Filip Majkić
Logitech G5, G500, G500s miševi su dobili podvarijantu u vidu „svemirski dizajniranog“ modela G502, koji je u neku ruku brat od strica popularnog mejnstrim igračkog modela G500s. Da li se onda treba posebno čuditi i pitati šta li sledi nakon G400 i G400s? Pogodili ste, u pitanju je G402, još jedan veoma poseban i inspirativno dizajniran miš. Slično kao i kod G502 modela u njegovoj relaciji sa G500s, ni G402 nije tu da zameni G400s, već da ponudi nešto novo, u vidu atraktivnijeg dizajna na proverenoj platformi, kao i određenih mogućnosti i karakteristika koje obećavaju još bolje performanse.
Logitech deklariše G402 kao „najbrži miš na svetu“, podržavajući ove navode bombastičnim sufiksom. Naime, puna oznaka miša je Logitech G402 Hyperion Fury. Zbog čega ga Logitech tako naziva, pošto pretpostavljamo da ime mišu nije dato po svemirskoj krstarici Džima Rejnora iz StarCrafta? Matična kompanija ističe kombinaciju svoje Delta Zero tehnologije i Fusion Engine hibridnog senzora, što rezultuje treking brzinama od preko 500 IPS (IPS je oznaka za inches per second), što je na papiru zaista impresivno. Naravno, tu je još mnoštvo implementacija, poput 32-bitnog ARM procesora, tastera koji garantovano odrađuju preko 20 miliona klikova, i standardnog prisustva Logitech Gaming Softvera. Ispitaćemo kako to sve deluje u praksi i preneti vam utiske.
Radi se o mišu specifično dizajniranom za igranje pucačina iz prvog lica
Miš stiže u standardnom pakovanju za jedan Logitech proizvod novije generacije. Kombinacija crne i plave boje, dizajn u prvom planu i osećaj da se ne radi o „još jednom proizvodu“. Takođe, na poleđini se može naći dosta informativnih podataka i činjenica vezanih za G402 Hyperion Fury. Ukupno gledano, pakovanje se ne razlikuje previše u odnosu na današnji standard. Tu je miš zajedno sa kablom, te uputstvom za rudimentarnu upotrebu i povezivanje. Softver se preuzima sa Logitech sajta.
Kome je namenjen?
U odnosu na G602 ili na G502 Proteus Core, ovo je slabiji miš iako možda ima najbrži treking na svetu. Ovo smo želeli da istaknemo na samom startu, kako ne biste imali bilo kakvih nedoumica oko toga. Takođe, radi se o mišu dizajniranom specifično za igranje pucačina iz prvog lica, i svi drugi scenariji, načini korišćenja, žanrovi igara i slično, su ostali u drugom planu.
Ne kažemo da takva odluka nema smisla, naročito kada pogledamo širu ponudu kompanije Logitech, gde svako može da nađe nešto za sebe, pa će tako igrači MMO ili MOBA naslova verovatno posegnuti za nekim drugim proizvodom. Na ovakve proizvode se stoga može gledati dvojako – ili su jednodimenzionalni ili savršeni za to što vam treba, ako spadate u nišu onih korisnika koji su „precizno gađani“ ovim mišem.
Ideja je sledeća – korisnici u FPS naslovima koriste veoma male osetljivosti kako bi postigli „pixel preciznost“. Sa druge strane, zbog tako male osetljivosti moraju da koriste intenzivne, dugačke pokrete kako bi se okrenuli, videli šta se nalazi na drugoj strani, pogleda uvis i slično. Stoga je Logitech smatrao da je optimalno i obavezno da obezbedi miša koji zadovoljava takvo igranje zahvaljujući brzom trekingu, ponudivši senzor koji nudi dovoljnu akceleraciju i treking da se izbori sa ovakvim stilom igranja. Prosto, miš je namenjen situacijama u kojima se pomera veoma intenzivno i brzo.
