Thermaltake Level 10 GT

Thermaltake Level 10 GT

Ako ste pravi entuzijasta i ako ste pažljivo promatrali i birali svaku komponentu za vaš računar, gotovo je nemoguće da ponekad niste odlutali u mislima ka nekim „supermašinama“ koje na kraju dana kupuju ipak oni sa mnogo dubokim džepom. Danas nećemo govoriti o matičnim pločama, procesorima, memorijama, već o kućištu kompanije Thermaltake. Pomenuti gigant je pre oko dve godine izbacio na tržište zaista neverovatni model, Level 10. Definitivno jedno od kućišta koje je svaki zaljubljenik zamišljao u svom posedu. ... Zanima vas kako se pokazalo ovo po mnogo čemu nestandardno kućište?

    Sadržaj

      Miloš Jevtić Od stvarnosti posedovanja prvog Level 10 kućišta nas je delilo „svega“ 800 dolara kolika je njegova vrednost. Za sve opčinjene modelom Level 10, Thermaltake je spremio daleko pristupačnijeg naslednika, model Level 10 sa sufiksom GT koji će se sigurno naći u daleko većem broju domova. Thermaltake je sa svojom serijom Level 10 zbog jedne male ali jako vredne činjenice vrlo zanimljiv… Zbog činjenice da je razvijan, odnosno dizajniran u kooperaciji sa inženjerima BMW-a. Nekako, voleli ili ne fabriku iz Minhena, ne može im se osporiti da itekako znaju i da dizajniraju i da ono sa papira vrlo kvalitetno prenesu u prostor. Čini nam se da su i na polju kućišta dali sve od sebe barem kada se radi o izvornom modelu – Level 10. A kakva je situacija sa novitetom, saznajte u narednim redovima…  

       
      Na „gigantskoj“ kutiji, u kojoj nam novitet dolazi na test dominiraju samo kućište i uz njega, naravno skica BMW vozila. Liči na BMW serije 1 ako vas zanimaju detalji. Ako su i performanse u skladu sa „1 M“ eto nama najboljeg kućišta na tržištu. Šalu na stranu, ostatak kutije je išaran raznoraznim specifikacijama, nekima od mogućnosti, sve u skladu sa današnjim trendovima. No u kutiju nećemo pakovati mašinu, te idemo dalje… Specifikacije

      Thermaltake Level 10 GT

      Tip kućišta

      Full Tower

      Materijal

      SECC / plastika

      Podržani formati ploča

      micro ATX / ATX / extended ATX

      Broj 5,25″/3,5″ ležišta

      4 / 5 + 1

      Broj PCI slotova

      8

      Prednji I/O Panel

      USB 2.0 x 4, USB 3.0 x 2, eSATA, Mic, Audio

      Hlađenje:

      Prednji

      1x 200x200x20 mm ColorShift (600-800 RPM, 13-15 dBA)

      Zadnji

      1x 140x140x25 mm Turbo (1000 PRM, 16 dBA), 1x 120x120x25 mm (opciono)

      Gornji / Bočni

      2x 200×20 x 30 mm ColorShift (600-800 RPM, 13-15 dBA)

      Donji (opcioni)

      1x 120x120x25 mm

      Dimenzije [mm]

      584 x 282 x 590

      Masa [Kg]

      12,7

      Cena[€]

      oko 220

      Ovaj model spada u red Big Tower kućišta, i kada se stavi na sto, zaista deluje ogromno, a ručka koju vidite sa desne strane mu dodatno daje na visini, te ukoliko imate neke od radnih stolova koji imaju „normalne“ dimenzije prostora za kućište, računajte da GT neće moći da stane ni po visini ni po širini. Kad smo već krenuli od ručke, koja jelte služi da se kućište ponese do Lan Party-a, nastavićemo sa gornjim delom kućišta. Na gornjem delu se nalazi jedan eSATA priključak kao i dva „punokrvna“ USB 3.0 priključka. Zašto kažemo punokrvna? Razlog je vrlo prost, za razliku od pojedinih proizvođača, Thermaltake je na krajeve priključaka stavio nastavak koji ide direktno u matičnu ploču. Do sada je bila praksa da se na kraju kabla nalazi klasičan USB priključak koji ste morali nekako sprovesti do zadnjeg dela kućišta i priključiti ga sa zadnje strane ploče. Ovaj potez posebno podržavamo, i nadamo se da više neće biti one „sklepane“ varijante kako biste dobili USB 3.0 na front panelu.
       

       
      Pored pomenutih, mesto je ostalo rezervisano i za još ukupno tri tastera. Oni se koriste prilikom regulisanja broja obrtaja ventilatora i osvetljenja. Kako Lelev 10 GT poseduje čak tri 200 mm ventilatora i jedan 140 mm ova opcija se nameće kao vrlo zgodna. Prva tri, većeg prečnika imaju LED koje menjaju po potrebi boje i to između crvene, plave i zelene, a tu su još dva moda gde se pomenute diode naizmenično pale i gase i menjaju boje. Međutim, inženjeri u Thermaltake su mislili i na one koji žele biti malo diskretniji te postoji i mogućnost isključivanja kompletnog osvetljenja.
       

      Regulisanje obrtaja se odvija između opcija „High“ i „Low“ a znači razmak u obrtajima između ~600 i ~800 obrtaja u minuti i obuhvata samo tri veća ventilatora dok je 140 mm prepušten sam sebi. Iako na oko, mala razlika u ciframa, u praksi je sve samo ne mala. Kompletna „ćud“ ovog parčeta hardvera se menja promenom brzine ventilatora, od tihog modela, sa vrlo slabim protokom na „Low“ setovanju, dobijate „aždaju“ kada obrtaji odu u „crveno“, a srazmerno protoku pojačava se i buka, koja opet nije „nesnosna“. Kada bi samo za nijansu bolje „duvali“ ventilatori na nižem setovanju bili bismo slobodni da kažemo da ovaj model ima fenomenalnu provetrenost na izuzetno malom broju obrtaja, ovako, možemo samo da se nadamo da će se to popraviti sa nekom narednom serijom.
       

       
      Dok smo još „spolja“, spomenimo i to da na prednoj strani možete naći čak četri USB 2.0 porta kao i standardne tastere za uključivanje/isključivanje/reset mašine. Naravno, tu su i neizbežni izlazi za mikrofon i slušalice. Stvar, koja nas je definitivno kupila, je „stand“ za slušalice koji dolazi u pakovanju, a montira se na bočnu stranu kućišta. Sjajno rešenje koje smo prvi put videli na jednom kućištu!
       

       
      Jedna od karakteristika izvornog, level 10 modela je i to da je imao potpuno „segmentirane“ delove kućišta, tj da je recimo prostor za HDD bio potpuno izdvojen, od „matičnog“ dela, za optiku takođe itd. Ovde ova razdvojenost nije toliko naglašena ali se mogu primetiti koreni koji vuku od prvog modela. Tako je hard diskovima jedino moguće prići otključavanjem bravice na prednjoj strani kućišta i izvlačenjem ležišta pritiskom na neki od tastera sa brojevima od 1 do 5.

       
      Sama ležišta poseduju na sebi rupe kako za 3.5“ tako i za sve popularnije SSD-ove veličine 2.5“ te vam nisu potrebni nikakvih dodatni adapteri i slično. Isto tako, pomenuti imaju i gume na sebi kako bi smanjili eventualne vibracije vašeg hard diska. Ovaj ceo segment ima još nekoliko jako interesantnih rešenja poput mogućnosti Hot Swapa odnosno „čupanja hardova na živo“. Sa zadnje strane se nalazi pet fiksiranih SATA konektora (dokova) koji su samo još jedna u nizu funkcionalnosti koje su nas oduševile na ovom modelu.
       

       
      Kada pak pogledamo bočnu stranu koja se jelte otvara (ali ne skida), opet nailazimo na iznenađenje. Još jedna bravica, još jedan mehanizam otvaranja i vrata koja se ne skidaju već otvaraju. Na njima se nalazi jedan od pomenuta tri 200 mm ventilatora koji ispred sebe poseduje peraja koje možete usmeriti u željenom pravcu i time više vazduha dopremiti grafičkoj ili pak procesorskoj jedinici. Dosadni smo pomalo, ali opet, jedno od rešenja koje nismo do sada videli. Isto tako, kao i kod ostalih ventilatora koji ubacuju vazduh, svoje mesto je našao i filter za prašinu, koji se skida prostim „klikom“.
       

       
       

       
       
      Zadnja strana je pak rezervisana za jedan 140 mm fan koji nema diode na sebi, a služi da izbacuje topao vazduh. Tik iznad njega su i tri rupe za vodeno hlađenje, te osam PCI slotova i sistem zaključavanja kablova periferija te sprečavanje krađe istih. Složićete se dosta je bilo o spoljašnjosti, idemo malo „unutra“… Trendovi su trendovi pa ako želite da se proizvod prodaje morate ih ispratiti. Ovo ponajviše važi za unutrašnjost kućišta koja jednostavno u poslednje vreme mora biti crna i nema više onih „plehanih“ enterijera. Daleko od toga da imamo nešto protiv, čak suprotno, napokon unutrašnjost izgleda onako kako treba.
       

       
      Dodajte na to „crnilo“ i gomilu gumenih dodataka koji prekrivaju sve rupe za kablove i time ih dodatno skrivaju i dobićete zaista uredan cable management. To sve poseduje ovaj model. Ogroman plus mu donosi i velika rupa koja će itekako koristiti prilikom montiranja većih CPU kulera a pritom bez skidanja matične ploče. Sa zadnje strane je posebno uredan cable management o kome se toliko govori u krugovima entuzijasta, tako da gotovo svaki kabl ima svoje mesto i svoju „zakačaljku“ gde ga možete sakriti i privezati. Pritom su rupe za kablove na zaista sjajnim pozicijama i ima ih dovoljno te uz sve navedeno, neuredno kabliranje je gotovo nemoguće!

       
      Zbog navedene „segmentiranosti“ kućišta, 5.25“ uređaje montirate tako što skidate desnu stranu što i nije tako često rešenje. Ovde je to morao biti slučaj jer je taj deo levog boka apsolutno fiksiran i ne možete mu prići. Opet u poslednje vreme, trend je da napajanja budu na donjoj strani kućišta te ni Level 10 GT nije izuzetak.
       

       
      Zaključak Nakon svega što smo spomenuli, ostaje nam da zaključimo da ovaj model gotovo da ne poseduje nikakvu manu. Tj uslovno rečeno, mana je protok vazduha na nižem broju obrtaja ventilatora, ali se to itekako da nadomestiti prostim ubrzanjem istih. To za sobom povlači naravno i povećanje buke što je i očekivano.  

      Spoljašnjost je što kažu stvar ličnih preferenci i vrlo je subjektivna kategorija te ćemo mi ovaj model okarakterisati kao neobičan bez zalaženja u kategorije „lepo i manje lepo“. Dok sa druge strane, unutrašnjost se može isključivo i samo okarakterisati kao fenomenalna, prostrana, sa veoma mnogo opcija i za kabliranje i za jako dobar airflow, koji karakteriše ovo kućište.
       

      Uz par interesantnih rešenja poput „ostavišta“ za slušalice, krilaca na bočnoj strani, samih vratanaca i raznoraznih drangulija poput zaključavanja kompletne mašine i produžnog osmopinskog konektora koji dolazi u paketu, ne bi bilo fer a da ovo kućište ne preporučimo i damo Benchmark Highly Recommended nagradu! Thermaltake Level 10 GT predstavlja kućište koje bi svaki entuzijasta trebao da ima na spisku kao jednu od najzanimljivijih opcija prilikom kupovine kućišta više klase.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test