CM Storm Inferno

CM Storm Inferno

Nakon perioda u kome velika imena igračkog segmenta tržišta periferija uglavnom miruju ili se ograničavaju na modele koji predstavljaju osveženje već oprobanih koncepata, Cooler Master nastavlja sa ofanzivom na tržištu periferija. Prošle godine je CM Storm Sentinel Advance predstavljao prvorazredno iznenađenje...da li je nešto slično na pomolu? Osvojivši srca mnogih svojim proizvodom, iskoristio je period uspavanosti najvećih imena na ovom tržištu (Logitech i Razer) i u očima javnosti se pozicionirao kao firma koja itekako ume da kreira i plasira adekvatnu alatku za virtuelno uništavanje. Prošlo je gotovo godinu dana, očekivanja su veća, a iznenadilo je što Cooler Master nije i ranije iskoristio priliku da plasira novi proizvod

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Nakon sjajnog debija u segmentu gejming miševa sa CM Storm Sentinel Advance mišem, Cooler Master nastavlja da plasira nove miševe za igračku publiku. Osvojivši srca mnogih svojim proizvodom, iskoristio je period uspavanosti najvećih imena na ovom tržištu (Logitech i Razer) i u očima javnosti se pozicionirao kao firma koja itekako ume da kreira i plasira adekvatnu alatku za virtuelno uništavanje. Prošlo je gotovo godinu dana, očekivanja su veća, a pomalo je iznenadilo što Cooler Master nije još ranije iskoristio priliku da plasira novi proizvod nakon Sentinela. Sada je stigao CM Storm Inferno, od milošte Paklenko. O kakvom se mišu radi, koju publiku cilja i kakve su mu karakteristike? Ispitaćemo detaljno.

       

      Pakovanje sa bogatim i korisnim ilustracijama

      Zanimljivo je da je, po priznanjima i navodima same kompanije, Inferno dizajniran sa MMO igrama na umu. On nije ekstremno orijentisan prema njima poput nekih specijalnih miševa sa više desetina tastera, već je usmeren tako da može da podmiri potrebe MMO igrača bez da se ide u neke ekstreme koji bi odbili prosečnog igrača Njegovih 11 tastera govori jasno u prilog tome. 
      Miš dolazi u adekvatno dizajniranoj kutiji, koja jasno stavlja do znanja da se ne radi o uobičajenom proizvodu koji se svakog dana može videti po izlozima šopova i bori se za mesto pod suncem ultra-pristupačnom cenom. Pakovanje je modernog dizajna, njime dominira kombinacija crne i crvene boje, i pruža osnovne informacije o proizvodu koji se unutra nalazi. CM Storm Inferno ne mora da strahuje da neće privući pažnju na ovaj način…

      CM Storm Inferno Mouse

      Kategorija

      Gaming

      Senzor

      Laserski (Twin-Laser)

      Osetljivost

      4000 dpi

      Broj tastera

      11 tastera, 9 programabilnih tastera

      Garantovana detekcija kod podizanja od podloge

      2 milimetra

      Ergonomija

      Prilagođen za dešnjake

      Memorija

      128 KB Sentinel-X memorije

      Promena osetljivosti

      Podržana promena u letu, preko tastera na gornjoj površini miša ispod skrola; Podržana mehanička promena u letu van predefinisanih modova u profilu kroz odgovarajuću kombinaciju tastera

      Podržani operativni sistemi

      Windows XP/Vista/7

      Dodatno

      4 profila, 6 skripti, 32 combo funkcije putem Storm Tactics tastera, 36 programabilnih makroa

      Garancija

      2 godine

      Cena

      Sample; očekivana cena 50 evra

      Stil, oblik, preciznost. Ovo su osobine koje oblikuju moderne igračke miševe i koje određuju sudbinu proizvoda. Zavisno od ugla gledanja, korisnici se opredeljuju za miševe visokog ili niskog profila, lakše ili teže, šljašteće ili konzervativnijeg dizajna. Kroz tekst ćemo koristiti nekoliko poređenja sa Sentinel mišem, iz razumljivih razloga. Najveće iznenađenje jeste u tome što Inferno u principu ne podseća na Sentinel, i da nema zajedničkih natpisa teško biste na prvi pogled zaključili da se radi o “rođacima”. Sve dok ne počnete da ih koristite, ali zato i kažemo “na prvi pogled”.

