Canon PowerShot A640

Canon PowerShot A640

Canon je svoju čuvenu A klasu podelio u dve grupe. Prvi deo A klase čine "entry" aparati za korisnike početnike koji su ograničeni budžetom, dok je druga grupa A klase namenjena naprednijim korisnicima. Novi predstavnik A klase dolazi sa čitavih 10 megapiksela rezolucije, donosi li to i realni kvalitet?

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Canon A640 i A630 jesu novi predstavnici više ”A klase” iz Canona. Za ovaj test smo pribavili samo model A640, ali veći deo priče može da se odnosi i na A630-icu. Ukratko, u odnosu na ostatak teksta, A630 ima manju rezoluciju (8 megapiksela), nema podršku za daljinsko ”okidanje” i dolazi u kućištu srebrne boje. Pored toga, u pakovanju sa A630 dobija se manja kartica (16 MB), a A640 u najvećoj rezoluciji ima manju brzinu snimanja sekvenci.
       

      U vreme kada je većina proizvođača odustala od prosumer aparata, mnoge napredne funkcije sišle su u neke niže klase… To se upravo desilo sa Canon A610 i A620 modelima, a sada tu ti modeli dobili svoje naslednike: A630 i A640. A640 ponosno na sebi nosi oznaku “10 megapixel”, ali ako ste čitali naše tekstove ranije, videli bi da povećanje megapiksela češće donese više problema nego koristi. To što A640 ima, po nama, previše megapiksela, nije mana, ali da bi se odlučili za ovaj aparat, potrebno je upoznati njegove ostale osobine… 10 megapiksela jednostavno nije dovoljan argument za odabir ovog ili bilo kog drugog aparata!

      Specifikacija
       

      foto kamera

      Canon PowerShot A640

      megapiksela

      10.0

      rezolucije

      3,648 x 2,736, 3,648 x 2,048, 2,816 x 2,112, 2,272 x 1,704, 1,600 x 1,200, 640 x 480

      raw

      ne

      veličina senzora

      1/1.8″

      tip senzora

      CCD

      objektiv

      7.3 – 29.2 mm

      objektiv – ekvivalentno 35mm

      35 – 140mm

      najveći otvor blende

      f/2.8 – 4.1

      optički zum

      4x

      digitalni zum

      4x

      autofokus

      TTL Autofocus

      af lampa

      da

      ručni fokus

      da

      raspon fokusa

      45 cm – beskonačno (w)

      makro

      1 – 45 cm (w) – 25 – 45 cm (t)

      kompenzacije ekspozicije

       +/- 2 EV u koracima od 1/3

      iso osetljivost

      Auto, 80, 100, 200, 400, 800

      shutter speed (brzina zatvarača)

      15 – 1/2500s

      white balance (balans belog)

      Auto, Daylight, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Fluorescent H, Underwater, Custom

      merenje svetla

      Evaluative, Centre-weighted average, Spot

      modovi blica

      Auto, Auto w/ Red-Eye Reduction, Auto w/ Slow Synchro, Flash On, Flash On w/ Red-Eye Reduction, Flash On w/ Slow Synchro, Flash Off

      domet blica

      45 cm – 4.2 m (w) / 45 cm – 3.0 m (t) pri ISO Auto

      makro blic

      25 – 45 cm

      aperature priority (prioritet blende)

      da

      shutter priority (prioritet zatvarača)

      da

      manual

      da

      scene

      Auto; Creative: P, Av, Tv, M, C; Image: Portrait, Landscape, Night Scene, Special Scene (Foliage, Snow, Beach, Fireworks, Underwater, Indoor, Kids & Pets, Night Snapshot, Color Accent, Color Swap), Stitch Assist, Movie

      podešavanje kontrasta/oštrenja/zasićenosti boja

      da

      video klipovi (sa tonom)

      640 x 480 @ 30/15fps, 320 x 240 @ 30/15fps, 160 x 120@15fps (3min)

      self timer (samookidač)

