myFirst Fone R1s recenzija - dečiji sat za bezbednost i kreativnost

myFirst Fone R1s recenzija - dečiji sat za bezbednost i kreativnost

myFirst Fone R1s donosi drugačiju viziju dečijeg sata, uz bezbednosne funkcije koje će olakšati život roditeljima. O čemu se radi, pročitajte u našoj recenziji.

    Sadržaj
      myFirst Fone R1s recenzija – dečiji sat za bezbednost i kreativnost

      Pozitivne ocene

      • Integracija sa drugim myFirst uređajima
      • Praćenje lokacije deteta
      • SOS funkcija sa slanjem lokacije i zvuka u tom trenutku
      • Komunikacija porukama i glasom

      Negativne ocene

      • Korektne, ali ne preterano fleksibilne opcije za geofencing (ograničavanje kretanja)

      myFirst Fone R1s dečiji sat nudi esencijalni set funkcija kakav i očekujemo od uređaja ovog tipa, uz neke specifične mogućnosti i čini se nešto svedeniji set opcija dostupnih detetu, ali i zanimljivu ekosistem integraciju koja podstiče kreativnost kod najmlađih.

      Tehnologija je u današnje vreme dostupna svima, a digitalizacijom i modernizacijom svega oko nas, njena upotreba postaje praktično neizbežna. Nama koji smo odrastali u vreme pre mobilnih telefona to nekada može delovati i preterano, ali nove generacije praktično odrastaju okružene tehnologijom, i može se reći da je ona neophodna za njihovu adaptaciju na društvo kojim su okruženi i svet u kakvom će živeti u već bliskoj budućnosti.

      Ipak, roditelji uvek imaju dozu opreznosti, jer tehnologija donosi i određene opasnosti i negativne strane, koje mogu uticati na pravilan razvoj deteta. Dati detetu tablet ili telefon u ruke bez ikakve kontrole je jednako loše kao i pokušaj da mu se zabrani kontakt sa tehnologijom, a nalaženje balansa nije baš jednostavan zadatak.

      Na rešenju za ovakve dileme radi brend myFirst, čiji portfolio proizvoda čine uređaji specifično namenjeni najmlađima, sa prilagođenim dizajnom i funkcijama kako bi se deci omogućio bezbedan kontakt sa tehnologijom.

      Među njima su tu bluetooth slušalice, mikrofoni sa mini zvučnicima za decu sa muzičkim afinitetima, mini fotoaparati, 3D olovke, tableti za crtanje, kao i pametni satići koji su višestruko korisna alternativa mobilnom telefonu za najmlađe. Dakle, uređaji koji podstiču kreativnost i različite hobije, ili, u slučaju pametnog dečijeg sata, omogućuju bezbednost i komunikaciju.

      Nama se na testu ovom prilikom našao upravo jedan dečiji sat, a u pitanju je myFirst Fone R1s. Hajde da vidimo o čemu se radi i na koji način može biti koristan deci, ali i roditeljima.

      myFirst Fone R1s – Dizajn

      U pogledu dizajna u pitanju je pomalo neobičan pametni sat, jer je na glavnoj površini pored ekrana tu i modul za kameru, koji u startu daje neuobičajen izgled. Ako se izuzme to, ostatak je relativno klasičan, sa ovalnim oblikom i okvirom koji je nešto izbočen u odnosu na ekran radi dodatne zaštite. myFirst Fone R1s dolazi u dve varijante boje – jedna je elegantnija teget plava koju vidite na testu, a druga veselija svetloplavo-roze kombinacija.

      Na desnom boku sata je tu veliki SOS taster, dok se na levom nalaze dva klasična tastera, gornji za aktiviranje i deaktviranje ekrana, i donji koji služi za povratak na prethodnu stavku u meniju. Pored njih je tu i fioka za Nano SIM karticu putem koje sat ostvaruje konekciju.

      Na poleđini sata zatičemo optički sistem senzora pulsa, kao i konektor za punjenje na koji se magnetom na odgovarajuće mesto privlači kabl koji možete povezati na bilo koji USB port. Narukvica sata je izrađena od mekanog rastegljivog silikona i nudi vrlo dobru udobnost, a iako deluje kao da je integrisana u sat, zapravo je izmenjiva, sa sve brzim mehanizmom za odvajanje.

      myFirst nudi 8 različitih varijanti boja narukvica koje je moguće kombinovati sa satom za personalizovanje izgleda. Dužina je prilagođena nešto užim zglobovima, a myFirst navode da je sat pre svega namenjen deci između 6 i 12 godina. Jedino što malo utiče na udobnost je nešto veća debljina samog uređaja od uobičajenih pametnih satova.

      Zahvaljujući laganom plastičnom kućištu, težina je zadržana na 53g, pa sat deci neće biti težak za nošenje, tim pre što je prevashodno zamišljen za nošenje tokom dana i kada dete nije kod kuće, a ne i noću poput pametnih satova koji prate san i druge funkcije.