       

      Paklenko u punom sjaju

      Kada je atmosfera usijana i stotinke presuđuju, od krucijalne je važnosti imati što veći broj tastera i kombinacija istih na što manjem prostoru. Preciznije, potrebno je da postoji balans između broja raspoloživih kombinacija, upotrebljivosti i rasporeda, koji mora biti takav da omogućava što jednostavniju aktivaciju. Ovde CM Storm miševi briljiraju. Nije poenta u prostom ubacivanju što većeg broja tastera na sve strane, već u omogućavanju da sa ono malo slobodnih prstiju može da se uradi što više. Cooler Master je to pravilno uočio i implementirao mehanizme koji predstavljaju pun pogodak. No, o njima nešto kasnije.

       

      CM Storm miševi za igrače – Inferno (levo) i Sentinel Advance (desno)

       
      Kao što možete videti sa priložene fotografije, Inferno se dosta razlikuje od Sentinela. Najpre, odmah se uočava da se radi o mišu visokog profila, proizvodu za koji bismo naizgled pomislili da ga izrađuju Microsoft ili Logitech. Njegov izgled odozgo može da zavara i da pomislite da se radi o mišu podjednako pogodnom za levoruke i desnoruke korisnike. Ne nadajte se puno, Inferno je miš namenjen desnorukim korisnicima. Strane su poprilično zakrivljene (pogledajte samo “špicasti” donji deo Sentinela), a nema OLED ekrana, već nekoliko tastera, koji su nešto jasnije istaknuti i, utisak je, estetski bolje oblikovani nego što je to učinjeno na Sentinelu. To će, naravno, zavisiti i od vašeg utiska – da li želite da se tasteri na mišu izdvajaju, ili da se “utapaju” u osnovne površine. Skrol je nešto širi na Inferno modelu, ali su zato levi i desni tasteri nešto uži (u odnosu na Sentinel, dabome).CM Storm Inferno ima dugačak, “braided” kabl koji je ekstra otporan na uvrtanja i cimanja. Spomenimo i pozlaćeni USB konektor. No, to je sve manje bitno od osnovnih osobina miša, rasporeda tastera i njegovog dizajna. Dobar deo toga smo već pokrili i opisali, pa ćemo se posvetiti rasporedu tastera i analizi upotrebljivosti. Spomenuli smo već siluetu, odnosno oblik miša. Prilično je visok i odudara svojim oblikom od nekih ustaljenih oblika dominantnih kod gejming miševa. Odmah u oči upadaju dugački, uski osnovni tasteri (Mouse 1 i Mouse 2) i veliki skrol. Na Sentinel su davane primedbe da je skrol nešto tvrđi, te Inferno donosi skrol sa nešto blažom aktivacijom. Ipak, i dalje je najviše sile potrebno upravo za njegovo aktiviranje.

       

      Inferno iz profila

      No, tu nije kraj. Odmah uz njih, zatičemo pravu “šumu” tastera koja naizgled deluje problematično. Ispod skrola se nalaze tri tastera, a odmah pored levog i desnog dugmeta još dva tastera. To ukupno čini čak osam tastera na koje možete kliktati, zbijenih na mali prostor. Međutim, njihov raspored je takav da ne može doći do zbunjivanja, a slično važi i za funkcije. Istina, verovatno će korisnici sa prilično velikim šakama imati problema kada trebaju da koriste tri prsta zarad maksimalnog iskorišćavanja opcija, ali oni bi imalo probleme sa bilo kojim mišem (znate već ljude koji se po forumima konstantno žale još od izlaska prvog optičkog miša da taj i taj model – odnosno bilo koji – nije odgovarajuće veličine…) Tasteri ispod skrola služe za promenu profila i izmenu osetljivosti unutar aktiviranog profila.

