Pozitivne ocene
- Odlične performanse sekvencijalnog čitanja i pisanja
- Hibridni rad kontrolera u PCIe Gen5 ili PCIe Gen4 režimu
- 236-slojni NAND
- manje greje tokom rada u poređenju s akonkurencijom
- pristupačna cena za najnoviju NAND tehnologiju
Negativne ocene
- slabije performansee slučajnog čitanja i pisanja podataka
Samsung 990 Evo Plus kombinuje hibridnu magistralu širine: PCIe 4 x4 ili PCIe 5 x2, performanse iznad proseka za svoju klasu i krajnje povoljnu cenu, što ga čini pravim etalonom Windows 11 performansi za veliku većinu PC korisnika. Iako ne donosi revolucionarne promene, nova rešenja, solidna konstrukcija i softverska podrška učvršćuju njegovu vodeću reputaciju u srednjoj klasi M.2 SSD uređaja nove generacije…
Samsung ima zavidnu reputaciju na tržištu M.2 SSD uređaja. Kako i ne bi kada su njegovi NAND memorijski čipovi među najcenjenijim na ovom delu tržišta. Za Samsung SSD uređaje važi pravilo – ako ne znaš i dvoumiš se šta da kupiš, uzmi Samsung i nećeš pogrešiti. Zaista je tako tj bar je bilo da sada i ne vidimo nijedan razlog da se trenutno stanje stvari promeni u bližoj budućnosti. Zbog toga je zadatak današnjeg Samsung 990 EVO Plus modela, nimalo jednostavan.
Da se razumemo, postoje i bolji, tačnije malo bolji SSD uređaji, kao i oni lošiji, ali Samsung je tokom vremena kao pionir i jedan od najvećih proizvođača NAND fleš memorije, iskovao reputaciju najboljeg na ovom delu tržišta. Dokaz za ovu tvrdnju su njegove čuvene serije SATA i M.2 SSD uređaja koje nikoga ne ostavljaju ravnodušnim svojim vanserijskim karakteristikama.
Samsung 990 EVO Plus – karakteristike
Uprkos zavidnoj reputaciji SSD-ova za krajnje korisnike, Samsung još uvek nije ponudio ponudio tržištu svoj M.2 SSD uređaj na bazi PCIe 5. generacije standarda. Iako je konkurencija to odavno učinila, očigledno se čeka onaj tajni sastojak u vidu NAND memorijskih čipova odgovarajućih performansi koji bi dali puni smisao jednom brzom M.2 SSD uređaju nove generacije. I, da se razumemo, nije jedini sa takvim stavom među premijum proizvođačima M.2 SSD uređaja.
Umesto toga, Samsung se za sada ograničio na PCIe Gen5 x2, a ne x4 širinu magistrale, što znači da novi 990 Evo Plus nudi brzine slične trenutnim PCIe Gen4 SSD modelima. Dakle, možete videti da je u pitanju vrlo specifičan model sa hibridnom konfiguracijom kontrolera koji dozvoljava da sami podesite u BIOS-u matične ploče, hoće li M.2 SSD raditi sa dve PCIe Gen5 putanje za prenos podataka ili će koristiti trenutno standardnu magistralu kada su u pitanju M.2 SSD uređaji visokih performansi – PCIe 4 x4. Matematika kaže da vam to dođe na isto.
Moramo odmah naglasiti da u radu i realnim situacijama, a nakon detaljnih testova nema apsolutno nikakvih razlika u performansama tj one su identične bez obzira da li 990 EVO Plus koristi dve PCIe 5.0 ili četiri PCIe 4.0 putanje za komunikaciju.
Iako u današnje vreme to izgleda kao beznačajna osobina, u bližoj budućnosti možemo očekivati prenosne laptop računare sa podrškom za PCIe 5.0 standard, a obzirom na hronični nedostatak brzih putanja na mobilnim verzijama PC platforme, ova mogućnost može biti prilično korisna u perspektivi bliže budućnosti jer dozvoljava uštedu brzih putanja i njihovo korišćenje za neke druge jednako korisne kontrolere na laptop prenosnim računarima.
Samsung 990 EVO Plus mogao bi biti savršena i jeftinija alternativa, poznatijem Samsung 990 Pro modelu, ukoliko želite da uštedite nešto novca. Pri tome performanse ni izbliza nisu tako loše.
