XFX RX 5600 XT 6G THICC II Pro (Video)

XFX RX 5600 XT 6G THICC II Pro (Video)

XFX RX 5600 XT THICC II Pro je lepa grafička karta sa pedantnom završnom obradom. Raspolaže svim prednostima klasičnog Radeon RX 5600 XT modela. Jedina mana je kuler ograničenih mogućnosti zbog kojih ova karta ne radi u režimu maksimalnih performansi...

    Sadržaj

      Nastavlljamo tamo gde smo stali pre izvesnog vremena kada su u pitanju Radeon Navi gejming grafičke karte i možda trenutno najzanimljiviji – RX 5600 XT model. Rekli smo da ćemo pratiti situaciju na tržištu i upozanvati vas sa najnovijim dostupnim modelima. Danas je na redu XFX RX 5600 XT THICC II Pro model.
       
       
       
      I, nećemo se zadržavati na tehničkim detaljima grafičkog procesora jer smo već sve rekli u ranijim recenzijama. Sumiraćemo da se radi o praktično skupljem Radeon RX 5700 modelu kome je smanjena količina video memorije na 6 GB i time širina memorijske magistrale pomoću koje grafički procesor doprema i prebacuje podatke iz video memorije.
       
      Sa druge strane ćemo vam ukazati na konkretne osobine ovog modela kojim se on izdvaja od sličnih konkurentskih. Prvo što primećujete jeste kvalitetna izrada jer THICC II predstavlja sredinu ponude XFX-a. Ako ste imali prilike da se susretnete sa više karti iz ove klase, brzo čete primetiti detalje u izradi, precizne spojeve maske kulera, njegovo vešanje za štampanu ploču, kao i upotrebljene materijale koji su za nijansu finiji I precizniji od sličnih, do sada testiranih RX 5600 XT modela. ABS plastika i fini polirani propeleri na hladnjaku, deluju zaista lepo.Utisak brižno projektovane i  napravljene grafičke karte, pojačava hladnjak na zadnjem delu koji ima veliki XFX logo i mnoštvo proreza pomoću kojih karta “diše” i brže se oslobađa generisane toplote. Na vrhu primećujemo već tradicionalno prisustvo prekidača kojim birate režim tišeg rada ili boljih performansi tj Dual BIOS opciju.
      XFX_5600XT_THICC2_PRO_1s.jpg 
      Ovaj model kao i Sapphire PULSE RX 5600 XT je dobio novu verziju BIOS-a pomoću koje je karta ubrzana sa početnih, prilično kozervativnih radnih vrednosti koje su bile aktuelne na samom startu Radeon RX 5600 XT serije.
      Sama pojava karte je primetno manja od recimo THICC III modela zbog čega oblik i veličina oklopa hladnjaka deluju kompaktnije. Voleli bi da plastika oklopa ima neku lepšu teksturu umesto što je plastično prazna i glatka. Zato je tanja što nesumnjivo sugeriše da koristi hladnjak manjeg toplotnog kapaciteta od velikih THIC III modela. Zbog toga su i radne frtekvencije nešto niže.
      Hladnjak koristi strukturu više slojeva kako bi efikasnije oslobodio toplotu. Dizajn hladnjaka je otvorenog tipa sa velikim brojem proreza i usmerivača vazduha koji topplotu bukvalno rasipaju u okruženje, odakle treba da je pokupi strujanje sistemskih ventilatora u kućištu i tako je izbace napolje. Na to sugerišu veliki aksijalni ventilatori prečnika 10 cm, koji velikim lopaticama zahvataju svež vazduh i ubacuju ga u strukturu rashladnih rebara radijatora. On je protkan sa četiri kompozitne toplotne cevi radi ravnomernijeg prenosa toplote čitavom svojom površinom, a sve kako bi se ubrzao proces hlađenja. Ventilatori raspolažu strat-stop funkcijom koja se aktivira oko 50. podeoka na Celzijus skali.
      XFX_5600XT_THICC2_PRO_2s.jpg 
      Ovakav dizajn sistema hlađenja preporučuje ovu kartu za korišćenje u klasičnim midi tower kućištima sa većom zapreminom, tako da nije preporučljiv za mala I skučena mini ITX kućišta gde razređeni topli vazduh ovakvo rashladno rešenje čini manje efikasnim, kada ventilatori postaju bučni, a karta vruća.
      Inače ventilatori u standarnom mini tower okruženju su veoma tihi. Rade u rasponu obrtaja od 900 – 2500 obrtaja u minutu.
      RX 5600 XT THICC II Pro je stigla sa već “uflešovanom” novijom verzijom BIOS-a i brže podešenim parametrima rada, tako da nije zahtevala dodatno ažuriranje obzirom da je stigla iz novije partije proizvoda. Tiši režim podrazumeva da grafički procesor radi na maksimalnih 1560-1650 MHz dok je GDDR6 video memorija podešena na 1500 MHz, odnosno efektivnih 12 Gbps. Tokom testova se pokazalo da korisna radna frekvencija grafičkog procesora tokom igranja iznosi 1615 do 1625 MHz. Ventilatori tada rade na 900-1000 obrttaja i karta je zaista tiha zahvaljujući korišenju velikih ventilatora čije lopatice zahvataju više vazduha na manjem broju obrtaja u odnosu na ventilatore manjeg prečnika.
      XFX_5600XT_THICC2_PRO_3s.jpg 
      Brži režim rada znači da grafički procesor radi na 1780 MHz što u realnim situacijama igranja iznosi 1739-1742 MHz dok je memorija ostala na početnih 1500 MHz. Manje nego kod konkurentskog Sapphire PULSE modela, a što nesumnjivo utiče na performanse. Sa druge strane ovaj mali hendikep možete lako da ispravite  nadoknadite u MSI Afeterburner ili nekom drugom sličnom programu za fino štelovanje radnih parametara grafičke karte. To joj svakako godi jer bez problema može da podnese rad na 1700 MHz tj efektivnih 14 Gbps zahvaljujući posebnom međusloju hladnjaka u vidu bakarne ploče koja hladi memorijske čipove i grafički procesor. Direktan rezultat je skok u performansama jer nesumnjivo je da brža video memorija odgovara radu velikog broja “šejder” jedinica.
      Postavlja se pitanje zašto XFX u startu nije ponudio rad video memorije na višim vrednostima već se opredelio za konzervativnije parametre rada i niži nivo performansi. Gledano iz tehničkog ugla, ugrađeni čipovi podržavaju rad na 1700 MHz, međutim pošto je AMD naknadno, takoreći nakon premijere Radeon RX 5600 XT modela, odobrio povećanje limita potrošnje to bi potencijalno moglo da utiče negativno na stabilnost u radu jer su štampane ploče i elektronika bile dizajneirane za rad na konzervativnijim vrednostima – pre ovog dodatnog turbo odobrenja. U tome je suština zašto neki proizvođači i dalje drže sporija podešavanja za pojedine modele, mahom one jeftinije dok su maksimalno ubrzane samo one iz premijum segmenta ili kao što je to slučaj sa Sapphire PULSE modelom jer očigledno je svestan svojih rezervi kvaliteta pa može da preuzme dodatni rizik ubrzanja.
      XFX_5600XT_THICC2_PRO_4s.jpgTest sistem:

