Delimir Tasić Transcend USB 2.0 TV BoxNakon predstavljanja donekle sličnog uređaja iz kompanije Terratec tj. modela Cinergy 200 USB bili smo iznenađeni veoma malim dimenzijama celokupnog uređaja u odnosu na mogućnosti. Na žalost, Terratec se odlučio da u svoj uređaj implementira digitalni tjuner što se negativno odrazilo na kvalitet slike koji se nikako nije mogao okarakterisati kao dobar. Ipak, koncept koji je promovisan sa tim uređajem pokazao se idealnim za notebookove i slične računare ograničenih mogućnosti nadogradnje (npr. barebone sistemi i sl.). Kada su eksterni TV tjuner uređaji u pitanju, mogu se identifikovati uređaji većih dimenzija kao što je npr. skoro predstavljeni Leadtek Winfast TV USB II, ali i oni manjih gabarita kao već spomenuti Terratec Cinergy 200 USB. Svi oni se od eksternih uređaja prethodne generacije, koji su takođe koristili USB 2.0 interfejs, razlikuju po tome što ne vrše nikakve naknadne kompresije u MPEG2 format kao što su to činili uređaji kompanija Pinnacle (PCTV Deluxe, takođe predstavljen na sajtu Benchmark) i Hauppage. Prva generacija USB TV uređaja bila je ograničena na nisku rezoluciju prikaza slike (384×288) usled utilizacije USB 1.1 interfejsa. Unutar grupe novih USB 2.0 tjunera mogu se diferencirati uređaji koji se u potpunosti napajanju posredstvom USB porta i oni koji kao izvor struje koriste dodatni adapter.
Kompanija Transcend na našim prostorima je poznata prevashodno po veoma solidnim memorijskim karticama za digitalne foto-aparate i memorijskim modulima, nego po TV tjunerima. To i ne treba da čudi, jer je USB 2.0 TV Box prvenac ove kompanije sa Tajvana. Inače, Transcend je osnovan sada već daleke 1988. godine i ima sedišta na većini kontinenata Sveta. Ako se uzme u obzir da je ovo jedan od prvih uređaja koji koristi novi USB link čip kompanije eMPIA (isti čip nalazi se i u Terratec Cinergy 200 USB) i provereni Philips SAA7114 uz analogni tjuner dobre karakteristike su u najavi…
Uređaj na testu
U standardnoj ambalaži koje se odlikuje ne preterano velikim dimenzijama smešten je standardni set opreme, ako se imaju u vidu mogućnosti ovakvog uređaja. Štampano ilustrovano uputstvo na nekoliko jezika, pokriva detaljno postupak instalacije i delimično upotrebe WinDVR aplikacije. Isto uputstvo u PDF formatu nalazi se i na pratećem CD-u, na kome su pored uputstva smešteni i neizbežni drajveri, kao i aplikacija za gledanje TV programa – InterVideo WinDVR 3.
Uređaj je „neutralno“ dizajniran i kao takav verovatno će se uklopiti uz većinu PC komponenti. Nešto veće dimenzije su očigledno posledica implementacije analognog tjunera, ali kao što smo to više puta naveli to predstavlja bolje rešenje od upotrebe visoko integrisanih digitalnih TV tjunera. Sa prednje strane ispod poluprovidne crvene plastike smešten je senzor za vezu sa daljinskim upravljačem kao i set signalnih dioda koje indikuju da li je uređaj povezan na USB port i da li je uključen tj. obavlja svoju funkciju.
