Pozitivne ocene
- Tri PCIe 5.0 SSD slota
- Vrhunski izbor USB konekcija – USB 3,2 2×2 midboard
- Dobra vrednost za uloženi novac
- Crne i bele opcije boja
- USB 4 i Wi-Fi 7
Negativne ocene
- Želimo brži LAN u verziji ploče od 500€ u slučaju X870E Aorus Pro verzije
- Izostanak WIMA kondezatora u audio sekciji X870E Aorus Pro modela
Gigabyte X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite WiFi7 ploče predstavljaju vrhunac AMD AM5 ponude za Zen 5 procesore. X870E Aorus Pro je namenjen zahtevnim korisnicima, sa PCIe 5.0 slotovima, naprednim hlađenjem i Wi-Fi 7. S druge strane, X870 Aorus Elite WiFi7 donosi balans performansi i cene, idealan za entuzijaste i gejmere. Oba modela nude intuitivan BIOS, bogate opcije povezivanja i visok kvalitet izrade, čineći ih odličnim izborom za novu generaciju AMD procesora.
Kada kupite jedan moćan AMD procesor iz Ryzen 9000 ili još bolje Ryzen 9000X3D serije, svakako da gledate u pravcu najjače serije AMD ploča baziranih na X870E čipsetu. U pitanju siguran izbor u rezonu najbolje se kombinuje samo sa najboljim, ali to ne mora uvek da bude istina, ukoliko niste od onih baš najzahtevnijih korisnika koji ne priznaju kompromise i ne prezaju da zavuku ruku duboko u džep da bi dobili ono što žele.
Najbolju demonstraciju prethodno izrečenog nam daje najnovija ponuda Gigabyte X870 i X870E matičnih ploča za aktuelnu i najjaču seriju AMD Ryzen procesora na bazi Zen 5 jezgara.
Gigabyte X870E Aorus Pro
Počinjemo od onih zahtevnijih koji žele atraktivnu i elektronski besprekornu matičnu ploču kakva je X870E Aorus Pro. Oznaka govori sve – za profesionalce, gejmere ili posao svejedno, kratko i jasno nema o čemu da razmišljate.
Gigabyte X870E Aorus Pro predstavlja onu idealnu tačku preseka između vizuelne atraktivnosti i tehničkih performansi. Ova matična ploča uspešno kombinuje estetski privlačan dizajn sa odličnim performansama, što je čini idealnom opcijom za zahtevnu grupu korisnika koji traže funkcionalnu i vizuelno besprekornu osnovu za svoje PC desktop računare i borbene gejming konfiguracije.
Gigabyte X870E Aorus Pro – specifikacije i karakteristike
Ploča obezbeđuje okruženje i podršku za rad najjačih i najzahtevnijih Ryzen Zen 5 modela sa 16 i 12 fizičkih jezgara visokih performansi. Zato jedinica za napajanje mora biti na veoma visokom nivou kako bi besprekorno pratila visoke zahteve i radni ritam procesora sa 16C/32T i 12C/24T konfiguracijom jezgara. VRM je rešen pomoću digitalno kontrolisanog modula sa ukupno 16+2+2 faze ili tačnije rečeno 8+8+2+2 faza gde onih 16 zapravo rade u 2x 8 paralelnom režimu što omogućava stabilne performanse čak i pri visokim zahtevima.
Nemojte da vas brine paralelna topologija jer moderni procesori ionako imaju visoko sofisticirane mehanizme precizne regulacije radnog napona na samom procesorskom čipu. Dve dodatne faze su zadužene za napajanje integrisanog grafičkog jezgra i dve za rad IoD sistemskog kontrolera, kao zasebnog čipleta na procesoru.
Čitava VRM jedinica je bukvalno oklopljena masivnim „Armor Advanced“ hladnjacima sa profilisanim žljebovima kako bi iskoristili i najmanje strujanje svežeg vazduha i time ubrzali predaju toplote stvorenu tokom intenzivnog naprezanja procesora i jedinice za napajanje. U tu svrhu ploča ima dodatni metalni „egzo skelet“ na leđima štampe kako bi se maksimalno povećala efikasna površina predaje toplote sa elektronskih komponenti. Zbog toga deluje impresivno i pod rukom i na pogled.
Maksimalno podržava rad sa 256 GB RAM-a na overklokovanim efektivnim frekvencijama od 8200 MHz, dok QVL lista ukazuje na kompatibilnost sa memorijama koje rade na još višim brzinama. Ima četiri DDR5 DIMM slota koji rade u dvokanalnoj konfiguraciji i jednoj ovakvoj ploči bi svakako prijao brzi komplet Dual Rank (2R) DDR5 memorije za najbolje performanse.