      MB: 

      ASrock X570 Taichi

      CPU: 

      AMD Ryzen 7 3800X – PBO uključen

      RAM: 

      16GB (2x8GB) HyperX Predator RGB 2933 CL16

      VGA: 

      XFX RX 5600 XT 6G THICC II PRO 

      HDD: 
      Seagate Barracuda ST3000 SATA 6Gbps

      SSD: 
      ADATA Gammix S11 Pro

      Cooler:

      AMD Wraith Prism

      PSU: 
      Cooler Master V1200 Platinum 

      Driver:

      Adrenalin 20.4.2

      OS:
      Windows 10 64-bit ver. 1909

      Performanse:
      [modul]test=1037[/modul]Sve to se  održava na performanse u radu. Pre nego što krenemo sa analizom rezultata u tabeli smo dali vrednosti Gigabyte modela koji je radio na prvobitnim AMD preporučenim i ujedno najkonzervativnijim podešavanjima – baznih 1560MHz i 1620 MHz “boost” za grafički procesor te 12 Gbps za video memoriju. U međuvremenu je i ova karta dobila 1750/1700 MHz BIOS ažuriranje. Čime se izjednačila sa brojkama Sapphire PULSE modela. Prikazanim poređenjem smi hteli da vam damo direktno na uvid koliki je zapravo dobitak u performansama sa novijom verzijom BIOS-a i koliko zapravo konkretni XFX THICC II Pro koristi tu mogućnost. Kao što možete viodeti  XFX RX5600 XT THICC II Pro beleži u proseku od 5-10% bolje performanse u odnosu na referentno podešeni Radeon RX 5600 XT, dok ga za bolje rezultate ograničava frekvencija video memorije. Pri tome se vidno više greje od konkurencije, a što sugeriše na hladnjak ograničenog toplotnog kapaciteta, uprkos činjenici da troši najmanje električne energije. Ovo je ujedno i razlog zašto je XFX video memoriju ostavio na konzervativnijim vrednostima čak i nakon “apdejta” BIOS-a.
      thermo_s.jpg
      Sa druge strane beleži prosečno 10% slabije performanse od verzije Radeon RX5600 XT modela sa bržim podešavanjem BIOS radnih parametara u primeru ubrzanog Sapphire PULSE RX5600 XT modela. Dakle nedvosmislen zaključak je da se povećanje radne frekvencije video memorije pored istovremenog ubrzanja grafičkog procesora itekako oseti i isplati.Zaključujemo da je XFX RX5600 XT THICC II Pro solidan izbor u klasi srednje jakih Radeon Navi modela za igranje u 1080p Ultra rezoluciji I 1440p na konstantnih 60 fps-a. Ipak za cenu od 300€ ima i boljih alternativa jer njen najveći nedostatak je definitivno hladnjak ograničenih mogućnosti zbog kojih karta češće od konkurencije zalazi u zonu viših radnih temepratura čime vas ograničava u ambicijama da dosegnete željene OC maksimume, a koje inače drugi modeli nude kao standarde vrednosti nakon ažuriranja BIOS-a. 
       
       
       
      Da zabuna bude veća, XFX u ponudi ima praktično tri veoma slična modela koja se prodaju pod istim nazivom – RX 5600 XT 6G THICC II Pro ali drugačijih oznaka tzv “Product Nr.” Jedan od njih je brži model koji u oznaci sadrži 14 Gbps podatak o radu memorije i on se definitivno isplati jer preostala dva, kojima pripada naš današnji model, imaju sporije podešenu memoriju. Dakle, vredi obratiti pažnju na detalje i potržiti brži model jer ga praktično dobijate za istu svotu novca. Sa druge strane je vidno koliko je XFX napredovao i zaista se radujemo prisustvu još jednog velikog AMD partnera sa zaista sjajnim gejming grafičkim kartama.
       
       
      Prednosti:
      – Završna obrada 
      – Ventilatori
      – Aluminijumski hladnjak na leđima
       
      Nedostaci:
      – Grejanje u kućištima manje zapremine
      – Konzervativni radni parametri
       
      CENA: oko 300€ 

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi