ex1/Ex2/BLER/Jitter parametara koji nam mogu dati precizniji uvid u kvalitet snimljenog diska. Ovi testovi su donedavno bili ekskluzivnost Plextor pisača i naravno nedostižne profesionalne opreme.
C1 i C2 greške su poznate našim čitaocima još iz ranijih testova CD-RW snimača. Ex1 i Ex2 parametri predstavljaju znatno detaljniji metod detektovanja i prikazivanja grešaka prilikom čitanja CD-R/RW diskova koji stvaraju potpuniju sliku o kvalitetu snimljenog diska. Naime, problem kod konvencionalnih “C1/C2” testova leži u tome što korisnik ne zna sa sigurnošću da li njegov uređaj za “C1” greške prijavljuje BLER parametar (po definiciji) ili samo E31 parametar (što je npr. slučaj sa Liteon DVD±RW pisačima), pa ukoliko se ove stvari zanemare prilikom analize, dobijeni rezultati mogu dati iskrivljenu sliku o disku. I kod “C2” grešaka važi slična priča, Liteon DVD±RW pisači prijavljuju CU kao “C2” greške, dok neki drugi uređaji za “C2” prikazuju E22 greške, što stvara opštu konfuziju prilikom poređenja i tumačenja rezultata različitih uređaja. Sa druge strane, E32 (CU) greške su kritičnije u odnosu na E22, što je u slučaju nekih pisača zapravo kompromis. Novi CD Speed u tandemu sa BenQ/Philips pisačima stavlja tačku na sve pomenute nedoumice, obzirom da se svi relevantni parametri detektuju i prikazuju na posebnom grafiku.
Definicije:
Verovatno se većina čitalaca ovog momenta zapitala “A šta su E31, E22 i E32 greške?” Bez preteranog zalaženja u teoriju, korisnički podaci i podaci za kontrolu parnosti u CD-ROM drajvu se prilikom čitanja organizuju u tzv. frejmove koji prolaze kroz C1 i C2 stepen korekcije grešaka CIRC
dekodera (Cross-Interleave Reed-Solomon Code). C1 stepen operiše nad frejmovima od po 32 bajta i ima mogućnost korekcije do dva simbola po frejmu (E11 i E21). Preostale C1 greške (E31) se mogu ispraviti reorganizacijom frejmova (interliving metodom) u nove frejmove od po 28 bajta, gde se primenjuje stepen C2 korekcije. Greške koje preostanu nakon C2 korekcije predstavljaju konačne (E32) greške koje se ne mogu više korigovati Reed-Solomon dekoderom (zbog čega se ponekad označavaju sa CU). Teorijski, kvalitetni uređaji sa naprednom korekcijom grešaka mogu korigovati do četiri simbola u C2 frejmu, ali se zbog kompatibilnosti diskova sve preko 3 simbola proglašava CU greškom. CU greške se manifestuju kod Audio kompakt-diskova kao klikovi/pucketanja (ukoliko stepen za interpolaciju ne obavi svoj deo posla) ili preskakanjem trake/prekidom reprodukcije (ukoliko su greške ozbiljnijih razmera). Kod snimanja klasičnih podataka (CD-ROM Mode 1), CU greške se ne manifestuju u kritičnoj razmeri zbog drugačije organizacije sektora i implementacije robustnijeg stepena za proveru parnosti (Reed-Solomon Product Code (RSPC)), ali nam mogu poslužiti kao indikator kvaliteta snimljenog diska.
BLER (Block Error Rate) je parametar koji se najčešće navodi prilikom ocenjivanja kvaliteta diska i uobičajeno se poistovećuje sa “C1” greškama kod konvencionalnog metoda C1/C2 merenja. BLER predstavlja ukupan broj defektnih frejmova koji se detektuju na ulazu u C1 stepen u intervalu od 1 sekunde, računato kao srednja vrednost na intervalu od 10 sekundi. Ova definicija srednje vrednosti deluje pomalo konfuzno, ali u praksi ona znači sledeće: na bilo kom proizvoljno odabranom intervalu od 10 sekundi, kada se izračuna srednja vrednost grešaka u intervalu od 1 sekunde broj grešaka ne sme preći dozvoljenu specifikaciju (220 cps). Ne treba smetnuti s uma činjenicu da BLER parametar ne klasifikuje greške na “popravljive” i “nepopravljive”, to je prosto jedan od brojčanih pokazatelja kvaliteta (čitanja) diska.