      Iako je plastičan, sat je relativno izdržljiv i dolazi sa IPX8 sertifikatom za vodootpornost. Nije predviđen za plivanje i tuširanje, ali je i pored toga testiran da izdrži na 1m dubine do sat vremena, pa mu kvašenje u normalnoj upotrebi svakako neće smetati.

      Ekran, interfejs i kontrole

      Najveći deo prednje površine sata zauzima ekran prečnika 1.3”, a u pitanju je IPS tip panela koji pruža korektan kvalitet prikaza. myFirst u ponudi ima i slične modele sa znatno boljim AMOLED ekranima, mada je povoljnija opcija verovatno bolji izbor u većini slučajeva za one kojima je bitnija funkcionalnost od kvaliteta koji detetu verovatno neće značiti puno.

      Rezolucija ekrana nije navedena, ali bismo ovako “od oka” rekli da je najverovatnije u pitanju nešto oko 320×320 piksela – dakle ne baš savršeno glatko i oštro, ali sasvim korektno za dečiji sat.Interfejs sata je očekivano vrlo jednostavan i u prvi plan ističe ono što će detetu biti najbitnije.

      Početni ekran je prikaz sata, datuma i obaveštenja, a moguće je odabrati jedan od oko 35 različitih “skinova”, odnosno izgleda, koji dolaze sa digitalnim ili analognim prikazom vremena i mahom šarenim temama prilagođenim mlađim uzrastima, od kojih su neke i sa animiranim pozadinama. Moguće je doduše odabrati i sliku iz galerije, ili je uslikati integrisanom kamerom i napraviti sopstveni skin, pa je malo verovatno da će detetu dosaditi izgled.

      Kontrola sata se mahom obavlja dodirom ekrana, a prevlačenjem prsta u određenom pravcu se možete kretati kroz različite elemente, odnosno ekrane sa različitim funkcijama. Tako će vam prevlačenje prsta na desno sa ivice ekrana dati prikaz trenutnog broja otkucaja srca, a zanimljivo je da sat poseduje i mogućnost obaveštavanja roditelja kada puls pređe određenu vrednost, što svakako može biti korisno.

      Ako sa prikaza pulsa prevučete prst ka dole, sat će vam dati i informacije o broju pređenih koraka tog dana, pređene distance i količine potrošenih kalorija. Dete se motiviše da pređe 5000 koraka svaki dan, a sat će za ispunjene ciljeve davati i značkice koje služe kao dodatna motivacija da ih skupi što više.

      Prevlačenje prsta ka gore sa početnog ekrana daje pristup obaveštenjima poput poruka, poziva i interakcija sa povezanim korisnicima. Prevlačenje ka dole otvara neku vrstu brzog menija, iz koga možete podesiti osvetljenje ekrana, jačinu zvuka, pristupiti detaljnim podešavanjima sata, ali i nekim od pametnih funkcija.

      Detaljan pristup svim mogućnostima daje vam prevlačenje prsta ka levo, što otvara meni koji bi na klasičnom pametnom satu bio lista instaliranih aplikacija. U ovom slučaju će detetu tu biti dostupni pristup pozivima i porukama, Krug društvenoj mreži, kameri sata, muzičkom plejeru, alarmu, tajmeru i podešavanjima.

      myFirst Fone R1s – Funkcije i bezbednost

      Što se poziva tiče, mogući su klasični glasovni pozivi putem mobilne mreže, ali i glasovni i video pozivi putem interneta putem ugrađene kamere, što je korisno ukoliko sat opremite Nano SIM karticom koja podržava samo prenos podataka.

      Opcija video poziva je svakako vrlo korisna funkcija, a kvalitet kamere je na nivou laptop web kamera, i sasvim adekvatan da vidite dete i okolinu tokom razgovora. Dete sa sata može pozivati samo brojeve koje dodate na listu kontakata u aplikaciji za kontrolu, a moguće je i ograničavanje brojeva koji mogu pozivati sat putem pravljenja bele liste, za dodatnu bezbednost.

      Slanje i primanje poruka je takođe ograničeno na dodate kontakte. Roditelj iz myFirst Circle aplikacije na telefonu može detetu slati pisanu ili glasovnu poruku, emoji, animirane gifove ili fotografije i video sa kamere telefona, dok će detetu na satu biti na raspolaganju emotikoni, fotografije ili glasovne poruke, kao i predefinisane tekstualne poruke koje je moguće uređivati u roditeljskoj aplikaciji.

      Za međusobnu komunikaciju dece koja koriste neki od myFirst satova, tu je i Krug aplikacija koja je poput neke bazične društvene mreže, gde se mogu postavljati objave u vidu slika sa kamere sata ili myFirst kamera uređaja za decu, pregledati objave prijatelja i reagovati na njih emotikonima ili glasovnom porukom.

