Samsung SPF-72V

Samsung SPF-72V

Problematika u vezi sa uređajima ove klase počinje već od imena - kako ih zvati? Foto-okvir ili foto-ram im baš i ne priliči, pošto već postoje stvari koje se tako zovu i na koje smo navikli na jednom drugačijem nivou. Čak i dodavanje odrednice "digitalni" ispred pomenutih oznaka ne sprečava izazivanje asocijacije ka klasičnim ramovima za fotografije. Jedna od takvih je došla i do nas, a radi se o napravi koju je kreirao niko dr

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Samsung SPF-72V

      Problematika u vezi sa uređajima ove klase počinje već od imena – kako ih zvati? Foto-okvir ili foto-ram im baš i ne priliči, pošto već postoje stvari koje se tako zovu i na koje smo navikli na jednom drugačijem nivou. Čak i dodavanje odrednice “digitalni” ispred pomenutih oznaka ne sprečava izazivanje asocijacije ka klasičnim ramovima za fotografije. Slična priča važi i za oznaku “digitalni foto-album”, koju smo često koristili i na našem sajtu. Iako nam ova oznaka deluje daleko primerenije od gore navedenih, pošto je u uređaj smestiti mnoštvo slika baš kao i u pravi album, i dalje “nije to – to”. Na kraju smo se ipak odlučili za foto-frejm, iako se radi o klasičnoj pozajmljenici. Na taj način pogađamo / mašimo koliko i sami proizvođači, koji uglavnom ovako nazivaju svoje naprave. Jedna od takvih je došla i do nas, a radi se o napravi koju je kreirao niko drugi do južnokorejski gigant, Samsung Electronics.
       

      SPF-72V dolazi u pakovanju koje sadrži sam foto-frejm, strujni adapter, propratni CD, brzopotezno uputstvo za rukovanje (koje je sasvim korektno odrađeno, imajući u vidu da je naprava sasvim jednostavna i vrlo funkcionalna, te će se svaki korisnik bez obzira na nivo znanja sasvim lako snaći. U pakovanju se nalazi i USB 2.0 kabl za sinhronizaciju sa PC računarom, a moramo pohvaliti što je taj kabl natprosečne dužine – istina, moguće je da korisnik neće ni koristiti baš direktnu USB 2.0 konekciju sa računarom, ali i u slučaju da koristi mala je verovatnoća da će frejm držati u neposrednoj blizini računara, gde ionako može gledati slike na monitoru.

      Sama naprava je mlečno-bele boje i poseduje TFT ekran dijagonale 7 inča i rezolucije 800 x 480 piksela. Oko ekrana je debeo okvir, možda i previše debeo za naš ukus (premda se kaže da je ukus od onih stvari o kojima ne vredi raspravljati). Na poleđini foto-frejma se nalazi ručka za oslonac, koja se može podešavati rotiranjem. Uglovi pod kojima se ova ručka može rotirati se kreću od 0 do -90 stepeni. U gornjem levom uglu poleđine se nalazi zvučnik, snage 1 W. Na donjem delu poleđine se nalaze Kensington bravica (za slučaj da želite da zaključate pristup uređaju), USB 2.0 priključak za povezivanje flash drajvova i drugih skladišnih sprava koje poseduju USB 2.0 interfejs, konektor za USB kabl A-B tipa za povezivanje sa PC računarom, izlaz za slišalice, kao i priključak za strujni adapter. Tu je i 4-in-1 čitač memorijskih kartica, koji podržava SD / MMC / MS / xD formate. Zahvaljujući tome, možete, na primer direktno pregledati slika snimljene digitalnim fotoaparatom i smeštene na memorijsku karticu. Ukupno gledano, stičemo utisak da je kvalitet izrade na visokom nivou, pogotovo kada se radi o kompaktnosti uređaja i čvrstini upotrebljenih materijala
       

      Sa desne strane se nalaze kontrolni tasteri, pomoću kojih se upravlja uređajem. Power taster služi za pokretanje uređaja, a dok god frejm radi on svetli. Menu taster prikazuje menije, kroz koje se navigacija vrši putem četiri gore-dole-levo-desno tastera, koji skupa čine jednu kontrolu u obliku krsta. Ispod njega se nalazi Enter/Play/Pause taster, kojim se vrši selekcija fajla ili opcije u menijima, pokretanje ili pauziranje reprodukcije. Back taster služi za povratak u prethodnu stavku menija. Što se kontrola tiče, na kvalitet tastera i njihovo “ležanje pod prstima” nemamo nikakvih primedbi. Ipak, moramo reći da nam se čini da njihova postavka nije baš najsrećnija, mada shvatamo i ograničenja koja nameće sam tip uređaja. Oni se nalazi na zakošenom boku, što je dovoljno da se kontrole ne mogu videti, pa je selektiranje i kretanje kroz menije nešto teže. Čak i nakon dužeg navikavanja, deluje nam da jednostavno ima puno tastera. Da su tasteri smešteni napred, na vidljivo mesto, to bi olakšalo kontrolu, ali istovremeno i narušilo dizajn. Stičemo utisak da bi jedan daljinac ovde baš dobro “legao”, ali se on nažalost sa ovim modelom foto-frejma ne isporučuje.
       