Ploča nudi tri PCIe x16 slota od kojih je prvi mehanički ojačan i zbog pune širine magistrale sa x16 PCIe linija 5. generacije namenjen je prevashodno za grafičke karte, ali posebnu pažnju privlači podrška za tri PCIe 5.0 x4 M.2 slota, što je čini idealnom za korisnike sa naprednim SSD potrebama u smislu brzog rada sa velikom količinom podataka. Dodatni PCIe 4.0 x4 slot pruža još jednu opciju za skladištenje koja se svakako ne može potceniti sa aspekta brzine.
X870E Aorus pro ima bogat spisak funkcija i napredne opreme
Posebno ističemo EZ – Latch Plus mehanizam za oslobađanje grafičke karte, neverovatno koristan kada menjate grafičke karte u već sklopljenoj konfiguraciji i kada nedostaje prostora u kućištu. Jednom rečju spasonosno rešenje koja vas lišava opasnosti od oštećenja skupih komponenti. Situacija koju smo toliko puta svedočili, usled nestrpljenja i nestručnosti onih koji rukuju komponentama. Takođe, tu je i olakšani mehanizam ugradnje M.2 SSD uređaja i pripadajućih hladnjaka i sve to bez i jednog, jedinog zavrtnja ili šrafa.
X870E Arous Pro raspolaže Wi-Fi 7 bežičnim mrežnim kontrolerom koji podržava 802.11 be standard na 2.4/5 i 6 GHz talasnim dužinama sa dodatnim opsegom frekvencija od 320 MHz kako bi pronašla dodatni kanal bez smetnji za ultra brzi prenos podataka. Jeftinija Wi-Fi 7 rešenja koriste duplo manji dodatni opseg od 160 MHz. Tu je i Bluetooth 5.3 opcija bežičnog povezivanja sa perifernim uređajima.
Drugi deo mrežnog paketa ove sjajne ploče čini Realtek 2.5 GbE LAN čip za žičanu mrežnu konekciju, a što je još uvek dovoljno brzo za većinu korisnika, mada za jednu ploču koja nosi etiketu „profesionalni“, moglo je to da bude i brže, pogotovu u cenovnoj klasi od 500 evra.
Slično se može reći i za vremešni Realtek ALC 1220 audio kodek koji je makar u ovoj klasi zaslužio prisustvo WIMA audiofilskih kondezatora. Za utehu je da ploča ima odličnu RGB kontrolu efekata zahvaljujući dovoljnom prisustvu aRGB i RGB konektora.
Savršen izbor konekcija vas ne ostavlja na cedilu
Zatim tu je mnoštvo konektora za ventilatore i rad pumpi vodenog hlađenja pravilno raspoređenih na gornjoj i donjoj, ali i bočnoj ivici matične ploče, gde se nalazi i mid-board USB-C 3.2 2×2 konektor za port na kućištu. Specijalitet nove generacije Aorus ploča je i prisutni mid-board HDMI port, za povezivanje mini LCD ekrana unutar kućište koji mogu prikazivati neke bitne monitoring informacije ili ukrasne vizuelne efekte u realnom vremenu, dok mašina radi.
Ne zaboravimo i izuzetno korisni „LED Debug“ sistem koji daje dragocene informacije prilikom konfigurisanja i prvog podizanja sistema sa LED signalizacijom za CPU, RAM, VGA i Boot proceduru, ako negde zapne i krene po zlu.
Što se tiče ostatka konektora na glavnoj ATX sekciji, X870E Aorus Pro donosi duple USB-C 4.0 konekcije sa Display Port podrškom, standardnu funkciju za nove ploče sa X870 i X870E čipsetom. Ne zaboravimo i maksimalnu brzinu prenosa podataka do 40 Gbps, dok ostali portovi uključuju 3x USB 3.2 Gen 2, 4x USBA-A Gen 1 i 2x USB-A 2.0 opcije.
Gigabyte BIOS je intuitivan i brz, sa jasnim prikazom informacija o sistemu. Easy Mode nudi osnovne opcije za početnike, dok napredni način rada omogućava detaljno podešavanje za iskusnije korisnike. Softverska kontrola putem Gigabyte Control Center-a omogućava dodatnu fleksibilnost direktno iz Windows OS-a, uključujući prilagođavanje napona i frekvencija procesora.