      2, 10s, custom

      tip memorije

      SD/MMC

      količina memorije uz aparat

      32MB – MMC

      tražilo

      optičko

      LCD

      2.5″, 115.000 tačaka

      live histogram

      ne

      playback histogram

      da

      konekcija sa računarom

      USB 2.0 high speed

      baterija

      4 x AA

      trajanje baterija

      ?

      težina

      245g (bez baterije i kartice)

      dimenzije

      109.4 x 66.0 x 49.0 mm

      Pakovanje

      – PowerShot A640
      – 4 x alkalne AA baterije za jednokratnu upotrebu
      – 32 MB MMC kartica
      – traka za nošenje
      – CD sa drajverima i programima
      – USB kabal
      – AV kabal

      Dodatna oprema
       

      dodatni blic

      adapter za konveretere

      tele konverter

      širokougaoni konverter

       

      podvodno kućište

       

      Celu listu dodatne opreme možete da pogledate na ovoj adresi.

      Spoljašnjost
       

      A640 dolazi u tamno sivom, skoro crnom, kućištu. U odnosu na (srebrni) A630 deluje manje ozbiljnije i manje elegantno. Kućište aparata u potpunosti je urađeno od plastike. Plastika je prilično kompaktan i ceo aparat je dobro upakovan, pa deluje čvrsto kao kamen. Ipak, završna obrada iako precizna, pomalo je gruba, pa samim tim aparat u ruci ne deluje prijatno kao Ixus aparati. Kvalitet tastera je dobar, a njihovo korišćenje je udobno i precizno.

      Objektiv

      Po nekim specifičnostima objektiv na A640 ne može se izdvojiti. Ukoliko želite bolji objektiv na A klasi, potražite A710 IS koji ima 6x optički zum i optičku stabilizaciju (IS). Ekvivalentno “lajka” (35 mm) formatu, objektiv A640-ice ima raspon od 35-140 mm, što je povoljan odnos, ali obzirom na 4x optički zum, bilo bi još bolje da je u širokom položaju objektiv još širi. Rešenje postoji, ali se dodatno plaća: na ugrađeni objektiv na aparatu, moguće je montiranje adaptera, na kojeg je kasnije moguće postavljanje širokougaonih ili tele konvertera, makro sočiva, raznih filtera i sl. Kretanje objektiva prilikom zumiranja nije precizno i objektiv je moguće postaviti u mali broj položaja. Svetlosna moć objektiva nešto je bolja od proseka i iznosi f2.8 u širokom i f4.1 u tele položaju objektiva. Kada se aparat isključi, objektiv se uvlači u telo, a zaštitna vratanca prekrivanju prednje sočivo.

      Blic

      A640 i dalje nema “zum blic” mogućnost, odnosno sočivo unutar blica, koje prati promenu žižne daljine objektiva (zumiranje) i tako usmerava ili širi svetlost koju baca blic (ovo spominjemo samo zato što slabiji A Canoni imaju tu mogućnost). Domet je 4.2 m kada je objektiv postavljen u široki položaj i 3 m kada je aparat u tele položaju. A6640 nema stopicu za priključivanje bliceva, ali se na listi dodatne opreme nalazi HF-DC1 blic koji se montira na navoj za stativ i tako omogućava veći domet, ali i manje crvenih očiju na fotografijama.

      AF lampa

      Svojstveno Canonima, model A640 ima AF lampu. Pored svoje osnovne namene – osvetljavanje objekata u teškim (mračnim) svetlosnim uslovima, kako bi AF sistem mogao uspešno da fokusira, ova služi i za ublažavanje efekta crvenih očiju. Kada se okidač pritisne do pola (kada se fokus i ekspozicija zaključaju), AF lampa nastavlja da sija, kako bi suzila zenice osobama koje se fotografišu, što doprinosi umanjenju efekta crvenih očiju.

