Sapphire PULSE RX 5600 XT 6G (Video)

Sapphire PULSE RX 5600 XT 6G (Video)

Izlazak RX 5600 XT gejming grafičkih karti je praktično doneo performanse iz više cenovne klase. Sapphire PULSE RX 5600 XT radi na značajno bržim podešavanjima od prvobitno predviđenih za ovaj model, zbog čega sa lakoćom dostiše skuplje RX 5700 XT 8G modele. Savet je da obavezno ažurirate BIOS na kartici jer performanse značajno...

    Sadržaj

      AMD je izlaskom Navi generacije grafičkih procesora prilično prodrmao tržište gejminga i doneo neke nove proizvode koji nam omogućuju da se igramo bolje, brže, i sa kvalitetnijim grafičkim detalja.
       
      Najbolji primer za dotičnu tvrdnju je poslednji u nizu, Radeon RX 5600XT. Pre nekog vremena smo testirali premijerni model iz Gigabyte ponude, a ovog puta nam je dopao šaka – Sapphire Pulse RX 5600 XT 6G model.Sa realnom tržištnom cenom od oko 330 evra, ova karta nudi idealan balans karakteristika koji izvlače maksimum iz Navi 10 XLE grafičkog procesora.  
      Ukupno 2304 “šejder procesora”, 144 procesora za obradu tekstura i 64 onih za rendering za prikaza na ekranu. Veoma moćna kombinacija.
      pulse_5600xt_1S.jpg  
      Frekvencija u slučaju PULS RX 5600 XT modela je značajno povećana u odnosu na prvobitno definisane AMD vrednosti, pa umesto na 1365 MHz koliko je na početku bilo predviđeno za RX 5600 XT, ovaj Sapphire postiže značajno veće vrednosti, čak i do 1750MHz.
      Iz iskustva znamo da se tokom gejminga Sapphire Pulse održava na pomenutim “Boost” vrednostima  bez ikakvih problema, tako da njegova totalna grafička moć iznosi mnogo više u realnosti, nego na papiru. Tome svakako doprinosi redovno ažuriranje BIOS-a grafičkih karti koje Sapphire poslovično dobro osvežava, dodatno postižući bolje performanse na svojim modelima. 
       pulse_5600xt_2s.jpg
      Povećan je i radni takt video memorije pa umesto prvobitnih 12 Gbps, na PULSE modelu ispručuje 14 Gbps podataka na obradu graifčkom procesoru. Kao što vidite, lako je zaključiti da je ionako dobar referentni Radeon RX 5600 XT hardwer, u slučaju Sapphire PULSE verzije značajnije unapređen.
      Ovu kartu ćete lako prepoznati. Pre svega po njenom dizajnu čiji je zaštitini znak crvena ilustracija pulsnog signala.
        pulse_5600xt_3s.jpg
      Oblik  Dual-X hladnjaka je karakteristično visok prevazilazeći visinu adaptera za montiranje u kućištu. Zbog toga koristi i ventilatore većeg prečnika od 9.5 cm koji osim što su tiši u radu,  ističu su i po tome što koriste dva kuglična ležaja i “Quick Connect” vezu pa se u slučaju potrebe lako i brzo menjaju..
      Primetili smo da Sapphire Pulse RX 5600 XT ima produženo vreme aktivacije ventilatora pa zaista neuobičajeno dugo ostaje potpuno bešumna. Digitalna kontrola, usled ugrađenog radijatora sa većim toplotnim kapacitetom, se efikasnije bori sa toplotom pa će u nekim naslovima koji ne angažuju GPU potencijale da maksimuma, većinu vremena raditi bez uključenih ventilatora, tačnije sve do granice od 60 stepeni Celzijusa.
        pulse_5600xt_5s.jpg
      U svrhu ravnomernijeg prenosa toplote na brojna rebra radijatora se koriste četiri toplotne cevi  promera 6mm. Hladnjak i površina grafičkog procesora su spojeni bakarnom bazom i u tom delu su pomenute toplotne cevi spljoštene radi postizanja veće efikasne površine kontakta i boljeg prenosa toplote, dok poseban deo aluminijumskog hladnjaka odvodi toplotu sa 6+1 faznog modula za napajanje i memorijskih čipova. Velika aluminijumska ploča je još jedan deo DUAL X sendvič hladnjaka koji je zadužen za hlađenje elemenata štampe sa zadnje strane grafičke karte.
       pulse_5600xt_4s.jpg
      A šta je zapravo ta Dual BIOS funkcija oličena u malom mikroprekidaču na prednjem delu poleđine grafičke karte. Ima dve pozicije – prvi, SW1 položaj proziva verziju upravljačkog softvera sa vrednostima podešenim za postizanje boljih performansi, dok je drugi položaj tzv Silent BIOS i čini kartu tišom u radu, ali radi na sporijim radnim vrednostima.U praksi to izgleda ovako. U bržem režimu grafički procesor radi na 1760 MHz, dok video memorija na 1750 MHz. U štedljivijem modu grafički procesor radi na 1620 MHz a video memorija na 1500 MHz. Shodno tome se ventilatori okreću na manjem broju u proseku dostižući vrednost od 800 obrtaja u minuti pa je i temperatura nešto veča u režimu punog angažovanja. Zato je tiša u radu i manje troši. 
       