Dakle, Gigabyte X870E Aorus Pro predstavlja uravnoteženo rešenje sa naglaskom na zahtevnije korisnike koji pored besprekornih performansi i funkcionalnosti žele kvalitetnu ploču i atraktivan izgled u svojim konfiguracijama sa providnom bočnom stranicom.
X870 Aorus Elite Wi-Fi7
Možda ste primetili gledajući cenovnike velikih internet prodavaca da su AMD X870E matične ploče prilično skupe. Cene mnogih premijum modela su praktično nedostupne većini korisnika i potencijalnih kupaca. Zbog toga će većina prosečnih kupaca i korisnika svakako gledati u pravcu pristupačnijih AMD X870 modela matičnih ploča.
Međutim, koja je suštinska razlika između X870E i X870 matičnih ploča i tog famoznog sufiksa „E“ u oznaci?
Što se tiče specifikacija, one su na prvi pogled veoma slične. Oba čipseta uključuju obavezno prisustvo brzih USB4 konekcija, zatim brzu vezu na bazi PCIe 5.0 putanja pomoću kojih procesor komunicira sa grafičkom kartom i NVMe SSD uređajima. Ključna razlika je u tome što X870E raspolaže i nudi na korišćenje više PCIe putanja i komunikacionih linija koje mogu da dodele uređajima kao što su brzi LAN i USB kontroleri, više M.2 slotova ili više slotova za proširenje u koje se ugrađuju drugi uređaji tj kartice. Najbolje će te to shvatiti ukoliko pogledate zvaničnu AMD tabelu nove generacije čipsetova i dodatno je uporedite sa prethodnom serijom:
Kao što možete videti sistemski kontroler u Ryzen procesorima obezbeđuje identični broj PCIe 5.0 brzih linija za GPU i M.2 SSD. Razlika u korist X870E čipseta u odnosu na X870 je što ima dodatni multiplekser PCIe čip koji omogućuje dodatne 4 PCIe 4.0 i 4 PCIe 3.0 putanje, a zahvaljujući tome i duplo više USB 3.2 Gen1, USB 3.2 Gen2 i USB 3.2 2×2 kao i SATA portova. Sve to zavisi od proizvođača matičnih ploča kako će implementirati ovu prednost u vidu konkretnog modela matične ploče.
Dodatne PCIe putanje na koje su prikačeni brzi kontroleri i dodatni uređaji su ono što čini X870E matične ploče skupim. Ukoliko ste korisnik sa prosečnim do srednje zahtevnijim potrebama sa jednom grafičkom karticom i nekoliko SSD-ova, X870 matična ploča će savršeno odgovoriti vašim potrebama za konfigurisanjem računara.
Kao savršen primer jedne takve matične ploče je današnji model koji vam predstavljamo u vidu Gigabyte X870 Aorus Elite Wi-Fi7.
X870 AORUS ELITE WIFI7 – karakteristike
Gigabyte X870 Aorus Elite WiFi7 je ploča pozicionirana u jakom srednjem segmentu i time cilja pre svega malo zahtevnije korisnike i gejmere. Sa cenom od oko 300 € nalazi se na onoj granici koja će zadovoljiti zahteve korisnike opisanog ranga jer Aorus modeli svakako pripadaju kategoriji ploča namenjenih premijum segmentu, a Gigabyte X870 Aorus Elite WiFi7 je praktično ulazinica u ovaj svet povlašćenih korisnika.
X870 Aorus Elite WiFi7 se isporučuje u standardnom pakovanju sa osnovnim setom dodatne opreme. Uputstvo za podešavanje i instalaciju, dva SATA kabla, AORUS nalepnica za kućište, konektor za signalizaciju prednjeg panel panela kućišta i Wi-Fi antena, čine deo tog pakovanja. Na žalost nema USB fleš memorije sa drajverima i softverom, tako da će te taj vrlo bitan deo prilikom početne instalacije, morati da preuzmete sa interneta i dela za podršku proizvođača.
Matična ploča je izrađena u crnom finišu, mada postoji i verzija sa belim lakom sa dodatkom „Ice“ u oznaci. Nema blještuće LED detalje osim diskretnog osvetljenja koje se vidi ispod hladnjaka čipseta. Oni koji vole LED RGB i dalje imaju na raspolaganju tri adresibilna RGB i jedan klasični RGB konektor za povezivanje i sinhronizaciju svetlosnih efekata koji im svakako neće nedostajati.