       

      Konekcije

      Sa desne strane aparata nalazimo gumena vratanca iza kojih se nalazi priključak za ispravljač za struju, AV izlaz i USB kontektor. Brzina protoka je USB 2.0 High Speed.
       

      Sa donje strane vidimo vratanca (nešto slabije izrade) ispod kojih se nalazi mesto za smeštanje 4 AA baterije. 4 baterije su glavni razlog za nešto veće dimenzije i težinu ovog aparata. Uz aparat se dobijaju 4 alkalne AA baterije za jednokratnu upotrebu, što znači da je potrebno dokupiti 4 punjive (savet: Ni-Mh baterije oko ili preko 2000 mAh) i adekvatan punjač. Što se tiče trajanja baterija, može se reći da smo najprijatnije iznenađeni. Po CIPA standardu, A640 može da snimi 500 fotografija. U praksi, A640 (kao i A610 i A620 ranije) pokazao se fenomenalno kada je reč o potrošnji baterija i odokativnom metodom se može reći da ove aparate (A640, A610, A620) još uvek ni jedan aparat koji smo probali nije pretekao. Pored baterija nalazi se SD/MMC slot, a uz A640 dobija se memorijska kartica sa 32 MB memorije.

      Navoj

      Navoj za stativ je plastičan i ne nalazi se u ravni sa objektivom. Problem nekome može biti to što nije moguća promena baterija i kartice kada se aparat nalazi na stativu.

       

      Točkić


       

      C

      Custom na točkiću predstavlja mesto gde je moguće memorisati razna podešavanja, sve naravno u cilju uštede vremena koje se potroši na podešavanja, ukoliko se ta podešavanja koriste često (na primer u istim svetlosnim uslovima, odnosno prilikom slikanja sličnih objekata).

      M

      M na točkiću predstavlja potpuni ručni mod, u kome je moguće odvojeno podešavati otvor blende i brzinu zatvarača.

      Av

      Av mod (aperture priority), na raznim aparatima još poznat i kao A mod. Korisnik sam određuje jednu od ponuđenih otvora blende, dok nakon merenja scene, aparat, zavisno od odabrane ISO osetljivosti, sam bira potrebnu brzinu zatvarača (shutter speed).

      Tv

      Tv mod (shutter priority), još poznat kao S mod. Ukoliko se koristi shutter priority mod, kontrola širokog raspona brzina zatvarača (15 – 1/2000s) je u rukama korisnika, dok aparata, zavisno od uslova i ostalih setovanja (pre svega ISO) automatski bira potreban otvor blende.

      P

      P, odnosno program mod je praktično identičan Tv i Av modovima – sve opcije su otključane, osim direktnih kontrola nad brzinom zatvarača i otvorima blende, za šta je zadužena automatika aparata.

      Auto je mod kod koga je odabir parametra ekspozicije takođe prepušten automatici aparata, ali za koji se ne može reći da liči na P mod. U P modu su praktično sve opcije prisutne, kao i u ostalim naprednim modovima (do sada nabrojanim), dok se u auto modu može naći jedva par opcija. Auto mod je u stvari napravljen za totalne početnike, pa je samim tim ovaj mod zamišljen kao nešto gde će se (nekom neiskusnom) korisniku omogućiti da što manje stvari uprska. Štaviše, u auto modu je moguće jedino uključiti automatski blic ili ga isključiti, odabrati veličini i kompresiju fotografija koje se snimaju i eventualno koristiti samookidač.