       

      Inferno sa svojim kablom

      Taster levo od levog dugmeta se, po podrazumevanim pretpostavkama, koristi kao Rapid Fire, dok onaj koji je desno od desnog dugmeta služi za pozivanje makroa. Na desnoj strani miša ne zatičemo nikakve tastere. Na levoj, pak, imamo još tri tastera, što njihov ukupan broj, uz osam na vrhu, penje na čak 11. Tu su back i forward tasteri na svojoj klasičnoj poziciji. Poslednji taster, koji je lociran na istoj liniji, ali još bliže korenu vašeg palca. Radi se o Storm Tactics tasteru, koji u suštini funkcioniše tako da izda/akivira novi set predefinisanih komandi. Gruba analogija bi bila kao kada pritisnete Shift taster na tastaturi. Tada možete omogućiti aktiviranje sekundarne funkcije tastera, koju ste dodelili u aplikaciji. Većini onih koji igraju “klasične” igre najverovatnije ova mogućnost neće biti neophodna. Međutim, vratimo li se na početak priče i činjenicu da je miš dizajniran za MMO igranje, shvatamo neophodnost postojanja ove opcije.

       

      Dizajnerski vrlo “doteran”, odlične izrade

      Dizajnerski gledano, Paklenko je veoma dopadljiv miš. Kvalitet izrade je takođe na vrhunskom nivou. Postoji jedno mesto na mišu koje će izazvati oprečna mišljenja, a to je predeo koji je, inače, smešten ispod dlana. Tu se nalazi CM Storm logo, a taj deo je izrađen od glossy plastike. Klikovi su prijatni, ali, imamo utisak, i nešto glasniji nego kod Sentinela. Kada budete proveli malo više vremena sa mišem jasno ćete razlikovati svaki klik i po zvuku. Miš ima velike površine za prijanjanje, prsti se prosto lepe za bokove miša, a treba li spominjati velike teflonske površine na donjem delu za lakši “glajding”, odnosno bolje klizanje i kretanje po podlozi…Inferno je prilično lagan miš, i to pozdravljamo. Nekima će zafaliti mogućnost podešavanja mase, ali ovde nema nikakvih tegića. 
      Inferno zadržava Twin Laser senzor, što nam se veoma dopalo. Njegova maksimalna osetljivost je 4000 dpi, naspram 5600 dpi kod Sentinela, ali na to nikako ne gledamo kao na manu, imajući u vidu da se radi o veoma visokim vrednostima i da teško da iko može da se žali na razliku. Pooling rate od 1000 Hz (tj. 1 ms) je odavno standardna stavka. Ono što je zanimljivo jeste da Cooler Master garantuje da će Inferno raditi i prilikom odizanja od podloge do visine od 2 milimetra. Miš ima ugrađenih 128 KB memorije za smeštanje profila i podešavanja, koju kompanija naziva Sentinel-X memorija. I ono što je najbitnije – praktično svaki aspekat rada miša je podesiv, jednostavno, brzo i logično, putem aplikacije koja se isporučuje. Sve što podesite, ostaje u memoriji i kada miš ponesete sa sobom bilo kuda.

       