Koristi VRM modul za napajanje procesora u konfiguraciji 16+2+2 faze. Deo koji kontroliše napajanje procesorskih jezgara je izveden u 8+8 paralelnom dizajnu. VRM je sposoban da podrži rad čak i najjačih Ryzen 9 modela sa uključenom PBO funkcijom automatskog overklokinga.
Da bi se izborio sa tako zahtevnom funkcijom VRM se hladi masivnim aluminijumskim hladnjacima sa profilisanim žljebovima koji hvataju strujanja vazduha unutar kućišta radi boljeg hlađenja. Uglavnom, tokom testova nije pokazivao ni najmanje probleme u radu i napajanju 12-jezgarnog Ryzen procesora pod punim opterećenjem, naprotiv čak je VRM bio hladniji od nekih skupljih modela na našem testu.
X870 Aorus Elite WiFi7 nudi premijum funkcije
Četiri DIMM slota adresiraju maksimalno 256 GB RAM-a i podržavaju brzine do DDR5-8000+ u dvokanalnoj konfiguraciji. Za sada, dobar komplet DDR5-6000 ili 6400 uz što nižu latenciju je ono što se preporučuje za Ryzen AM5 procesore kako bi memorija i memorijski kontroler radili u sinhronom modu 1:1.
X870 Aorus Elite WiFi7 dolazi sa tri fizička x16 slota. Prvi podržava punu PCIe 5.0 x16 magistralu i namenjen je prevashodno radu najbržih grafičkih karti, a uz to je dodatno ojačan i raspolaže EZ Latch mehanizmom koji je spasonosno rešenje kada grafičku kartu treba promeniti i izvaditi iz već sklopljenog računara. Drugi slot radi na PCIe 4.0 x4, a poslednji, treći podržava PCIe 3.0 i to pomoću samo dve (x2) putanje.
Što se tiče ugradnje SSD uređaja, X870 AORUS Elite WiFi7 nudi ukupno četiri M.2 slota, od kojih tri podržavaju brze PCIe 5.0 SSD modele. Imajte na umu da drugi i treći M.2 PCIe 5.0 konektori dele magistralu sa primarnim PCIe x16 slotom za grafičku kartu. Dakle, ako popunite bilo koji od ova dva M.2 konektora to će prepoloviti magistralu x16 slota, koja će u tom slučaju raditi u x8 režimu.
Zato, ukoliko imate brzi M.2 PCIe 5.0 SSD instalirajte ga u prvi M.2 slot koji ćete prepoznati jer je njegova pozicija prekrivena masivnim hladnjakom koji će itekako biti od koristi ukoliko koristite brze SSD modele koji se više greju. Poslednji tj četvrti M.2 slot je pod kontrolom čipseta i radi u PCIe 4.0 x4 režimu. Ukoliko koristite klasične SATA SSD uređaje, ploča ima na raspolaganju četiri takva konektora.
Sve četiri pozicije M.2 slotova imaju hladnjake. Primarni slot ima veliki, dok ostala tri dele jedan zajednički mnogo skromnijih dimenzija u vidu aluminijumske blok-ploče. Oba hladnjaka se veoma lako montiraju kao i sami SSD uređaji u konektor zahvaljujući EZ-Latch Click mehanizmu.
Mrežni par čine Realtek 8125, 2.5 GbE kontroler. Ploča u ovoj klasi ima samo jedan LAN port. Osim njega tu je i MediaTek MT7925 kontroler koji obezbeđuje brzu Wi-Fi 7 bežičnu vezu i koja koristi Wi-Fi antenu sa prilično praktičnim rešenjem konektora, utikača prisutnom na svim novijim Gigabyte modelima, ali koji ne možete koristiti na pločama drugih proizvođača kao što je to pre bio slučaj. Kontroler koji je zadužen za Wi-FI poseduje i Bluetooth 5.4 podršku. Za zvuk je zadužen sada već vremešni Realtek ALC1220 kodek koji će zadovoljiti srednje zahtevne korisnike.
Ploča nudi osam konektora za ventilatore i to na gornjem desnom i donjem delu i prava je šteta što ni jedan nije lociran sa bočne strane. Tri su sposobna za napajanje pumpi za vodena hlađenja. Zato je tu jedan obavezni USB-C 3.2 2×2 mid-board konektor i jedan interni HDMI za sve popularnije mini LED ekrane koji se montiraju u kućišta. Preostali mid-board konektori podržavaju do četiri USB 2.0 porta i dva USB 3.2 Gen1 porta.
