Filip Majkić
Sećate li se revolucije koju su sa sobom doneli optički miševi, među kojima su posebno mesto zauzimali Logitech modeli? Pamtite li MX500, ili neku od njegovih naknadnih iteracija (MX510, MX518)? Ako ste njih i preskočili, sasvim sigurno niste mogli preskočiti i njih i laserske modele G5 ili G500. Ukoliko ste upoznati sa makar jednim od ovih miševa, dobro će vam biti poznato sve vezano za najnoviji miš koji vam danas predstavljamo, Logitech G500s, budući da se radi o njihovom direktnom nasledniku, i novom pretendentu na tron igračkih miševa u srednjoj i višoj srednjoj klasi.
Da, radi se o dobro poznatom mišu, solidnih dimenzija, prilagođenom i pogodnom više osobama sa palm hvatom nego onima sa claw grip načinom držanja miša. Tu su dodatni tegići za korekciju mase (najviše 27 dodatnih grama), dodatni tasteri koji se mogu programirati putem softvera, skrol koji se okreće u koracima ili potpuno glatko (izbor putem prekidača), ugrađena memorija za makroe tako da niste vezani za jedan računar. Neki bi mogli da se zapitaju “šta je ovde promenjeno u odnosu na G500?” Silueta miša je ostala identična. Međutim, dizajn je pretrpeo promene, a tu je i novi laserski senzor, maksimalne rezolucije 8200 DPI.
Pakovanje, specifikacija
G500s dolazi u tradicionalnom pakovanju za Logitech, što se tiče kvaliteta paketa, odnosno opremljenosti. Novom serijom igračkih miševa dominiraju plava i crna boja, tj. plavi detalji na crnoj podlozi, pa je tako i sa pakovanjem G500s miša. Napominjemo čisto zbog toga da vas ne zbuni izostanak tradicionalne zelene. U paketu nema softvera, već se Logitech Gaming Software preuzima sa interneta, što je sasvim logičan potez, u skladu sa trendovima.
U paketu ćete pronaći samog miša, koji je negde između osrednjih i velikih dimenzija. Kabl je tzv. “braided”, to jest uvrnuti kabl koji je u praksi proverena stavka kada je izdržljivost u pitanju. To je uvek važno kod žičanih miševa za koje se zna da će biti intenzivno korišćeni u igranju. Najzad, tu su i famozni tegići, već toliko godina zaštitni znak ove podvrste Logitech miševa. Stižu u limenoj kutijici, i stoga ne morate brinuti da li će se tegići negde zagubiti pošto ćete imati u čemu da ih držite.
Mnogi proizvođači koji ih isporučuju i dalje prave grešku u koracima i korisnicima zapravo ne isporučuju u pakovanju nikakvu kutijicu za tegiće, usled čega je tegiće lako izgubiti. Masa miša iznosi 121 gram. Tu masu možete povećati za do 27 grama. Postoji čak 12 tegića, 6 mase 1,7 grama i 6 mase 4,5 grama. Od ovih, ukupno 6 možete ubaciti u kertridž miša. Iskreno, ne volimo previše uvećanu masu miševa i autor ovih redova praktično nikada za sve ove godine nije ubacio tegić u miša, bez obzira da li je reč o Logitech mišu ili mišu neke druge kompanije. No, svesni smo da ima dosta onih koji imaju drugačiji stav i za njih će ova stavka biti itekako dragocena.Ništa kao kada se po vađenju iz pakovanja otkrije dobro poznata silueta. Odmah dobijete osećaj da ste “na svom terenu”, što bi se reklo, pod uslovom da ste koristili nešto od gore pominjanih Logitech miševa do sada. Kao što smo rekli, G500s je negde na pola puta između miša srednjih dimenzija i masivnog miša. Višeg je profila od standardnog i odgovara onima koji imaju veće šake i vole da “odmaraju ruku” na mišu. Dakle, osobama koje koriste tzv. palm grip. Takođe, miš je potpuno namenjen dešnjacima kada je ergonomija u pitanju. Udubljenje za palac na levom boku, krive linije i zaseci miša, kao i prisutni tasteri na to nedvosmisleno ukazuju.
Miš je tamno sive i crne boje, sa crnim delovima i detaljima. Crne rese po naslonu za dlan i po velikim tasterima (levi i desni taster miša) daju iluziju hrapavosti, iako su te površine sasvim glatke. Bokovi miša su izuzetno hrapavi. To naravno pomaže pri držanju miša i ležanju u ruci, odnosno pri situacijama kada su korisniku dlanovi oznojeni. Pohvalili bismo i što ovaj miš “ne blješti”. Jedina stvar koja će svetlucati jesu mali indikatori u vidu tri kružića na levoj strani miša.