      Portrait, odnosno portret mod. Suština ovog moda je veoma jednostavna, kako je ovaj mod namenjen za snimanje portreta, želja je da se postigne efekat zamućenosti pozadine, odnosno da se u prvi plan istakne fotografisana osoba. Ovaj efekat je naravno mnogo teže postići sa malenim objektivima koji se nalaze na ovakvim amaterski digitalnim fotoaparatima, ali je uz malo truda ipak moguće postići određene rezultate. Poenta je da aparat forsira što veći otvor blende, kako bi time smanjio dubinsku oštrinu i postigao pomenuti efekat. Kako je (realna) žižna daljina ipak primarnija na polju skraćivanja dubinske oštrine, mali savet je da se treba udaljiti od osobe, zumirati “do kraja” i (uz korišćenje ovog moda) fotografisati osobu. Ukoliko se neki objekat ne nalazi u blizini leđa fotografisane osobe, moguće je postići određene rezultate na polju “zamućivanja pozadine”.

      Landscape mod, odnosno mod predviđen za snimanje pejzaža.

      Night scene – mod predviđen za snimanje noćnih scena. Pored svega, najduža ekspozicija u ovom modu je 1 sekunda, pa se tako ne može reći da je ovaj mod primarno namenjen snimanju onih pravnih noćnih scena. Korisnost ovog moda je ipak kada se blic uključi, jer je se samim tim koristi tzv. “slow sync” blic. Suština ovog blica je produžena ekspozicija, odnosno prilikom fotografisanja blic sevne, ali se ekspozicije produžava kako bi se prikupilo malo svetla sa nekih udaljenih, odnosno sa nekih objekata u pozadini. Mirna ruka fotografa, ali i statičnost osobe koja se fotografiše su bitne prilikom ovakvog načina fotografisanja.

      SCN

      Mod u kome se dodatne predefinisane scene.

      Stitch assist mod. Aparat asistira prilikom snimanja određenog broja fotografija za redom, kao bi se te fotografija kasnije, pomoću sofvera koji se dobija uz aparat, spojile u jednu panoramsku fotografiju.

      Movie mod. Ovo mesto na točkiću rezervisano je za video mod na ovom aparatu, odnosno za snimanje kratkih video klipova.

      Zvučnik

      Zvučnik za reprodukciju tona sa video klipova i ostlaih zvukova aparata.
       

      Ekran i meniji

      Ekran na A640 aparatu uvećan je u odnosu na prethodnu generaciju ove klase A Canona. Dijagonala ekrana je porasla za pola inča i sada iznosi 2.5, dok je rezolucija porasla tek za 10-15 hiljada tačaka, što nije značajno uvećanje, pa tako ovaj ekran pokriva tek 115.000 tačaka. U principu, ostali parametri kvaliteta ekrana drže se na dobrom nivou, ali je ceo utisak previše narušen malom rezolucijom ekrana. Prikaz nije dovoljno oštar i jasan i na njega je potrebno puno vremena za privikavanje. Ovaj ekran ima mogućnost rotiranja (slika govori bolje od reči – videti slike iznad), a kako uglavnom svi ekrani sa mogućnošću rotacije, imaju problem sa veličinom ili rezolucijom ekrana, donekle možemo da progledamo kroz prste A640-ici.

      Tražilo

      Tražilo na ovom aparatu je klasično optičko, koje zumira zajedno sa objektivom. Voleli bismo da tražilo bude malo većih dimenzija, nego što jeste. Kao što se može videti, tražilo nema mogućnost korekcije dioptrije, a isto se mogu videti i dve lampice koje služe za informacije o fokusiranju i zauzetosti aparata, koje su veoma korisne kada je LCD isključen.

      Ekran – pregled
       

      fotografisanje

      pregled

      Opcije i podešavanja


       

      ISO

      Opcija za podešavanje ISO osetljivosti. Moguće je dopustiti da aparat zavisno od scene (osvetljenosti scene) automatski bira ISO osetljivost ili ručno odrediti.

      White Balance

      Odabir balansa belog.

      Drive Mode

      Odabir standardnog načina fotografisanja ili snimanje sekvenci (continuous), te uključivanje samookidača.

      Photo Effects

      Canon je zadržao svoje predefinisane efekte, uprkos činjenici da je na ovaj model uvrstio pojedinačno podešavanje zasićenosti boja, kontrasta i oštrine (Custom).