       pulse_5600xt_6s.jpg
       
      Međutim i u režimu punih performansi je skoro neprimetna sa ventilatorima koji maksimalno rade na 1200 obrtaja u minuti postižući maksimalnu radnu temperaturu od 60 stepeni. Razlika u performansama između opisanih režima rada može biti i do 10% što nije zanemarljivo. 
       
      Sapphire Pulse RX 5600 XT je kao i sve karte iz ove kategorije opremljena sa 6 GB GDDR6 video memorije što je dovoljno da se pokriju zahtevi za smeštanjem tekstura u visokoj definiciji i igranja na Ultra grafičkim detljima u Full HD rezoluciji. 
       pulse_5600xt_7s.jpg
       
      Ova karta je nešto kraća od Gigabyte Windofrce RX 5600 XT modela i meri 25.5cm u dužinu. Zato je viša sa 13.5 cm i teška je oko kilogram. Za napajanje koristi jedan 8-pinski PCIe konektor kroz koji dobija neophodan napon od +12V. Troši u zavisnosti od izabranog režima rada između 135-160W.
       
      Za povezivanje sa monitorima ima standardni asortiman konektora u vidu tri DisplayPort 1.4 i jednog HDMI 2.0b konektora sa HDR podrškom.Test sistem:

      MB: 

      ASrock X570 Taichi

      CPU: 

      AMD Ryzen 7 3800X – PBO uključen

      RAM: 

      16GB (2x8GB) HyperX Predator RGB 2933 CL16

      VGA: 

      Sapphire PULSE RX 5600 XT 6G GDDR6

      HDD: 
      Seagate Barracuda ST3000 SATA 6Gbps

      SSD: 
      ADATA Gammix S11 Pro

      Cooler:

      AMD Wraith Prism

      PSU: 
      Cooler Master V1200 Platinum 

      Driver:

      Adrenalin 20.2.2

      OS:
      Windows 10 64-bit ver. 1909

      Performanse:
      [modul]test=1024[/modul]
       

      Po pitanju performansi, PULSE RX 5600 XT jednom rečju briljira. Sa svežim BIOS-om je u nekim situacijama začuđujuće brz, definitivno brži od konkurentskog Gigabyte RX 5600 XT modela. U Far Cry 5 i Batt V naslovima pri ultra podešavanjima dostiže 120 frejmova u sekundi. U grafički zahtevnim igrama poput RDR2, Boredrlands 3, Division 2 i sličnim postiže prosek od 70-100 frejmova, dok u Battle Royal naslovima prebacuje 144 fps-a. Jednom rečju, savršena za užitak na FreeSync monitorima i visokim vrednostima vertikalnog osvežavanja. Sve ovo važi za Full HD rezoluciju, a ko voli izlet u 1440p režim ovaj model gejming grafike u svim navedenim naslovima isporučuje od 60-90 fps-a.  
       
       pulse_5600xt_8s.jpg
       
      Skrećemo pažnju na Sapphire Trixx softver i njegovu Turbo opciju koja skalira rezoluciju na niže kako bi obezbedila odgovarajuće visoke vrednosti fps-a, a što će vam definitivno pomoći u nastojanju da ostvarite još veći frejmrejt u višim rezolucijama.
      Na kraju se zaista teška srca rastajemo od Sapphire PULSE RX 5600 XT karte. Obavezno proverite poslednje ažuriranje “firmvera” na Sapphire web sajtu za podršku ovom modelu i ma koliko vam se komplikovano činila procedura flešaovanja grafičke karte, ona je zapravo jednostavnija od slične radnje na matičnoj ploči.
       

       
      A korist je zaista velika. Sa novim fabričkim vrednostima dobijate kartu na nivou performansi Radeon RX 5700 modela. Savršeno brzu, a ipak jeftiniju. Razlika se definitivno oseća u odnosu na ostale modele u sličnoj cenovnoj klasi i otuda predstavlja odličan izbor za gejmere, ali i one koji rade u malo zahtevnijim aplikacijama sa podrškom za GPU akceleraciju.
       
       
      Prednosti: 
      – Odlične performanse u klasi
      – Dobar i efikasan hladnjak
      – Dual BIOS
       
      Nedostaci: 
      – Jeftin izgled upotrebljene plastike
       
      CENA: 330 €vra

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test