BLER = E11 + E12 + E13 = ukupne greške detektovane na ulazu u C1 stepen E11 = 1 pogrešan bajt detektovan u okviru frejma u C1 stepenu E21 = 2 pogrešna bajta detektovana u okviru frejma u C1 stepenu E31 = 3 ili više pogrešna bajta detektovana u okviru frejma u C1 stepenu (ove greške se ne mogu korigovati na C1 nivou) E12 = 1 pogrešan bajt detektovan u okviru frejma u C2 stepenu E22 = 2 pogrešna bajta detektovana u okviru frejma u C2 stepenu E32 = 3 ili više pogrešna bajta detektovana u okviru frejma u C2 stepenu (CU greške se ne mogu ispraviti u standardnom CIRC koderu)
Kriterijumi:
BLER (max) ≤ 220 cps (apsolutni maksimum definisan Red Book standardom) BLER
(max) ≤ 50 cps (dobar kvalitet) BLER (max) ≤ 20 cps (odličan kvalitet) E22 = 0 (ove greške se ne smeju pojaviti na kvalitetnom disku) E32 = 0 (ove greške se ne smeju pojaviti na kvalitetnom disku) CLASS 1 (interna oznaka CD Speeda – označava vrhunski kvalitet diska) CLASS 2 (interna oznaka CD Speeda – označava vrlo dobar kvalitet diska) CLASS 3 (interna oznaka CD Speeda – označava solidan kvalitet diska) CLASS 4 (interna oznaka CD Speeda – označava prihvatljiv kvalitet diska) CLASS 5 (interna oznaka CD Speeda – označava veoma loš kvalitet diska)
Napomene:
– svi diskovi su snimljeni iz poslednje verzije Nera – svi snimljeni fajlovi na disku su prošli verifikaciju u okviru Nera, osim ukoliko drugačije nije naznačeno – svi diskovi su postigli savršeni Transfer Rate test u BenQ DW1655 drajvu, osim ukoliko drugačije nije naznačeno
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
Liteon je postigao odličan kvalitet zapisa na našem CD-R disku i zaradio veoma visoku ocenu u CD Speedu (Class 1 se veoma teško osvaja). Samsung je postigao sasvim prosečan kvalitet zbog povećanog BLER-a i velikog broja E22 grešaka na početku diska.
CD-RW
– CD-RW čitanje
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
Ovoga puta, Samsung izlazi kao pobednik u odnosu na Liteon.
– CD-RW snimanje
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
Liteon je ponovio ograničenje od 16x na Verbatim 32x CD-RW disku, baš kao i njegov rođak Sony DW-G121A pre nekoliko nedelja, no, da li će time postići bolji kvalitet zapisa? Samsung, na drugoj strani, postiže korektan brzinski rezultat.
– CD-RW kvalitet snimanja
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
Da, potvrdilo se da je Liteon korektno postupio primenivši ograničenje na nivou firmvera za ovaj medij. Postignuti kvalitet zapisa je sasvim korektan (uzevši u obzir da je u pitanju phase-change materijal), dok Samsung postiže vrlo kritičan kvalitet zapisa. Ograničenje brzine u ovom slučaju sledi kao logična preporuka.
DVD-R
– DVD-R čitanje
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
Liteon je poradio na svom firmveru i omogućio veće brzine čitanja, čime ostavlja Samsungov model u prašini…
– DVD-R snimanje
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
Interesantan rezultat, Samsungov model je postigao vreme ispod 6 minuta prilikom snimanja DVD-R diskova, znatno kraće u odnosu na svog konkurenta.