      Flash Exposure Compensation

      Kompenzacija ekspozicije blica.

      Metering

      Odabir načina merenja svetla (Evalautive, Center Weighted Avg., Spot).

      Resolution

      Biranje veličine fotografija.

      Compresion

      Biranje jpeg kompresije.


       

      AF Frame

      Podešavanje zone autofokusa: 9 tačaka koje aparat automatski bira, centralni AF predeo i “FlexyZone”. FlexyZone omogućva kretanje AF frejma (predela) praktično po celom kadru, što može biti veoma korisno za neke napredne potrebe.

      Digital zoom

      Uključivanje/isključivanje korišćenja digitalnog zuma.

      Flash Sync

      Opcija koja ima značaja prilikom fotografisanja dužih ekspozicija sa blicom. Ukoliko je prva opcija (1st-curtain) izabrana, blic će sevnuti neposredno posle otvaranja zatvarača (odnosno na početku ekspozicije). Ukoliko je druga opcija izabrana (2nd-curtain), blic će sevnuti neposredno pred zatvaranje zatvarača (neposredno pred kraj ekspozicije).

      Slow Synchro

      Uključivanje ili isključivanje slow-sync moda blica.

      Red-eye

      Opcija za redukciju crvenih očiju. Nakon zaključavanja fokusa, crvena (AF) lampa sija kako bi ublažila efekat crvenih očiju.

      Spot AE Point

      Ukoliko je opcija podešena na Center, a koristi se Spot način merenja, onda će se merenje vršiti sa centralne tačke kadra (bez obzira na položaj AF frejma). Ukoliko je izabrana AF point opcija, Spot merenje će se vršiti sa mesta gde se nalazi AF frejm.

      MF-Point Zoom

      Ukoliko je ova opcija postavljena na ON, centralni deo pregleda na LCD ekranu biće uvećan prilikom korišćenja ručnog fokusa.

      AF-assist Beam

      On – AF lampa uključena, Off – isključena.

      Review

      Neposredno nakon snimanja fotografije, moguće je omogućiti brzo prikazivanje, od 2-10 sekundi, snimljene fotografije na ekranu. Ovu mogućnost je moguće isključiti postavljanjem ove opcije na off. Novina je opcija Hold, koja na ekranu drži fotografiju dok je korisnik ne ukloni pritiskom na taster.

      Reverse Disp.

      Ovo je opcija koja bi trebala da bude uključena, ukoliko želite da slika bude pravilno orjentisana na ekranu, kada je ekran zarotiran za 180 stepeni.

      Disp. Overlay

      Uključivanje asistencija kadriranja na ekranu.

      Date Stamp

      Uključivanje utiskivanja datuma na fotografije.

      Save Settings

      Ova opcija snima trenutna setovanja i “kopira” trenutni mod na C mod.


       

      Mute

      Isključivanje svih zvukova aparata.

      Volume

      Podešavanje glasnoća raznih tonova koje ispušta aparat.

      Power Saving

      Opcije za uštedu baterije.

      Date/Time

      Podešavanje datuma i vremena.

      Format

      Formatiranje kartice.

      File No. Reset

      Podešavanje da li će se brojevi fotografija resetovati nakon ubacivanja nove kartice ili ne.

      Create Folder

      Pravljenje foldera.

      Auto Rotate

      Ovom opcijom se određuje da li će fotografija automatski rotirari ukoliko je i sam aparat bio rotiran prilikom fotografisanja. Međutim, fotografije neće biti zaista rotirane (to je potrebno na računaru kasnije učiniti nekim softverom), već samo prilikom pregleda na fotoaparatu.

      Distance Units

      Prilikom korišćenja ručnog fokusa, na ekranu se prikazuje približna udaljenost na koju je aparat fokusirao, te jednice mogu biti ispisane u dva sistema.

      Lens Retract

      Vreme posle kojeg će objektiv biti uvučen u kućište.