U pogledu hardverske konfiguracije, Samsung EVO Plus svoju pripadnost srednjoj klasi uređaja odaje činjenicom da pripada tzv „DRAM-Less modelima“ SSD uređaja koji ne koriste fizičko prisustvo DRAM memorije za keširanje podataka, već izdvaja deo fleš memorije i uz pomoć prisutnog kontrolera i specijalnog algoritma simulira postojanje brze SLC keš memorije.
Uobičajena stvar u ovom jeftinijem delu srednje cenovno pozicioniranih SSD modela. Neko to čini sa više, neko sa manje uspeha u zavisnosti od efikasnosti ugrađenog algoritma keširanja. Ipak, zajedničko za sve ove modele je da malko ranije ostaju „bez daha“ kada prestane dejstvo mehanizma keširanja, pa kod velike količine podataka koji se prebacuju (100, 200 i više GB), očekujete da na polovini postupka kopiranja, osetnije padne transfer.
Tehnologija i tehničke specifičnosti
Samsung 990 EVO Plus koristi Samsungov Piccolo NAND kontroler i kao što smo naglasili, može raditi na PCIe 4 x4 ili PCIe 5 x2 režimu. Važno je istaći da PCIe 5 M.2 slotovi podržavaju i PCIe 4 SSD modeli i da sa njima rade bez ikakvih problema.
Jedna od ključnih prednosti, osim brzine, jeste da ovaj SSD radi nekoliko stepeni hladnije od mnogih drugih PCIe 4 SSD-ova. Preporučuje se upotreba hladnjaka, posebno ako često prebacujete stotine gigabajta podataka. Međutim, maksimalna temperatura sa hladnjakom je bila daleko ispod granice maksimuma koji smo ranije videli kod nekih brzih modela PCIe 4. generacije koji su znali da dostignu vrednosti i do 90 stepena na Celzijus skali (bez, hladnjaka naravno). U stvari, danas morate povesti računa o tom, mnogima nevažnom detalju jer čak ni hladnjaci koji stižu uz matične ploče, a koje na pojedinim modelima stavljaju tek tako, radi reda, nisu preterano dobri u kontekstu dugotrajnog rada i performansi SSD uređaja.
Uglavnom, rad na nižim temperaturama ovog Samsung 990 EVO Plus modela znači da će raditi dobro i u stešnjenoj unutrašnjosti laptop računara, gejming konzolama i matičnim pločama bez hladnjaka.
Obzirom da je Piccolo kontroler identičan kao i na „običnom“ 990 EVO modelu, postavlja se pitanje ključne razlike i prednosti novijeg 990 EVO Plus modela.
Ona se ogleda u tome što Samsung 990 Evo Plus koristi noviju verziju 236-slojnih V8 TLC fleš memorijskih čipova, koji su brži i efikasniji od prethodnog V6P TLC NAND fleša, a koji se koristi u „običnom“ 990 EVO modelu.
Prvi put se pojavio na 990 Pro modelu u verziji uređaja kapaciteta 4 TB, a sada se koristi i kod SSD modela sa manjim kapacitetima. Zbog veće gustine pakovanja tranzistora u 236 slojeva, ovaj tip memorijskih čipova ima veću brzinu I/O operacija, što omogućava kontroleru da maksimalno iskoristi PCIe 4.0 interfejs sa četvoro-kanalnim kontrolerom, naravno u zavisnosti od kapaciteta i konfiguracije memorijskih čipova.
Hlađenje je bitno za SSD performanse i dužinu radnog veka
Naš model kao početni u liniji ima kapacitet od 1 TB i raspolaže samo jednim NAND čipom, pa je sasvim logično da će oni većeg kapaciteta sa većim broje NAND memorija iskoristiti puni potencijal četvoro-kanalne konfiguracije prisutnog Piccolo kontrolera.
Samsung 990 EVO Plus stiže u pakovanju bez pripadajućeg hladnjaka ili grafenske nalepnice koja brže odvodi toplotu do hladnjaka, zato se preporučuje da u kombinaciji sa ovim SSD-om koristite M.2 hladnjak matične ploče ili neki drugi sličan pogodan za ovu namenu.
Na kraju pomenimo i činjenicu da Samsung za ovaj model daje garanciju od 600 TBW upisa podataka, što je čak i do skoro 3x više od nekih aktuelnih starijih modela poput Crucial P310 ili identičan broj upisa kao Crucial T500 konkurencija. Uz sve to se zbog svoje jednostavnije građe sa manje NAND memorijskih čipova, troši manje energije zbog čega se i manje greje od pomenutih SSD-ova.