      Prateći softver, sa najaznovrsnijim mogućnostima podešavanja

      Kada smo prvi put isprobali Sentinela, bili smo oduševljeni mogućnošu da se softver direktno učitava, smešta setovanja u miša i to bez potrebe za instalacijom softvera. Ista stvar je i kod Inferno modela. Nakon inicijalne optimzacije senzora, aplikacija otvara širok spektar mogućnosti podešavanja. Iz Main Control sekcije možete da podesite tri odvojena profila, što sa podrazumevanim profilom donosi četiri profila ukupno (svaki sa po pet odvojenih podešavanja za osetljivost, da skrenemo pažnju i na to). Treba li i spominjati da su podešavanja poidesiva nezavisno po X i Y osama? Pominjali smo Storm Tactics taster, kojim se aktivira sekundarn set komandi. 8 tastera se mogu podesiti u tom smislu, puta 4 profila, jednako 32 različite komande. Macro i Scripts stranice su posebno interesantne. Skriptovanje u suštini omogućava snimanje klikova miša ili tastera tastature u vidu makroa. Beleži se aktivnost, zajedno sa dužinom svog trajanja, i to se učita u posebnu skriptu. Potom se može pozivati po potrebi. Slično kao i kod sekundarnih komandi, 4 profila, puta po 9 makroa, dobijamo 36 mogućnosti. Zanimljivo je da postoji mogućnost editovanja makroa kroz naknadno dodavanje određenih vidova instrukcija. Na primer, da se ubaci pauza, ili programira ponavljanje akcije. Skripte su u stanju i da pozovu nekoliko aplikacija. Na tom spisku su browser, media plejer, My Computer, email klijent.

       

      Sentinel ili Inferno? Sitnice odlučuju…

      Možete podešavati i izgled miša, gde će različite kombinacije boja davati drugačiji “imidž”, a i sam logo se može podešavati od neprimetnog, preko blago pulsirajućeg, do šljaštećeg. Isto važi i za LED svetla pozicionirana napred, ispod levog i desnog tastera. Naravno, niko ne očekuje da ćete popunjavati svih 32 alternativnih komandi, ili 36 komplikovanih makroa. Međutim, fino je znati da je podesivost miša izuzetno velikih razmera. Razmera koje idu čak dotle da se može implementirati IF funkcija, premda u realnim situacijama nismo naišlo na potrebu za njom, makar kada je o igranju reč. Sjajna aplikacija kompanije Cooler Master je vrlo laka i intuitivna za korišćenje. I podsetimo, ne traži instaliranje, niti bilo šta drugo. Dovoljno je da se setovanja i optimizacije učitaju u Sentinel-X memoriju samog miša. 

       

      CM Storm Inferno – odličan miš

      Ukupni utisci o mišu su odlični. Nakon debitantskog modela, Cooler Master je nastavio da vodi CM Storm seriju igračkih miševa u pravom smeru. Ponuđen je miš po još povoljnijoj ceni od Sentinela, koji ne zaostaje za njim po performansama ili mogućnostima detaljnih podešavanja. Ovo je izuzetno bitno, jer Cooler Master očito nije bio raspoložen da uskrati korisnicima mogućnosti detaljnog podešavanja parametara rada samo zato što proizvod ima pristupačniju cenu. Sve pohvale za takvu politiku i želimo da se još dugo, dugo nastavi. Inferno je veoma dobar, čak odličan miš i zaokružena celina. Uz prilično povoljnu cenu, predviđamo mu odličnu budućnost na našem tržištu. CM Storm Inferno je miš koga je lako preporučiti velikom broju korisnika. Stoga sasvim zasluženo dobija Highly Recommended priznanje našeg sajta. Nije isključeno da bi mogao poneti i Editor’s Choice u svojoj kategoriji, čak je vrlo verovatno, ali moramo sačekati uporedni prikaz, kada ćemo sagledati kompletnu ponudu na tržištu da bismo doneli takav zaključak.
      Ocena reprezentuje naše viđenje kako miš zadovoljava potrebe kupaca u svojoj kategoriji i gde je u odnosu na aktuelnu ponudu i konkurenciju, a predstavlja mišljenje i lični stav autora. Ocena: 90%
       
       

       

      CM Storm Inferno – Highly Recommended

       
       
       
       
       
      Kvaliteti: – Odlične performanse – Raskošne mogućnosti podešavanja najsitnijih parametara rada kroz fenomenalan softver – Izuzetan dizajn, kvalitet izrade subjektivno odličan (premda treba da prođe određeni period aktivnog korišćenja da bi sud bio još merodavniji) – Subjektivan osećaj u radu
       
       
       
      Nedostaci: – Tegići za promenu mase – (Individualno) Visok profil
      Miš za potrebe testa ustupio PiN Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test