Sapphire Radeon R7 360 Nitro 2 GB

Sapphire Radeon R7 360 Nitro 2 GB

U novoj generaciji Radeona nema mnogo toga potpuno novog, ali je cela gama grafičkih čipova dobila novu segmentaciju. Radeon R7 360 je nova najpristupačnija ulaznica u novu seriju grafičkih karti iz AMD-a, ali ima smisla samo za nadogradnju kod korisnika koji zaostaju nekoliko generacija za aktuelnom. Ukoliko se prepoznajete u prethodnoj rečenici, Sapphire ima predlog koji vredi čuti.

    Sadržaj

      Sapphire Radeon R7 360 koji nam je stigao na test pripada relativno mladoj Nitro porodici. Sapphire je konačno krenuo stopama ostalih brendova gde se grafičke karte standardizuju u vizuelnom smislu. Pod tim mislimo da se, na primer, Asus modeli iz Strix serije vizuelno ne razlikuju previše bez obzira na to kom cenovnom rangu pripadaju. Slično je i kod MSI-a, a jedini je iz ovog pravila iskakao Sapphire. Ne računajući Tri-X modele, sve ostale karte su bile prilično različite, pa ste mogli da nađete dva Dual-X modela slične klase sa prilično drugačijim dizajnom. U svakom slučaju, Sapphire se priključio trendu, ali je i podigao ukupan utisak svojih jeftinijih modela.
      sapphire_radeon_r7_360_005_s.jpg
      sapphire_radeon_r7_360_006_s.jpg
      Pre svega, oklop ove karte je izrađen od daleko kvalitetnije plastike nego što bi to kompanija uradila pre godinu ili dve. Dok je u najvišoj cenovnoj klasi, Sapphire koristio vrlo kvalitetne materijale kako za kartu, tako i za kuler situacija se primetno menjala kako bismo fokus prebacili na pristupačnije modele. Sada toga nema, pa je Radeon R7 360 Nitro veoma kvalitetno izrađen. Odabrana je odlična plastika sa pomalo hrapavom teksturom koja čini da karta izgleda možda i skuplja nego što jeste. Tome doprinose i dve metalne pločice od kojih jedna nosi logo kompanije.
       
      sapphire_radeon_r7_360_009_s.jpg
      Kulerom dominira veliki ventilator čiji prečnik iznosi 90 milimetara. Ima tipičan oblik, bez ikakvih eksperimenata sa oblikom peraja, ali je to i za očekivati jeftinijem segmentu. Dopada nam se implementacija Intelligent Fan Control II sistema. On gasi ventilator u slučaju da je dovoljno pasivno hlađenje grafičke karte. U praksi ventilator će mirovati tokom manjih opterećenja i mirovanja PC-a što u prevodu znači da sve dok ne zaigrate neku igru, venilator neće biti aktivan. Napomenućemo još i da je kuler dizajniran tako da bude kompatibilan sa ITX pločama i kućištima, iako zauzima susedni slot što je postignuto smanjenim dimenzijama karte i rashladnog sistema.
      sapphire_radeon_r7_360_011_s.jpg
      To je moguče zahvalujući povećem rashladnom profilu. On je načinjen iz jednog dela aluminijuma kružnog oblika, bez ikakvih naprednih rešenja kao što su heatpipe-ovi, bakarni elemnti, vapor chamber itd. Međutim, za GPU koji hladi jedan poveći komad aluminijuma sa ventilatorom od 90 mm je sve što vam je potrebno.
      sapphire_radeon_r7_360_007_s.jpg
      Za konekciju sa PC-em kartica koristi PCI-Express interfejs, a za napajanje je potrebno obezbediti jedan 6-pin PCIe konektor.
      Kuler je dizajniran tako da bude kompatibilan sa ITX pločama i kućištima, iako zauzima susedni slot što je postignuto smanjenim dimenzijama karte i rashladnog sistema.
       
