Logitech G600

Logitech G600

Taman kada pomislite da su miševi doživeli svoj vrhunac i da ovaj koncept nema prostora za inovacije, pojavio se Razer sa Naga modelom. Vremenom, ovi uređaji počeli su da se granaju po žanrovima igara kojima su namenjeni, pa smo pored “all around“ gejmerskih miševa dobili i one prefinjenije, odnosno namenje pucačinama, strategijama, a na kraju MMO igrama. Razer Naga je jedan onih koji se nekim radikalnim novinama dodvorio MMO igračima. Skoro tri godine kasnije, Logitech je isti koncept primenio i na svoj najnoviji model oznake G600, ali i pokušao da i sam donese nešto novo

    Sadržaj

      Milan Jović Prva stvar koju treba pomenuti je da je Logitech G600 namenjen isključivo dešnjacima. Miš će svima privući pažnju interesantnim dizajnom, naročito model izrađen od kombinacije crne i bele plastike, što se ne može reći za većinu modela drugih proizvođača (beli SteelSeries Kana na primer).G600 je neočekivano širok i prosečno dugačak miš visokog profila, što je tipično za “Claw“ dizajn. Bez obzira na to, nama je bio skoro podjednako udoban za korišćenje i kada celu šaku oslonimo na njega.  
       
      Kvalitet izrade je na više nego zavidnom nivou i nema nikakvog krckanja niti nepravilonosti u samoj konstrukciji. Većim delom je izrađen od vrlo prijatne mat crne plastike na kojoj ne ostaju otisci, dok je samo mali deo levog oboda obložen sjajnom plastikom. Miš je prilično težak (135 grama) imajući u vidu njegove relativno male dimenzije. G600 karakteriše vrlo prijatan i mekan klik, koji definitivno spada u one tiše. Ovo će  se nekome dopasti, a nekome ne. Back i Forward tasteri su već neko vreme standard kod miševa ove klase i namene, ali G600 ih nema. Logitech je njihovu funkciju dodelio tilt mogućnosti skrola, što nam se izuzetno dopalo u praksi (naročito tokom surfovanja internetom). Sam točkić je nešto uži i tvrđi, pa nije naročito udoban, ali ipak odlično obavlja svoju funkciju. Iznad skrola smeštena su dva dugmeta. Jedno je zaduženo za promenu profila, dok drugo ima dve funkcije, u zavisnosti od aktivnog profila – menja DPI ili otvara inventar u igri.  
       
      Donja strana na pogled nije naročito zanimljiva i deluje siromašno i jeftino. Ipak, izgled može da prevari. Na njenoj prednjoj i zadnjoj strani, po širini, prostiru se dva teflonska klizača utisnuti u plastiku.Ovo je dobra stvar, sve dok ne dođe do slučajnog oštećenja, jer ih nije moguće odlepiti i zameniti novim. Velika površina klizača čini da G600 klizi kao po oblacima na skoro svim površinama. Sam laserski senzor je smešten na sredini, kao što se vidi na slici. Kabl je presvučen glatkim, crnim, sintetičkim omotačem i dovoljno je savitljiv i dugačak.  
       
      Konačno, stigli smo i do glavne osobine ovog modela koja ga i čini pravim MMO mišem. G600 dolazi sa čak 20 tastera, pa tako pored standardnih,  na levom boku (ispod palca) smeštena je čitava jedna mala tastatura od 12 dugmića raspoređenih u 3 reda, odnosno 4 kolone. Dok je njihova površina kod Razer Naga modela u potpunosti ravna i simetrična, kod G600 su na interesantan način fizički podeljeni u dve grupe. Prve dve kolone su blago nagnute (iskošene, zasečene) jedna ka drugoj, baš kao i druge dve. Rezultat su blaga udubljenja za jagodicu i donji deo palca. Ovo je prilično korisno jer omogućava igraču da na osnovu dodira stvori sliku od tome gde se koje dugme nalazi, što može značajno smanjiti šanse da pritisne pogrešno. Šta više, centralna dva tastera imaju male tanke izbočine (izdužene krampone) koje na osnovu dodira ukazuju na to na kom redu leži palac – lep i koristan detalj.  