Duž boka uređaja svoje mesto našli su audio izlaz, posredstvom kojeg ćete zvuk dovesti do audio kartice, kao i USB port zajedno sa konektorom za napajanje. Međutim, iako je na kućištu situiran naponski konektor u paketu se ne isporučuje ispravljač, već ćete, posredstvom isporučenog kabla, struju u uređaj dovesti sa USB porta. To konkretno znači da ćete jedan USB port zauzeti napajanjem uređaja, a drugi će služiti za prenos slike ka računaru. Nažalost, treći kabl koji će dodatno zakomplikovati situaciju služi za prenos zvuka. Ipak, situacija nije tako loša, jer smo tokom testiranja primetili da se struja uopšte ne mora dovoditi posredstvom dodatnog USB porta. Uređaj smo probali na jednoj desktop konfiguraciji i na prenosnom računaru – u oba slučaja izostala je potreba za dodatnim napajanjem uređaja. Malo udaljen od USB portova, obojen sivom bojom, nalazi se taster „Snap“ koji, kao što mu i ime kaže, služi za hvatanje screenshotova tokom gledanja TV programa. Istu funkciju moguće je obaviti i posredstvom daljinskog upravljača. Sa zadnje strane je RF konektor (postoji varijanta i sa F konektorom) kao i AV ulaz na koji se povezuje specijalni kabl/adapter koji služi za iskorišćenje funkcije video i audio ulaza. Kako izgleda raspored priključaka na Transcend USB 2.0 Box uređaju, možete videti sa narednog dijagrama…
Daljinski upravljač nas je najviše podsetio na MSI TV Anywhere karticu. Transcend-ov daljinski upravljač je nešto većih dimenzija, ali ga isto karakteriše mala debljina i neudoban utisak tokom rada. Sam upravljač omogućava iskorišćenje skoro svih funkcija softvera za gledanje TV programa koji se isporučuje uz USB 2.0 Box kompanije Transcend.
Hardverska osnova Mogućnosti uređaja kompanije Transcend sublimiraćemo u tabeli…
Transcend USB 2.0 TV Box
Veza sa računarom
USB 2.0
Audio/Video dekoder čip
Philips SAA7114
USB Video kontroler
eMPIA Tech EM2800
TV Tjuner
TV Vision – analogni
Daljinski upravljač
Da
Video ulaz
Da
Video izlaz
Ne
Audio ulaz
Da
Audio izlaz
Da
Stereo TV prijem
Da
Radio prijem
Ne
Teletext
Ne
Max. rezolucija – prikaz
720 x 576
Max. rezolucija – grebovanje
720 x 576
Kompresija
Softverska
Cena
~ 80 €
Prema navodima proizvođača, nekoliko je uslova koje vaš sistem mora da ispunjava kako bi mogli da koristite USB 2.0 Box. U zavisnosti šta nameravate da radite tj. koje funkcije nameravate da iskoristite, pred vaš sistem postavlja se nekoliko različitih zahteva u pogledu minimalne hardverske specifikacije… Gledanje TV programa… – Pentium III 800MHz ili jači – 128MB RAM memorije – Windows XP/2000 – audio kartica Gledanje TV programa i snimanje u MPEG format… – Pentium III 1.0GHz ili jači – 128MB RAM memorije – Windows XP/2000 sa USB2.0 podrškom – audio kartica Gledanje TV programa i snimanje u MPEG2 DVD format… – Pentium 4 1.7GHz ili jači – 128MB RAM memorije – Windows XP/2000 sa USB2.0 podrškom – audio kartica Naša test mašina sastoji se od sledećih komponenti…
Procesor
AMD Athlon™ XP 3200+
Matična ploča
Abit NF7-S rev. 2.0
Memorija
512 MB DDR400/PC3200 (2-5-3-3, Dual Chanell)
Hard diskovi
2 x Maxtor DiamondMax9+, 80 GB, 8 MB keša, SATA150
Raid kontroler
Silicon Image Sil3112 – Raid0/Strippe režim
Grafička karta
Microstar GeForce FX5900SP-VTD128
Zvučna karta
Creative Labs Audigy 2
CD-RW uređaj
LG GCE 8400B
Izvor napajanja
Chieftec Scorpio TX-10-BD – 360w PFC
Monitor
LG Flatron L1710B(U)
Operativni sistem
Windows XP Professional (SP1, DirectX 9.0b)
Drajveri
nVidia nForce 5.10, nVidia ForceWare 66.00
Ono po čemu je uređaj zanimljiv kada je ugrađeni hardver u pitanju svakako je eMPIA EM2800 čip. Reč je o integrisanom video kontroleru koji ima za cilj da ostvari vezu između klasičnog dekoder čipa kao što je npr. Philips SAA7134 ili BT878 i USB 2.0 interfejsa. Pored prevođenja signala do USB interfejsa omogućeno je i procesiranje slike kao i veza sa audio podsistemom, kolorna kompresija, deinterlace algoritmi i slične uobičajene operacije.
Dakle, ovakve čipove ne treba mešati sa video dekoderskim čipovima koji signal sa TV tjunera koji je po prirodi stvari analognog tipa, prevode u digitalni oblik koji je jedini imanentan savremenim računarima.
U konkretnom slučaju Transcend TV USB 2.0 uređaja to znači sledeće: signal dolazi iz etra preko antene do TV Vision analognog PAL tjunera, koji ga prosleđuje do Philips SAA7113 dekoderskog čipa. Odatle se signal prevodi u digitalni oblik i šalje ka EM2800 čipu uz pomoć kojeg se video signal šalje kroz USB 2.0 interfejs koji je podržan ovim čipom. Ta putanja se odnosi na samo na video komponentu signala. Audio komponenta, nakon obrade u Philips SAA7113 čipu, se takođe posredstvom, EM2800 čipa i ugrađenog AC97 interfejsa šalje na audio izlaz odakle ga možete proslediti na audio karticu, aktivne zvučnike ili slušalice. Na taj način proizvođačima je omogućeno da na vrlo jednostavan način, upotrebom vrlo malo visoko integrisanih komponenti, konstruišu veoma jeftina USB 2.0 TV tjuner rešenja koja se odlikuju zavidnim kvalitetom slike. Tako je i sa testiranim Transcend TV tjuner uređajem. Slika koju je kartica pružala tokom testa je veoma dobra, ali nam se nije dopalo nešto sporije odazivanje pratećeg softvera. Tako je ponekad za promenu kanala bilo potrebno i po par sekundi. Ipak, smatramo da to nije stvar koje se ne može otkloniti kroz ažuriranje drajvera, samo je pitanje koliko će Transcend biti ažuran po tom pitanju. Do sada nismo imali iskustava sa TV tjunerima ove kompanije, pa ne možemo ništa znati o tome.
Galerija Pre nego što predstavimo funkcije softvera za gledanje TV programa koji se isporučuje uz Transcend USB 2.0 Box, kao ilustraciju spomenutog kvaliteta slike prezentiramo vam uobičajenu galeriju screenshotova, ali i sample video klip snimljen u MPEG 2 formatu i rekompresovan DivX 5 codecom…
Video klip je velik 2 MB i možete ga preuzeti klikom na Windows Media Player ikonicu…
Softver Više puta smo imali priliku da uz TV kartice koje smo testirali za vas dobijemo InterVideo WinDVR program. Reč je o solidnoj aplikaciji zavidnih mogućnosti, ali i velike tromosti. Glavni panel krasi veoma moderan dizajn i na njemu je moguće doći do svih vitalnih informacije koje se odnose na recepciju TV signala ili na proces grebovanja/Timeshiftinga kojeg WinDVR takođe podržava.
TV slika se prikazuje u odvojenom prozoru kome se proizvoljno može menjati veličina, dok je u okviru menija do kojeg se dolazi desnim klikom ponuđena kao najveća predefinisana veličina prozora u kome se prikazuje slika – 640×480. Smatramo da bi bolje bilo da je predefinisano 768×576, jer svaki TV tjuner uređaj danas ima mogućnost da radi sa tom rezolucijom.