      Kako to sve radi? Vrlo jednostavno. Svega par sekundi nakon pritiska Power tastera, podiže se Windows CE 5.0, nakon čega se omogućava pristup opcijama. Meniji su jasni i pregledni, i tu nema potrebe za nekim preteranim objašnjavanjem. Ekran je prilično solidan, a poseduje i tanak zaštitni sloj, pa neće svako diranje ekrana prljavim rukama rezultovati neprijatnim otiscima prstiju. Foto-frejm? Ne baš samo foto-frejm. SPF-72V podržava reprodukciju JPEG slika, ali i MPEG-4 i WMV video zapisa, ali i MP3 pesama. Kompanija ga deklariše kao “digitalni foto-frejm, video i audio plejer”. Naravno, nije reprodukcija svih multimedijalnih formata na istom nivou, te su opcije najbogatije prilikom pregledavanja slika. Uređaj poseduje 64 MB interne memorije – što i nije tolika tragedija, imajući u vidu bogate mogućnosti povezivanja sa nosačima memorija ili PC računarima. Tu svakako treba pomenuti i WiFi podršku, što je jedna od najbitnijih stavki i na šta se baca akcenat prilikom reklamiranja i što svakako SPF-72V izdvaja od konkurencije. Kada se radi o reprodukciji slika, napomenimo da je maksimalna podržana rezolucija 3200 x 2400 piksela. Podržane su mogućnosti kao što su slideshow, rotacija i zumiranje.
       

      Naprava je sertifikovana za Windows Vista operativni sistem, a to nam daje šlagvort da se osvrnemo na sistem sinhronizacije. Naime, ona se vrši preko Windows Media Player 11 aplikacije i tako je zamišljena. Moguće je vršiti je i bez posedovana poslednje iteracije Microsoft “Prozora”, odnosno i sa Windows XP OS-om, ali je svejedno i u tom slučaju neophodno posedovati Windows Media Player 11. Osim u nekim specijalnim slučajevima, deluje nam daleko elegantnije i efikasnije brzo “izmeniti” sadržaj korišćenjem USB flash memorije ili memorijske kartice nego prebacivati slike i ostale sadržaje na zamišljeni način. Da se razumemo, nije to preterano komplikovano niti problematično samo po sebi, ali nam je pomalo nelogično da sinhronizacija bude praktično komplikovanija direktnim putem nego indirektnim (preko nekog nosača memorije) putem.

      Specifikacije:

      Dijagonala ekrana: 7 inča

      Rezolucija: 800 x 480 piksela

      Osvetljenje: 200 cd/m²

      Kontrast: 300 : 1

      4-in-1 čitač kartica

      Podržani formati memorijskih kartica: Memory Stick, MultiMediaCard, SD Memory Card, xD-Picture Card

      1 x USB 2.0 port za priključivanje USB drajvova

      WiFi

      Memorija: 64 MB

      Zvučnik snage 1 W

      Potrošnja: 10 W

      Dimenzije: 208 x 150 x 86 milimetara

      Težina: 540 grama

      Podržani formati: JPEG, MPEG-4, WMV, MP3

      Mogućnosti prilikom reprodukcije slika: Auto slide show, Rotate, Zoom in

      Maksimalna rezolucija slika: 3200 x 2400 piksela

      Samsung SPF-72V je, kao i svaki foto-frejm, napravljen za korisnike koji žele da imaju svojevrsne digitalne foto-albume kao odvojene uređaje, odnosno koji ne žele da stalno uključuju PC računare da bi pogledali neke slike, već im je dovoljna lako upotrebljiva naprava kojoj, čak i da je ugašena, ne treba duže od par sekundi da bude spremna za rad. Takođe, ovakav uređaj je veoma mobilan, pa se može lako prenositi, ili čak smestiti u prostorije kao što je kancelarija. On donosi novi kvalitet uživanja u fotografijama i oživljavanje uspomena, kao i nove mogućnosti korišćenja. Od konkurencije se izdvaja podrškom za WiFi, kvalitet ekrana je solidan i standardan za ekrane od 7 inča, meniji su jasni i pregledni, kvalitet izrade je na solidnom nivou. Kupovinom ovakvog uređaja definitivno više nećete imati toliku potrebu za štampanjem fotografija (naravno, ako se radi o amaterskoj primeni za porodične potrebe). Ukoliko smatrate da je došlo vreme za drugačiji pristup celoj problematici, te ukoliko vam dimenzije naprave odgovaraju, verujemo da sa SPF-72V uređajem nećete pogrešiti.

      Prednosti:

      Unosi novi kvalitet u uživanje u najlepšim trenucima

      Lakoća korišćenja

      Solidan ekran

      Veliki broj dodatnih konektora

      Podrška za WiFi

      Mane:

      Ne baš najsrećnija direktna sinhronizacija sa računarima preko Windows Media Player 11 softvera

      Šteta što nema daljinski ispravljač

      Uređaj za prikaz ustupio ERC Commerce

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test