– DVD-R kvalitet snimanja (Verbatim MCC 03RG20 @ 16x)
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
Ukoliko zanemarimo ovaj nesretni pik kod Samsungovog rezultata, vrlo dobar kvalitet zapisa oba drajva. Ipak, Liteon model postiže manji error count…
– DVD-R kvalitet snimanja (PrimeDisc Ritek F1 @ 16x)
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
Liteon izlazi kao nesumnjivi pobednik. Samsung SH-W163A je ponovio katastrofalni rezultat SH-W162L modela kod Ritek F1 medija.
DVD+R
– DVD+R čitanje
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
– DVD+R snimanje
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
Samsung ponovo postiže kraće vreme snimanja, što je verovatno posledica kraće zadrške kod Lead In/Out dela u odnosu na Liteon (obzirom da su Average brzine približno jednake).
– DVD+R kvalitet snimanja (Verbatim YUDEN000 T03 @ 16x)
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
Liteon postiže odličan skor, a i Samsung dobija prolaznu ocenu.
– DVD+R kvalitet snimanja (PrimeDisc Ricoh JPN R03 @ 16x)
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
Oba drajva postižu ujednačen skor sa Ricoh JPN R03 diskovima.
DVD-RW
– DVD-RW čitanje
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
Još jedna pobeda Liteona u nizu…
– DVD-RW snimanje
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
Ahh, 4 DVD-RW medije…
– DVD-RW kvalitet snimanja (Verbatim MCC 01RW4x @ 4x)
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
Zaista neverovatan rezultat Samsungovog pisača! Ovaj test smo ponovili 2x, ali se skor ponovio. Šteta što Samsung nije optimizovao svoj pisač za regularne DVD±R medije, kao što je to učinio za ±RW. Liteon drive postiže “upotrebljiv” skor.
DVD+RW
– DVD+RW čitanje
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
– DVD+RW snimanje
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
Samsung koristi nešto stariju startegiju snimanja 8x DVD+RW medija koja je bila karakteristična za prošlogodišnje modele. Liteon je usvojio nešto liberalniju 6x-8x šemu.
– DVD+RW kvalitet snimanja (PrimeDisc Ricoh JPN W21 @ 8x)
LITEON SHM-165S6S
SAMSUNG SH-W163A
Ukoliko zanemarimo nesretni pik na kraju Liteonovog skena, možemo reći da je rezultat “prihvatljiv” (slabiji završetak može biti posledica same medije). Samsung ponovo postiže odličan rezultat za jedan rewritable disk.
Za kraj – Liteon ili Samsung?
Poređenje ovih modela u neku ruku i nije bilo fer, obzirom da je Samsung SH-W163A godinu dana stariji model, što u svetu optike danas predstavlja čitavu večnost. Ipak, kako su ovo trenutno dva jedina uređaja na našem tržištu sa pristupačnom cenom opremljena SATA konekcijom, sasvim je logično da našim vernim čitaocima izađemo u susret i pomognemo im prilikom izbora.
Na samom kraju ozbiljnijeg dvoumljenja nema, Liteon je postigao bolje rezultate u većini testova. Istina, Samsung je pokazao da ume da se snađe sa DVD±RW medijama (ali ne i DVD±R) i generalno može poslužiti kao solidan uređaj ukoliko se pridržavate ograničenja brzine. Strpljivije poklonike Samsunga savetujemo da sačekaju novije generacije SATA pisača. Liteon je opravdao ogroman napredak svoje 6S serije i sasvim se zasluženo približio (pa i prestigao) konkurenciju poput NEC-a ili Pioneer-a. Nismo iskusili sitnije probleme koje smo imali sa ranije testiranim Sony modelom, što je samo pokazatelj da nam je ovoga puta zapao korektan primerak. Samsung uređaj za potrebe testa ustupio Kimtec. LiteON uređaj za potrebe testa dobili smo ljubaznošću firme ASBIS.
Benq FP93GX TFT-LCD monitor za potrebe test konfiguracije ustupio Kimtec.