Video interfejsi koje srećemo

Video interfejsi koje srećemo

Nekada smo se oslanjali isključivo na analogni interfejs za prenos slike, ali u današnje vreme sve je digitalno. Nekoliko standarda je zavladalo svetom, pa u skladu sa tim treba ih poznavati, jer ćete se svakako u nekom momentu susresti sa njima. Ovi interfejsi sada prenose i zvuk pored slike, a čak ni tu nije kraj. Digitalni signal donosi mnogo veće mogućnosti, pa su tu podrške za različite rezolucije i još mnogo štošta.

    Sadržaj

      Video izlazi su jako bitan aspekt svake grafičke karte, pa čak i matične ploče kada planiramo da se oslonimo na IGP (Integrated Graphics Processor). Fokusirajući se na performanse novog Radeona ili GeForcea i broja Stream procesora, broja teksturnih ili ROP jedinica, količine i tipa memorije često zaboravimo na vrstu izlaza koje će nam biti na raspolaganju.
      video_izlazi_1.jpg
      Od onoga na šta možete naići jesu D-Sub (VGA), DVI, HDMI i DisplayPort konektori, a neki od njih imaju svoje mini verzije koje ćemo pomenuti malo kasnije. U zavisnosti od izbora proizvođača i tipa grafičke karte, ovih konektora može biti jedan ili više.
      video_izlazi_2.jpg
      D-Sub iliti popularnije VGA je najstariji video interfejs koji je ujedno i jedini od pomenutih analognog tipa. U principu može da se nađe na starijim ili jeftinijim grafičkim kartama, a čim se pređe neka granica niže srednje klase sve su šanse da ga nećete videti na grafičkoj karti. Ovaj standard ima dosta ograničenja, kao što su maksimalna rezolucija, kvalitet prenesenog video signala i sl. Stariji monitori ga i dalje koriste, a u današnje vreme je zaista mala šansa da vam bude zaista potreban. Ukoliko grafička karta ne poseduje ovaj interfejs, moraćete da posegnete za odgovarajućim “DVI-VGA” konvertorom.
      video_izlazi_3.jpg
      DVI je nešto noviji i predstavlja prvi digitalni interfejs za prenos video signala. Reč je o prilično često korišćenom standardu, a u zavisnosti od specifikacija nazastupljeniji su DVI-I i DVI-D. Razlika je osim u broju pinova u tome što DVI-I može da prenosi analogni i digitalni signal, dok je DVI-D ograničen isključivo na digitalni. DVI može biti Single ili Dual Link, a razlika je u maksimalnoj rezoluciji koju podržavaju. Dok je Single Link DVI ograničen na 1920×1200, Dual Link podržava rezolucije sve do 2560×1600 što je jako bitno za pojedine korisnike. Fizički se ovi konektori razlikuju u svega šest pinova, a potrebno je imati i odgovarajući kabl kako biste mogli da iskoristite mogućnosti Dual-Link DVI-a.
      video_izlazi_4.jpg
      HDMI predstavlja novu generaciju digitalnog interfejsa i veoma je popularan kako na grafičkim kartama, tako i na monitorima, odnosno televizorima i konzolama. Ovaj interfejs je veoma praktičan i zastupljen je na ogromnom broju uređaja. Razlog za to su fizičke karakteristike (relativno tanak kabl), dostupnost, kao i mogućnost da osim video signala prenosi i višekanalni audio signal. Osim osnovnog tipa HDMI konektora, postoje i mini odnosno mikro verzija koja zahteva odgovarajući adapter ukoliko već imate klasičan HDMI kabl.
      video_izlazi_5.jpg
      DisplayPort je vrlo sličan standard HDMI-u iako ga proizvođači primenjuju u nešto užem spektru uređaja. Zamišljen je kao direktna zamena za DVI i iako poseduje mogućnost transfera nekompresovanog audio materijala, najviše se koristi za PC monitore. Poseduje sposobnost za transfer od 21.6 GB/s, a najčešće ćete ga videti kod HP, Dell i drugih monitora za poluprofesionalnu i profesionalnu upotrebu. Za razliku od HDMI-a, reč je o tzv. “Royalty-Free” standardu, pa za njegovu implementaciju proizvođači ne plaćaju nikakvu licencu. Postoji u regularnoj i mini verziji, a kod potonje će vam biti neophodan odgovarajući adapter.
      video_izlazi_6.jpg
      Na kraju, prilikom kupovine treba obratiti pažnju na to da li grafička karta poseduje dovoljan broj odgovarajućih izlaza koji su vama potrebni u slučaju da imate više od jednog monitora. Takođe, da li su svi izlazi u odgovarajućim verzijama. Nabavka mini i mikro adaptera, kao i novih kablova može da se pretvori u veliki neplanirani trošak ukoliko imate dva, tri ili više monitora. Na kraju, ukoliko planirate da koristite više monitora u SLS (Single Large Surface) modu, obavezno proverite da li grafička karta to podržava. Mnogi Radeoni zahtevaju da makar jedan monitor ima DisplayPort ili ne može da formira Eyefinity sa VGA konektorom. Stoga, obavezno se informišite pre kupovine i obratite pažnju na sitnice.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test