Sapphire PULSE RX 5500 XT 8G (Video)

Sapphire PULSE RX 5500 XT 8G (Video)

Da, kao što naslov kaže, ovako zamišljamo vašu prvu gejming grafičku kartu. Pristupačnu ali ipak dovoljno ljno brzu da vam omogući sate i sate nezaboravne gejming akcije i to prevashodno na monitorima Full HD rezolucije. Jednako brza i brža od Polaris modela, osetno hladnija u radu i sa vidno manjom potrošnjom - kao stvorena za prvi gejming “Battlestation”...

    Sadržaj

      AMD je već po ustaljenoj tradiciji prilično dobro pozicioniran  u klasi pristupačnih,  ali kako mi to kažemo punokrvnih gejming grafičkih karti. Kategorija u kojoj su do sada bili dominantni Radeon RX 580 modeli, prepoznatljivi po tome što su brži od direktne GeForce GTX 1650 konkurencije. Sa druge strane mana im je veća potrošnja i grejanje.
        
      Međutim, izlazak novih AMD Radeon modela u vidu pristupačnijih derivata najnovije RDNA arhitekture je rešio i taj problem.
      To je zapravo suština uspeha današnje grafičke karte na testu – Sapphire PULSE RX 5500 XT 8G. Zadržala je pobednički nivo performansi i još malo pomerila  granicu prosečnog frejmrejta u 1080p Full HD rezoluciji, dok je sa druge strane smanjila potrošnju energije. Rezultat je brza i veoma tiha gejming grafička karta koja se osetno manje greje u radu od svojih Polaris prethodnika.Konkretno i praktično rečeno, ovo je granica kompromisa ispod koje ne bi trebalo da se spuštate ukoliko u mislima imate dobar i brz gejmplej sa dobro postavljenim grafičkim detaljima na monitorima Full HD prikaza. 
       PULSE_RX5500XT_8G_1s.jpg
      Lakše je reći nego uraditi, pa zbog toga Sapphire na PULSE RX 5500 XT 8G koristi neka provereno dobra rešenja dokazana na prethonim modelima kombinujći ih sa snagom 1408 stream jedinica i RDNA tehnologijom. Tu pre svega mislimo na Dual X sistem hlađenja  i time optimalno dobijene radne performanse grafičkog procesora.
      Višeslojna verzija Dual X Cooling hladnjaka je podešena tako da optimalno opslužuje ovu kategoriju Navi grafičkog procesora. Koristi umereno veliku površinu aluminijumskog hladnjaka sa strukturom brojnih rebera kako bi povećao efikasnu površinu predaje toplote, a tu je i pomoćna rashladna ploča na zadnoj strani grafičke karte. 
       PULSE_RX5500XT_8G_2s.jpg
      Efikasnom hlađenju pomažu dva, za ovu klasu, velika ventilatora prečnika 9 cm sa dva kuglična ležaja za dugotrajan i skrećemo vam pažnju, prilično tih rad. Ovako pripremljena grafička karta je opremljena sa 8GB brze GDDR6 video memorije, što je u skladu sa zahtevima modernih igara koje koriste teksture u visokoj definiciji.
      Što se tiče samog rada spomenimo detalj prisustva Dual BIOS opcije sa dva položaja prekidača koji utiče na tzv “Silent” ili tihi režim rada i drugi sa boljim performansama. Tokom testova nismo primetili neku bitniju razliku u ponašanju rada jer su u pitanju pre svega finese u vidu finog štelovanja. Grafički procesor radi u rasponu gejming performansi od 1750 do 1785 MHz, a video memorija na 1750MHz ili efektivnih 14 Gbps.
      PULSE_RX5500XT_8G_3s.jpgTest sistem:

      MB: 

      ASrock X570 Taichi

      CPU: 

      AMD Ryzen 7 3800X – PBO uključen

      RAM: 

      16GB (2x8GB) HyperX Predator RGB 2933 CL16

      VGA: 

      Sapphire PULSE RX 5500 XT 8G GDDR6

      HDD: 
      Seagate Barracuda ST3000 SATA 6Gbps

      SSD: 
      ADATA Gammix S11 Pro

      Cooler:

      AMD Wraith Prism

      PSU: 
      Cooler Master V1200 Platinum 

      Driver:

      Adrenalin 20.2.2

      OS:
      Windows 10 64-bit ver. 1909

      Performanse:
      [modul]test=1023[/modul]
       
      PULSE_RX5500XT_8G_4s.jpg
       
      U pogledu performansi, Sapphire PULSE RX 5500 XT 8G je među bržim modelima u svojoj klasi, obezbeđujući u proseku od 80-100 frejmova u najpopularnijim Battle Royal naslovima poput APEX Legends i Fortnite igara, odnosno 100- 120 fpsa u CoD Warzone pri High Qualtiy podešavanjima, a što u kombinaiciji sa nekim pristupačnim FreeSync modelima monitora, daje odličan osećaj tečne animacije u igrama brzog tempa.Broj obrtaja ventilatora varira u zavisnosti od temperature grafičkog procesora. Neaktivni su sve do nekih 58-60 stepeni celzijusa nakon čega kreću u lagani radni režim. Tokom naših gejming testova su mahom radili na prosečnih 900 obrtaja u minutu, a maksimalni 1150 obrtaja smo zabeležili u jednom vrlo kratkom periodu. Pri tome je temperatura tokom gejminga se kretala u rasponu od 55 do maksimalnih 60 stepeni Celzijusa prilikom višečasovnog testiranja. 
       PULSE_RX5500XT_8G_5s.jpg
      Ova grafička karta dozvoljava i delimični overkloking kada smo podigli frekvenciju grafičkog procesora na 1950 Mhz uz dodatnu porciju energije od nekih 12% preko zadatog limira. Frekvencija uz pomoć boost mehanizma se dinamički menja tako da smo tokom gejminga postigli efektivnih 1900MHz uz maksimalnih 5% dobitka u frejmrejtu.
       PULSE_RX5500XT_8G_6s.jpg
      I to nije sve jer kada vam je potrebna dodatna brzina i još koji frejm više, tu je Sapphire TriXX softver i njegova Boost opcija koja će tehnikom skaliranja rezolucije naniže još više podići vrednosti prosečnog frejmrejta, mada vodite računa jer degradacija na full HD monitorima može biti primetna, i tada obavezno uključite Radeon Image Sharpening opciju jer osetnije popravlja oštrinu prikazanih 1632×918 pikasela tj 85% skaliranja Ful HD rezolucije koje rezultira čak sa 20 ak % ubrzanja ili sa prosečnih 83 fps-a sledi skok na 99 u FarCry 5 igri.Zaključujemo da je PULSE Radeon RX 5500 XT 8G grafička karta  dobro uložen novac u kontekstu načina rada i performansi zbog čega u današnje vreme predstavlja pravi izbor u klasi pristupačnih gejming grafičkih karti niže srednje klase! Drugim rečima sa ovom grafičkom kartom nećete pogrešiti, bez obzira da li dajete savet prijatelju ili planirate ugradnju u svoj Gejming računar!
       

       
       
      Prednosti: 
      – 8 GB VRAM-a
      – Odličan hladnjak
      – Tiha u radu
       
      Nedostaci: 
      – Cena
       
      CENA: oko 250€

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi