SSD vs. HDD, Q4 2009.

SSD vs. HDD, Q4 2009.

U kategoriji testova o storage sistemima u poslednje vreme ne pišemo tako često, najpre zbog toga što se po pitanju klasičnih magnetnih hard diskova relativno malo toga dešavalo. Međutim, kako SSD manija počinje da uzima maha, pogledali smo kako se kod nas najčešće sretani modeli „ponašaju“ i kako mogu da se uporede sa jednim tipičnim magnetnim diskom u standardnom i RAID 0 režimu rada...

    Sadržaj

      Miloš Stamenković

      SSD vs. HDD: brzina u radu, Q4 2009.

      U kategoriji testova o storage sistemima u poslednje vreme ne pišemo tako često, najpre zbog toga što se po pitanju klasičnih magnetnih hard diskova relativno malo toga dešavalo. Kada je u pitanju brzina rotacije ploča, razvoj se generalno zaustavio na brzini od 7200 obrtaja u minuti i jedino je WD (Western Digital) sa Raptor modelima uspeo da mainstream tržištu približi performanse diskova koji su već duže vreme dostupni u serverskom segmentu. Logično, Raptor diskove je pratila i visoka cena, što je i bio direktan uzrok činjenice da ovi diskovi nisu doživeli veću rasprostranjenost na tržištu. Performanse su bile primetno bolje, pa su svi oni koji drže do performansi su uložili u Raptor, jer su hard disk performanse najveće usko grlo kod modernih PC računara. Ostalim korisnicima je ostao izbor standardnih 7200 RPM hard diskova kod kojih je jedini značajan napredak bio na polju povećanja gustine zapisa na magnetnim pločama. Zahvaljujući tome, brzina klasičnih hard diskova je bar malo uspevala da raste, da bi danas stigli do modela ukupnog kapaciteta od 2 TB kod kojih je brzina transfera u proseku na granici od 100 MB/s. No, i pored ovog poboljšanja svi žele još brže rešenje, jer sva nova velika brzina procesora momentalno nestaje čim se mora pristupiti hard disku. Naravno, hard diskovi su usko grlo gotovo ceo računarski vek, a ne samo tokom zadnjih par godina, pa je tako sasvim razumljiva želja korisnika da se uvek ima najbrže moguće rešenje koje će obavljati skladištenje podataka. Setimo se samo vremena od pre desetak godina kada su se na tržištu pojavili prvi ATA66 pa kasnije ATA100 hard diskova, pa čuveni Promise PCI kontroleri preko kojih se (uz pomoć laganog moda) mogao ostvariti RAID 0 režim i tako dalje, sve do trenutno situacija kada se konačno nalazimo na početku revolucije kada su u pitanju hard diskovi.
       

      Kompletna priča oko SSD uređaja je aktuelna već neko vreme, ali se tokom ove godine, naročito u drugoj polovini, cela stvar značajno zahuktala. Prvi SSD modeli nisu bili nešto specijalno reprezentativni, jer se od njih očekivane mnogo bolje performanse, ali tokom 2009. godine su na tržištu počeli da se pojavljuju sve bolji SSD uređaji. Velike potencijale SSD-a demonstrirao je OCZ na CeBit-u predstavljajući svoj prototip flash SSD uređaja kapaciteta čak 1 TB i maksimalne brzine transfera od čak 700 MB/s i to preko PCI Express x8 interfejsa. Ipak, tako nešto u prodaji se neće naći još dugo, ali predstavlja dobar pokazatelj koliko daleko može da ide SSD tehnologija, i to u veoma kratkom periodu. Aktuelna tehnologija bazirana je na SLC ili MLC flash memoriji se veoma brzo širi, pa se tako na tržištu pojavljuju modeli sve više proizvođača, no i pored toga prisutnost SSD uređaja na domaćem tržištu je veoma ograničena. Nazivno, dosta uvoznika poseduje SSD uređaje na stanju, ali kada dođe do momenta kada iste treba da kupite, onda se ulazi u klasičnu situaciju “nije nam još stiglo, biće sledeće nedelje”. Zbog toga smo planirani veliki test SSD diskova morali da dosta odložimo, i da zbog malog broja dostupnih uređaja sve svedemo na manju meru. Ista situacija je i po pitanju klasičnih hard diskova velikog kapaciteta, odnosno modela veličine preko 1 TB. I ovde je originalno bio planiran uporedni test, ali kada jednostavno diskova nema, tu se ne može ništa učiniti. Ipak, trenutna cena hard diskova i SSD uređaja omogućava jedno interesantno poređenje performansi ova dva različita sistema za skladištenje podataka. Tako hard disk kapaciteta 1.5 TB okvirno košta kao i jeftiniji SSD modeli, dok se za cenu jednog SSD uređaja iz više klase mogu kupiti dva 1.5 TB hard diska. Sa obzirom da ovi 1.5 TB hard diskovi nude dosta dobre performanse, odlučili smo da upravo kroz performanse uporedimo šta se i koliko dobija sa SSD diskom protiv dva 1.5 TB u RAID 0 režimu. Naravno, pored toga uporedićemo i ponašanje četiri SSD modela do kojih smo u datom momentu mogli da se dokopamo za potrebe testiranja.

      Na koji način?

      Rizikujemo da se ponavljamo po ko zna koji put, ali nije naodmet reći da je stavka koja se najsporije razvijala u godinama koje su za nama svakako sistem za skladištenje podataka. Uz svo dužno poštovanje prema napretku koji je pokazan, on jednostavno nije pratio razvoj ostatka PC računara. Brži procesor, grafička karta, memorija, sve je to rezultovalo odličnim efektom, ali novi diskovi su i dalje ostajali usko grlo, ma koliko da su bili brži, prostraniji i kvalitetniji od starih rešenja. Princip njihovog rada se nije menjao godinama. Određene boljke se u principu ne mogu ni otkloniti. Priroda svakog pokretnog dela nekog mehaničkog sklopa je da će se vremenom pohabati. Tu su i buka koju ovaj hardver stvara, kao i zagrevanje usled kretanja, što opet zahteva, ili makar izmamljuje dodatne mehanizme pasivnog i aktivnog hlađenja i tako dalje. Vreme pristupa je takođe veoma bitan faktor, i kod magnetne igle se ono jednostavno ne može spustiti ispod određene mere. Sve se to donekle popravlja iz godine u godinu napretkom tehnologije, a tu su i RAID režimi kojima se podaci mogu obezbediti, sistem ubrzati, ali sve to niti je na nivou mogućnosti SSD-a, niti predstavlja dovoljno elegantno i komforno rešenje. Treba strpati po nekoliko diskova u kućište, obezbediti im hlađenje, imati ploču koja podržava brojne RAID režime, strahovati da neki disk ne otkaže, baktati se sa upoznavanjem sa novim tehnologijama…i to sve samo ako imate na raspolaganju desktop računar. Ako imate notebook, a takvih je korisnika sve više i više i postaju većina (a većina je ta koja, dabome, odlučuje), onda ste tek u nebranom grožđu. Na raspolaganju vam je ograničeni broj modela koji se mogu nabrojati na prste, a koji nude mogućnost korišćenja više diskova ili brže modele koji se vrte na većem broju obrtaja – što je, opet, daleko ispod nivoa SSD tehnologije.
       

      Sa druge strane, SSD nudi rešenje za praktično bilo koji od pomenutih problema. Odmah navedimo da oni pate od dve mane. Pre svega, to je visoka cena, odnosno visoka cena po gigabajtu dostupnog skladišnog prostora. Tu hard diskovi i dalje imaju komotnu prednost – koja će se stići u nekom trenutku, ali ipak prednost. Cene će i dalje padati i SSD-ovi će najpre početi da se pojavljuju sa velikim kapacitetima (već postoje modeli od 512 GB i 1 TB), a onda će se verovatno većina korisnika preorijentisati na njih kada „cena modela koji bude nudio dovoljno prostora padne na dovoljno prihvatljiv nivo“, da se tako izrazimo. Druga mana, koja dugoročno može biti daleko opasnija, jeste ograničen životni vek memorijskih ćelija, odnosno ciklusa upisa podataka. Ipak, i u ovom domenu se ostvaruje sve veći napredak, pa tako imamo sve više drajvova kojima je životni ciklus deklarisan na milion i više radnih časova.
       

      Kingston SSD Now E-Series 32GB  princip rada

      Već smo pomenuli da se u suštini radi o Intel drajvovima, a model na našem testu iz Extreme serije se bazira na SLC (Single-Level Cell) memorijskim čipovima. Šta to u praksi znači? Postoje SLC i MLC memorijski flash čipovi, koji se uglavnom vezuju za brze i mainstream uređaje, respektivno. Kod SLC-a (Single-Level Cell) jedna memorijska ćelija sadrži jedan bit podataka, odnosno 0 ili 1. Sa druge strane, kod MLC (Multi-Level Cell) pristupa postoje 2 bita, odnosno 00, 01, 10 ili 11.  To znači da MLC bazirani diskovi daju duplo veći kapacitet za istu količinu uloženog novca (u proizvodnji) u odnosu na SLC diskove. Ipak, SLC diskovi imaju veću brzinu i manje troše. Još jedna bitna stavka je veća pouzdanost SLC diskova, a broj ciklusa pisanja i brisanja je do 10 puta veći u odnosu na MLC memorijski standard. SSD diskovi su deklarisani na oko 5 radnih godina pri upisu od 100GB podataka dnevno, što je samo po sebi zaista dosta. Istina, primetan je napredak u domenu rešenja koja se baziraju na MLC standardu. Zahvaljujući određenim serijama kontrolera, moguće je objediniti ovakve memorije u interni RAID režim i slično, te na taj način ponuditi performanse slične onima kod SLC diskova, a opet na dosta prihvatljivijem nivou ili u opštem smislu ili gledano po gigabajtu skladišnog prostora. No, o tome nekom drugom prilikom. Sada bi smo želeli da predstavimo nekoliko SSD uređaja koje smo uspeli da uzmemo na test. To nije bio lak posao, s obzirom na to da na naše tržište stignu male količine koje se odmah „podele“ najbržim retail radnjama.
       

      Intel X25-M 80GB

      Nakon prve serije X18-M uređaja, Intel kreće sa ponudom sledeće generacije SSD diskova u vidu X25 modela. Prve dve varijante X25 modela nose sufiks “M”, što označava da se radi o uređajima kod kojih se koriste MLC NAND ćelije. Upotrebom ove vrste flesh memorije dobijana je nešto povoljnija finalna cena uređaja, ali na uštrb performansi. Svi jeftiniji modeli su uglavnom bazirani na MLC (MultiLevel Cell) flash memoriji čija je osnovna prednost manja cena po gigabajtu, ali je pri tome brzina čitanja i upisa podataka manja. Tako X25-M postoji u verziji od 80 GB i 160 GB, sa deklarisanom brzinom čitanja od 250 MB/s i pisanja od 70 MB/s. Obe varijante po kapacitetu poseduju 16 MB keš memorije, a interfejs je logično SerialATA II. Manji model je onaj koji smo imali na testu i on je veoma dobro poslužio kao referenca za upoređivanje.

      Kingston SSDnow E Series

      Kompanija Kingston je dobro poznato ime na tržištu memorija, a radi se o brendu broj 1 kada se radi o memorijskim proizvodima. Stoga ne čudi odluka ove firme da uđe na tržište solid state diskova, odnosno SSD-ova. No, odluka o ulasku u ovaj tržišni segment je usko povezana sa nečim što se uglavnom gleda sa podozrenjem – tzv. “rebrandiranjem”, odnosno pojavom tipičnom za slučajeve kada se troškovi žele svesti na najminimalniju moguću meru, kakvo je svakako vreme globalne ekonomske krize. Ipak, u ovom slučaju nema razloga gledati na rebrandiranje na takav način, a objasnićemo i zašto. Rebrandiranje, kao pojava, izaziva podozrenje jer je najčešća praksa prilikom sprovođenja istog da neka kompanija prodaje proizvod koji je kreirala druga po nešto drugačijoj ceni. Obično se kupci zgroze kada se dogodi situacija da firma koja je prepoznatljiva i za čiji brend se vezuje pouzdanost ili/i dobre performanse pod svojim imenom prodaje uređaje daleko nepoznatijeg ili nepouzdanijeg proizvođača, ili neku specifičnu seriju proizvoda za koje bi se mogao vezati neki sličan uzajaman odnos. Ovde toga nema. Kingston se dogovorio sa kompanijom Intel o prodaji njegovih SSD-ova pod sopstvenim imenom. Kompanije su objavile dogovor, stavile svečani potpis, naširoko objavile to u svim medijima. Da sve bude još bolje, Intel SSD-ovi su za kratko vreme stekli veoma dobru reputaciju. Drugim rečima, u konkretnom slučaju nema razloga za zaziranje od rebrandiranja. Radi se o čisto poslovnom potezu, koji će Kingstonu pomoći da eliminiše troškove proizvodnje i nekih većih investicija u pogone, a Intelu da dobije ulaz u šire slojeve tržište i u onim delovima gde nije baš prepoznatljiv po rešenjima u domenu memorija i sistema za skladištenje podataka, gde Kingston svakako jeste.

      Kingston je ovim uređajima dodelio oznaku SSD Now, ali im nije menjao oznake serija. Tako mi na testu imamo Kingston SSD Now E Series drajv, kapacitea 32 GB. “E” sufiks u Intelovoj nomenklaturi predstavlja skraćenicu od oznake Extreme, odnosno radi se o modelima namenjenim high performance segmentu. Intel i Kingston ove SSD-ove namenjuju serverskim, korporativnim i data centar okruženjima, odnosno svima kojima su pre svega bitne visoke performanse. U ovom testu ćemo pokušati da damo odgovor na pitanje koliko se u tome uspelo. Podsećamo vas da ovo nije prvi slučaj da se susrećemo sa SSD proizvodom na stranicama ovog sajta. Već dugo možete da čitate o njima u vestima, kojih ima dosta, budući da su predstavljanja novih naprava gotovo svakodnevna. O tehnologiji u teorijskom smislu smo pisali u jednom od prvih članaka iz serije Trendovi. Konačno, pre izvesnog vremena smo imali priliku da isprobamo Intel X25-M SSD uređaj, te vam toplo preporučujemo da pogledate taj prikaz pre, tokom ili nakon čitanja ovog testa. Posebno pošto se radi o istom proizvođaču i dve različite, ali ipak tako slične naprave, a dodatan razlog može biti i taj što isti taj SSD, kao i ovaj o kome danas pišemo, možete pronaći na našem tržištu u maloprodaji. Ukoliko ste zainteresovani za korišćenje ove tehnologije, na taj način možete videti šta vam odgovara – drajvovi M ili E serije, mada je sada vrlo aktuelan i tzv. boot drive od 40GB, koga krasi odličan odnos cene i performansi. Nažalost, nismo uspeli da ga uzmemo na test jer ga je domaći uvoznik odmah rasprodao. Podsetimo da je jedna od osnovnih primedbi u prethodnom prikazu bila nedovoljno ubedljiva brzina upisa podataka od svega 70 MB/s. E serija obećava da će to dobrano ispraviti.

      Naprednu kategoriju SSD uređaja predstavlja dotični Kingston model, a to znači da je ovaj SSD baziran na upotrebi SLC NAND flash memorije. Trenutno svi top SSD modeli su upravo bazirani na SLC (SingleLevel Cell) flash memoriji koja pored dosta bržeg rada nudi i veći nivo bezbednosti kroz znatno duži rok trajanja samih ćelija i mogućnosti ponovnog upisa podataka. Tako je osnovna specifikacija kod čitanja podataka ostala ista, dakle 250 MB/s, ali je brzina upisa drastično povećanja na čak 170 MB/s. Kao što smo već pojasnili – iza ove impresivne specifikacije i Kingston imena na uređaju se u stvari nalazi Intel X25-E SSD uređaj kapaciteta 64 MB. Kingston je jedna od kompanija koja trenutno ima takav ugovor sa Intel-om koji im omogućava “rebrendiranje” Intel SSD diskova kao Kingston. Ipak, oznaka Kingston i oznaka “E” serije se nalazi samo pri vrhu nalepnice, dok je ostatak identičan kao i kada se radi o “čistom” Intel X25-E modelu. Kako X25-E modeli trenutno predstavljaju Rolls Royce (ili možda Ferrari – prim.ured.) kada su u pitanju SSD uređaji, jasno je zbog čega ovaj disk i ima prodajnu cenu koja je približna ceni za navedene automobile J. Smatramo da je cena od oko 500 evra zaista astronomska, naročito kada su u pitanju uređaji za skladištenje podataka. Sa druge strane, ovo se opravdava ubedljivim performansama koju ni jedna trenutno dostupna kategorija SSD diskova ne može da nadmaši. A pošto vas verovatno zanima koliko je to u brojkama, videćemo sve malo kasnije kroz rezultate testova.