      Kako bi se na neki način duplirao značaj ove male tastature, Logitech je implementirao G-Shift taster koji ima ulogu trećeg klika (smešten do desnog). Kombinovanjem G-Shift-a sa nekim od ovih dugmića, miš dobija još 12 novih funkcija, odnosno ukupno 24 programibilnih koji su nadomak vašeg palca. Problem je što je prilično nepraktično držati G-Shift dok istovremeno pokušavate da pritisnete neki od ovih dugmića, a naročite one iz druge grupe, bliže korenu palca (G15-G20). Zato, kombinovanje G-Shift klika sa grupom dodatnih tastera, zahteva duže privikavanje. Dobra stvar je da G-Shift možete u potpunosti isključiti.
       

      Logitech G600 MMO Gaming Mouse

      Kategorija

      Gaming – MMO

      Senzor

      Laserski (Avago ADNS-9800)

      Osetljivost

      od 200 do 8200 dpi

      Broj tastera

      27 programabilnih tastera, 13 virtualnih tastera

      Skrol

      2 pravca

      Erogonomija

      Prilagođen za dešnjake

      Memorija

      1 profil sa 3 potprofila + neograničen broj profila na PC-u

      Promena osetljivosti

      Podržana promena u letu, preko tastera na gornjoj površini miša ispod skrola;

      LOD

      1,5 mm

      Dodatno

      12 dodatnih tastera + G-Shift taster, brojna podešavanja OLED osvetljenja bočnih tastera

      Garancija

      2 godine

      Cena

      oko 85 evra

       Fabrička uloga mini tastature je da zamene brojeve od 1 do 12 na pravoj tastaturi. Svaki MMO igrač dobro zna koliko su važni ovi tasteri, jer su za nih vezane sve one magije i skilovi. Zato smo miša testirali u onoj u kojoj bi treba da pokaže svoj pun potencijal – Guild Wars 2. Za razliku od drugih MMO igara koje podrazumevaju stajanje u mestu i bombardovanje neprijatelja magijama, ova traži konstantno kretanje i vešto izbegavanja napada, što je čini daleko dinamičnijom i fizički zahtevnijom. Nakon malo eksperimentisanja i testiranja, za GW2 smo relativno brzo napravili profil koji nam je najviše odgovarao.  
       
      Na žalost, koliko god se trudili nismo iskoristili ni polovinu potencijala G600 modela. Tako smo prvih šest skilova dodelili prvoj grupi tastera, koji su najpristupačniji, dok smo sve one iz druge grupe jednostavno isključili, pa smo ostale skilove aktivirali preko tastature. Ovo je bilo lakše i praktičnije čak i pored korišćenja G-Shift-a sa dugmićima ispod jagodice palca, što dovoljno govori o tome koliko je G-Shift nepotreban (barem u našem slučaju). Druga grupa tastera jednostavno gubi smisao jer je smeštena previše blizu početka šake, pa nismo želeli da je maltretiramo zamornom gimnastikom. Kako bi vam dočarali kako to izgleda, predlažemo da vrh palca stavite tik ispod mesta na koje naleže zglob prsta na vašem mišu, dok pritom domalim prstom pritiskate suprotnu stranu miša (pored desnog klika), kako bi simulirali pritisak G-Shift-a.  
       
      Iako su mnogi modeli dizajnirani tako da pruže što bolje iskustvo u jednom žanru, većina njih podjednako dobro obavlja svoj posao u svim igrama. Na žalost, u želji da i sam donese nešto novo (G-Shift), Logitech je ovaj MMO koncept na neki način nadogradio, ali i unazadio u pogledu njegove funkcionalnosti u igrama drugih žanrova. Ovde dolazimo do pitanja zašto je Logitech žrtvovao ergonomiju zarad dodatnih 12 funkcija, kao da postojećih 12 već nije dovoljno, čak i za kompleksnije MMO igre? Za ovih par dana koliko smo ga koristili, nismo uspeli da ga “ukrotimo“ u pucačinama kao što su Battlefield 3, Borderlands 2 i Planetside 2 na primer. Iako je miš izuzetno precizan i fleksibilan po pitanju osetljivosti (o čemu ćemo u softverskom delu), ergonomija je nešto na šta nismo uspeli da se naviknemo u potpunosti.  
       
