SONY MPD-AP20U

SONY MPD-AP20U

Specijalno dizajnirani eskterni optički drajvovi svakako privlače pažnju. Svojim dizajnom nas često ostave bez daha. Sonyjev CD-MP3-DVD eksterni uređaj samo potvrđuje pomenutu tvrdnju. Ne samo što je znatno funkcionalniji od konkurencije, ovaj japanski multipraktik nas je toliko oduševio svojim mogućnostima da je zaradio i Editor's Choice nagradu.

    Sadržaj

      Branko Lukić
      SONY MPD-AP20UEksterne računarske komponente već neko vreme privlače veliku pažnju. Osnovni razlog za ovo je činjenica da svaka sledeća generacija eksternih komponenti postavlja nove standarde što se tiče dizajna i funkcionalnosti. Eksterni uređaji nemaju ograničenja što se tiče izgleda, te mnoge kompanije pri projektovanju najviše pažnje usredsređuju baš na izgled. Tada na scenu stupaju dizajnerska odeljenja, kojima je jedino ograničenje širina njihove mašte. Sony je već odavno poznat da ima vrhunske dizajnere koji su tržištu predstavili neke uređaje koji su kasnije postali standard. Eksterni optički uređaji nisu više nikakva novost. Kao što smo već navodili, postoje dve klase: eksterni uređaji koji se sastoje od klasičnog 5,25″ internog drajva koji se smešta u posebno dizajnirano kućište, i eksterni uređaji koji se projektuju od “nule”. Druga klasa uređaja je daleko atraktivnija i predstavlja svojevrsnu stilsku vežbu dizajnera i inžinjera. Do sada ste na Benchmark sajtu bili u prilici da pogledate testove dva ovakva uređaja: Philipsovog JackRabbita i ASUS-ovog eksternog kombo uređaja. Međutim, Sonyjev mališa je u potpunosti zasenio oba uređaja. Sonyjev multipraktik
      Bili smo u prilici da vidimo neke interesantne mogućnosti eksterni optičkih drajvova tokom vremena. Philipsov “Zeka” je bio CD-R/RW snimač, a kao poseban dodatak je imao mogućnost samostalnog rada kao MP3 plejer. ASUS-ov tanki kombo je bio CD-R/RW snimač i DVD čitač. Zajednička i najveća mana oba uređaja je ta što nisu mogli da rade uz pomoć baterija, već su se oslanjali isključivo na klasično napajanje preko ispravljača. Šta donosi Sony? Sony donosi najbolje od oba uređaja, plus što ispravlja njihovu najveću manu. Sony MPD-AP20U je pre svega kombo uređaj koji ima mogućnost snimanja CD-R/RW diskova i čitanja DVD-ova. Kao posebne mogućnost izdvajamo čitanje CD-ova sa muzikom u MP3 formatu, kao i čitanje audio CD-ova. Ipak, najveći plus za ovaj uređaja je dvojako baterijsko napajanje, koje mu obezbeđuju zavidnu autonomnost. Kao veza sa računarom se koristi USB2.0 interfejs, mada je moguće korišćenje i starijeg USB1.1 interfejsa, ali uz smanjene performanse.

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja

      U lepo dizajniranoj kutiji se nalazi prava mala riznica: sam uređaj MPD-AP20U, podnožje sa USB kablom, eksterno napajanje, daljinski upravljač, male slušalice (bubice) i USB kablić.

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja

      Ruku na srce, dizajn samog uređaja nije nov, pošto je pozajmljen od CD-MP3 plejera. Na samom drajvu je primenjen minimalistički pristup broju komandi, tako da ćete naći svega nekoliko tastera: za otvaranje poklopca, za zaključavanje poklopca, kao i sound dugme kojim se uključuju napredne opcije. Klizni prekidač za zaključavanje poklopca je veoma koristan, jer se na taj način sprečava slučajno otvaranje poklopca ako nosite drajv u torbi ili džepu. Sa leve i desne strane uređaja se nalaze razni priključci.

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja

      Sa desne strane uređaja se nalazi čitač Memory Stick memorije. Ovaj čitač se pod Windowsom ne instalira posebno, jer će ga sam operativni sistem konfigurisati. To u praksi znači da ćete priključenjem ovog uređaja na računar, dobiti dva nova slova u My Computers.

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja

      Na suprotnoj strani se nalaze svi priključci vezani za sam uređaj: konektor za napajanje, mini USB priključak
      i konektor za slušalice i daljinski upravljač.