      Kingston SSDnow M Series

      Kako nam je već poznata nomenklatura kada je u pitanju označavanje SSD uređaja, iz naziva modela i slova “M” se jasno zaključuje o čemu se ovde rade. Dakle, disk kapaciteta 80 GB baziran na MLC NAND flash memoriji, što automatski znači slabije performanse, naročito pri upisu, ali i znatno povoljniju cenu od oko 300 eura. Kao i kod prethodnog modela, i ovde je Kingston označen samo kao marka preko Intel X25-M SSD-a, sa tim da se ovde Kingston brand pojavljuje mnogo “glasnije” dok samo u desnom uglu stoji čuveni “Intel Inside” logo. Osnovna specifikacija je tako ista kao i kod već opisanog Intel X25-M „uređaja“.

      Kingston SSDnow V Series

      Za one sa jeftinijim ulaznicama, Kingston V serija uređaja predstavlja najekonomičniji mogući ulaz u svet SSD diskova. Sa cenom od oko 100 eura za model od 64 GB (pa i manje od ove cifre!), ovo stvarno ume za zaintrigira maštu korisnika tankih na budžetu a željnih performansi. Kingston SSDnow V Series uređaj je nešto deblji od ostalih, što može da ukazuje da se unutra nalazi nešto malo drugačije rešenje. Tako se unutra se nalaze Toshiba čipovi i JMicron kontroler, što znači da u ovom slučaju nije upotrebljeno Intel rešenje. Tokom razvoja zabeleženi su određeni problemi u radu dotičnog kontrolera, ali po Kingston navodima se mnogo radilo na usavršavanju JMicron kontrolera. Pored toga, Kingston SSDnow V Series poseduje specijalni dizajniran firmware koji ima zadatak da neutrališe sve probleme i pri tome izvuče maksimum iz primenjene MLC tehnologije. Zbog svega pomenutog, SSDnow V Series nose samo Kingston brand i Intel oznaka se logično nigde ne pojavljuje. Osnovna specifikacija je samo 100 MB/s za čitanje i standardnih 70 MB/s za upis, što jasno naglašava cenovni razred uređaja, ali takođe može da ukazuje i na primenu različite tehnologije od proverenog X25 rešenja.

      Seagate Barracuda 7200.11 1.5 TB

      Seagate još uvek nije izbacio noviju seriju hard diskova i trenutno je još uvek aktuelna Barracuda 7200.11, a već je izvesno vreme dostupna i u varijanti kapaciteta od 1.5 TB. Prethodna serija 7200.11 modela zaključno sa kapacitetom od 1 TB je koristila ploče od 250 GB, dok sada najnoviji 7200.11 modeli koriste ploče kapaciteta od čak 375 GB. Ovako velika gustina omogućava i povećanje brzina čitanja, pa tako Seagate u svom reklamnom materijalu garantuje prosečan transfer od 100 MB/s pri čitanju, ali i pri upisu podataka, što je veoma smeo potez. 7200.11 1.5 TB model poseduje standardnih 32 MB keš memorije, prosečno vreme pristupa pri čitanju je 8.5 ms, dok je pri upisu 10 ms. Početkom godine Segate je imao problema sa dosta velikim brojem reklamacija na 7200.11 1 TB model, pa se zbog tog negativnog publiciteta maksimalno potrudio da dotične probleme neutrališe na novom 7200.11 1.5 TB modelu. Sa pojavom SerialATA 6 Gb/s standarda na matičnim pločama, vrlo je moguće da će 7200.11 serija biti i poslednja koja će biti na SerialATA II standardnu, pa se očekuje da Barracuda XT nasledi ovaj uspešan model.

