Nebojša Todorović
Kako smo dobili kartu u generičkoj kartonskoj kutiji, jasno je da je reč o novinarskom uzorku za test, tako da ćemo preskočiti standardni uvodni deo koji se bavi pakovanjem i odmah preći na samu kartu. XFX se odlučio za niskoprofilni dizajn koji je idealan za HTPC i druga manja kućišta, a uz kartu se dobija i dodatak za standardna kućišta koji ujedno dodaje i treći video izlaz, ali ćemo se time pozabaviti malo kasnije. Na maloj štampanoj ploči se našlo mesta za ograničenu količinu komponenata, ali nije sprečilo XFX da smesti poveći rashladni profil sa omanjim ventilatorom.
Rashladni profil je pravilnog oblika, sa relativno debelim rebrima čiji broj nije preterano veliki. Nema nikakvog oklopa ili bilo čega, jer je ovo model kod koga se najviše cene uštede na “nepotrebnim” detaljima. Aktivni element hlađenja predstavlja ventilator od 50 milietara koji ima klasičan oblik bez ikakvih specifičnih detalja. Ipak, kako je reč o kartici sa Oland GPU-om koji je zaista termalno nezahtevan, posebno u kombinaciji sa niskim taktom i redukovanim brojem Stream procesora.
Naponska jedinica je izmeštena na prednji deo karte kako bi se smanjio PCB. Upotrebljena je naponska jedinica koja filtrira napon prema GPU-u u dve faze. Jasno je da to zvuči siromašno, ali su upotrebljene kvalitetne komponente u vidu oklopljenih zavojnica sa feritnim jezgrom, kao i oklopljeni kondenzatori. U kombinaciji sa nezahtevnim GPU-om ovo je više nego dovoljno za dugogodišnji rad karte.
Sa zadnje strane mogu da se primete dva memorijska čipa koje je potpisala kompanija Elpida. Reč je o GDDR5 čipovima koji imaju ukupan kapacitet od 1 GB. Pri kupovini obavezno obratite pažnju da li kartica ima GDDR5 ili GDDR3 čipove, jer će razlike u performansama biti ogromne, a u ceni minimalne. Kompanije će gotovo sigurno koristiti marketinški trik sa duplo više sporijeg RAM-a, pa iako vidite R7 240 sa 2 GB memorije po istoj ceni, to ne znači da će nužno biti i brži od verzije sa 1 GB.
Kada se koristi “low-profile” pločica XFX Radeon R7 240 poseduje dva digitalna video izlaza. U pitanju su HDMI i DVI, ali ukoliko dodate visoku pločicu dobijate i D-Sub konekciju. Šta ćete korisititi je na vama, ali imajte u vidu da se obe solucije isporučuju u pakovanju.
Radeon R7 240 je hardverski vrlo sličan R7 250 modelu. Karta se oslanja na Oland čip koji je oslabljen za jedan blok SP-a. To rezultuje ukupnim brojem od 320 Stream procesora u kombinaciji sa 20 teksturnih i 8 ROP jedinica. Memorijski podsistem je identičan, jer koristi 128-bitni interfejs sa 1 GB GDDR5 memorije podešene na frekvenciju od 4600 MHz. Najbitnija razlika je zapravo veoma nizak fabrički takt GPU-a od svega 780 MHz, koji je odabran zbog toga što će pojedine kompanije imati vrlo jednostavne kulere, a pritom verujemo da će biti i pasivno hlađenih verzija.
[modul]specifikacija=5117[/modul] Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: AMD Catalyst 14.4
[modul]test=36[/modul]
[modul]test=37[/modul]
[modul]test=38[/modul]
[modul]test=39[/modul] U praksi, XFX Radeon R7 240 se pozicionirao tako da razmenjuje udarce sa GeForce GT 640 modelom. Njihove performanse su veoma slične u nekom proseku iako imamo utisak da je GT 640 brža karta, ali je ujedno i skuplja i to primetno. Na polju korisničkog iskustva smo prošli onako kako smo i očekivali. R7 240 je veoma jednostavan i nema potrebe za ozbiljnim hlađenjem. Temperatura karte ne prelazi 50-ak stepeni, a kuler radi na prilično malom broju obrtaja. Nismo mogli da proverimo tačne cifre, jer očitavanje nije radilo, ali u svakom slučaju ceo kuler je potpuno rasterećen.
Overklok je protekao fantastično, a razlog za to je veoma nizak takt koji je AMD preporučio partnerima. Sa 780 MHz, bez ikakvih poteškoća smo “potegli” Oland jezgro na čitavih 1000 MHz što je 220 MHz više. Memorija je dostigla pristojnih 1280 MHz (efektivno 5120 MHz) čime smo povećali protok za oko 10%. Rezultat je primetni skok u performansama koji iznosi između 25 i 30%. Ovo se retko viđa u poslednje vreme, jer i sami proizvođači gledaju da izvuku maksimum iz svog hardvera. Sa ovakvim taktovima R7 240 se primetno približava klasi iznad koja je oko 20 evra skuplja
Radeon R7 240 je odličan izbor zbog svoje cene i velikog overklok potencijalak oji joj omogućava da se ozbiljno približi modelima iz kategorije iznad. Po ceni od oko 50 evra opravdava uloženi novac, posebno uz povećanje taktova koje ćete lako izvesti čak i ukoliko niste preterano zainteresovani za overklok. U svakom slučaju, reč je o solidnoj grafičkoj karti koja može da obezbedi solidno iskustvo za sve one koji žele da po niskoj ceni uđu gejming svet.
Prednosti: – Tih i efikasan kuler – Niske temperature – Overklok potencijal
Nedostaci: – Skromna oprema – Ne treba očekivati čuda od ove klase kada su performanse u pitanju Grafičku kartu na test ustupio Emmi.
XFX Radeon R7 240
Iako nisu posebno zanimljive za testiranje, budžetske varijante grafičkih karti su sve funkcionalnije. Nude sve bolje performanse, podršku za sve aktuelne tehnologije, a novi "mali" Radeoni mogu da se koriste i za "Dual-Graphics" tehnologiju uz neki od novih APU-a. Stoga, ovom prilikom ćemo se pozabaviti najjeftinijim Radeonom iz R7 serije, koji je potpisan od strane egzotične kompanije XFX. Šta može i kako se pokazuje jedan od nominalno najslabijih Radeona?