Nebojša Todorović Pakovanje u kome stiže QuickFire Pro izgleda atraktivno, a kao i u slučaju Triggera, na kutiji je jasno naznačeno koji od Cherry tastera je implementiran. Na kutiji se nalaze osnovni podaci o QuickFire Pro modelu, a od zanimljivijih tu je definitivno podrška za “Full N Key Rollover” mod iliti NKRO mod. Ovo praktično znači da u ovom modu nema ograničenja za broj tastera pritisnutih u isto vreme. Većina regularnih, pa čak i igračkih tastatura ima ograničenje između četiri i sedam tastera što nekad ume da napravi problem.
U pakovanju se nalazi sama tastatura, kao i vrlo malo dodatne opreme. Tu je USB kabl, prsten za kabliranje i kratko uputstvo koje vam savetujemo da proučite kako biste odmah znali šta i kako oko podešavanja i da ne biste morali u sred igre da se zamajavate sa spoznajom kako se menja “polling interval”, na primer.
USB kabl je ojačan, a dugačak je gotovo dva metra pa smo gotovo sigurni da niko neće moći da se požali kako je kratak. Dopadaju nam se gestovi poput Storm logoa na kablu i pozlaćenim konektorima, kojima je Cooler Master pokazao da je uređaj namenjen entuzijastima, što je svakako pohvalno.
USB konektor se ne nalazi na spoljnoj strani što je kod Triggera moglo da rezultuje nehotičnim diskonektovanjem, već se nalazi na unutrašnjoj strani, pa kada priključite kabl i pritom ga provučete kroz odgovarajući kanal, obezbeđujete se od mogućnosti da slučajno povučete tastaturu i slučajno izvučete konektor iz USB porta.
Interesantno je to što full NKRO mod nije upaljen po “defaultu” već ga morate pozvati naknadno pomoću “FN lock” tastera i kombinacije “N+DEL”, jer je fabrički tastatura podešena na maksimalno šest paralelno pritisnutih tastera. Osim ovoga, zanimljivo je to što su kod QuickFire Pro modela svi tasteri sa skupim Cherry prekidačima, dok kod konkurencije se često odlučuju da ovi tasteri budu samo oni najbitniji čime se prave znatne uštede. Verovatno upravo iz tog razloga je Cooler Master morao da pribegne parcijalnom osvetljenju tastera.
Kao što smo već pomenuli ova tastatura poseduje Cherry MX Red tastere, čija je karakteristika da prave izuzetno malo otpora i da reaguju kada su pritisnu već do pola. Takođe, primetili smo da su prilično bučni i da prave izuzetno zvučan “klak” zvuk tokom kucanja, koji je autoru ovog teksta bio prosto neodoljiv. Tokom korišćenja, osim igara i kucanje tekstova je predstavljalo pravo uživanje, a verujemo da će svakog starijeg korisnika vratiti u prošlost kada su mehaničke tastature bile jedini izbor i kada je stari kabl poput onog za žične telefone bio korišćen za povezivanje sa PC-em.
Sama tastatura je velika i masivna, a kako proizvođač navodi QuickFire Pro teži oko 1,3 kilograma što nikako nije malo. Dizajn je odličan, a jedino što nam je od starta zafalilo je odmorište za dlanove koje je bilo uključeno u pakovanje Trigger modela. Što se ostalih karakterisitka tiče, QuickFire Pro je debeo i poseduje veoma duboke tastere, ali je neverovatno udoban za kucanje. Kod Trigger modela nam je bilo potrebno više vremena za privikavanje nakon prelaska sa diNovo Edge-a, dok je prelazak na QuickFire Pro bio neosetan i može se reći da je potpisniku ovih redova prosto “legla”.
Tastatura poseduje odvojen numerički deo, kao i multimedijalne tastere, a osim njih su uključene i komande za podešavanje, jer za sada za ovaj model ne postoji poseban softver za podešavanje, kao što je to, na primer, Trigger aplikacija. Tasteri su samo delimično osvetljeni, a konkretno radi se o prvoj trećini tastature ukoliko ne bismo računali numerički deo. Takođe LE diode se nalaze i iza “strelica”. Upotrebljeni crveni LED u kombinaciji sa industrijskim dizajnom ovog modela je odličan i zaista je sve jako dobro uklopljeni, iako bi definitivno izgledalo lepše da osvetljenje pokriva kompletnu tastaturu.
Ipak, Cooler Master se potrudio odvoji dovoljno modova za igrače, pa možete podesiti manje ili više od ovih tastera koji će biti osvetljeni, a štelovanje intenziteta je izvedeno u pet koraka. Treba pomenuti da možete odabrati vrednost između osam i jedne milisekunde za osvežavanje, a ukoliko ste dovoljno brzi 1ms će vas obezbediti od bilo kakvih problema. Takođe nam se dopalo to što je u taster “space” urezan logo QuickFire koji se ističe kada je uključeno pozadinsko osvetljenje.
Zaključak U radu se QuickFire Pro pokazao fantastično, jer Full NKRO mod odlično radi i uz svega milisekund odziva i najbrži će je koristiti bez ikakvih problema. Udobnost je vrhunska, a zvuk tastera će ili biti prijatan poput muzike ili će vas iritirati, u zavisnosti od toga kakav je vaš stav povodom mehaničkih tastatura. Čvrstina i izdržljivost su takođe na veoma visokom nivou, a deklaracija od 50 miliona pritisaka za tastere dodatno uverava da nećete imati potrebe za zamenom narednih par godina. U svakom slučaju što se samog utiska tiče oko njenog rada ništa manje od ocene “5+” ne možemo dati. Ukoliko možete da zanemarite to što je osvetljen samo manji deo tastera, kao i nedostatak odmorišta za dlanove, imate naše bezrezervne preporuke kada je ovaj model u pitanju. Naravno, savetujemo vam da pre toga proverite koji tip Cherry MX tastera vam odgovara.
Prednosti: – Full N key rollover – Svi tasteri su Cherry MX – Odlično rešeno kabliranje Mane: – Nema odmorište za dlanove – Parcijalno osvetljenje tastera
Slični proizvodi
- Logitech Pro X 60 Lightspeed recenzija – 60% veličine, 100% mogućnosti
- Logitech MX Master 3S i Logitech MX Keys S recenzija – Vrhunske periferije za rad
- Logitech G309 Lightspeed i Logitech G515 TKL recenzija
- Logitech MX Brio recenzija – 4K Web kamera za streaming i sastanke
- Logitech LIFT recenzija – Lakše je liftom