      Test sistem
       

      Matične ploče

      Gigabyte GA P55A-UD6

      Procesor i
      kuler

      Intel Core i5 750 @ 2.66 GHz
      Cooler Master V8

      Memorija

      2 x 1 GB DDR3 1666 Kingston HyperX

      Grafička karta

      AMD Radeon HD4890
      (Windows Vista 64-bit)

      Hard disk

      Opički uređaj

      DVD-RW Pioneer 215D SATA

      Napajanje i test bench

      CoolerMaster Real Power Pro 1000W
      Professional Test Bench by CoolerMaster

      Monitor

      Samsung SyncMaster 960BF

      HDTune – read
       

      HDTune – write
       

      FutureMark PCMark Vantage i SiSoft Sandra Pro 2009 – HDD test
       

      Copy testovi
       

      Performanse

      Nakon što smo ukratko predstavili sve diskove na testu, možemo krenuti u razgledanje tabela sa rezultatima i formiranje zaključka. Sasvim očekivano, Kingston SSDnow E model predstavlja najbrži SSD uređaj na testu. Interesantno, performanse kod čitanja nisu ubedljivo najbolje u odnosu na druge SSD diskove, ali fantastična brzina upisa podatak je ta koja ovaj model podiže znatno iznad ostalih, gde mi je realno i mesto sa obzirom na “stratosfersku” cenu. Kada je u pitanju sledeći korak, model Kingston SSDnow M serije se opako bori sa “fabrickim” Intel X25-M uređajem. Intel X25-M operacije čitanja obavlja nešto brže, ali zato Kingston SSDnow M sve to nadoknađuje drastično boljim rezultatima pri upisu podataka. Kada se sve ovo prenese u realne testove kopiranja podataka, možemo videti da je Kingston SSDnow M bukvalno duplo brži pri kopiranju malih fajlova od X25-M, a ista situacija važi i za kopiranje velikih fajlova. Tako ukupno Kingston SSDnow M predstavlja mnogo bolju varijantu od X25-M, na kojem je inače baziran, ali je očigledno da Kingston model poseduje noviju verziju firmware-a i algoritma koji mnogo bolje obavlja svoj posao. Na kraju, ostaje nam Kingston SSDnow V serija koja je i pored svoje niske cene uspeva da se bori sa X25-M modelom. Brzina kopiranja malih fajlova je malo brža, kopiranje velikih fajlova je malo više brže, iako ukupni rezultati (naročito pri čitanju podataka) ne ostavljaju baš takav utisak. U sintetičkom testu čitanja X25-M je čak 100 MB/s brži, ali u realnom radu se to očigledno mnogo manje primećuje. Jedino je PCMark Vantage HDD test uspeo da iskoristi ove mogućnosti i zabeleži rezultat u korist X25-M uređaja.
       

      Međutim, nakon što smo završili sa analizom performansi SSD uređaja, dolazimo do zanimljivog dela. Predstavnik magnetnih drajvova, Seagate Barracuda 7200.11 1.5 TB, koji smo propustili kroz identičan sistem testova, pokazao je veoma zanimljive rezultate. Setimo se da su, kada su se pojavili prvi SSD modeli, svi bili prilično razočarani performansama –  jer isti nisu bili u stanju da se bore sa top modelima hard diskova. Za očekivati je, pak, da je to vreme prošlo i da je SSD varijanta sada uvek brža. Međutim, rezultati su pokazali da jedan Seagate Barracuda 7200.11 1.5 TB disk može veoma dobro da se nosi sa svim SSD uređajima baziranim na MLC flash čipovima. Tako je Seagate Barracuda 7200.11 1.5 TB gotovo u svim testovima brži i od Kingston SSDnow V modela, ali i od Kingston SSDnow M serije uređaja gde zajedno ide i X25-M. Jedino je Kingston SSDnow E model uspeva da bude baš dosta brži u poređenju sa klasičnim hard diskom kakav je Seagate Barracuda 7200.11 1.5 TB. Kada pogledamo rezultate kopiranja i brzine transfera, klasičan disk ostvaruje stvarno impresivne rezultate.