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja

      Poklopac uređaja se otvara pritiskom na taster. U slučaju potrebe, poklopac je moguće otvoriti i mehaničkim putem uz pomoć plastične polugice sa donje strane uređaja. CD/DVD se stavlja na sam motor, što je kod ove klase uređaja standardno. Ceo nosač lasera i sam lasera se nalaze na “otvorenom”, te treba izbegavati da držite polopac duže vremena otvoren da prašina ne bi padala na osetljivu optiku i mehaniku. Sistem prihvatanja diska je projektovan da što efikasnije umanjuje vibracije koje stvara glavni motor. U ovome dosta pomaže i sam poklopac koji na sebe preuzima deo vibracija, koje se potiru sa vibracijama koje prihvata kućište, te je uređaj veoma miran pri radu.

      Daljinski upravljač Ovo nije klasičan daljinski upravljač na koje smo navikli (radio ili infracrveni), ali je uobičajen za visoku klasu CD-MP3 plejera. Daljinski se preko svog kabla povezuje sa uređajem. Na konektoru na kraju kabla se nalazi nekoliko informacionih pinova (za komunikaciju sa uređajem), kao i bananica od slušalica. Na telu daljinskog upravljača se nalazi priključak za slušalice. Ovo je veoma dobro rešenje, pošto se u sam uređaj priključuje samo jedan kabl, a ukupna dužina kabla za slušalice ovim iznosi (dužina kabla daljinskog)+(dužina kabla samih slušalica).

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja

      Displej na daljinskom upravljaču ima zeleno pozadinsko osvetljenje i veoma je pregledan. Glavna funkcija daljinskog je naravno kad uređaj radi kao CD-MP3 plejer. Tad je moguće na daljinskom videti informacije kao što su: –
      redni broj pesme na disku –
      ime pesme (uređaj traži prvo ID3 tag, a ako on ne postoji ispisuje naziv fajla) –
      aktivnost glavnog motora uređaja (kad uređaj čita podatke sa diska vrti se animirani disk) –
      audio mod (rock, bass, dance…) – stanje Li-Ion baterije (koje je dosta neprecizno). Daljinski na sebi ima 10-ak komandi. Sa gornje strane se nalazi pet tastera uz čiju pomoć je moguće: odrediti mod u kojem će raditi displej, napraviti svoju playlistu, uključiti repeat ili shuffle, pauzirati pesmu… Play/stop taster se nalazi na samom vrhu daljinskog. Prelazak na sledeću ili prethodnu pesmu se obavlja okretanjem vrha daljinskog:

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja

      Ako se vrh izvuče, okretanjem je moguće vršiti pojačavanje ili smanjivanje jačine tona:

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja

      Pored priključka za slušalice, preglednog displeja i svih komandi, na daljinskom se našlo mesta i za štipaljkicu uz pomoć koje ga kačite za deo svoje odeće, tako da vam uvek bude pri ruci. Rad na baterije Kao što smo već rekli, rad na baterije je dvojak. Prvi način rada je uz pomoć Li-Ion baterije koja je integrisana u telo uređaja. Ova baterija je slična onima koje se nalaze u mobilnim telefonima, te je preporučljivo njeno formiranje (duga punjenja i pražnjenje do kraja) da bi se obezbedilo korišćenje punog kapaciteta. Li-Ion baterija se puni čim se priključi naponski adapter (bilo direktno u uređaj ili preko postolja). Na telu uređaja sa prednje strane se nalazi mali svetlosni indikator koji sija crvenom bojom ako se baterija puni. Ako se priključi daljinski upravljač pri punjenju baterije, na njemu će biti animirani prikaz punjenja baterije. Nažalost, animacija ne prikazuje dokle se baterija napunila, več služi samo za identifikaciju kad je baterija puna. Trajnost ove baterije je sasvim solidna. Po Sonyjevoj specifikaciji, sa punom Li-Ion baterijom je moguće uraditi jednu od sledećih stvari: 4 časa slušati audio CD-ove, 10 časova slušati MP3, 1,5 čas gledati DVD film, snimiti 9 CD-R diskova ili snimiti 8 CD-RW diskova. U praksi mi smo čak dobili nešto bolje rezultate. Drugi način napajanja na baterije je ako se kombinovano koristi Li-Ion baterija i postolje (nemoguće je koristiti samo napajanje preko postolja):

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja

      Postolje ima sopstveni USB kablić koji je nemoguće skinuti. Na postolje je moguće priključiti i naponski adapter.