      Jednostavno, G-Shift je jedina novina sa kojom je Logitech želeo da istakne ovaj model, ali koja je po našem mišljenju ispala kontra produktivna. Tako na primer, često smo u momentima panike kliktali G- Shift (bez obzira na to što smo ga isključili) umesto na desni klik. Ipak, najveći problem je u ergonomiji koja je uslovljena prisustvom ovog tastera, zbog koga je G600 poprilično širok, pa smo bili prinuđeni da srednja tri prsta uvek držimo na mišu. Ovo ne znači da je miš neudoban, naprotiv, već da je preveše širok i nemoguće je kontrolisati ga kao kada su mali i domali prst prilepljeni za bočnu stranu, tik iznad podloge. Nešto veća težina samo dodatno oteževa stvari.  
       
      Jedina zamerka koju bi uputili udobnosti odnosi se na grupu bočnih dugmića. Naime, zbog svoje nepravilne ergonomije, osećaj ispod palca nije naročito prijatan. Pritom, ako prst povlačite gore-dole, osetićete blago neprijatno grebanje izazvano deformisanim dugmićima i pomenutim krampončićima (sitnica koju ćemo ignorisati prilikom ocenjivanja). Prijatno nas je iznenadilo to što se miš izuzetno dobro pokazao u radu sa CAD i programima za obradu fotografija. Vrlo skalabilan i visok DPI i polling rate od 1000 Hz, G600 čine hirurški preciznim. Grupi od 12 novih tastera možete dodeliti gomilu prečica i funkcija, dok G-Shift može da posluži kao odlična zamena za ALT, CTRL, i SHIFT.
       Kako u paketu nismo zatekli CD sa softverom, bili smo prinuđeni da isti preuzmemo sa Logitech sajta. Instalacija je protekla brzo i bezbolno u samo par klikova, nakon čega nas je dočekao lepo dizajniran, “fensi” i prilično slikovit interfejs, koji izgleda kao da ne nudi mnogo toga, ali samo na prvi pogled. Zapravo, najvažnije stvari su predstavljene najsitnijim ikonama i donjem desnom uglu prozora. Jedina opcija na početnoj (Home) strani se odnosi na vrstu memorije koju želite da koristite za snimanje profila, odnosno da li će to biti PC ili memorija miša. Ipak, predlažemo da odmah odaberete PC, jer time nećete biti ograničeni na samo tri profila. Pritom, ovim otključavate i brojne napredne i vrlo korisne opcije za dodeljivanje različitih funkcija testerima (makroi, prečice,..), koje nisu dostupne kada koristite internu memoriju uređaja.  
       
      Lep dodatak je to što softver može da analizira PC, pronađe instalirane igre i ponudi korisniku predefinisane profile za one koje podržava. Na žalost, broj igara koje ima u bazi je prilično mali. Iako smo na hard disku imali na desetine instaliranih, softver je ponudio profile za samo tri (Left 4 Dead, Battlefield 3 i Modern Warfare 3). Softver je prilično funkcionalan…jednom kada pronađete sve ono što ima da ponudi. Mnoge opcije nisu vidljive dok ne štiklirate ili ne aktivirate neku stavku. Kada je već napravio ovako “tajanstven“ interfejs, Logitech je svakako treba da priloži i neki uvek vidljiv Hint / Help tekst, pa bi po ovom pitanju mogao da se ugleda na ono što radi Steelseries na primer. Tako na primer, sve dok se nismo prebacili na memoriju PC-a, nisu nam bili dostupni napredni makroi za kontrolu, kao što su oni za kontrolu reprodukcije multimedijalnog sadržaja, sistemske i softverske prečice i još mnogo toga korisnog, a za mnoge i neophodnog.  
       
      Jednom kada otkrijete koja opcija koje dodatne mogućnosti otključava, male su šanse da ćete ostati razočarani. DPI je moguće podešavati u koracima od 200 (odnosno 50 sa interpolacijom – ne preporučujemo) sve do više nego dovoljnih 8200, koje možete snimiti u koliko god postavki želite po profilu. Interesantno je da svaki profil ima tri pod profila, svaki sa svojim DPI nivoima. Nama je ovo bilo previše konfuzno i suvišno, a Logitech nam je omogućio da ovu opciju isključimo i da jedan profil zaista bude samo jedan. Ono što nismo uspeli da otkrijemo je da li je Logitech primenio neku čudnu logiku kod promene profila ili je sistem jednostavno bagovit. Tako podešavanje DPI-a u Default profilu nekim čudom utiče na sve ostale profile koje ste namenili određenim igrama (a možda smo mi prevideli neku opciju).  
       