      Međutim, ono što je „problem“ u celoj priči je vreme pristupa koje u mnogome usporava celu akciju, naročito u situacijama koje su poznate kao “klasičan rad pod Windows operativnim sistemom”. Tada SSD uređaji, pa čak i najjeftiniji Kingston SSDnow V model uspeva da pruži u proseku bolje rezultate. Kada se dva Seagate Barracuda 7200.11 1.5 TB upregnu u RAID 0 Stripe mod, dobijaju se, prema tabeli, veoma impresivni rezultati. Takva kombinacija ostvaruje brzinu čitanja i upisa podataka koje je brža od bilo koje SSD varijante, pa čak i od Kingston SSDnow E serije sa SLC NAND flash memorijom. Test kopiranja velikih fajlova je gotovo identičan u poređenju sa ovim SSD uređajem, dok je brzina kopiranja malih fajlova za deset sekundi manja, odnosno kopiranje traje duže. Ovde je veoma očigledno da loše vreme pristupa Seagate Barracuda 7200.11 1.5 TB u RAID 0 kombinaciji pravi tu razliku, što se može videti i kroz PC Mark Vantage HDD test. No, u poređenju sa ostalim SSD diskovima dva Seagate Barracuda 7200.11 1.5 TB diska u većini situacija odnose pobedu u odnosu na SSD konkurenciju. Sve screenshotove iz HD Tune testova možete preuzeti sa sledećeg linka!

      SSD ili HDD?

      Iako zbog nedostupnosti određenih SSD i HDD modela nismo uspeli da uradimo ovaj test po našoj originalnoj zamisli, možemo konstatovati da smo i pored toga došli da nekih zanimljivih zaključaka. Prvi se odnosi na to da jeftini SSD modeli poput Kingston SSDnow V serije i pored značajno lošijih performansi mogu imati smisla ukoliko se koriste na pravi način. Isto važi i za sve ostale SSD uređaje, jer je njihova primarna namena da budu disk na kojem će biti instaliran operativni sistem. Gotovo trenutno vreme pristupa omogućava veliki broj operacija u sekundi, što je veoma bitno za ukupan osećaj brzine i živahnosti operativnog sistema. Na žalost, ova brzina i osećaj u radu sa operativnim sistemom instaliranim na SSD disk se ne može izmeriti, već se jedino može lično osetiti u radu. Naravno, brži modeli poput Kingston SSDnow M serije i Intel X25-M pružaju još veću komociju i brzinu rada, ali je njihova cena srazmerno veća. Ako pak bolje pogledamo rezultate možemo videti da X25-M nije baš previše interesantan izbor. Intel ima u ponudi mnogo bolje i novije modele koji pružaju znatno bolje performanse. Cena koje je ipak nesrazmerno veća je ona za Kingston SSDnow E seriju, ali to je uvek tako kada se radi o proizvodu koji predstavlja vrh ponude i nudi najbolje performanse u svojoj klasi.
       

      Brzinu koju nudi Seagate Barracuda 7200.11 1.5 TB ne treba zanemariti, naročito ako se u jednačinu ubaci i cena, ali i ponuđeni kapacitet diska. Čak i ako gledamo nekakav prosek cele tabele – performanse koje se ostvaruju na magnetnim drajvovima su bolje od onoga što nude jeftiniji SSD uređaji, tako da dobri stari hard diskovi nikako nisu za bacanje, pa tako ukoliko još uvek nemate prilike za kupovinu nekog od testiranih SSD drajvova, ne morate baš mnogo žaliti. Kako se SSD diskovi, prvenstveno zbog isplativosti, ne mogu koristi za skladištenje podataka, idealnu kombinaciju za one korisnike koji žele da ulože u performanse predstavlja SSD disk za operativni sistem i jedan (ili još bolje dva u RAID-u) Seagate Barracuda 7200.11 1.5 TB diska za skladištenje podataka. Ako se pitate za koji se  SSD disk odlučiti, moramo reći da izbor na našem tržištu nije previše bogat, a i da će kupovina vrlo direktno zavisiti od vašeg budžeta, što nije u istoj meri slučaj sa klasičnim HDD-ovima, iako ćete se ipak „kalkulisati“ oko toga da li čete uzet jedan ili ćete dva identična postaviti u RAID „niz“. Većina SSD + HDD kombinacija će vam omogućiti da se brzi procesor i memorija, kakvi se danas prodaju (Core i5, Core i7, DDR3) dodatno iskoriste i time vam pruže viši nivo performansi, i to upravo onakav kakav se i očekuje od jednog modernog PC računara. Bez obzira koliko SSD diskovi budu napredovali i koliko im cena bude padala u narednom periodu, biće potrebno mnogo vremena da se u potpunosti zamene standardni, magnetni hard diskovi, pa će SSD i HDD kombinacija postati i ostati najbolje rešenje za “performance” računare odnosno korisnike, i to u dužem periodu koji je pred nama.

      SSD i HDD uređaje na test ustupila distributerska kuća Asbis.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test