Ekserna ATX sekcija
ATX sekcija na X870E AORUS Elite WiFi7 ima prilično solidnu ponudu konektora. Na početku primećujemo Q-Flash mikrotaster , vrlo korisnu opciju za flešovanje BIOS-a bez potrebe instalacije osnovnih komponenti, dovoljno vam je samo napajanje. Na žalost, nema ClearCMOS tastera, ali ploča je tokom testova bila prilično otporna na „zaglupljivanje“ preterano agresivnim BIOS podešavanjima i to u onom najosetljivijem delu koji se tiče RAM frekvencija i latencija. Automatski se nakon određenog broja pokušaja podizanja, vraćala u „default“ CMOS mod.
Sledi konektor utičnica za Wi-Fi antenu, zatim vertikalni red sa 4x USB 2.0 konektorima, zatim dva USB 3.2 Gen1 porta obojena u plavo. Ispod njih je HDMI 2.1 za integrisani GPU. Dvostruki USB4 portovi u vidu Tip-C interfejsa su obavezni i nalaze se u sledećem paru vertikale sa plavim USB 3.2 Gen1 konekcijama. Nakon toga tuje je 2.5 GbE LAN konektor i ispod njega dva brza USB-A 3.2 Gen2 porta, nakon čega sledi audio sekcija sa ulazom za mikrofon i linijskim izlazom za aktivne zvučnike i digitalni SPDIF izlaz.
Gigabyte BIOS sa Aorus grafičkim interfejsom su već uobičajeni na novijim modelima i nude sve osnovne kao i napredne opcije za podešavanje. Ono što definitivno primećujemo nakon flešovanja najnovije verzije je svakako „X3D Boost“ opcija, koja je dostupna samo na novim Ryzen procesorima 9000 i 9000X3D serije a koja prema Gigabyte-u bolje koristi procesorske resurse. Iako se u reklamnom materijalu pominje da isto čini i sa Ryzen 7000 serijom to u našem slučaju nije bio jer je nakon ugradnje Ryzen 9 7900X procesora, ova opcija jednostavno iščezla iz ponude BIOS podešavanja.
X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 – performanse
CPU | AMD Ryzen 9 7900X 12C/24T, Zen4 AMD Ryzen 6 9600X 6C/12T, Zen5 |
MB | X870E Aorus Pro X870 Aorus Elite WiFi 7 |
Cooler | NZXT Kraken X73 |
RAM | 2×16 GB DDR5-6000 CL30 G.Skill Trident Z5 NEO |
GPU | AMD Radeon RX 7900 XT 20 GB |
SSD | 2 TB M.2 2280 PCIe x4 Gen4 Lexar NM 790 |
PSU | Cooler Master V850i Gold 850 W |
OS | Windows 11 24H2 |
Drivers | AMD Adrenalin 24.10 AMD Chipset 6.10.17.152 |
Performanse u aplikacijama:
Gejming performanse:
Kao što možete videti iz rezultata, performanse su očekivano, skoro identične sa minimalnim odstupanjima koje su zapravo posledica pokretanja više nezavisnih test ponavljanja. Ipak, bilo bi pogrešno pomisliti da je sve to isto i da vam proizvođači pokušavaju uz pomoć „šminke“ izvuči više novca iz džepa, što je naravno daleko od istine.
Sistemske performanse
Koliko donosi prva verzija nove „X3D Boost“ opcije?
U vreme testiranja, Gigabyte je predstavio novu BIOS opciju „X3D Boost“ čija je suština u dodatnoj optimizaciji rada i većem, bolje iskorišćenju raspoloživih procesorskih resursa na Ryzen procesorima 9000/X3D serije.
Probali smo preliminarno da izazovemo efekat aktivacije ove funkcije i prvi rezultati pokazuju da prevashodno doprinosi boljim gejming performansama, ali smo istovremeno zabeležili pad u radu zahtevnijih aplikacija poput Premiere Pro video obrade. Dakle, kao što se i navodi u najavi izlaska ove opcije, ona je prevashodno namenjena boljim gejming rezultatima.
Možda nekome tih 2% deluje beznačajno malo, ali to svakako u čitavom procesu optimizacije performansi i utezanja radnih karakteristika sistemom kumulacije pojedinačnih dobitaka, doprinosi konkretnijem unapređenju gejming performansi.