      Pored Default i “custom“ profila (za igre i aplikacije), korisnik može da podesi i takozvani Persistant profil. Njegova uloga je jednostavna, ali korisna – ignorisanje promene aplikacija. Ovo može biti korisno kada, na primer, igrate igre koje koriste slične kontrole.  
       
      Kada je kozmetika u pitanju, Logitech G600 nudi pregršt opcija. Jedini deo miša sa pozadinskim LED osvetljenjem je grupa tastera ispod palca (G9-G20). Tu su RGB slajderi za detaljno podešavanje nijansi boja svetlosti koja isijava kroz oznake bočnih tastera, a koje je moguće fino podesiti za svaki profil. Čak je moguće uticati i na intenzitet osvetljenja i vreme trajanja postepenog smenjivanja boja. Skraćivanjem ovog vremena, boje se neprimetno stapaju jedna u drugu, što izgleda veoma lepo. Ovi svetlosni efekti su vrlo diskretni. Ako mislite drugačije, možete ih u potpunosti isključiti. Zaključak Logitech G600 je na nas ostavio pomešane utiske. Sa jedne strane ovo je udoban i estetski vrlo zanimljiv miš koji nudi pregršt opcija i programibilnih tastera za igranje MMO i akcionih RPG igara (The Witcher 2, Skyrim,…). I pored činjenice da je dobar deo tastera jednostavno nepristupačan, oni koji to nisu su i dalje sasvim dovoljni za ugodno uživanje u MMO igrama. Sa druge strane, G-Shift taster kao treći klik je uticao na ergonomiju koja nije naročito pogodna za igranje pucačina, naročito ne u multiplayer režimu. Iako je namenjen specifičnoj grupi igrača, G600 se pokazao kao izuzetno praktičan u aplikacijama kao što su AutoCAD i Photoshop, što ga čini vrlo interesantnim višenamenskim mišem. Softver nudi pregršt naprednih opcija, ali traži da sami po njemu kopate kako bi otkrili sve ono što ima da ponudi. Tu su i neke nelogičnosti (možda i bagovi) kod promene profila i DPI nivoa na kojima bi Logitech trebao da poradi u nekoj budućoj verziji.  
       
      Na kraju Logitech G600 je vrlo specifičan miš namenjen specifičnoj grupi korisnika. Kada se uzme u obzir cena od nešto preko 80 evra, nećete poželeti da ga kupite ukoliko ne pripadate ovoj ciljnoj grupi. Više ne znači nužno i bolje, a G600 je zagrizao više nego što je dizajn miša kao uređaja u stanju da podnese, što se odrazilo negativno na njegovu upotrebljivost u nekim drugim žanrovima. Ipak, ovo je veoma kvalitetan miš koji će najviše obradovati okorele MMO igrača, a njegov cilj je upravo to. Običnim korisnicima i onim manje zagriženim MMO igračima savetujemo da razmotre slične i jeftinije modele iz ponude drugih proizvođača. Prednosti: – Dopadljiv, nesvakidašnji dizajn – Solidna kontrukcija i tekstura plastike – Ogroman broj programibilnih tastera – Velika preciznost i odlično ponašanje lasera na skoro svim podlogama (osim stakla) – Vizuelno dopadljiv softver sa pregršt opcija – Okoreli igrači MMO i RPG će sigurno biti zadovoljni – G-Shift u kombinaciji sa novim dugmićima može biti izuzetno koristan u nekim namenskim aplikacijama Nedostaci: – G-Shift utiče na ergonimiju, a time i na upotrebljivost miša u igrama drugih žanrova – Nešto veća težina – Dobar deo bočnih dugmića je gotovo neupotrebljiv zbog lošeg pozicioniranja – Neke nelogičnosti / bagovi u softveru i nedostatak uvek vidljivog Help / Hint sistema – Veća cena od konkurencije Uređaj na test ustupio Logitech.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test