Specifikacija:
Logitech G500s
Kategorija
Gaming
Senzor
Laserski (Avago ADNS-9808)
Osetljivost
8200 dpi
Broj tastera
10 programabilnih tastera
Skrol
Dual Mode
Erogonomija
Prilagođen za dešnjake
Memorija
Da
Promena osetljivosti
Podržana promena u letu
LOD
1-5 mm
Dodatno
Promena mase putem tegića do 27 grama
Dimenzije
70 x 128 x 40 mm
Masa
121 gram (bez tegića)
Garancija
2 godine
Cena
8200 dinara
Logitech G500s raspolaže sa 10 programabilnih tastera, od čega je 8 realno upotrebljivo a preostala dva su skrolovi kojima verovatno nećete menjati funkciju. Naravno, možemo otići i korak dalje pa ukoliko kažemo da levi i desni taster nećete dirati, možete isprogramirati 6 tastera. Pa onda još jedan korak dalje, dok ne dođemo dotle da ćete realno upotrebljavati samo jedan ili dva tastera, znate već kako to ide…Svi tasteri se pritiskaju vrlo lako, izuzev onih na boku, o čemu ćemo detaljnije na narednoj stranici. Na donjoj strani se nalazi Avago ADNS-9808 laserski senzor, maksimalne osetljivosti 8200 DPI. Osetljivost možete menjati i potpuno prilagođavati svojim potrebama kroz softver, odnosno putem tastera za promenu osetljivosti, naravno.
Kao i uvek, upozoravamo vas da imate samo na umu da podloge dobijaju novu dimenziju sa senzorima ovolike osetljivosti. Može se lako desiti da nešto u šta ste se koliko do juče kleli, sa ovim mišem zapravo postane neadekvatno i neprecizno. No, najbitnije je kako se miš ponaša na osetljivosti koju vi odredite, u kombinaciji sa podešavanjima akceleracije, sistemskim podešavanjima i slično. U prevodu, bitno je da je korisniku na raspolaganju izuzetno kvalitetan senzor, a kako ćete ga vi koristiti i da li ćete biti u prilici da koristite sve što on nudi, to je već na vama i vašem shvatanju igranja, te spremnosti da „čačkate“ podešavanja i eksperimentišete dok ne pronađete odgovarajuća setovanja. Tu je i garantovani LOD (Lift-Off Distance), visina do koje možete podići miša a da pri tome on i dalje normalno funkcioniše, od 1-5 milimetara.Kao što svi znate/znamo, igrački miševi su posebna sorta. Oni moraju da izdrže mnoge stvari koje “obične” miševe pokvare za tili čas, pa stoga moraju i biti projektovani na poseban način. Takav je slučaj i sa G serijom kompanije Logitech. G500s je projektovan za dugu i intenzivnu eksploataciju, i to se vidi na svakom koraku. Bez obzira da li je reč o dizajnerskom rešenju (masivni taster) ili o nečemu što spoznate tek nakon što zagrebete ispod površine, G500s je vrlo respektabilan u svakom smislu.
Na primer, osnovni tasteri su veliki baš kao i kod prethodnih miševa G serije. Masivni tasteri uvek ulivaju poverenje, a sada su “obogaćeni” Omron mehaničkim mikrosvičevima. Ovi mikrosvičevi garantuju preko 20 miliona klikova! Da li ćete napraviti baš toliko, ne znamo, ali je svakako podatak koji uliva poverenje. Zatim, teflonske podloge na donjoj strani miša su takođe intenzivno testirane i Logitech tu takođe može da se pohvali veoma respektabilnom brojkom. Naime, “politetrafluoroetilenski glajderi niskog trenja”, da budemo potpuno precizni, mogu da izdrže put/hod od 250 kilometara. Još jedan podatak koji ne možemo proveriti u praksi, ali koji uliva veliko poverenje.
Na levom boku miša se nalaze tri tastera, ne računamo li tu i dva tastera za promenu osetljivosti u letu, smeštenim tik na prelazu levog dugmeta ka levom boku. Ova tri tastera su zbijena na taj način da je ispod back i forward tastera “na gomili” i treći. Gledište može biti dvojako – nekome će ovi tasteri biti previše zbijeni i lako će kliknuti na taster koji nisu želeli, ali drugima će ovo biti odlična stavka, jer je nekada bolje imati jedan lako upotrebljiv taster u neposrednoj blizini tastera koji se ionako puno koriste, nego nekoliko tastera razbacanih unaokolo. Upotrebljivost je veća, i navika korišćenja se lakše stiče.