      Dete na satu može slušati i muziku ili audio knjige, koje je moguće prebaciti sa računara na sat putem USB veze, za šta vam je na raspolaganju oko 6GB prostora, ili kako proizvođač navodi, oko 1500 pesama. Slušanje je moguće na zvučniku samog sata, ili putem Bluetooth veze ako na sat povežete slušalice npr.

      Pomenuli smo već da myFirst Fone R1s podržava i aplikaciju za tajmer, čiji mod rada je moguće menjati između tajmera i štoperice. Aplikacija za alarm omogućuje buđenje ujutru ili pravljenje podsetnika, a kao zvuk možete postaviti ili neku od melodija namenjenim alarmu, ili napraviti glasovnu poruku koja će dete podsetiti šta treba da uradi.

      Pravljenje alarma je moguće iz roditeljske aplikacije na telefonu, ili na samom satu kako bi dete moglo da se navikava na pravljenje glasovnih beleški i podsetnika. Dakle, set realno korisnih funkcija bez stvari koje bi odvlačile pažnju poput igara npr. ili ne-esencijalnih aplikacija.

      Kad smo kod pažnje, myFirst Fone R1s poseduje i takozvani režim fokusiran na učenje u kome roditelj može napraviti raspored vremena tokom kog će pristup funkcijama sata biti ograničen, kako bi dete moglo da se fokusira na učenje ili časove.

      Praćenje lokacije, baterija

      Pored direktne komunikacije putem poziva i poruka, jedan od najkorisnijih alata koji dečiji satovi pružaju roditeljima je i praćenje lokacije, kako biste, kada želite, mogli da znate gde se dete nalazi.

      myFirst Fone R1s podržava precizno lociranje putem kombinacije GPS-a, WiFi-a i mobilne mreže, kao i praćenje lokacije sata na mapi u okviru aplikacije na mobilnom telefonu, koju je moguće podeliti i sa članovima porodice i prijateljima ukoliko je potrebno da neko drugi pripazi na dete.

      Na raspolaganju će vam biti i pregled istorije kretanja, a moguće je i pravljenje vremenskog rasporeda u kome će praćenje lokacije biti aktivno. Naravno, podržan je i takozvani GeoFencing, odnosno pravljenje bezbednih zona u vidu tačke i radijusa oko nje u okviru kojih će kretanje biti dozvoljeno u određenom vremenskom intervalu, sa sve obaveštavanjem ukoliko dete napusti zonu.

      Iako opcije u ovom smislu možda nisu najbogatije koje smo videli na satovima ovog tipa, svakako su adekvatne i vrlo korisne za one koji žele da znaju gde im se dete nalazi i da li se kreće negde gde nije očekivano.

      Kad pominjemo bezbednosne funkcije, detetu će na raspolaganju biti i brzi SOS alarm držanjem velikog tastera na desnoj strani sata, koji će odmah upozoriti roditelja. Iz aplikacije za kontrolu je moguće zabraniti i isključivanje sata, a ukoliko je baterija na niskom nivou, roditelj će i o tome biti obavešten na vreme.

      Što se trajanja baterije tiče, myFirst Fone R1s će izdržati nešto preko dana korišćenja, ili 6 sati aktivnog razgovora, pa je preporučljivo staviti ga na punjač uveče, kada se završe obaveze za taj dan. Za kraj, vredi pomenuti i da je sat, odnosno roditeljska aplikacija, kompatibilna i sa iOS i Android uređajima.

      myFirst Fone R1s – Utisci i cena

      Sve u svemu, myFirst Fone R1s je još jedan od takmičara u domenu dečijih satova koji nudi esencijalni set funkcija kakav i očekujemo od uređaja ovog tipa, uz neke specifične mogućnosti i čini se nešto svedeniji set opcija dostupnih detetu, što će mnogi roditelji možda i preferirati.

      Uostalom, myFirst i navodi da je u pitanju kompanija sa uređajima dizajniranim za decu, a koji su kreirani od roditelja za roditelje. Prava snaga u ovom slučaju čini se leži u ekosistemu uređaja ove kompanije, koji međusobno sarađuju, pa ukoliko npr. na sat povežete i dečiju pametnu kameru, Krug društvena mreža i interakcija sa drugarima odjednom dobijaju novu dimenziju.

      Isto važi i za frame, odnosno pametni ram za slike i razne druge uređaje koje myFirst ima u ponudi. Dakle, nešto drugačiji pristup od uređaja ove namene drugih kompanija, a na roditeljima je da procene da li im se više dopada, pa naravno i na deci koja će uređaje nositi.

      Ako vam se dopadne ono što ovaj sat nudi, myFirst Fone R1s možete pronaći u domaćim maloprodajama po ceni od oko 16.000 dinara, odnosno oko 135€, kao i kod mobilnih operatera na rate i u uz pakete namenjenje upravo ovom tipu uređaja.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test