Stoga je Logitech došao na ideju da objedini nekoliko tehnologija u svom senzoru, nazvavši ga Hybrid Sensor i dodavši Fusion Engine, što bi trebalo da sugeriše da je tehnologija nastala objedinjavanjem (ili fuzijom) nekoliko postojećih u jedan novi miks. Akcelerometar/žiroskop se koriste kako bi se unapredile mogućnosti optičkog senzora kome treba 0,1 sekunda da ponovo počne da registruje pokrete koje je „pogubio“ zbog toga što se miš brzo kreće. Za koordinaciju ovih operacija se koristi poseban 32-bitni ARM procesor i njemu igrači mogu da zahvale što miš radi treking čak i kada senzor nije u stanju da registruje pokrete.
Na ovaj način, taj period „prekida“ je eliminisan i dobijen je miš za koji Logitech tvrdi da nudi najbrži treking na svetu. Preporučujemo da na prethodnoj strani pogledate priloženi video kompanije Logitech koji ilustruje spomenuto. Imajte u vidu da se ovde govori isključivo o jednom aspektu rada miša u specifičnim okolnostima – koje su, ruku na srce, za jedan deo igrača izuzetno bitne.
Gde smo rezervisani? Pre svega, ovo je scenario koji je veoma zanimljiv, ali je isto vrlo poseban. Poseban, u smislu da je usko vezan za jedan stil igranja. Ukoliko vaš stil nije identičan, odnosno miša koristite na nešto drugačiji način, čak u istoj FPS igri, upotrebljivost je već manja. Da ne govorimo o situaciji kada igrate nešto potpuno drugačije, kao na primer RTS ili MOBA naslov, ali više o tome ćemo diskutovati u utiscima.
Sada ćemo preći na dizajn i karakteristike G402.
G402 Hyperion Fury sa svih strana
Podosta toga o mišu smo već ispričali, od njegovih glavnih aduta, preko tehnologija, do ciljne populacije kojoj je namenjen. No, bez obzira da li ste zadovoljni svestranošću ovog miša ili niste, ne može se poreći jedno – da je svakako tu prepoznatljivi Logitech kvalitet. U kombinaciji sa malom masom i instantnom prepoznatljivošću (bez obzira na ekstravagantnost dizajna) za sve one koji su koristili MX518, G400 ili G400s, novajlija svakako ima dobru startnu poziciju. Za one koji bi možda želeli nešto teži miš, dajemo informaciju da G402 ne podržava promenu mase putem tegića.
[modul]specifikacija=6665[/modul]
Kako god, miš izgleda veoma dopadljivo, makar nama koji smo manje-više naklonjeni „SF dizajnu“. Ne tvrdimo da će svako želeti miša ovakvog oblika i dizajna, ali se nama dopada. Veliki tasteri G402 miša su deklarisani na visok stepen izdržljivosti od 20 miliona klikova, zahvaljujući Omron mikroprekidačima koji se koriste.
G402 nema Hyper Scroll točkić, što je konzistentno sa, uslovno rečeno, prethodnicima, ali nije sa njegovom visokom cenom
Nažalost, za sve one koji bi možda želeli prisustvo Hyper Scroll točkića, razočaravajuće vesti – u tom pogledu, G402 ostaje dosledan G400 i G400s modelima, što znači da ne dolazi sa istim. Ovo mu već moramo uzeti kao manu, bez obzira što postojeći skrol veoma dobro funkcioniše, budući da G402 ulazi u neke cenovne rangove u kojima se nekada podrazumevalo prisustvo ovog dodatka. Istina, može se koristiti argument da na gejmerskom mišu to nije neophodno, budući da se radi o mogućnosti koja olakšava svakodnevno korišćenje u Windows okruženju i rad sa dokumentima. Na to možemo uputiti kontrapitanje – a kako to da su ga imaju G500/G700 i svi derivati? Ovde se prosto radi o cenovnom razredu koji je sada već pozamašan, naročito u odnosu na konkurenciju. No, vratićemo se već na ovo pitanje.