      Language

      Odabir jezika.

      Video System

      Podešavanje PAL ili NTSC video standarda.

      Reset All

      Povratak setovanja na fabrička.


       

      Auto Play

      Auto Play opcija služi za automatsko puštanjefotografija ili snimljenih video klipova.

      My Colors

      “Igranje” sa bojama na već snimljenim fotografijama.

      Sound Memo

      Snimanje zvučnih poruka uz fotografije.

      Protect

      Opcija kojom je moguće pojedinačno zaključati fotografije, odnosno sačuvati te fotografije od slučajnog ili namernog grupnog brisanja.

      Rotate

      Rotate opcijom je moguće rotirati fotografiju za 90 ili 270 stepeni u samoj kameri. Međutim, fotografije neće biti zaista rotirane, već će ih samo tako kamera prikazivati radi lakšeg pregleda, odnosno kasnije će biti potrebno fotografiju rotirati u programu koji se dobija od Canon-a ili nekom drugom programu.

      Erase all

      Opcija za brisanje materijala na kartici, prilikom korišćenja ove opcije biće obrisane sve slike ili filmovi koji nisu zaključani Protect opcijom.

      Transfer Order

      Opcija koja će vam uz pomoć softvera koji se dobija uz kameru omogućiti lakše obeležavanje fotografija koje ćete kasnije poslati elektronskom poštom i slično.

      A640 u praksi

      A640 je za današnje pojmove amaterski aparat nešto većih dimenzija i mase, a za to se daju okriviti četiri AA baterije kojima se dotični aparat napaja. Nešto veće dimenzije za nekoga mogu biti prednost, jer A6640 poseduje prilično veliki rukohvat, koji se istina ne utapa savršeno u šaku, ali koji pruža dobru potporu za stabilno držanje aparata. Baratanje aparatom je dobro, iako se za neke opcije može reći da su pomalo zavučene u menijima. Dokaz da je ovo ipak “mini G” je i to da na aparatu nema toliko tastera za direktna podešavanja, kao što je to slučaj kod Canona G klase.
       

      Canon PowerShot A640 jeste dosta brz aparat, iako nije brz kao nova Ixus serija. Ono što raduje, jeste činjenica da je Canon ponovo popravio performanse u odnosu na prethodnike (A610/620) što je za svaku pohvalu.
       

      operacija

      PowerShot A640

      uključivanje aparata u mod za fotografisanje

      1.42

      uključivanje aparata u mod za pregled

      1.86

      isključivanje aparaza iz moda za fotografisanje

      1.62

      isključivanje aparata iz moda za pregled (objektiv uvučen/izvučen)

      0.10/1.38

      prelazak iz moda za fotografisanje na pregled

      1.51

      prelazak iz pregleda na mod za fotografisanje (objektiv izvučen)

      1.50

      zumiranje (iz wide u tele)

      1.86

      od isključenog aparata do snimljene fotografije

      2.13

      Snimanje sekvenci (continuous) – broj snimanja u sekundi – naša merenja (više = bolje)
       

      1.43 fps

      A640

      Što se fokusiranja tiče, stvari nisu tako ružičaste kao kada je reč o performansama. A640 ima klasične “Canonovske” AF mogućnosti. To znači da će fokusiranje u normalnim i situacijama sa dosta svetla biti veoma brzo i praktično u skoro 100% slučajeva tačno. Problemi nastaju, recimo, u prostorijama koje su slabo osvetljene. AF sistem će često pokazivati da nije uspeo da zaključa fokus, ali prilikom ponovnog pokušaja na istoj sceni, sa istim osvetljenjem, može se desiti da aparat uspešno fokusira. Ovo znači da A6640 nije dobro rešenje za snimanje u prostorijama sa slabijim osvetljenjem, kao što su klubovi ili diskoteke, i pored AF lampe, a problemi se mogu pojaviti i prilikom snimanja noćnih scena, sa slabim izvorima svetla. Ukoliko vam je Canon marka prirasla srcu, za ove namene daleko bolja rešenja su iz Ixus serije.