      sapphire_radeon_r7_360_012_s.jpg
      sapphire_radeon_r7_360_010_s.jpg
      Što se video izlaza tiče, možemo da kažemo da smo veoma zadovoljni. Tu su DisplayPort, HDMI 1.4a i DVI izlazi. Neko bi možda zakukao na izostanak HDMI 2.0 ili možda četvrtog video izlaza, ali bi to bilo potpuno neopravdano, jer u ovoj cenovnoj klasi zaista ne treba tražiti i očekivati više. Za 95% korisnika ova karta će obezbediti sve što je potrebno na polju konekcija. Pritom, Sapphire R7 360 podržava i Eyefinity kao i sve ostale Radeon karte novih generacija.
      sapphire_radeon_r7_360_014_s.jpg
      Ono što se svi pitate verovatno je, šta Radeon R7 360 krije ispod kulera? U pitanju je Tobago čip koji je zapravo preimenovani Bonaire. Ukoliko vam je to ime poznato, reč je grafičkom procesoru koji se nalazi u R7 260X modelu. Nažalost, on je ovde blago oslabljen i umesto 896 Stream procesora raspolaže sa 768. To znači da je jedan blok ugašen (od ukupno 7). To je za sobom povuklo i smanjen broj teksturnih jedinica sa 56 na 48.
      sapphire_r7_360_nitro_gpuz_default.gif
      sapphire_r7_360_nitro_asic.png
      Dobra vest je da je broj ROP-a ostao isti, odnosno 16. Ipak, da je broj ROP jedinica smanjen ova karta bi bila drastično “osakaćena” u odnosu na R7 260X, tako da AMD nije želeo da rizikuje. Memorijski podsistem je u suštini neizmenjen i zasniva se na 2 GB GDDR5 koje obrazuju 128-bitni interfejs. Jedina promena je povećan radni takt memorije na efektivnih 6.5 GHz. Sam GPU je podešen na 1060 MHz što je malo sporije u odnosu na R7 260X. Suštinski ova karta nije nova, ali je sa cenom od oko 120 EUR-a prilično dobro pozicionirana na tržištu u ovom trenutku.Pakovanje je blago izmenjeno u odnosu na prošlu generaciju, ali i dalje vrlo prepoznatljivo. Malo ko bi i bez Sapphire logoa na kutiji promašio pri pogađanju koji proizvođač stoji iza dizajna kutije. Interesantan je motiv robota koji ima znak koji liči na “Decepticons” logo iz Transformersa. Sapphire je kod ove karte bio prilično štur sa informacijama iako je jedna od njih jako bitna.
      sapphire_radeon_r7_360_001_s.jpg
      sapphire_radeon_r7_360_002_s.jpg
      Naime, na poleđini je izdvojen deo gde Sapphire navodi da je i kod jefitnijih modela koristi kvalitetne komponente kao što su Black Diamond zavojnice, ultra kvalitetni kondenzatori i sl. što je veliki pomak za pouzdanost i kvalitet proizvoda niže klase.
      sapphire_radeon_r7_360_003_s.jpg
      Sadržaj je kao i kod ostalih modela u ovoj klasi spartanski i na spisku nema ničeg sem najneophodnijeg. To znači da se u kuptiji nalazi uputstvo, kratka dokumentacija, disk sa drajverima i DVI to VGA adapter.
      sapphire_radeon_r7_360_004_s.jpg
       Radna temperatura karte dostiže 71 stepen Celzijusove skale tokom dugih opterećenja. Sapphire prati trend i hladnjak miruje kada GPU i karta generalno nisu pod opterećenjem.
      Najbrže što smo uspeli da nateramo ventilatore da se zavrte je oko 1650 o/min
      Kako je kuler pasivan tokom peioda mirovanja, radna temperatura ne pada ispod 50 stepeni Celizijusove skale, a čim krenete u igranje on počinje sa svojom aktivnošću i zadat mu je cilj da zaustavi rast temperature grafičkog procesora na oko 70 stepeni. Da bi to postigao bilo je potrebno da se ventilator zaustavi naoko 1650 o/min. To nije brilijantan, ali ni loš rezultat, jer iako karta nije nečujna poput nekih drugih modela, dovoljno je tiha da možete da računate da će je nadglasati kuler procesora, napajanja i sl.
      sapphire_r7_360_nitro_temp.png
       
       
      [modul]test=412[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: MSI GeForce GTX 950 Gaming 2G Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: ForceWare 355.65
       
      [modul]test=406[/modul][modul]test=407[/modul][modul]test=408[/modul][modul]test=409[/modul][modul]test=410[/modul][modul]test=411[/modul]Sapphire Radeon Radeon R7 360 Nitro je prilično dobra grafička karta i po ceni od 120 EUR-a nudi vrlo dobre performanse dovoljne za igranje novih igara u rezolucijama manjim od 1080p. Ukoliko ste štedljivi na nivou detalja, poisključujete dinamičke senke i neke druge zahtevne efekte i FullHD gejming je sasvim realna opcija. Međutim, ova karta ima problem konkurencije, kako iz Nvidie, tako i iz samog AMD-a.
      Pre svega, Radeon R7 260X i dalje može da se nađe u cenovnicima za često manje novca što je paradoks prve klase obzirom da su obe karte bazirane na istom čipu, ali je R7 260X brži. Sa druge strane za oko 2000 RSD više ulazite u kategoriju GeForce GTX 750 Ti modela koji je primetno brži o R7 360-ice.
      sapphire_radeon_r7_360_005_s.jpg
      Stoga, jedina nada da Sapphire Radeon R7 360 Nitro bude preporuka za prvi izbor je da vam je potrebna ITX grafička karta koja treba da bude termalno i energetski nezahtevna i da stane u minijaturna kućišta. Van toga, zaista nema poente posegnuti za ovim modelom dok se i dalje Radeon R7 260X i GeForce GTX 750 Ti nalaze u cenovnicima domaćih IT šopova.
      sapphire_radeon_r7_360_015_s.jpg
       
      Prednosti:– Dimenzije- Hibridno hlađenje- Kvalitetne komponente
      Nedostaci:– Cena veća od pojedini R7 260X- Performanse ispod bliskih cenovnih konkurenata

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Polisa privatnosti

      Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

      Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.