Pritiskom na određeni taster na panelu WinDVR aplikacije dolazi se do posebnog prozora u kome je smeštena galerija snimljenih screenshotova i video snimaka, a odmah je moguće i manipulisati snimljenim materijalom…
Spisak podržanih funkcija programa WinDVR je velik, a do većine je moguće doći iz panela za podešavanje samog programa…Prvo što treba uraditi svakako se tiče pretrage dostupnih kanala. Pretraga dostupnih kanala u kablovskoj mreži trajala je neuobičajeno dugo što se uklapa u priču o sporom odzivu. Izbor uređaja koji ćete koristi uz WinDVR aplikaciju, izvora signala i ostale uobičajene funkcije toga tipa podesićete u tabu „Device“…
Tab pod nazivom „TV“ služi za podešavanje opcija koje se tiču izvora TV signala (antena ili kablovski sistem), kao i zemlje u kojoj se koristi uređaj (postoji podrška za područje Srbije). Setovanja koja se tiču koloriteta, kontrasta i osvetljenja moguće je podesiti posredstvom kartice „Display“. Na istom mestu uključuje se i opcija „Video Desktop“ koja bi trebalo da, umesto wallpapera, na desktopu projektuje sliku sa TV tjunera. Kažemo „trebalo bi“, pošto u našem slučaju nismo uspeli da tu opciju nateramo da radi.
Podešavanje TV snimanja, bilo posredstvom Time Shift opcije ili klasičnim pohranjivanje video zapisa na HDD moguće je takođe podesiti. Ponuđeno je nekoliko predefinisanih profila. Snimanje u MPEG4 ili DivX, nažalost, nije moguće. Pored predefinisanih profila za snimanje, slično Leadtek WinFast PVR aplikaciji, moguće je definisati i sopstvene profile…
Manje-više uobičajena opcija snimanja programa u unapred zadato vreme izvedene je veoma dobro, pa je broj opcija koji se tiče podešavanja ovih parametara veoma velik…
Implementirana je i dosta puta viđana opcija naizmeničnog prikaza većeg broja TV kanala – Chanell surf…
Dakle, reč je o modernom softveru koji često viđamo kod proizvođača koji nemaju kapaciteta da samostalno razviju ovako složene aplikacije.
Nakon testa… Priču o Transcend USB 2.0 TV Box završavamo podsećanjem da je reč o uređaju relativno niske cene za ono što nudi. Iako nismo bili zadovoljni brzinom odziva, kvalitet slike je na zavidnom nivou. Pošto je reč o eksternom uređaju slika je oslobođena svih mogućih interferencija i kao takva nema problema karakterističnih za PCI kartice starije generacije koje većina korisnika ima u svojim računarima. Upotreba analognog tjunera se pokazala kao prava odluka, jer je zahvaljujući tome kvalitet slike na vrlo visokom nivou. Kako smo imali prilike da uređaj isprobamo i na prenosnom računaru, možemo konstatovati da i pored nešto većih dimenzija nije ništa manje praktičan od Terratec Cinergy 200 USB rešenja. Leadtek WinFast TV USB II i pored neospornog kvaliteta ne može, zbog značajno većih dimenzija i upotrebe dodatnog naponskog adaptera, da parira ovakvim uređajima. Na žalost, pored WinDVR 3 aplikacije u pratećem paketu nismo zatekli nikakav dodatni softver kojim bi se video i audio sadržaji mogli naknadno obrađivati, pa je to još jedna zamerka testiranom uređaju. Ipak, ukoliko bi u skorijoj budućnosti problemi oko sporijeg odziva TV tjunera bili otklonjeni, uz zavidan kvalitet slike, Transcend-ov uređaj bi po povoljnoj ceni mogao da bude dobro rešenje za vlasnike prenosnih računara. Fakultativnost upotrebe dodatnog napajanja posredstvom priloženog USB kabla je još jedna od prednosti testiranog tjunera i ide u prilog vlasnicima notebook računara. Uređaj za potrebe testiranja i prikaza ustupio “PiN Computers”