Utisci u radu
Ona fina razlika skupljih i više pozicioniranih modela matičnih ploča leži u detaljima koji mnogima nisu vidljivi na prvi pogled. To se ističe u delu specifičnosti izrade i kvaliteta pojedinih delova ploče koji su time namenjeni i preporučljivi različitim profilima korisnika i njihovim specifičnim namenama.
Da li je u pitanju korisnik koji normalno, periodično koristi računar ili je u pitanju neko ko koristi računar u neke ozbiljnije poslovne i naučne zadatke pa računar pred sobom ima zahtev 24-časovnog rada u stresnom okruženju, kada je kvalitet izrade i upotrebljenih komponenti u prvom planu pored neizostavno visokih performansi. Svi ti detalji se otkrivaju onom, finom naknadnom i detaljnom analizom telemetrijskih podataka u realnom radu.
Kao što smo to prethodno rekli u tim specifičnim detaljima i specijalnim scenarijama upotrebe dolazi do razlike i postaje vidljiv faktor skupljih modela matičnih ploča. U ovom primeru je vidljivo da X870 Aorus Pro uprkos većoj potrošnji procesora kako bi održao konstantno visok radni tempo i angažovanje CPU resursa, zna da povuče čitavih 20 W više energije i da pri tom i dalje drži procesor na nižim temperaturama i skoro identičnom Termo maksimumu uz iste i niže temperature tranzistora u VRM modulu za napajanje i čipsetu, kao i temperature matične ploče u radu.
X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 – zaključak
Na kraju sumiramo utiske. Današnja generacija matičnih ploča deli samo naziv i suštinu funkcije sa nekadašnjim uređajima iste namene. Danas je matična ploča daleko naprednija kategorija osnovne komponente za PC sa neuporedivo kompleksnijom misijom i gomilom integrisanih naprednih funkcija, koje diktiraju performanse jednog modernog računara.
U tom postupku napretka i evolucije, jasno se raslojavaju i proizvođači koji to uspešnije rade od drugih. Konkurencija tokom vremena je bila nemilosrdna, a samo najjači su opstali. Međutim, opstati nije garancija da ćete i dalje biti uspešan i najbolji. Trebalo je u teškim vremenima održati tim postojećih stručnjaka i regrutovati neke nove snage sa idejama koje će vas odvesti dalje od drugih na putu uspeha.
Kao neko ko posebno prati matične ploče dugi niz godina, možemo jasno zaključiti da se u nekoliko poslednjih godina Gigabyte izdvojio na ovom polju kao jedan od lidera koji služi poput reference sa svojim matičnim ploča u odmeravanju uspeha drugih koji pokušavaju na ovom probirljivom delu tržišta PC komponenti.
Gigabyte X870E Aorus Pro predstavlja uravnoteženo rešenje sa naglaskom na kvalitet, pouzdanost, performanse i funkcionalnosti. Njegova cena i dodatni set funkcija u odnosu na srednji rang matičnih ploča, čine ga izuzetnom opcijom za korisnike koji žele najnovije tehnologije i napredan dizajn. Iako ima manjih ustupaka, poput ograničenja u izboru LAN rešenja i audio sekcije, prednosti ovog modela daleko premašuju eventualne nedostatke.
Sa druge strane, Gigabyte X870 Aorus Elite WiFi7 je matična ploča klasičnog srednjeg ranga namenjena širokom krugu korisnika od onih sa običnim zahtevima do entuzijasta i gejmera koji žele balans između performansi i cene.
U tom nekom direktnom poređenju sa skupljim X870E Aorus Pro, koliko god to bilo nezahvalno i neuporedivo, X870 Aorus Elite WiFi7 je na našem testu ostavio snažan utisak ploče koja ima sve što očekujete od naprednih opcija nove generacije, a ne košta papreno skupo. Pravi izbor kada je treba uklopiti sa novom generacijom centralnih procesora.
Posebno dobro stoji u direktnom odmeravanju snaga sa konkurencijom gde se ističe poput vrha koji je teško osvojiti, a kamoli prevazići. Otuda od nas zasluženo dobija nagradu kao odlična vrednost za uložen novac koji dobija bezrezervnu preporuku. X870E Aorus Pro je kvalitetnija u čijem pravcu će da gledaju pre svega oni sa mnogo zahtevnijim potrebama i kriterijumima, koji rade danonoćno i praktično ne gase računar u aplikacijama sa visokim zahtevima angažovanja hardvera. U tom pogledu ona je klasa za sebe koju će kupci kojima treba jedna ovakva ploča, lako prepoznati njene vrednosti i zbog čega je toliko skuplja u odnosu na srednji rang.