Za kraj spomenimo i činjenicu da su svi testovi urađeni na Windows 11 24H2 verziji i „default“ Microsoft NVMe Express drajveru. U prošlosti je Samsung isporučivao specijalni drajver za starije verzije Windows operativnih sistema i svoje M.2 SSD uređaje iz prethodnih „EVO“ i „Pro“ serija. Sada, izgleda da više nema potrebe za učitavanjem specijalnog NVMe drajvera.
Samsung 990 EVO Plus – performanse
CPU | Intel Core i7 13700K |
MB | MSI Z790 Tomahawk MAX WiFi |
RAM | 32 GB (2x 16 GB) DDR5-7000 CL34 G.Skill Trident Z5 NEO RGB |
GPU | AMD Radeon RX 7900 XT 20G |
SSD | Samsung 990 EVO Plus 1 TB M.2 NVMe |
PSU | Cooler Master V850i Gold 850W |
OS | Windows 11 24H2 |
Drivers | Intel Chipset Driver 10.1.19627.8423 AMD Adrenalin Sofware Adrenalin 24.12.1 |
Performanse čitanja i pisanja kod 990 Evo Plus bile su vrlo blizu i nekada bolje od „ Pro“ modela prethodne generacije i što je važno, to se dešava u realnim aplikacijama. Posebno je to uočljivo u Adobe Premiere Pro CC gde je na samoj granici maksimuma propusne moći PCIe Gen4 x4 magistrale.
U delu testova kopiranja u Windows File Exploreru, napominjemo da su ovo realne performanse upisa preko već popunjenog kapaciteta SSD-a. To znači da prilikom testova SSD nije bio fabrički prazan, već je imao upisane podatke koji su “obrisani“ iz Windows-a, a potom kopirani novi. Dakle, klasični scenario briši-piši, koji je značajno zahtevniji, nego kada na fabrički prazan SSD upisujete i merite maksimalni protok. Ovako je neuporedivo realniji rezultat, baš kao što to većina nas svakodnevno čini.
Operacije 4K slučajnog upisa pokazuju zašto ovaj model pripada srednjoj klasi i to je deo u kome ne može da parira „Pro“ modelima, dok su performanse u igrama bile sasvim zadovoljavajuće.
Gejming performanse:
Temperature:
Samsung 990 EVO Plus – utisci i zaključak
Nakon svih prikazanih testova jasno je kao dan zašto se Samsung 990 EVO Plus okitio epitetom etalon Windows 11 SSD uređaja. 990 EVO Plus zaslužuje preporuku kao odlična kupovina, ukoliko ga naravno pronađete po realnoj ceni, jer Samsung SSD-ovi zbog svoje, reputacije znaju da budu neopravdano skuplji od proseka klase kojoj pripadaju.
Naravno ni 990 EVO Plus nije bez mana. Tako na primer, uprkos dobrom opštem nivou performansi, što je konstatacija koja se odnosi prevashodno na realne situacije rada u aplikacijama i igrama, a ne sintetičke testove, nivo performansi nije veći od recimo jednog Lexar NM 790 modela. Pored performansi, oči bode i manji broj upisa od 600 TBW u odnosu na neke novije M.2 NVMe modele gde pripadaju pomenuti Lexar NM790 ili Kingston FURY Renegade koji garantuju čak 1000 TBW u verziji kapaciteta od 1 TB.
Sa druge strane to kompenzuje energetski efikasnijim radom koji se ogleda i u nižim radnim temperaturama u poređenju sa konkurencijom, a što takođe ima direktan uticaj na duži radni vek uređaja.
Na kraju zaključujemo, Samsung 990 Evo Plus je solidan SSD koji nudi dobru kombinaciju performansi, izdržljivosti i cene. Iako ne donosi revolucionarna unapređenja ili performanse, njegova Samsung reputacija EVO modela je definitivno očuvana. U kombinaciji sa odličnom softverskom podrškom, čini ga privlačnim izborom za korisnike koji žele kvalitetan SSD, ali bez premijum cene. Cena i dalje igra ključnu ulogu na prenatrpanom tržištu SSD-ova, ali zahvaljujući nedavnim sniženjima, 990 Evo Plus se izdvaja kao odlična opcija za korisnike srednjeg budžeta.