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja

      Kad se uređaj montira na postolje, na debljini se dobija svega 2 cm, što znači da je uređaj i dalje veoma mobilan, i da staje bez problema, recimo, u veliki džep od jakne. U postolje
      se stavlja osam AA baterija:

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja

      Sony preporučuje korišćenje punjivih Ni-MH ili Ni-Cd baterija, a nije preporučljivo mešanje ovih baterija i, recimo, alkalnih baterija. Postolje nema funkciju punjača. Po specifikacijama, sa jednim setom Ni-MH baterija, uz pomoć integrisane Li-Ion baterije, moguće je uraditi jednu od sledećih stvari: 12 časova slušati audio CD-ove, 30 časova slušati MP3, 5 časova gledati DVD filmove, snimiti 26 CD-R diskova ili snimiti 21 CD-RW disk. Ako se koriste Ni-Cd baterije, rezultati su slabiji za 25%. Kod testiranja autonomnosti mi smo koristili Ni-MH baterije (1700 mAh), i naši rezultati su ponovo bolji od onih koje je naveo Sony. Ako koristite jače Ni-MH baterije (2100 mAh) autonomnost se značajno povećava. Za odlične rezultate u autonomnosti baterije pri slušanju MP3 muzike, uređaj treba pre svega da zahvali velikom baferu od 8 MB. To u praksi znači da uređaj pri puštanju pesme, za nekoliko početnih sekundi iščita pesmu i smesti je u bafer, a zatim gasi motor i pesma se pušta iz bafera. U slučaju da je MP3 fajl veći od 8 MB, onda se parcijalno ubacuje u memoriju, ali tako da se mesto prekida pri baferisanju ne primeti.

      Funkcionalnost MP3 dela Iako je ovo prevashodno uređaj namenjen radu uz računar, u Sonyju su rešili da ga posebno optimizuju kao MP3 plejer. To znači da kad god ubacite disk, sam uređaj će ga odmah pretražiti sa ciljem da nađe neki MP3 fajl. Do ovog zaključka smo došli sasvim slučajno kad smo ubacili bekap DVD+R, i kad se posle par sekundi začulo iz slušalica snimljeni intervju u MP3 formatu. Naknadnim pregledom smo utvrdili da se dotični fajl nalazi u osmom podirektorijumu na disku, i da ga uređaj nije pronašao, ne bi ni znali da se taj fajl nalazi na disku. MP3 fajlove možete imati na bilo kom mediju: CD-R, CD-RW, DVD+R, DVD-R, DVD+RW i DVD-RW! Podsećanja radi, na jedan DVD±R/RW može da stane i 1000 MP3 pesama. Fajlovi mogu biti raštrkani po celom disku, u nekoliko podirektorijuma, biti mešani sa ne-MP3 fajlovima… i ništa neće predstavljati prepreku Sonyjevom mališi, pošto će on pronaći sve MP3 fajlove i sortirati njihovu listu u svoju memoriju. Uređaj je sposoban da vidi i M3U liste, a na disku možete imati M3U lista koliko god želite. Listama surfujete uz pomoć daljinskog. Ako nemate M3U listu na disku, a želite da slušate samo određene pesme, uz pomoć tastera na daljinskom moguće je “programirati” uređaj da pušta pesme koje želite. Nažalost, ova operacija nije baš jednostavna, te je naša preporuka da ipak snimite M3U liste na disk. Kao još jednu novinu, Sony je uveo i AVLS (Automatic volume limiter system), koji se ponaša kao normalizator nivoa zvuka. Ako slušate audio CD ili MP3 muziku, a želite da sprečite da neki delovi pesme budu glasniji nego što ste odredili, pritiskom na Sound taster na telu uređaja, uključujete AVLS opciju. Lična karta

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja Nero InfoTool

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja Ahead Nero

      Zvanične specifikacije uređaja su: 24x za snimanje CD-R, 10x za snimanje CD-RW, 24x za čitanje CD-R i 8x za čitanje DVD-ova. Kao što smo već pomenuli, uređaj je opremljen velikim baferom od 8 MB. Ovaj bafer ima nekoliko funkcija: baferisanje podataka pri snimanju, baferisanje podataka pri čitanju i baferisanje pri slušanju MP3 pesama. Kao zaštita od prekida snimanja se pojavljuje Power-Burn tehnologija koju je razvio sam Sony. Malo razočarenje da Sony nije podržao paketno snimanje CD-RW diskova po Mt. Rainier specifikaciji. Pominjali smo da je Sony veoma dobro uradio mehanizam za smanjivanje vibracija. Ovo je veoma bitno, pošto je jedna od glavnih mana tankih eksternih uređaja njihova mala masa, tj. nemogućnost umanjivanja vibracija masom. Zahvaljujući ovom rešenju, Sonyjev mališa ni pri 8000 rpm ne vibrira, a motor se čuje tek da znate da radi. Nažalost, mehanizam vezan za nosač lasera je neobično bučan i ispušta piskutav zvuk. Ovaj zvuk se naročito čuje pri pozicioniranju lasera pri čitanju podataka, ali traje veoma kratko.

      Snimanje CD-R/RW diskova

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja

      Sony se opredelio za Z-CLV način snimanja u koracima 12x-16x-24x, što mu je donelo nešto nižu prosečnu brzinu snimanja. Ostaje žal što Sony nije implementirao P-CAV režim snimanja ili što snimanje ne počinje bar od 16x.