Raspored tastera je relativno klasičan, premda je leva strana poprilično natrpana. Imate ukupno 8 programabilnih tastera, dva velika tastera, točkić, dva tastera za promenu osetljivosti i dva tastera na levom boku sa Back i Forward funkcijom. Ispod njih je smešten još jedan taster koji izgleda poput nišana u pucačinama. Gotovo sve površine su „blago gumirane“, odnosno na njima je implementiran materijal koji poboljšava prijanjanje miša i kontakt sa prstima.
Na donjem delu zatičemo senzor o kome smo dosta toga već rekli, mada verovatno treba spomenuti i ono najbazičnije – da se radi o optičkom senzoru, maksimalne rezolucije 4000 DPI. Takođe, podržana je Delta Zero tehnologija, koja omogućava prilagođavanje najrazličitijim vrstama podloga, zahvaljujući čemu G402 može da radi bez ikakvih problema na drvetu, staklu, tvrdim i mekim podlogama…Glajderi su veoma velikih površina, što pozdravljamo. Uostalom, oni trebaju i da podrže svo ono brzo kretanje o kome smo nadugačko raspravljali…
Vratimo se na konstataciju dva pasusa iznad, da je leva strana miša prilično natrpana. Tu su smešteni i back i forward, i dodatni taster, i tasteri za promenu osetljivosti. Kad već nije interpretiran Hyper Scroll, mogli su tasteri za promenu oseltjivosti da idu ispod/iznad točkića. Ovako nam deluje da je miš u levoj polovini prilično natrpan. Sa desne strane nema ničega, ali je površina Tu je i G logo Gaming serije Logitech periferija, koji svetli plavom bojom kada je miš aktivan.
Prelazimo na segment korišćenja miša. Naravno, imamo i primedbe i pohvale, kao i uvek. Nemojte samo misliti da pristupamo problematici sa predrasudama. Trudićemo se da svaki stav jasno obrazložimo.
Softver
Kao i uvek, možete da instalirate Logitech Gaming Software, koji će vam pomoći da maksimalno optimizujete svog miša i njegovo korišćenje. Alat je standardno veoma moćan i omogućava ne samo promenu funkcija tastera, već i programiranje, makroe, stavke koje pojedinim korisnicima mogu biti izuzetno značajne. Logitech Gaming Software se instalira veoma lako i iz njega je vrlo prosto izvršiti odgovarajuća podešavanja. Treba imati u vidu da trekovanje ne zahteva drajvere da bi radilo, a predefinisane opcije su tačno tamo gde bismo ih i želeli. Maltene, ako ste zadovoljni predefinisanim stanjem miša, i ne interesuje vas preterano makro taster na levoj strani miša, mirne duše možete da G402 koristite bez ovih podešavanja.
Razlog zašto to ističemo jeste što zapravo postoji samo jedan profil miša. Možete izvršavati podešavanja, snimati profil i tako dalje, i sve što promenite će se snimiti u memoriju miša. Međutim, obim i spektar podešavanja su ograničeni činjenicom da možete imati samo jedan profil po svojoj volji. Drugim rečima, ne možete imati različite profile koji bi predstavljali vaša podešavanja za različite vrste igara. Dok ova opcija nije preterano značajna za običnog korisnika, kome će i promene osetljivosti biti sasvim dovoljne, igrači kojima je ovaj miš namenjen itekako vole da imaju jedan profil za omiljene FPS naslove, drugi za RTS, treći za MOBA ili MMO i tako dalje.
Softver nudi jednu vrlo posebnu opciju – koja će vam omogućiti da testirate „brzinu“ svog miša putem što bržeg pokreta. Ovo nema neku naročitu funkciju, pošto će softver da vam ispiše vrednost koja reprezentuje brzinu pokreta i inčima po sekundi (IPS) ili, što našem podneblju daleko više odgovara, metrima po sekundi (M/s). U suštini, ova sekcija nije naročito funkcionalna (osim ukoliko ne želite da isključite Fusion Engine…ali zašto biste onda kupovali ovog miša?) ali jeste dobra ilustracija mogućnosti i karakteristika. Sa druge strane, ova ilustracija nam omogućava da shvatimo da ne možemo dostići ni duplo sporiji miš, tako da onda ispada da je sve ovo pomalo marketinška dosetka kako promovisati osveženog miša.