      A640 i dalje nema histogram tokom fotografisanja. Canon je od skora rešio da svoje aparate opremi live histogramom, ali proći će puno vremena dok ovom mogućnošću bude opremljena većina Canona.

      Fotografije

      Sve fotografije su snimljene u najvećoj rezoluciji i najfinijoj kompresiji pri ISO 80, osim ako drugačije nije napisano. Veličina fotografija je 1.7 – 4.4 MB.

      Fotografije koje nudi A640 zaista su prelepe. Zahvaljujući 1/1.8″ senzoru i ne tako malom objektivu, količina detalja na fotografijama deluje beskonačna, za ovu klasu aparata. Gustina senzora, najverovatnije, doprinela je raznobojnim aberacijama kada se fotografije gledaju pri 100% uvećanju. To ne bi trebalo nikoga da brine, osim ekstremne perfekcioniste, za koje zapravo nije ovaj aparat. Izobličenja nisu velika, ali unapred znamo da će biti manja na G7 Canonu. Centralni deo fotografija izgleda sjajno, dok ćoškovi veoma malo kaskaju, jer su sve anomalije karakteristične za uglove veoma slabo izražene. Reprodukcija boja je tradicionalno dobra, iako se to baš ne može videti na osnovu fotografija iznad (obzirom na poznu jesen u Beogradu – toplota svetlosti nije kao leti). Što se tiče ISO osetljivosti, treba reći da nas je A640 pomalo iznenadio. Pri ISO 800 u 10 megapiksela rezoluciji, količina šuma uopšte nije velika. Šum istina jeste oštar, ali uz malo truda u nekom od programa za uklanjanje šuma, moguće je izvući dobre rezultate u punoj rezoluciji pri najvećim brzinama senzora, što je za respekt i što je dokaz da Canon ima odličan senzor i još bolje procesiranje.

      Utisci

      Canon A640 nam se veoma dopada, jer jasno izdvaja svoje prednosti i mane. S jedne strane nudi dobre performanse, astronomsko trajanje baterija, dobru listu funkcija i zaista sjajan kvalitet fotografija. Sa druge strane, fizički ostavlja pomalo grub utisak, ekran je dobar samo što se veličine tiče, ne i kada je reč o kvalitetu, dimenzije su slobodno možemo reći velike za današnje pojmove (mada ovu konstataciju treba uzeti sa rezervom, jer je sve stvar ukusa), a i voleli bi da su AF mogućnosti na nivou Ixus serije.
       

      Canon PowerShot A640 – Bench-Market Highly Recommended Award

      Određenoj grupi korisnika definitivno možemo da preporučimo A640. Pre svega, tu su fotografi početnici, kojima je potreban jedan ovakav aparat kako bi ušli u svet opcija, podešavanja, blendi, kompenzacija, osetljivosti senzora… Pored toga, znamo da se određena grupa ljudi jednostavno ne snalazi sa malim aparatima – eto lepe preporuke za A640, koji u ruci leži lepo i deluje prilično robusno. Za kraj, ima i onih koji usled specifičnosti posla moraju da imaju fotografije što boljeg kvaliteta, ali su ograničeni budžetom i d-SLR aparat (sa par objektiva) je za njih samo misaona imenica.

      Ono što nećemo zaboraviti da kažemo jeste da A640 ipak nije u punoj meri pravi naslednik A610 i A620 aparata, ako se posmatra iz ugla vlasnika tih aparata, jer ne daje dovoljno razloga da se npr. A620 zmaeni novijim modelom. Za sve one ostale, koji se uklapaju u naše pretpostavke vlasnika A Canona ove klase, možemo reći da su možda pronašli svoj budući omiljeni aparat.

      Canon A640 aparat za potrebe testa ustupio Pin Computers iz Novog-Sada.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test