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja

      Iako je prosečna brzina snimanja nešto niža, vreme potrebno da se snimi 700 MB CD-R je bilo neuobičajeno nisko. Kvalitet snimljenog diska je na zadovoljavajućem nivou, a prosečan broj C1 grešaka se kreće od 6,7 cps (u slučaju Verbatim DataLifePlus) do 21 cps (ProDisc). Toplota koju uređaj generiše pri radu nije velika, te ne utiče na kvalitet snimljenog diska.

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja

      Brzina snimanja CD-RW diskova je samo 10x. Očigledno da Sony nije želeo da integriše nestandardnu brzinu snimanja od 12x, dok je 16x i dalje “rizično” za ovu vrstu uređaja.

      Čitanje CD-R/RW diskova

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja Čitanje CD-R diskova

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja Čitanje CD-RW diskova

      Dok je prosečna brzina čitanja CD-R diskova očekivana, dotle nas je malo iznenadilo da je brzina čitanja CD-RW diskova svega 12x.

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja Čitanje oštećenog CD-R diska

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja Čitanje CD-R 90 diska

      Pri “težim” testovima, Sony je podbacio. Već pri pojavi nešto većeg niza grešaka, uređaj nije uspeo da ih ispravi i prijavio je grešku u čitanju. Kod čitanja CD-R diskova sa kapacitetom od 90 minuta je došlo do klasične pojave problema pri čitanju kraja diska. Ovaj problem je hroničan za eksterne uređaje. – audio grebovanje

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja Brzina ripovanja audio diska

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja CD Speed: Advanced DAE Quality Test

      Brzina ripovanja je više nego skromna, ali ako je za utehu, ripovanje audio diskova se obavlja bez greške.

      Čitanje DVD Video/DVD±R/DVD±RW diskova

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja Čitanje DVD-5 diska

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja Čitanje DVD-9 diska

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja Čitanje DVD+R diska

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja Čitanje DVD+RW diska

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja Čitanje DVD-R diska

      karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjaja Čitanje DVD-RW diska

      Čitanje DVD-5 i DVD-9 diskova je po Sonyjevom običaju ograničeno, ovaj put na veoma skromnih 1,6x. Na ovaj način se obeshrabruju korsnici koji žele da ripuju DVD-Video diskove. Pri čitanju DVD±R diskova sličnih ograničenja nema, te je brzina čitanja nešto veća, ali i dalje ni približna onoj koja se tvrdi u specifikaciji (8x). Kod rada sa DVD±RW diskovima nismo primetili bilo kakve probleme, iako kriva dobijena testiranjem sugeriše da treba očekivati određene probleme. Mala zanimljivost je da lična karta ovog drajva iz Nero InfoToola pokazuje da uređaj ne čita DVD±R/RW diskove. Tačnije, u firmwareu nisu setovani određeni bitovi, pa se zato javlja ova pogrešna informacija. Pri gledanju filma sa DVD-a, moramo pohvaliti uređaj koji je radio sasvim korektno, bez mnogo buke i što je najvažnije, nije se mnogo grejao. Pri preskakanju sa poglavlja na poglavlje nije dolazilo do zamrzavanja, što je čest slučaj kod ove klase uređaja. Gimme, gimme… karakteristike, statistike, sony mpd-ap20u optickih uredjajaI pored mana koje su došle do izražaja pri testiranju (buka mehanizma vezanog za nosač lasera, niske performanse koje ne ispunjavaju specifikaciju, nemogućnost čitanja oštećenih diskova), svojom funkcionalnošću i svojom svrsishodnošću ovaj uređaj nam je oduzeo dah. Ne sreće se često drajv koji je izuzetan spoj nekoliko različitih klasa uređaja, a da nije u toj fuziji izgubio nešto. Baš iz ovog razloga dajemo uređaju titulu Editor’s Choice, jer je predstavio nešto što nijedan uređaj ove vrste do sada nije. Kad jednom vidite ovog mališu na delu, definitivno ćete poželeti jednog. Ruku na srce, cena od 230+ € nije za potcenjivanje. Međutim, ako pogledamo mogućnosti ovog uređaja, pa uzmemo i saberemo cenu svih uređaja koje on zamenjuje (eksterni kombo (100 €), baterijsko napajanje (30 €), CD-MP3 plejer više klase (130 €), a gde je mogućnost čitanja DVD±R/RW diskova sa MP3), onda ta cena više i nije toliko velika. Kako stariji kažu: “Jeste puno para, ali nije skupo.” Zahvaljujemo se firmi PAKOM na ustupljenom uređaju za potrebe testiranja.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test