Korišćenje
Stoga, kako sve ovo izgleda u praksi? Iako biste možda očekivali da budemo negativno nastrojeni i da naše iskustvo nije bilo najbolje, u praksi je dosta toga bilo veoma dobro. Međutim, smatramo da je to više zbog toga G402 pokazuje svoje dobro poreklo nego što su neke novine pokazale da su donele naročite prednosti ili pogodnosti. G402 je, kada se zanemari njegov dizajn, zapravo vrlo jednostavan miš. Lak, udobno leži u ruci, veoma je pogodan za claw grip (položaj u kome igrači drže miša tako da položaj šake maltene ima oblik šake životinje sa kandžama koja se sprema da napadne), u principu korišćenje je ugodno.
U FPS naslovima će trekovanje posebno doći do izražaja
Sve pobrojano je naročito bitno ako imate u vidu specifičnu nišu koju G402 cilja. U običnom korišćenju u Windowsu sve će biti OK, ali u FPS naslovima će trekovanje posebno doći do izražaja. Glajderi su odlični, miš klizi fantastično po drvenom stolu, sve u svemu u tom smislu je sve kako treba. Dakle, ukoliko spadate u FPS igrače koji koriste miša na način koji smo opisali još u početku teksta (niska osetljivost i brzi pokreti), sve će biti odično i u tom smislu G402 svoju misiju ispunjava.
Situacija je ipak nešto drugačija ako se zapitamo koje benefite eventualno dobijaju igrači ostalih igara, ili prosto ako igrač ima naviku da ima predefinisane osetljivosti ili profile koje menja u letu. Nije retkost da igrači danas imaju različite profile za različite igre, pa čak i različite profile za različita oružja u igri (recimo, jedan profil za kalašnjikov u CS-u, a drugi za snajper u istoj igri) gde već imaju dovoljno iskustva da u letu vrše promene osetljivosti i na taj način maksimizuju svoj igrački potencijal. G402 im tako nešto ne nudi, već im kaže „igrajte drugačije“, odnosno od njih traži da se prilagode novom senzoru. Što nije lako, čak i ukoliko igrač proceni da će imati koristi od toga.
Takođe, desni klik je nešto tvrđi. Ta činjenica bi ga mogla učiniti nešto nepodesnijim za igranje igara koje traže dosta kliktanja. Recimo, G402 nam se pokazao slabijim za RTS i MOBA igre nego G500s ili CM Storm Mizar. Nije sve u brzini, posebno kad se domali prst ili srednji prst zamaraju na desnom kliku.Najzad, stižemo do dela gde sumiramo utiske i iznosimo određene tvrdnje i procene. U suštini, ne sumnjamo da će se Logitech G402 dobro prodavati. On je, uprkos tome što je Logitech pokušao da ga specijalizuje, ipak veoma solidan all-rounder. Solidan senzor, dobar oblik i dimenzije, mala masa, dobar osećaj pod prstima, veliki glajderi na donjoj strani, jednostavno može biti (skoro) sve (skoro) svakom korisniku.
Međutim tu dolazimo do osnovnog problema koji imamo sa ovim mišem. Iako se on na mnogim sajtovima proglašava za odličan value proizvod, u Srbiji je to pitanje nešto drugačije, a korisnici su prosto suočeni sa specifičnom situacijom i zato G402 ne možemo posmatrati odvojeno od njegove cene, odnosno troškova. Pogledajmo situaciju sa pre samo koju nedelju testiranim miševima Alcor i Mizar kompanije Cooler Master. Isto se radi o jednostavno dizajniranim miševima, koji mogu biti skoro sve skoro svakom korisniku. Međutim, oba miša su značajno jeftinija.
U praksi, možete kupiti Mizar za tek nešto preko 40 evra, a Alcor za tek nešto preko 30 evra. Dakle, za dosta manje novca možete dobiti odličan miš sa laserskim 8200 DPI senzorom, firmverom kojim možete da menjate parametre kao što je LOD, sa (po našem mišljenju) dosta boljim softverom. Istina, ne kažemo da je dizajn na istom nivou, ali imamo isto tako Omron mikrosvičeve deklarisane na 20 miliona klikova i na ovim miševima. Ukoliko ne insistirate na senzoru visoke osetljivosti, možete uzeti još jeftinijeg miša sa senzorom iste osetljivosti kao G402.
Verovatno bismo na vrednost Logitech G402 miša drugačije gledali kada bi on doneo neki pomak više u odnosu na prethodnike. U redu, možda jeste najbrži miš na svetu, ali maksimalne brzine su ionako više marketinški slogani, što ćete (paradoksalno) i sami lako proveriti pomoću softvera G402. Nema firmver koji je prisutan u mišu tik iznad, nema Hyper Scroll koji je prisutan u mišu tik iznad, nema izmenjive profile, nema promenu mase putem tegića (nama lično ta opcija ne treba jer volimo lagane miševe, ali ima korisnika koji bi to želeli). Što sve možda nije problematično u nižoj cenovnoj klasi, ali sa cenom koja se kreće oko nekih 7800 dinara koliko se očekuje da će koštati, prosto imamo situaciju da se radi o skupom mišu. Nama deluje da je u toj varijanti logičnije da odvojite još samo malo novca i uzmete Logitech G502, miša koji je malo skuplji, ali donosi dosta prednosti u odnosu na neke slične proizvode i takmace.
G602 nam se nije dopao, G502 nam je bio veoma dobar. G402 je na nas ostavio utisak koji je negde između utisaka koje su ostavila ova dva miša. Tendencije su jasne, a trendovi uočljivi. Konkurenti sa svakom generacijom nude sve jednostavnije i upotrebljivije all-round miševe opremljene kvalitetnim senzorima, dok Logitech na taj izazov odgovara nudeći skuplje miševe specijalizovane u određenom domenu.
Tim rečeno, sa G402 u suštini nećete imati problema, a posebno ćete ga ceniti ako spadate u onu ciljnu grupu kojoj je namenjen. Kao što smo već rekli, radi se o veoma solidnom all-round mišu koga možete podjednako udobno koristiti u intenzivnim pucačinama, na desktop okruženju, u radu u grafičkim aplikacijama, u raznim igrama. Pride, G402 Hyperion Fury je veoma jednostavan za korišćenje i prost za podešavanje. Možda smo bili previše strogi prema njemu, ali verujte da to nije samo zbog cene kao cene. Niti mislimo da treba ići na to da se potroši što manje kao primarnim kriterijumom.
G402 Hyperion Fury je veoma jednostavan za korišćenje i prost za podešavanje
Nije problem platiti više, ali treba ponuditi korisniku jasnije benefite i pomake – naročito imajući u vidu cenovnu kategoriju – nego što je G402 ponudio svojim budućim kupcima. Ko nema problem sa tim, u G402 će pronaći pouzdanog partnera za svoje najsjajnije igračke trenutke. Uostalom, i jeste najbrži miš na svetu u trenutku kuckanja ovog teksta, a karakteriše ga prepoznatljiv Logitech kvalitet izrade. Stoga ćemo na kraju dodeliti priznanje našeg sajta za G402 – ali budite potpuno sigurni da je to što on nudi upravo ono što vam treba.
Prednosti: – Veoma dobar all-round miš – Dopadljiv dizajn – Performanse
Nedostaci: – Napredne mogućnosti i dalje ostaju rezervisane za Logitech miševe više klase (Hyper Scroll, tegići, promenjivi firmver i profili) – Nešto tvrđi desni klik – Cena i trenutna situacija na tržištu prosto nameću poređenje sa miševima gde G402 ipak ne može konkuriše ravnopravno Miševe na test ustupio Logitech.