To bi bilo sve što se tastera tiče. Iskreni da budemo, nakon toliko godina, pomalo nas nervira što se svi proizvođači (Logitech tu nije nikakav izuzetak) hvale ogromnim brojem tastera koji realno – tačno je – možete programirati, ali kojima u suštini teško da ćete menjati funkciju. Da se razumemo, pohvalno je što zaista možete da im menjate funkciju, ali u praksi teško da ćete menjati funkciju tasterima za menjanje osetljivosti, skrolu miša ili tasteru za svičevanje skrola iz običnog moda u mod intenzivnog skrolovanja. Iskreno, u praksi ovaj miš ima jedan “pravi dodatni” taster, onaj smešten između Back i Forward tastera na levom boku. Koji je vrlo upotrebljiv, što je za svaku pohvalu.
Pomenuti točkih je dual mod, i omogućava vam da se po potrebi ili želji orijentišete na precizno skrolovanje, ili pak na brzo prolaženje kroz ogromna dokumenta kada mikro-motor preuzima skrolovanje umesto da korisnik ulaže napor. To je standardno za Logitech u višoj klasi već nekoliko godina, a pohvalno je što takvu stvar vidimo i na igračkim miševima jer im to povećava upotrebnu vrednost i zadovoljava potrebe još šire populacije. Skrol se može pomerati u četiri pravca.
Na donjoj strani miša su već spominjani teflonski glajderi. Nisu naročito velikih dimenzija, već se nalaze samo pri vrhu, dnu i desnoj strani miša. U poslednje vreme je kod konkurencije trend u višoj klasi miševa da se glajderima pokriva daleko veća površina, mada ne možemo ni sami da kažemo da to rezultuje nekom jasnom prednošću ili manom u odnosu na ovakav pristup. Laser je izbačen više prema napred, tako da se nalazi otprilike u ravni sa skrolom. Pri dnu je kertridž, u koji možete ubaciti tegiće, tako da će dodatna masa ići na zadnji deo miša. Ponovićemo, po našem sudu, ovaj miš je najbolji bez tegića…
Skrenuli bismo pažnju da ovo nije claw grip miš. Masivniji miš se uglavnom drži tako što se osloni kompletna šaka na njega, tj. u palm gripu. Stoga je podjednako namenjen i onima koji bi da “odmaraju ruke” dok rade na njemu. Izuzetno je precizan, i kao takav pogodan za razne aplikacije u kojima je bitna “pikselna preciznost”, kao što je Photoshop i slično. No, miš je podjednako namenjen korisnicima koji puno koriste miš u “opuštenoj” varijanti, a ne samo za intenzivno igranje, ali kojima je igranje takođe bitno. To je uvek i bila odrednica Logitecha, koji je imao na umu i mejnstrim korisnike, a ne samo usko specijalizovane ili fokusirane proizvode…
Softver
Softver omogućava kreiranje različitih profila i njihovo smeštanje u ugrađenu memoriju. Tu je i mogućnost podešavanja makroa za tastaturu i miša. Na ovaj način možete ugraditi profile i koristiti svoj miš sa tim podešavanjima bilo gde i bilo kada, što će posebno ceniti oni koji često posećuju igraonice. Obim podešavanja je izuzetno veliki. Ponavljamo, softver se ne dobija u pakovanju, već je potrebno skinuti ga sa interneta (www.logitech.com).
Logitech Gaming Software aplikacija je unificirana aplikacija koja podržava sve Logitech igračke periferije, koja pak raspoznaje kojim uređajem korisnik raspolaže i potom omogućava opcije koje su predviđene za tu napravu. Za G500s može se puno toga menjati, zapravo sve što ste već navikli kod ovakvih proizvoda. Možete menjati funkcije tastera, osetljivost, učitavati online profile, kreirati makroe, prilagođavati razne parametre do mile volje, kako u standardnom, tako i u naprednom modu.
Naravno, treba voditi računa o sitnicama. Pošto je korisniku omogućeno pet profila, sa po pet različitih DPI podešavanja. Takođe, bez ovog softvera je dosta teže iskoristiti ono što miš nudi, ali recimo da je G500s dosta lakše koristiti bez njega nego što bi to bio slučaj sa nekim drugim mišem sa mnogo više dodatnih tastera, recimo G700s. Svejedno, korišćenje softvera je apsolutno preporučljivo. Softver ima 55 MB, a ne možemo da se ne prisetimo da Logitech tradicionalno nije poznat po “lakom” softveru. Ipak, vidi se da je kompanija dosta učinila na tom polju, mada bismo voleli da je otišla i koji korak dalje…U principu, ako ste ikada koristili Logitech miša srednje ili više klase, a verujemo da malo ko nije, dobro znate šta možete da očekujete. Klik je prijatan i prijatnog zvuka, kvalitet izrade je na nivou, nema nikakvih posebnih zamerki sa te strane. Uostalom, Logitech standardno G seriji periferija posvećuje posebnu pažnju, jer zna da se tu izgrađuje autoritet u zajednici koja je najglasnija i najsklonija brzim promenama – igračima…
Da odmah raščistimo dve stvari, a to su lag i buka. Nažalost, izgleda da veći broj korisnika prijavljuje probleme po ovim pitanjima. Buka navodno potiče od “keramičkih kondnzatora” koji se mogu zameniti. Lag je navodno uočljiv u tom smislu što postoji određeni stepen blage akceleracije u mnogim primercima. Čim otkucate “logitech g500s” na interntu, što smo mi učinili u želji da što pre dođemo do zvaničnih specifikacija, iskočiće vam popriličan broj topika, foruma i svega ostalog gde se korisnici žale na ova dva problema. Mi tih problema – nismo imali. Posebno nam je čudan potonji problem sa akceleracijom, tj. lagom koji nastaje navodno u situacijama kada se mišu promeni putanja, a on nastavi da se kreće u prethodnom smeru. Da li je možda problem izražen kod onih korisnika koji su ranije koristili neki Logitech miš, pa prešli na G500s, ne možemo znati sa sigurnošću. Mi smo instalirali čist softver, nismo koristili druge Logi miševe, i nikakvih problema u tom smislu nismo imali.
Logitech G500s miš se ponašao veoma dobro. Unapređenje u odnosu na prethodnika je jasno ispod haube. Izuzmemo li kozmetičke promene, najveće unapređenje jeste što se umesto 5700 DPI senzora u G500 sada dobija Avago ADNS-9808 senzor, odličnih performansi po svim pitanjima. Njegova maksimalna rezolucija iznosi 8200 DPI. Šta god da budete želeli da igrate, sigurno se nećete žaliti na miša.
Zaključak
Uopšteno gledano, možda je i najveća prednost Logitech G500s miša što je podjednako namenjen svima. Iako se radi o igračkom mišu, reč je o izuzetno kvalitetnom proizvodu koji će biti jasno upotrebljiv i onima kojima je potrebna “pikselna preciznost” u Photoshopu, kao i onima koji puno barataju dokumentima ili im je potreban miš za bilo kakvu vrstu posla. Pa još ako žele da se poigraju…G500s je o veoma kvalitetna, zaokružena celina, koja ne samo da dizajnerski pleni, već nudi i veoma dobre performanse po svim pitanjima, a isto tako pogađa širok spektar ciljnih grupa.
Sa druge strane, možda najveće osveženje i jeste ta “sveopšta upotrebljivost”, da se tako izrazimo. U poslednje vreme smo sa svih strana bombardovani različitim, specijalizovanim miševima, naročito kada je gejming kategorija u pitanju. Te MMO miševi, te miševi različitih silueta i dimenzija, te miševi koji se drže ovako ili onako, te RTS miševi…za razliku od svih njih, G500s nudi nešto što bi trebalo da bude prijemčivo svima, i to ne samo svim igračima, nego i mnogo široj ciljnoj grupi.
Stoga je Logitech G500s miš koji se lako može preporučiti svima koji žele kvalitetnog igračkog miša. Sa druge strane, nije jedini takav, niti je prvi koji dolazi sa Avago senzorom, niti je proizvod koji na sebe preuzima bilo koju vrstu rizika. Što nas dovodi do pitanja cene. Dati preko 8000 dinara za ovakvog miša nije neopravdano, niti mi gledamo na kvalitetnog miša na takav način, naprotiv – dobar miš uvek vredi. No, da li ste u grupi onih koji su spremni na tako nešto? Ukoliko jeste, najverovatnije ste do sada kupili dobrog miša sličnih karakteristika, ili imate u krajnjoj liniji nekog od prethodnika iz Logitech ponude – G5 ili G500, na primer.
U takvoj situaciji, u kombinaciji sa specifičnim tržišnim uslovima kod nas (oličenim pre svega u velikoj nemaštini) G500s u većoj meri nego što bismo i mi možda voleli postaje izbor prevashodno za one koji žele apgrejd sa svojih starih dobrih MX518 ili G5 miševa, koji žele poznatog miša, istu siluetu, oblik na koji su navikli, koji žele Logitech kvalitet, ali sa unapređenim senzorom i performansama. G500s je svakako dobar i kvalitetan miš i svojim budućim vlasnicima će pružiti puno zadovoljstva, a koliko će tih vlasnika biti prepuštamo tržištu da formira konačni sud. Logitech je sa svoje strane puno uradio da zadobije poverenje što većeg broja kupaca.
Prednosti:
– Kvalitet – Dizajn – Performanse, vrhunski senzor – Upotrebljivost raznim grupama korisnika, uključujući i one koji nisu igrači – Tegići za one koji vole da fino podešavaju masu prema svojim potrebama
Nedostaci:
– Cena viša nego što bismo voleli – U praksi, mnogo manje tastera od reklamiranih 10 – (Uslovno) Taster smešten uz Back i Forward tastere traži navikavanje
Miša na test ustupio Logitech.